·         MAJOR COMPETITIONS

QRL Live: Intrust Super Cup, FOGS Colts Challenge, Cyril Connell Cup & Mal Meninga Cup

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE

ROUND 8

VALLEYS DIEHARDS 38 (Andrew Lancaster, Tom Collins, Daniel Nolan, Stacey Everett, Josh Essex, Sione Veukiso, Liam Herrington, Joe McKenna tries; Trent Williamson 3 goals) def GATERS 16 (Marlon Doak, Izaak Gordon, Troyden Watene tries; Matt Lennon 2 goals) at South Pine Sports Complex, Brendale.

WYNNUM MANLY REDLAND CITY SEAGULLS 66 (Alehana Mara 3, Jeriah Goodrich, Tyson Brookes, Ben Davey, Matt Smith, Tanu Wulf, Andrew Clayton, Junior Pita, Brad Mana tries; Tyson Brookes 11 goals) def LOGAN BROTHERS 20 (Peter Lee 2, Cameron Boga, Jack Anderson tries; Peter Lee, Nick Doyle goals) at BMD Kougari Oval.

Sunday 29 May

IPSWICH JETS 46 (Michael Purcell 5, Ono So’Oialo, Peter Whittaker, Mathew Brown, Tu’u Maori tries; Ono So’Oialo 4, Michael Purcell goals) def CARINA 28 (Steve Tyrrell 2, Paul Cullen, Braeden Leahy, Chris Cook tries; David Browne 4 goals) at North Ipswich Reserve.

REDCLIFFE DOLPHINS 58 (Glen Ellis 3, Johnnie Fox 3, Jaz Nahu-Main 2, Ashley Harawira, Tyson Gamble, Hayden Hansen tries; Kyle van Klaveren 4, Tyson Gamble 3 goals) def NORMANBY HOUNDS 20 (Matt Trnka 2, Graham Levu, Harlem Theodore tries; Marc Webb, Jacob Thomas goals) at Dolphin Oval.

WEST BRISBANE PANTHERS 31 (Michael Rasmussen 2, Kennedy Pettybourne, Hayden Potts, John Matters, Kristian Wanka tries; Hayden Potts 3 goals; Michael Rasmussen field goal) def EASTS TIGERS 28 (Whetu Austin, Connor Jones, Foisa Peni, Sam Gee, Nathan Smith tries; Adam Crear 4 goals) at Suzuki Stadium, Langlands Park.

Points: Ipswich Jets 21, Wynnum Redland City 21, Redcliffe Dolphins 20, Gaters 16, Wests Brisbane Panthers 15, Normanby 14, Easts Tigers 13, Carina 12, Logan Brothers 12, Valleys 9.
*Game in hand

·         BRISBANE SECOND DIVISION

Premier: Albany Creek Gators 36 beat Fortitude Valley 16, Wynnum Manly Jnrs 30 beat Logan Brothers 24, Brighton Roosters 54 beat Normanby 6, Carina Jnrs 32 beat Waterford Demons 28.
Points: Albany Creek Gaters 28, Brighton Roosters 27, West Brisbane Panthers 26, Wynnum Manly Jnrs 24, Waterford Demons 21, Fortitude Valley 21, Carina Jnrs 20, Normanby 17, Logan Brothers 17, Easts 10.

Northside 1: Pine Rivers 28 beat Brothers Jnrs 18, Moreton Bay Pride 32 beat Banyo 16, Pine Central Holy Spirit 46 beat West Mitchelton 26, Dayboro Cowboys 44 beat Aspley 6.
Points: Dayboro Cowboys 31, Pine Central Holy Spirit 30, Moreton Bay Pride 28, Aspley 27, West Mitchelton 21, Pine Rivers 21, Banyo 18, Brothers Jnrs 12.

Northside 2: Ted Beaumont Trophy Match
Samford 16 beat Norths Juniors 14.

Points: Samford 30, Norths Jnrs 28, West Arana Hills 25, Norths St Josephs 24, Albany Creek Gaters 23, North Lakes Kangaroos 21, Narangba 20, Brighton Roosters 18, West Mitchelton 15, Aspley 15.

Northside 3: Ted Beaumont Trophy Match
Brighton Roosters 30 beat Fortitude Valley 24.
Points: Brighton Roosters 34, Fortitude Valley 32, Pine Rivers 27, Moreton Bay Pride 24, Aspley 23, Burpengary 23, Samford 19, Pine Central Holy Spirit 17, West Arana Hills 13, North Lakes Kangaroos 11.

Southside 1: West Inala 28 beat Beenleigh Seniors 24, Souths Sunnybank 42 beat Logan Brothers 10, Southern Suburbs 17 def Bulimba Valleys 16, Redlands District Bye.
Points: West Inala 34, Redlands District 30, Beenleigh Seniors 28, Bulimba Valleys 26, South Sunnybank 22, Southern Suburbs 19, Logan Brothers 17.

Southside 2: Ted Beaumont Trophy Match
Brothers St Brendans 42 beat Capalaba 0.
Points: Brothers St Brendans 36, Capalaba 29, East Mt Gravatt 26, Greenbank 26, Carina 25, Slacks Creek 22, Eagleby Giants 21, Browns Plains 21, Beenleigh Seniors 18, Logan Wanderers 17, Souths Sunnybank 16.

Southside 3: Ted Beaumont Trophy Match
Wynnum Manly Jnrs 28 beat Edens Landing 24.
Points: Wynnum Manly Jnrs 31, Edens Landing 29, Beenleigh Juniors 23, Logan City Hawks 22, Redlands Juniors 21, Mustangs 20, Jimboomba Thunder 20, Waterford Demons 19, East Mt Gravatt 19, Brothers St Brendans 15.

