BRISBANE RUGBY LEAGUE

Round 13 (Split Round):

IPSWICH JETS 38 (David Tahavalu 2, Jackson Tynan, Sam Capewell, Peter Whittaker, Matthew Brown, Fakahoko Teutau tries; Chris Ash 2, Mitchell Tuite 2, Isimeeli Hafoka goals) def LOGAN BROTHERS 30 (Ramon Filipine 4, Terry Kepu, Dallas Anderson tries; Ono So’Oialo 3 goals) at North Ipswich Reserve.

WEST BRISBANE PANTHERS 28 (Kyran Tanuvasa, Jake Dornan, Sean Loxley, Jaz Nahu-Main, Jayden Lund tries; Jake Dornan 4 goals) def NORMANBY HOUNDS 18 (Robert Launiuvao, Jack Walters, Rez Phillips tries; Oliver Olds 3 goals) at Purtell Park, Bardon.

Points:  WM Redland City 22, Ipswich Jets 20, Redcliffe Dolphins 16, Logan Brothers 16, Easts Tigers 15, Gaters 14, West Brisbane Panthers 10, Carina 9, Valleys 6, Normanby 2.

BRISBANE SECOND DIVISION

Premier: Wynnum 28 def Logan Brothers 22, Aspley 48 def Arana Hills 6, Brothers Jnrs 51 def Easts 0 (Forfeit), Carina 42 def Valleys 18, Bulimba 28 def Gaters 16.
Points: Bulimba 31, Brothers Jnrs 26, Gaters 22, Wynnum 22, Logan Brothers 21, Carina 14, Aspley 12, Valleys 12, Arana Hills 6, Easts 4.

Northside 1: Samford 12 def Dayboro 10, Pine Central HS 30 def Mitchelton 20, Normanby 32 def Pine Rivers 22 , Brisbane Natives 20 def Gaters 0 (Forfeit).
Points: Mitchelton 27, Dayboro 26, Pine Rivers 21, Normanby 19, Pine Central HS 18, Brisbane Natives 17, Samford 14, Gaters 6. 

Northside 2: Valleys 56 def Deception Bay Juniors 24, Banyo 32 def Mitchelton 18,  Brothers Juniors 20 def Burpengary 0 (Forfeit) , Moreton Bay Pride 46 def Aspley 16.
Points: Moreton Bay Pride 28, Banyo 23, Valleys 23, Mitchelton 18, Brothers Juniors 18, Deception Bay Juniors 14, Burpengary 10, Aspley 10.

Northside 3: Brighton 78 def Bracken Ridge 14 , Banyo 60 def Aspley 10 , North Lakes 22 def Arana Hills 20, Pine Rivers 50 def Pine Central HS 10, Bowen River Broncos 32 def St Josephs 24. 
Points: St Josephs 30, Brighton 28, Bowen River Broncos 25, Banyo 21, Arana Hills 20, Bracken Ridge 15, Pine Rivers 14, North Lakes 14, Pine Central HS 7, Aspley 6.

Southside 1: Bears 22 def Souths Sunnybank 20, Beenleigh Snrs 35 def Logan City Hawks 0 (Forfeit), Logan Brothers 12 def Brothers St Brendans 10, Redlands 40  def Browns Plains 22.
Points: Redlands District 30, Beenleigh Snrs 30, Souths Sunnybank 28, Browns Plains 24, Bears 16, Logan Brothers 16, Logan City Hawks 8, Brothers St Brendans 6.  

Southside 2: Bulimba Valleys 36 def Capalaba 30, Logan Wanderers 20 def Souths Sunnybank 0 (Forfeit), Browns Plains 28 def Kingsridge 22, Carina 64 def Eagleby 12. 
Points: Bulimba Valleys 32, Carina 28, Logan Wanderers 20, Souths Sunnybank 20, Capalaba 20, Eagleby 10, Kingsridge 8, Browns Plains 6.

Southside 3: Easts Mt Gravatt 12 def Greenbank 10, Beenleigh Jnr 26 drew Cannon Hill 26, Brothers St Brendans 38 def Stradbroke 10, Easts Springwood 20 def Edens Landing 0 (Forfeit), Waterford Bye.
Points: Greenbank 28, Easts Mt Gravatt 27, Brothers St Brendans 26, Easts Springwood 25, Cannon Hill 21, Beenleigh Jnr 21, Edens Landing 11, Waterford 10 Stradbroke 9.

Under 20: Browns Plains 38 def Greenbank 12, Mt Gravatt 34 def Carina 14, Gaters 48 def Narangba 16, Waterford Bye.
Points: Waterford 30, Gaters 23, Browns Plains 22, Mt Gravatt 20, Greenbank 16, Carina 11, Narangba 6.

IPSWICH

Round 14: Norths 20 drew West End 20, Swifts 40 def Fassifern 30, Goodna 21 def Brothers 12.
Points: Norths 23, Goodna 18, West End 15, Brothers 12, Swifts 10, Fassifern 6.

