BRISBANE RUGBY LEAGUE

Round 11

LOGAN BROTHERS 50 (Graham Levu 2, Wayne Kennedy, Pulotu Taukatelata, David Faamita, Ramon Filipine, Shaun Higgins, Steve Liki, Ben Poki Poki tries; Nutana Te Rangi 6, Wade Liddell goals) def CARINA 20 (Tom Medcalf, Paul Cullen, Chris Cook, Scott Greenhill tries; Scott Greenhill 2 goals) at Civic Park, Logan Central.

WEST BRISBANE PANTHERS 38 (Jake Dornan 2, Jardii Nean, Kyran Tanuvasa, Michael Rasmussen, Robbie Lane, Kristan Wanka tries; Jake Dornan 5 goals) def GATERS 10 (Shaun Rees, Adam Marr tries; Kieran Turner goal) at South Pine Sports Complex, Brendale.

WYNNUM MANLY REDLAND CITY SEAGULLS 52 (Jeriah Goodrich 2, Hayden Crowley, Mitchell Moore, Pat Matulino, Rhys Melville, Semisi Ahoafi, Mitchell McMillan, Josh Hoffman tries; Chris Green 8 goals) def EASTS TIGERS 4 (Aidan Lee try) at Pinklands Oval.

IPSWICH JETS 36 (Fine Fainga 3, Pat McCallum 2, Sean Hams 2, Mitch Koina tries; Mitchell Tuite 2 goals) def VALLEYS DIEHARDS 14 (Daniel Vi, Willis Grant, Aiona Nona tries; Liam Sue-Tin goal) at North Ipswich Reserve.

REDCLIFFE DOLPHINS 54 (Evander Cummins 2, Joe Bradley 2, Hayden Hansen 2, Tristan Lumley 2, Kyle van Klaveren, Ashley Harawira tries; Alex Bishop 6, Jordan Mitchell goals) def NORMANBY HOUNDS 6 (Jack Walters try; Oliver Olds goal) at Dolphin Oval.

Points: Ipswich Jets 18, WM Redland City 18, Logan Brothers 16, Easts Tigers 13, Redcliffe Dolphins 12, Gaters 12, West Brisbane Panthers 8, Carina 7, Valleys 4, Normanby 2.

BRISBANE SECOND DIVISION

Premier: Gaters 32 def Arana Hills 18, Bulimba 38 def Carina 34, Aspley 28 def Valleys 18, Wynnum 32 def Brothers Juniors 30, Logan Brothers 51 def Easts 0.
Points: Bulimba 27, Brothers Jnrs 22, Gaters 20, Logan Brothers 17, Wynnum 16, Valleys 12, Aspley 10, Carina 10, Arana Hills 4, Easts 4.

Northside 1: Brisbane Natives 32 def Pine Rivers 18, Samford 26 def Gaters 12, Normanby 30 def Pine Central HS 28, Mitchelton 16 def Dayboro 8.
Points: Mitchelton 23, Dayboro 20, Pine Rivers 18, Normanby 17, Brisbane Natives 13, Pine Central HS 12, Samford 11, Gaters 6. 

Northside 2: Moreton Bay Pride 18 def Mitchelton 16, Brothers Juniors 30 def Aspley 22, Banyo 36 def Valleys 10, Deception Bay Juniors 30 def Burpengary 26.
Points: Moreton Bay Pride 24, Banyo 19, Valleys 17, Mitchelton 16, Deception Bay Juniors 14, Brothers Juniors 12, Aspley 10, Burpengary 8.

Northside 3: Bowen River Broncos 42 def Pine Rivers 4, Banyo 52 def Bracken Ridge 6, Brighton 56 def Aspley 6, St Josephs 48 def North Lakes 0, Arana Hills 30 def Pine Central HS 18.
Points: St Josephs 26, Brighton 22, Bowen River Broncos 19, Banyo 19, Arana Hills 16, Bracken Ridge 15, Pine Rivers 12, North Lakes 10, Aspley 6, Pine Central HS 5.

Southside 1: Bears 35 def Logan City Hawks 0, Redland District 17 def Souths Sunnybank 4, Beenleigh Snrs 44 def Logan Brothers 16, Browns Plains 44 def Brothers St Brendans 18.
Points: Redlands District 24, Souths Sunnybank 24, Beenleigh Snrs 24, Browns Plains 22, Logan Brothers 14, Bears 12, Logan City Hawks 8, Brothers St Brendans 6.

Southside 2: Bulimba Valleys 16 def Carina 10, Logan Warriors 18 drew with Capalaba 18, Eagleby 40 def Browns Plains 10, Kingsridge 20 def Souths Sunnybank 0.
Points: Bulimba Valleys 28, Carina 22, Souths Sunnybank 18, Logan Wanderers 16, Capalaba 16, Eagleby 8, Kingsridge 8, Browns Plains 4.

Southside 3: East Springwood 48 def Beenleigh Jnr 4, Edens Landing 30 def Cannon Hill 16, Waterford 22 def Brothers St Brendans 20, Greenbank 30 def Stradbroke 14, Easts Mt Gravatt Bye.
Points: Greenbank 24, East Springwood 22, Easts Mt Gravatt 22, Brothers St Brendans 20, Cannon Hill 18, Beenleigh Jnr 18, Stradbroke 9, Waterford 8, Edens Landing 7.

Under 20: Waterford 52 def Browns Plains 4, Gaters 40 def Greenbank 16, Carina 30 def Narangba 4, Mt Gravatt Bye.
Points: Waterford 24, Gaters 19, Mt Gravatt 16, Browns Plains 16, Greenbank 14, Carina 11, Narangba 4.

