tmedia
Skip to main content
Main content
Homepage

Round 10 Intrust Super Cup teams

by QRL Media

ISC17_News_TeamList_Round10

Intrust Super Cup Round 10 teams

Townsville Blackhawks v Souths Logan Magpies at Jack Manski Oval on Saturday, May 13 - 4pm

Townsville Blackhawks

1. Carlin Anderson 2. Samsen O’Neill 3. Temone Power 4. Ty Carucci 5. Jonathon Reuben 6. Kyle Laybutt 7. Michael Parker-Walshe 8. Sam Hoare 9. Anthony Mitchell 22. Oshae Tuiasau 11. Blake Leary 18. Andrew Niemoeller 13. Daniel Beasley (c) 14. Kierran Moseley 15. Jordan Kenworthy 16. Sione Lousi 17. Lee Jewitt 

Coach: Kristian Woolf

Souths Logan Magpies

1. Jamayne Isaako 2. Cameron Booth 3. Lenny Magey 4. Scott Doyle 5. Luke Archer 6. Matthew Minto 7. Conner Toia 8. Aotealofa Tuimavave 9. Travis Waddell 10. Sam Lavea 11. Simione Fatafehi 12. Jaydn Su'a 13. Joe Boyce 14. Jordan Scott 15. Phil Dennis 16. Jack Anderson 17. Sam Elliott

Coach: Jon Buchanan 

Northern Pride v Tweed Heads Seagulls at Barlow Park on Saturday, May 13 - 5.30pm

Northern Pride

1. Jared Allen 2. Gideon Gela-Mosby 3. Khan Ahwang 4. Luke George 5. Marcus Jensen 6. Jordan Biondi-Odo 7. Ryan Ghietti (c) 8. Darryn Schonig 9. Colin Wilkie 10. William Bugden 11. Tom Hancock 12. Graham Clark 13. Joel Riethmuller 14. Connor Jones 15. Patrick Mago 17. Aidan Day 18. Nathan Wales

Coach: Ty Williams

Tweed Heads Seagulls

1. Brayden McGrady 14. Tevita Folau 3. James Wood 4. James Toole 5. Peter Lee 6. Lindon McGrady 7. Michael Burgess 8. Shane Gillham 9. Samuel Meskell (c) 10. Ben Nakubuwai 11. Lamar Manuel-Liolevave 12. Sam Carson 13. Samuel Saville 15. Nicholas Harrold 16. Carne Doyle-Manga 17. William Johnstone 19. Kurt Bernard

Coach: Aaron Zimmerle

CQ Capras v Ipswich Jets at Browne Park on Saturday, May 13 - 6pm

CQ Capras

1. Maipele Morseau 2. Ken Tofilau 3. Justin Tavae 4. Nathan Bassani 5. Tony Tumusa 6. Reece Baker 7. Jack Madden 8. Matthew Groat 9. Krys Freeman 10. Oliver Percy 11. Marco Delapena 12. Guy Williams (c) 13. Gavin Hiscox (c) 15. William Cullen 16. Phill Nati 17. John Filipo 19. Vic Halfpenny

Coach: Kim Williams

Ipswich Jets

1. Wes Conlon 2. Michael Purcell 3. Ben White 4. Nemani Valekapa 5. Richard Pandia 6. Chris Ash 7. Dane Phillips (c) 8. Mitch Carpenter 9. Luke Capewell 10. Nat Neale 22. Tyson Lofipo 12. Seb Pandia 13. Rory Humphreys 11. Sam Martin 15. Lachlan Roe 16. Huskie Teatau 21. Nathan Gaulton 17. Jesse Roberts 18. Peter Whittaker 20. Tu'u Maori

Coach: Ben Walker and Shane Walker

Redcliffe Dolphins v Mackay Cutters at Dolphin Park on Saturday, May 13 - 7pm

Redcliffe Dolphins

1. Jack Ahearn 2. Joshua Beehag 3. Thompson Teteh 4. Tom Opacic 5. Jonus Pearson 6. Tyson Gamble 7. Christian Hazard 8. Myles Taueli 9. Hayden Hansen 10. Nicholas Slyney 11. Aaron Whitchurch 12. Troy Giess 13. Sam Anderson (c) 14. Sheldon Pitama 15. Tyson Cleal 16. Rulon Nutira 17. Taylor Brown

Coach: Adam Mogg

Mackay Cutters

1. Jack Joass 2. Yamba Bowie 3. Setaimata Sa (c) 4. Jordan Pereira 5. Nathan Saumalu 6. Nicho Hynes 7. Cooper Bambling 8. Braden Uele 14. Jake Eden 10. Nicholas Brown 11. Andrew Davey 12. Shane Wright 13. Lona Kaifoto 9. Aaron Booth 16. Kouma Samson 17. Gareth Moore 18. Jacob Pottinger

Coach: Steve Sheppard

See the match officials for this weekend here

Burleigh Bears v Sunshine Coast Falcons at Pizzey Park on Sunday, May 14 - 1.40pm* (live on Channel 9 QLD) 

Burleigh Bears

1. Kurtis Rowe 2. Henare Wells 3. Sami Sauiluma 4. Connor Broadhurst 15. Daniel Vidot 6. Keanu Te Kiri 7. Daniel Schwass 8. Luke Page (c) 5. Samuel Grant 10. Matt White 11. Jamie Dowling (c) 12. Hayden Schwass 13. Parahi Wilson 9. Sam Coster 14. Lorenzo Ma’afu 16. Darren Griffiths 17. Dylan Kelly

Coach: Jim Lenihan

Sunshine Coast Falcons

1. Scott Drinkwater 2. Samuel Young 3. Jeremy Hawkins 4. Justin Olam 5. Alexander Copelin 6. Jahrome Hughes 7. Guy Hamilton 18. Tui Kamikamica 9. Brandon Smith 10. Vincent Leuluai 11. Jon Grieve 12. Jye Ballinger 13. Dane Hogan (c) 14. Jake Turpin 17. Harrison Muller 19. Liam McDonald 22. Lachlan Timm 

Coach: Craig Ingebrigtsen

Easts Tigers v Norths Devils at Suzuki Stadium, Langlands Park on Sunday, May 14 - 3pm

Easts Tigers

1. Gerard McCullum 2. Young Tonumaipe'a 3. Curtis Scott 4. Conor Carey 5. Jarrod McInally 6. Billy Walters 7. Brodie Croft 8. Steven Thorpe 9. Tommy Butterfield 10. Matt Zgrajewski 11. Jake Foster (c) 12. Dean Britt 13. Slade Griffin 14. David Murphy 15. Brandon George 16. Liufau Hala 17. Chris Ostwald 18. Mat Pitman 19. Anton Iaria 20. Shane Neumann

Coach: Scott Sipple

Norths Devils

1. Javarn White 2. Michael Lucas 3. Delouise Hoeter 4. Luke Pollock 5. Dane Chang 6. Danny Kerr 7. Jack Miers 8. Francis Molo 9. Billy Brittain (c) 10. James Taylor 11. Troyden Watene 12. Matiu Love-Henry 13. Dalton Phillips 14. Chris Sandow 15. Stephen Coombe 16. David Faamita 17. Tama Koopu

Coach: Mark Gliddon

PNG Hunters – Bye

Wynnum Manly Seagulls – Bye