Statewide Score Wrap: June 27-28

·         QRL MAJOR COMPETITIONS

For all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Auswide Bank Mal Meninga Cup scores, click here  

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 15: Tigers 36 def Seagulls 24, Dolphins 40 def Diehards 16, Panthers 30 def Magpies 28.

Points: Panthers 39, Diehards 33, Tigers 31, Seagulls 29, Dolphins 25, Magpies 23.

·         SEQ Senior Women’s – Division 1

Week 1 Finals: Burleigh 14 def Easts 6, Wests 26 def Brothers 6.

·         RUGBY LEAGUE IPSWICH

Round 18: Brothers 46 def Redbank 28, Fassifern 46 def West End 0, Goodna 40 def Norths 26.
Points: Brothers 47, Goodna 42, Redbank Plains 42, Swifts 40, Norths 35, Fassifern 25, West End 24.

·         RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 17: Runaway Bay 14 drew Tugun 14, Bilambil 40 def Ormeau 14. Burleigh 18 def Currumbin 10.
Points: Burleigh 48, Southport 43, Currumbin 37, Tugun 37, Runaway Bay 34, Bilambil 31, Ormeau 25.

·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Round 16: Valleys 58 def Oakey 24, Wattles 58 def Pittsworth 6, Gatton 34 def Souths 26, Highfields 24 def Brothers 12, Dalby 26 def Goondiwindi 22.
Points: Valleys 25, Wattles 24, Warwick 20, Dalby 17, Goondiwindi 14, Gatton 14, Souths 12, Brothers 10, Pittsworth 8, Highfields 6, Oakey 6.

·         ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 12: Cities 68 def Chinchilla 4, Mitchell 38 def Red Bulls 32.
Points: Cities 44, St. George, Red Bulls 32, Mitchell 24, Chinchilla 24.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Grand Final: Blackall Magpies 18 def Winton Devils 0.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell’s Engineering Men’s Competition

Round 13: Bluff 52 def Springsure 10, Dysart Bulls 96 def Emerald Tigers 12, Blackwater Crushers 72 def Middlemount 6.
Points: Dysart 24, Bluff Rabbitohs 22, Emerald Tigers 17, Emerald Brothers 14, Blackwater Crushers 10, Springsure 7, Middlemount 6.

·         Allied Pickfords Women’s Competition

Round 10: Blackwater Crushettes 24 def Emerald Cowgirls 10.
Points: Blackwater Crushettes 17, Emerald Cowgirls 13, Dysart Bulls 4, Emerald Tigers 4.

·         SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Round 18: Caboolture 54 def Nambour 12, Noosa 58 def Gympie 6, Stanley River 38 def Maroochydore 16, Kawana 22 def Beerwah 14.
Points: Stanley River 64, Caboolture 58, Beerwah 57, Kawana 49, Noosa 49, Nambour 45, Gympie 42, Maroochydore 33, Caloundra 33.

·         SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Round 11: Kingaroy 38 def Cherbourg 28, Murgon 80 def Wondai 20.
Points: Murgon 20, Cherbourg 14, Kingaroy 8, Wondai 6.

·         CENTRAL BURNETT

Round 8: Monto 24 drew Gayndah 24, Mundubbera bye.
Points: Mundubbera 8, Gayndah 5, Monto 1.

·          NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Semi Finals: Avondale Tigers 30 def Miriam Vale Magpies 12, South Kolan 40 def Gin Gin Hawks 24.

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE – 4BU/Hitz FM A Grade Competition

Round 14: Brothers 36 def Hervey Bay 6, Wests Panthers 34 def Waves 16.
Points: Brothers 22, Easts 16, Waves 14, Wallaroos 13, Wests 10, Hervey Bay 9, Maryborough Brothers 0.

·         Bundaberg / Gladstone Intercity Women’s

Round 14: Brothers 20 def Tannum 16, Waves 44 def Wallabys 4.
Points: Brothers 22, Tannum 15, Wallabys 14, Hervey Bay 12, Waves 9, Valleys 0.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 17: Fitzroy/Gracemere def Biloela on forfeit, Yeppoon 44 def Brothers 12, Emu Park 42 def Woorabinda 22.
Points: Yeppoon 27, Norths 22, Brothers 19, Emu Park 12, Biloela 12, Woorabinda 8, Fitzroy / Gracemere 2.

·         Inter City Women’s

Round 17: Brothers 28 def Emu Park 6, Norths 18 def Fitzroy/Gracemere 4.
Points: Brothers 23, Yeppoon 22, Emu Park 17, Fitzroy 8, Norths 8, Woorabinda 0.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 12: Whitsunday 38 def Moranbah 22, Sarina 24 def Magpies 4, Souths 62 def Carltons 10, Wests 48 def Brothers 12.
Points: Whitsunday 20, Souths 18, Wests 18, Magpies 14, Brothers 12, Sarina 12, Moranbah 2, Carltons 0. 

·         Women’s Competition

Round 12:  No games  
Points: Sarina 20, Souths 20, Brothers 18, Moranbah 16, Magpies 10, Wests 8.

·         TOWNSVILLE & DISTRICT MENDI GROUP A GRADE

Round 14: Burdekin 54 def Norths 32, Brothers 40 def Western Lions 22, Herbert River 34 def Charters Towers 22.
Points: Brothers 44, Herbert River 42, Centrals 36, Western Lions 32, Charters Towers 32, Burdekin 30, Norths 8.

·         CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 16: Innisfail 30 def Kangaroos 14, Mossman 36 def Mareeba 4, Atherton 26 def Brothers 16, Souths 24 def Ivanhoes 10, Yarrabah 32 def Edmonton 24.
Points: Mossman 22, Yarrabah 22, Innisfail 21, Brothers 18, Atherton 18, Souths 14, Kangaroos 13, Ivanhoes 13, Edmonton 10, Mareeba 8, Tully 1.