·         IPSWICH RUGBY LEAGUE

Round 7: Goodna 24 def Norths 22, Swifts 30 def West End 26, Fassifern 42 def Brothers 32.
Points:  Goodna 19, Swifts 17, Fassifern 17, Norths 13, Brothers 10, West End 10.

·         GOLD COAST TWEED RUGBY LEAGUE

Round 7: Burleigh 72 def Currumbin 18, Tugun 50 def Ormeau 0, Southport 32 def Tweed Heads 12, Runaway Bay 32 def Bilambil 10.
Points: Tweed Heads 19, Tugun 19, Southport 17, Burleigh 15, Runaway Bay 15, Ormeau 11, Currumbin 9, Bilambil 7.

·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE

Round 10:  Highfields 40 def Goondiwindi 0, Pittsworth 42 def Brothers 12, Warwick 24 drew Souths 24, Dalby 51 def Oakey 6, Wattles 26 def Valleys 22.
Points:  Souths 17, Pittsworth 14, Warwick 13, Gatton 12, Brothers 12, Highfields 10, Dalby 8, Valleys 6, Wattles 6, Goondiwindi 2, Oakey 0.

·         BORDER RUGBY LEAGUE

Round 8: Tenterfield 94 def Stanthorpe/Texas 0, Inglewood 70 def Killarney 12.
Points: Tenterfield 12, Inglewood 10, Stanthorpe/Texas 4, Wallangarra 4, Killarney 2.

·         ROMA DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 4: Chinchilla 60 def Mitchell 16,  Miles 18 def Red Bulls 12, Cities 46 def St. George 36.
Points: Chinchilla 6, Cities 6, St. George 4, Red Bulls 4, Miles 4, Mitchell 0.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Round 7: Ilfracombe 34 def Blackall 4.
Points: Winton 8, Blackall 4, Ilfracombe 4, Longreach 2, Barcaldine 2.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE

Round 6: Blackwater Crushers 32 def Emerald Cowboys 12, Emerald Tigers 32 def Bluff 28, Middlemount 36 def Clermont 26.
Points: Emerald Tigers 8, Middlemount 8, Bluff 8, Springsure 6, Dysart 4, Blackwater Crushers 4, Clermont 4, Emerald Cowboys 2.

·         SUNSHINE COAST GYMPIE RUGBY LEAGUE

Round 10:  Caboolture 10 def Maroochydore/Coolum Swans 8, Gympie Devils 56 def Nambour Crushers 12, Kawana Dolphins 24 def Caloundra Sharks 22.
Points: Maroochydore/Coolum 32, Caloundra 32, Kawana 29, Caboolture 29, Gympie 25, Nambour 19, Noosa 8.

·         NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Round 8: Avondale 32 def Gin Gin 24, Agnes Water 40 def Miriam Vale 22, South Kolan 40 def Burnett Heads 20.
Points: Gin Gin 14, Avondale 12, Agnes Water 10, South Kolan 6, Burnett Heads 4, Miriam Vale 2.

·         SOUTH BURNETT

Nanango 46 def Murgon 26, Kingaroy 58 def Wondai 0, Cherbourg bye.
Points: Cherbourg 12, Nanango 12, Kingaroy 8, Murgon 8, Wondai 4.

·         CENTRAL BURNETT

Mundubbera 36 def Eidsvold 10, Monto 54 def Gayndah 18.
Points: Mundubbera 8, Eidsvold 4, Monto 2, Gayndah 0

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Round 12: Hervey Bay 32 def Brothers 16, Wallaroos 32 def West 18, Waves Tigers 46 def Easts 12.
Points: Hervey Bay 20, Waves Tigers 18, Brothers 14, Wests 14, Wallaroos 9, Easts 9, Isis 4.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 7: Norths 59 def Tannum Sands 12, Rockhampton Brothers 26 def Yeppoon 12, Valleys won on forfeit from Emu Park.
Points: Rockhampton Brothers 14, Yeppoon 12, Norths Charges 10, Biloela 9, Valleys 6, Tannum Sands 5, Emu Park 2, Gladstone Brothers 2, Fitzroy Gracemere 0.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 8: Whtisunday 46 def Sarina 14, Wests 42 def Moranbah 22, Magpies 36 def Norths 26, Souths 28 drew Brothers 28.
Points: Whtisunday 14, Magpies 12, Wests 12, Souths 7 Sarina 6, Moranbah 6, Norths 4, Brothers 3.

·         TOWNSVILLE RUGBY LEAGUE

Round 7: Herbert River 50 def Norths 10, Charters Towers 26 def Burdekin 24, Western Lions 26 def Brothers 6.
Points: Herbert River 28, Brothers 16, Western Lions 16, Centrals 16, Burdekin 12, Norths 8, Charters Towers 8, University 4.

·         CAIRNS DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 9: Innisfail 34 def Mossman 24, Brothers 44 def Atherton 6, Kangaroos 28 def Tully 22, Yarrabah 60 def Mareeba 6, Edmonton 24 def Suburbs 22.
Points: Innisfail 18, Brothers 13, Mossman 12, Ivanhoes 12, Atherton 10, Tully 9, Edmonton 8, Mareeba 7, Yarrabah 6, Kangaroos 6, Southern Suburbs 5.

·          MOUNT ISA

Round 6: Wanderers 40 def Normanton 32, Brothers 32 def Black Stars 30, Cloncurry 30 def Town 24.
Points: Normanton Stingers 8, Town Lions 8, Cloncurry Eagles 8, Wanderers Devils 6, Black Stars Diehards 2, Brothers 2.