GOLD COAST

Round 14: 

TWEED HEADS SEAGULLS 24
(Kurtis McDonald 2, Ethan Price, Jack Clark, Kobi Mills tries; Michael Burgess 2 goals) def BILAMBIL JETS 16 (Brad Jones, Luke Hawkins, Mitch Spackman tries; Nic Burns 2 goals)

CURRUMBIN EAGLES 40 (Matt Geyer, Matt Hundy, Brendan Ratcliff, Jarrod Gill, Jarred McCarthy, Bailey Gill, Sione Akouola tries; Reece Worboys 6 goals) def SOUTHPORT TIGERS 20 (Dylan Lagerstrom, Kenny Hemopo, Daley Boney, Tom Landers tries; Nathan Wilson 2 goals)

BURLEIGH BEARS 52 (Francis Veukiso 3, Connor Toia 2, Khan Ahwang, Zac Mackay, Corbin Kiernan, Jamie Anderson, Daymeric Pelo tries; Khan Ahwang 4, Zac Mackay 2 goals) def RUNAWAY BAY SEAGULLS 20 (Joshua Ralph, Regan Ropati, Clinton Toopi, Keanu Rimene tries; Preston Campbell 2 goals)

Points: Burleigh Bears 26, Tugun Seahawks 19, Tweed Heads Seagulls 18, Runaway Bay Seagulls 15 Bilambil Jets 14, Currumbin Eagles 11, Southport Tigers 6.

TOOWOOMBA

Round 17: Pittsworth 60 def Oakey 18, Goondiwindi 58 def Brothers 12, Wattles 34 def Dalby 30, Gatton 44 def Valleys 16, Warwick 44 def Souths 30.
Points: Wattles 26, Gatton 24, Highfields 24, Pittsworth 20, Dalby 19, Warwick 18, Valleys 15, Goondiwindi 10, Souths 5, Brothers 5, Oakey 4.

BORDER LEAGUE

Round 11:  Wallangarra 12 won forfeit from Killarney, Stanthorpe 34 def Tenterfield 14.
Points: Stanthorpe 20, Tenterfield 12, Wallangarra 10, Killarney 2.

ROMA & DISTRICT          

Round 14:  Wallumbilla/Surat 30 def Chinchilla 16, Cities 34 def St George 14, Mitchell 38 def Miles 34.
Points:  Chinchilla 40, Cities 40, St George 36, Wallumbilla/Surat 32, Mitchell 12, Miles 8.

CENTRAL WEST

No games
Points: 
Winton 14, Ilfracombe 10, Barcaldine 10, Blackall 8, Longreach 0.

CENTRAL HIGHLANDS

Round 11: Bluff Rabbitohs 54 def Emerald Cowboys 20, Emerald Tigers 50 def Blackwater Crushers 20, Clermont Bears 54 def Springsure Mountain Men 0.
Points: Clermont Bears 20, Bluff Rabbitohs 20, Middlemount Panthers 16, Emerald Cowboys 12, Emerald Tigers 7, Blackwater Crushers 6, Dysart Bulls 5, Springsure Mountain Men 2.

CENTRAL BURNETT

Mundubbera 40 def Monto 30, Eidsvold 28 def Gayndah 20.
Points: Mundubbera 15, Monto 14, Eidsvold 8, Gayndah 2.

SOUTH BURNETT

Round 11: Cherbourg 40 def Murgon 14, Wondai 34 def Kingaroy 16.
Points: Wondai 19, Cherbourg 14, Kingaroy 10, Murgon 10.

SUNSHINE COAST GYMPIE

Round 13: Kawana Dolphins   50 def Northern Outlaws 12, Caboolture Snakes 25 def Nambour Crushers 18, Maroochydore-Coolum Swans 26 def Caloundra Sharks 16.
Points: Maroochydore-Coolum 46, Kawana 40, Northern Outlaws 33, Caboolture 26, Caloundra 25, Nambour 23.

NORTHERN DISTRICTS

Round 15: Miriam Vale 54 def Avondale 12, South Kolan 50 def Agnes Water 0, Gin Gin 38 def Burnett Heads 26.
Points: South Kolan 22, Miriam Vale 20, Avondale 18, Gin Gin 14, Agnes Water 11, Burnett Heads 5.

BUNDABERG

Round 19: Wallaroos 30 def Isis Devils 20, Wests 36 def Brothers 22, Hervey Bay 94 def Easts 0.
Points: Hervey Bay 28, Brothers 26, Wests 18, Isis 16, Wallaroos 16, Easts 2, Waves Tigers 2.

GLADSTONE

Round 13: Tannum 21 def Brothers 14, Valleys 80 def Wallabys 10.
Points: Brothers 20, Tannum 17, Valleys 13, Wallabys 2.

ROCKHAMPTON

Round 13: Emu Park 62 def Fitzroy/Gracemere 4, Yeppoon 52 def Brothers 0, Norths 62 def Biloela 8.
Points: Yeppoon Seagulls 25, Norths Chargers 23, Brothers 15, Emu Park 11, Biloela Panthers 7, Fitzroy/Gracemere 3.

MACKAY & DISTRICT

Round 15: Sarina 62 def Norths 0, Magpies 19 def Souths 12, Whitsunday 58 def Moranbah 0, Wests 39 def Brothers 26.
Points: Sarina 26, Souths 22, Whitsunday Brahmans 19, Magpies 18, Wests 16, Moranbah 10, Mackay Brothers 7, Norths 2.

TOWNSVILLE & DISTRICT

Round 17: Centrals 30 def University 16, Herbert River 34 def Charters Towers 16, Norths 10 def Burdekin 8.
Points: Herbert River 60, Burdekin 56, Brothers 44, Norths 34, Centrals 32, Charters Towers 26, University 20.

CAIRNS

Round 18: Mossman 56 def Yarrabah 14, Southern Suburbs 30 def Ivanhoes 12, Innisfail 22 def Tully 19, Brothers 44 def Kangaroos 18, Atherton 28 drew Mareeba 28.
Points: Brothers 32, Tully 30, Innisfail 26, Southern Suburbs 22, Ivanhoes 20, Edmonton 18, Mareeba 17, Mossman/Port Douglas 14, Atherton 13, Kangaroos 12, Yarrabah 12.