QRL Statewide Score Wrap

Springsure and Blackwater played out a thrilling 30-30 draw in their Round 3 Central Highlands Rugby League match at the weekend.

All the scores from around the grounds ...


QRL MAJOR COMPETITIONS

QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.

BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 6: Diehards 30 def Tigers 24, Panthers 36 def Seagulls 28, Dolphins 18 def Magpies 16.
Points: Panthers 16, Seagulls 13, Dolphins 13, Diehards 13, Tigers 9, Magpies 7.

SEQ Senior Women's – Division 1

Round 6: Wests 20 def Ipswich Brothers 10, Easts Tigers 20 def Burleigh 14 (Souths v Toowoomba score unavailable)
Points: Easts 16, Brothers 14, Wests 14, Burleigh 12, Souths Magpies 7, Toowoomba 5.

• RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup

Round 8: Brothers 30 def Eastern Cobras 24, Swifts 28 def Norths 22, Fassifern 30 def Goodna 20.
Points: Swifts 22, Brothers 18, Fassifern 18, Norths 17, Goodna 16, Eastern Cobras 14, West End 14.

RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 2: Currumbin 2 def Tweed 0, Runaway Bay 28 def Bilambil 8, Tugun 20 def Southport 6, Burleigh 52 def Ormeau 10.
Points: Runaway Bay 6, Currumbin 6, Burleigh 4, Bilambil 4, Tweed Heads 4, Tugun 4, Southport 2, Ormeau 2.

TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Round 6: Gatton 80 def Souths 12, Warwick 34 def Brothers 0, Oakey 31 def Goondiwindi 20, Wattles 16 def Highfields 12, Valleys 30 def Pittsworth 16.
Points: Valleys 10, Wattles 10, Dalby 8, Warwick 8, Highfields 6, Oakey 6, Gatton 4, Pittsworth 4, Goondiwindi 2, Brothers 2, Souths 0.

ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 4: Wallumbilla Surat 30 def Chinchilla 16, Michell 50 def St George 22, (Miles v Cities score unavailable)
Points: Wallumbilla Surat 16, Chinchilla 12, Cities 4, Mitchell 4, St George 4, Miles 0.

CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Round 6: Ilfracombe 22 def Blackall 10, Longreach 42 def Barcaldine 6.
Points: Ilfracombe 8, Blackall 7, Barcaldine 5, Longreach 4.

CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition

Round 3: Springsure 30 drew Blackwater 30, Emerald Tigers 46 def Clermont 30, Dysart 32 def Middlemount 16, Bluff 38 def Emerald Cowboys 16.
Points: Bluff 6, Blackwater 5, Clermont 4, Emerald Tigers 4, Dysart 4, Springsure 3, Emerald Cowboys 0, Middlemount 0.

Allied Pickfords Women's Competition

Round 3: Emerald Tigers 22 def Dysart Bulls 20.
Points: Blackwater 6, Emerald Cowgirls 4, Emerald Tigers 4, Dysart 0.

SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Round 7: Kawana 28 def Caloundra 18, Caboolture 32 def Nambour 12, Maroochydore 34 def Noosa 10, Beerwah 54 def Gympie 16.
Points: Beerwah 25, Caboolture 22, Nambour 22, Maroochydore 22, Kawana 16, Caloundra 16, Gympie 10, Noosa 7.

Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup

Round 2: Kawana 58 def South Burnett 12, Caboolture 18 def Nambour 10.
Points: Kawana 8, Caboolture 8, Noosa 5, South Burnett 5, Nambour 2.

SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Round 4: Kingaroy 38 def Murgon 16, Nanango 94 def Wondai 10.
Points: Kingaroy 6, Nanango 4, Cherbourg 4, Murgon 2, Wondai 0.

CENTRAL BURNETT

Round 3: Mundubbera 54 def Eidsvold 10, Gayndah 52 def Biggenden 14.
Points: Mundubbera 6, Gayndah 4, Biggenden 1, Eidsvold 1.

NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Round 2: Avondale 30 def South Kolan 10, Miriam Vale 72 def Agnes Water 6.
Points: Miriam Vale 4, Avondale 4, Agnes Water 0, South Kolan 0.

BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Round 5: Wests 38 def Maryborough Brothers 30, Waves 30 def Easts 22, Wallaroos 44 def Hervey Bay 12, Isis 22 def Brothers 16.
Points: Isis 8, Wallaroos 8, Waves 8, Wests 6, Brothers 4, Easts 4, Maryborough Brothers 2, Hervey Bay 0.

Bundaberg Women's

Round 4: Isis 20 def Waves 14, Hervey Bay 10 drew Brothers 10.
Points: Brothers 5, Isis 3, Waves 2, Hervey Bay 2.

ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 6: Yeppoon 50 def Tannum 12, Biloela 40 def Woorabinda 14, Rockhampton Brothers 42 def Norths 6, Valleys 44 def Fitzroy/Gracemere 0, Emu Park 56 def Gladstone Brothers 22.
Points: Yeppoon 12, Rockhampton Brothers 10, Norths 8, Biloela 8, Emu Park 6, Woorabinda 4, Tannum 4, Valleys 4, Gladstone Brothers 2, Fitzroy 0.

MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup

Round 6: Wests 38 def Moranbah 20, Magpies 50 def Sarina 12, Souths 104 def Norths 6, Brothers 37 def Whitsunday 24.
Points: Wests 12, Brothers 9, Moranbah 8, Whitsunday 8, Souths 4, Sarina 3, Magpies 2, Norths 0.

Mackay Airport Women's Competition

Round 4: Brothers 72 def Whitsunday 0, Magpies 58 def Sarina 0, Moranbah 58 def Souths 0.
Points: Moranbah 8, Brothers 6, Souths 4, Magpies 4, Whitsunday 2, Sarina 0.

TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 4: Herbert River 44 def Charters Towers 4, Brothers 27 def Norths 26, Centrals 68 def Burdekin 6.
Points: Brothers 16, Herbert River 12, Western Lions 12, Centrals 8, Norths 8, Charters Towers 4, Burdekin 4.

CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 4: Brothers 30 def Mareeba 14, Tully 40 def Yarrabah 10, Southern Suburbs 54 def Edmonton 10, Ivanhoes 27 def Innisfail 26, Atherton 28 def Kangaroos 16.
Points: Brothers 8, Tully 6, Atherton 6, Mossman Port Douglas 4, Brothers Innisfail 4, Kangaroos 4, Ivanhoes 4, Yarrabah 2, Southern Suburbs 2, Mareeba 0, Edmonton 0.

• NOTE:

BORDER LEAGUE is in recess. Stanthorpe are playing in TRL Second Division and Tenterfield are back playing in NSW Group 19.