IPSWICH

Round 11: Norths 27 def Brothers 14, West End 40 def Swifts 32, Goodna 48 def Fassifern 34.
Points: Norths 18, Goodna 16, Brothers 12, West End 10, Swifts 6, Fassifern 4.

GOLD COAST

Round 11: Currumbin Eagles 32 def Runaway Bay Seagulls 28, Tweed Heads Seagulls 34 def TUgan Seahawks 18, Bilambil Jets 18 def Southport Tigers 14, Burleigh Bears Bye,
Points: Burleigh Bears 20, Tugun Seahawks 16, Tweed Heads Seagulls 14, Bilambil Jets 14, Runaway Bay Seagulls 11, Currumbin Eagles 9, Southport Tigers 4.

TOOWOOMBA

Round 14:  Wattles 26 def Warwick 18, Goondiwindi 98 def Oakey 4, Highfields 34 def Dalby 22, Pittsworth 34 def Souths 30, Valleys 25 def Brothers 4.
Points:  Gatton 20, Wattles 20, Highfields 20, Pittsworth 16, Valleys 15, Dalby 15, Warwick 14, Goondiwindi 8, Souths 5, Oakey 4, Brothers 3.

BORDER LEAGUE

Round 9: Tenterfield 30 def Wallangarra 26, Stanthorpe 48 def Killarney 14.
Points: Stanthorpe 16, Tenterfield 10, Wallangarra 8, Killarney 2.

ROMA & DISTRICT          

Round 11: Chinchilla 10 def Cities 8, Wallumbilla/Surat 38 def Mitchell 26, St George 46 def Miles 44.
Points:  Chinchilla 32, St George 32, Cities 28, Wallumbilla/Surat 24, Mitchell 8, Miles 8.

CENTRAL WEST

Round 9: Winton 46 def Ilfracombe 14, Blackall 114 def Longreach 0. 
Points from Round 8: 
Winton 14, Barcaldine 10, Ilfracombe 8, Blackall 6, Longreach 0.

CENTRAL HIGHLANDS

Round 9 (split round): Clermont Bears 56 def Blackwater Crushers 12, Emerald Cowboys 44 def Springsure Mountain Men 22, Middlemount Panthers 44 def Dysart Bulls 28.
Points: Bluff Rabbitohs 16, Clermont Bears 16, Middlemount Panthers 16, Emerald Cowboys 10, Blackwater Crushers 6, Emerald Tigers 4, Dysart Bulls 4, Springsure Mountain Men 2.

CENTRAL BURNETT

No games.
Points: 
Monto 12, Mundubbera 11, Eidsvold 6, Gayndah 2.

SOUTH BURNETT

Round 9: Murgon 32 def Wondai 28, Kingaroy 40 def Cherbourg 26.
Points:
 Wondai 16, Cherbourg 11, Kingaroy 10, Murgon 8.

SUNSHINE COAST GYMPIE

No games.
Points after Round 10: Maroochydore-Coolum 34, Kawana 31, Northern Outlaws 27, Nambour 20, Caloundra 19, Caboolture 17.

NORTHERN DISTRICTS

Round 12: South Kolan 20 def Gin Gin 0 (forfeit), Miriam Vale 48 def Burnett Heads 18, Avondale 38 def Agnes Water 16.
Points: South Kolan 16, Miriam Vale 16, Avondale 14, Agnes Water 11, Gin Gin 10, Burnett Heads 5.

BUNDABERG

Round 16: Isis 52 def Waves Tigers 12, Hervey Bay 34 def Wallaroos 22, Past Brothers 58 def Easts 4.
Points: Past Brothers 24, Hervey Bay 22, Wests 14, Isis 14, Wallaroos 12, Easts 2, Waves Tigers 2.

GLADSTONE

Round 11: Brothers 56 def Valleys 26, Tannum 40 def Wallabys 12.
Points: Brothers 18, Tannum 15, Valleys 9, Wallabys 2.

ROCKHAMPTON

Round 10: Yeppoon Seagulls 28 def Emu Park 10, North Chargers 28 def Brothers 18, Biloela Panthers 44 def Fitzroy/Gracemere 22.  
Points: Yeppoon Seagulls 19, Norths Chargers 19, Brothers 13, Emu Park 7, Biloela Panthers 5, Fitzroy/Gracemere 3.

MACKAY & DISTRICT

No games.
Points after Round 12: Sarina 22, Souths 18, Whitsunday 15, Wests 14, Magpies 12, Moranbah 8, Brothers 5, Norths 2.

TOWNSVILLE & DISTRICT

Round 14: Burdekin 17 def Herbert River 10, Norths 38 def University 18, Brothers 50 def Centrals 14, Charters Towers Bye. 
Points: Herbert River 48, Burdekin 48, Brothers 40, Charters Towns 26, Centrals 24, Norths 22, University 16.

CAIRNS

Round 15: Mareeba 44 def Mossman/Port Douglas 20, Ivanhoes 48 def Atherton 0, Southern Suburbs 28 def Edmonton Storm 26, Brothers 44 def Yarrabah 16, Innisfail 54 def Kangaroos 0.
Points: Tully 26, Brothers 26, Innisfail 20, Southern Suburbs 20, Ivanhoes 18, Edmonton 16, Yarrabah 12, Atherton 12, Mareeba 12, Mossman/Port Douglas 10, Kangaroos 8.

MOUNT ISA

No games.
Points after Round 6: Wanderers 9, Townies 9, Normanton 8, Cloncurry 6, Blackstars 4, Brothers 0.