Representative Appointments

REPRESENTITIVE POSITIONS 2019

Harvey Norman Queensland Womens State of Origin

Head Coach: Jason Hetherington
Assistant Coaches: Karyn Murphy and Nat Dwyer
Team Manager: Jo Barrett
Strength and Conditioner: Kelly Penfold
Sports Trainer: Robyn Tyler
Physiotherapist: Carly Jennar
Defensive Coach and training: Trevor Gillmeister
Team Doctor: Bonnie McRae

XXXX Queensland Residents

Head Coach: Jon Buchanan
Assistant Coach: Wayne Treleaven
Team Manager: David Shillington
Strength and Conditioner / Head Trainer: Chris Muckert                       
Sports Trainer: Steve Bretherton
Physiotherapist: Damian Cocciolone

Queensland State of Origin Under 20

Head Coach: Scott Prince & Paul Dyer
Head Trainer:                                                                            
Trainer: Graham Adams
Physiotherapist: Ben French
Mentor: Lote Tuqiri

Auswide Bank Queensland State of Origin Under 18

Head Coach: Kurt Richards
Assistant Coach: Brad Davis
Team Manager: Richard Duff
Strength and Conditioner: Geoff Eggert                            
Sports Trainer: Gerald Thompson
Physiotherapist: Ben Heidenreich
Team Mentor and Trainer: Corey Parker

Queensland State of Origin Under 16

Head Coach: Mick Kennedy
Assistant Coach: Matt Church 
Team Manager: Dan Moran
Strength and Conditioner: Jamal Esfahani                    
Sports Trainer: Michael Krog
Physiotherapist: Greg Cook

XXXX Queensland Rangers

Head Coach: Glen Dreger
Assistant Coach: Mark Ross
Team Manager: Robert White
Strength and Conditioner: Micheal Barber                    
Sports Trainer: Matt Pacey
Physiotherapist: Madelyn Reimer

Queensland Murri Under 16

Head Coach: Keiron Lander
Assistant Coach: Jardine Bobongie
Team Manager: Gary Halliday
Head Trainer: Ron Tasker
Sports Trainer: Dwayne Kangan
Team Mentor and Trainer: Leo Dynevor 

Queensland City Under 16

Head Coach: Brad Davis
Assistant Coach: Michael Cahill
Assistant Coach: Terry Needham
Team Manager: Dave Gatt
Strength and Conditioner: Jamal Esfahani                    
Sports Trainer: Steve Bretherton
Physiotherapist: Lindsay Trigar

Queensland County Under 16

Head Coach: Matt Church 
Assistant Coach: Mal McMillan
Assistant Coach: Annan Whittington
Team Manager: Dan Moran
Strength and Conditioner: Liam Bartlett                   
Sports Trainer: Mitchell Sargent
Physiotherapist: Ben Tanner

Queensland Women State of Origin Under 18

Head Coach: Ben Jeffries
Assistant Coach: Deanna Turner
Team Manager:Dinah Glykidis
Strength and Conditioner: Liam Bartlett 
Sports Trainer:Terri Weatherly 
Physiotherapist: Bushra Mir

QAS Harvey Norman Emerging Origin Under 18 Women 

Head Coach: Ben Jeffries
Assistant Coach: Deanna Turner
Team Manager: Dinah Glykidis
Head Trainer: Robyn Tyler
Physiotherapist: Lindsay Trigar

QAS Harvey Norman Emerging Origin Under 15 Girls

 Head Coach: Jim Lappin
Assistant Coach: Grant Bignall
Sports Trainer: Amy Horsburgh 

QAS Harvey Norman Emerging Women

Head Coach: Mark Ross
Assistant Coach: Aaron Zimmerle
Team Manager: Alby Anderson
Sports Trainer: Jade Badger
Sports Trainer: David Gampe

See the announcement article: QRL announce 2019 representative staff