Statewide Score Wrap

Local league scores from the weekend of August 4-5.

QRL MAJOR COMPETITIONS

QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.

BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 17: Dolphins 22 def Seagulls 18, Tigers 26 def Panthers 18, Magpies 22 def Diehards 12.
Points: Dolphins 39, Panthers 38, Seagulls 37, Diehards 31, Tigers 30, Magpies 29.

SEQ Senior Women's – Division 1

Preliminary Final: Wests 16 def Ipswich Brothers 12.
Grand Final: Burleigh v Wests.

RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup

Round 20: Swifts 48 def West End 22, Brothers 34 def Goodna 26, Fassifern 36 def Norths 18.
Points: Fassifern 54, Brothers 48, Swifts 48, Norths 45, Goodna 35, Eastern Cobras 35, West End 28.

RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 15: Runaway Bay 34 def Burleigh 10, Currumbin 42 def Ormeau 16, Tugun 32 def Tweed Heads 18, Southport 30 def Bilambil 24.
Points: Currumbin 37, Tweed Heads 35, Runaway Bay 34, Southport 33, Burleigh 31, Tugun 31, Bilambil 21, Ormeau 15.

TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Round 18: Valleys 52 def Pittsworth 4, Oakey 38 def Goondiwindi 22, Warwick 48 def Brothers 4, Gatton 74 def Souths 20, Wattles 36 def Highfields 22.
Points: Wattles 30, Valleys 24, Dalby 24, Warwick 24, Highfields 22, Gatton 18, Pittsworth 12, Oakey 12, Goondiwindi 6, Brothers 4, Souths 0.

ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 15: Chinchilla 42 def Miles 14, Red Bulls 46 def St. George 4, Cities 28 def Mitchell 16.
Points: Chinchilla 50, Red Bulls 48, Cities 44, Mitchell 24, Miles 8, St. George 8.

CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Grand Final (played June 16): Blackall Magpies 22 def Ilfracombe Scorpions 8.

CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition

Round 14: Blackwater Crushers 50 def Clermont Bears 12, Springsure Mount Men 47 def Emerald Tigers 16.
Points: Bluff 28, Blackwater 23, Clermont 16, Emerald Tigers 16, Springsure 15, Dysart 14, Middlemount 6, Emerald Cowboys 6.

Allied Pickfords Women's Competition

Round 14: Emerald Tigers 58 def Emerald Cowgirls 4.
Points: Blackwater 22, Emerald Tigers 18, Emerald Cowgirls 10, Dysart 8.

SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Round 19: Noosa 34 def Caloundra 14, Caboolture 19 def Maroochydore 12, Beerwah 26 def Nambour 4, Kawana 40 def Gympie 0.
Points: Beerwah 70, Caboolture 64, Maroochydore 61, Nambour 52, Kawana 49, Caloundra 34, Noosa 24, Gympie 22.

Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup

Preliminary Final: Kawana 52 def Nambour 0.
Grand Final: Caboolture v Kawana.

SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Round 14: Murgon 84 def Wondai 28, Nanango 50 def Cherbourg 30.
Points: Nanango 19, Kingaroy 15, Cherbourg 10, Murgon 10, Wondai 0.

CENTRAL BURNETT RUGBY LEAGUE

Minor Semi: Biggenden 32 def Eidsvold 18.
Major Semi Final: Gayndah 18 def Mundubbera 16.
Preliminary Final: Mundubbera v Biggenden in Mundubbera.

NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

No games
Points after Round 12: Miriam Vale 23, Avondale 13, South Kolan 10, Agnes Water 2.

BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Round 16: Waves 27 def Wallaroos 24, Maryborough Brothers 14 drew Hervey Bay 14, Easts 30 def Brothers 26, Isis Devils 30 def Wests 22.
Points: Wallaroos 24, Waves 23, Isis 20, Easts 20, Wests 19, Brothers 16, Maryborough Brothers 3, Hervey Bay 3.

Bundaberg Women's

Round 16: Brothers 28 def Hervey Bay 16, Isis 30 def Waves 22.
Points: Brothers 21, Hervey Bay 14, Waves 8, Isis 5.

ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 18: Norths 46 def Tannum Sands 10, Emu Park 74 def Fitzroy/Gracemere 16, Biloela 86 def Valleys 0, Rockhampton Brothers 64 Woorabinda 10, Yeppoon 46 def Gladstone Brothers 16.
Points: Yeppoon 34, Rockhampton Brothers 30, Norths 26, Biloela 24, Emu Park 20, Valleys 14, Gladstone Brothers 12, Woorabinda 12, Tannum 8, Fitzroy 0.

Inter City Women's

Round 18: Yeppoon 40 def Calliope 4, Rockhampton Brothers 76 def Woorabinda 0, Norths 22 def Emu Park 16, Wallaby's 94 def Valleys 0.
Points: Wallabys 28, Tannum 28, Brothers 24, Emu Park 20, Norths 14, Yeppoon 14, Woorabinda 8, Calliope 6, Valleys 2.

MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup

Round 17: Moranbah 30 def Magpies 22, Wests 70 def Sarina 6, Whitsunday 72 def Norths 18, Brothers 36 def Souths 6.
Points: Wests 28, Whitsunday 26, Moranbah 22, Brothers 17, Souths 16, Magpies 16, Sarina 7, Norths 0.

Mackay Airport Women's Competition

Round 14: Moranbah 14 def Magpies 10, Sarina 30 def Whitsunday 10, Brothers 18 def Souths 4.
Points: Brothers 24, Moranbah 24, Magpies 18, Souths 10, Whitsunday 6, Sarina 2.

TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 17: Centrals 22 def Brothers 18, Norths 44 def Burdekin 14, Herbert River 18 def Western Lions 8.
Points: Brothers 52, Herbert River 52, Centrals 48, Western Lions 32, Norths 28, Charters Towers 20, Burdekin 8.

CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 17: Mossman 19 def Ivanhoes 14, Innisfail 40 def Yarrabah 10, Mareeba 38 def Edmonton 24, Atherton 52 def Tully 6, Kangaroos 18 def Brothers 8.
Points: Brothers 27, Atherton 26, Brothers Innisfail 21, Mossman Port Douglas 19, Tully 18, Kangaroos 16, Southern Suburbs 14, Ivanhoes 12, Yarrabah 11, Mareeba 6, Edmonton 0.