You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Dolphins travel along swimmingly

Kawana Dolphins have dived head-first into the new season and are the undefeated leaders of the Maudsley Excavations Cup after 10 rounds of play.

The only blemish to their perfect start has been a draw in Round 5 to the second-placed Beerwah; otherwise, it has been smooth sailing for the Sunshine Coast-based club.

After toppling Gympie at the weekend, they are set to be challenged by the third-placed Noosa Pirates this coming Saturday and are hoping to continue their strong form in the backend of the season.

The main image of the Dolphins' history-making day in March when three sets of brothers played first grade is courtesy of the club's Facebook page.

Brisbane Premier A Grade

Contributed by QRL Brisbane correspondent John Devine

Normanby Hounds are the only undefeated side in the Brisbane Premier A Grade competition after mauling the Seagulls at Bert St Clair Oval last Saturday 52-12.

Right winger Jack Smith again posted three tries in the one game, taking his season tally to 11 thus far.

For the first and last five minutes, the previously undefeated Wynnum Manly Seagulls showed signs of their desire to share top spot, but in the remaining 70 minutes, it was all the Hounds at their best - led by Lachlan Cooper.

After completing at over 80 per cent for the game, Normanby coach Wayne Barnett said it was a result of hard work.

“We work hard weekly to get our completion rates up for each week," Barnett said.

“Wynnum are a good side, they are definitely a threat and we will be looking out for them next round.

"I ask our forwards to do a job up the middle every week. Sometimes they do, sometimes they don’t; but today, our forwards were really good."

Pine Rivers continued on their winning way with a comfortable 38-16 win over Valleys. The Bears have now won three in a row, with their last defeat being only by two points against the Seagulls.

They have put 118 points on the board with those three wins.

With this recent defeat, Valleys have lost four on the trot and will reset with a bye this weekend.

West Brisbane added to Carina’s woes after easily accounting for the Tigers 44-12.

Panthers' Liam Horne and Calum Gahan crossed twice each for the mud and bloods to go back-to-back.

Carina now join Valleys, Brighton and Beenleigh outside of the top five on 11 points.

Bulimba survived what would have been a brutal week of defensive training after a massive loss to the Panthers the previous week, returning to the winner's circle by getting over Beenleigh 34-16 at Balmoral Sports Reserve.

The Pride once again turned up in the second half as they did against the Bears the previous week, but the damage had been done.

Round 7 results

Normanby Hounds 52 defeated Wynnum Manly Seagulls 12
Bulimba Bulldogs 34 defeated Beenleigh Pride 16
Pine Rivers Bears 38 defeated Valleys Diehards 16
West Brisbane Panthers 44 defeated Carina Tigers 12
Brighton Roosters - bye

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 6 6 0 0 1 +146 21
2 Wynnum Manly Seagulls 6 5 0 1 1 +8 19
3 West Brisbane Panthers 6 4 0 2 1 +110 17
4 Pine Rivers Bears 6 4 0 2 1 +35 17
5 Bulimba Bulldogs 6 3 0 2 1 -34 15
6 Valleys Diehards 7 2 0 5 0 -48 11
7 Brighton Roosters 6 1 0 5 1 -53 11
8 Carina Tigers 6 1 0 5 1 -64 11
9 Beenleigh Pride 7 2 0 5 0 -100 11

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 4 results

Currumbin Eagles 26 defeated Mudgeeraba Redbacks 24
Burleigh Bears 88 defeated Southport Tigers 0
Runaway Bay Seagulls 48 defeated Helensvale Hornets 8
Tugun Seahawks - bye

Round 4 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Burleigh Bears 4 4 0 0 0 +146 12
2 Runaway Bay Seagulls 4 3 0 1 0 +72 10
3 Tugun Seahawks 4 2 0 2 0 0 9
4 Currumbin Eagles 3 2 0 1 1 +6 8
5 Southport Tigers 3 1 0 2 1 -112 8
6 Mudgeeraba Redbacks 3 0 0 3 1 -14 6
7 Helensvale Hornets 3 0 0 3 1 -98 6

ASC Group A Grade Premiership - Ipswich

Round 6 results

Rosewood Jets v Ipswich Brothers
Swifts Bluebirds 32 defeated Goodna Eagles 20
Fassifern Bombers 16 defeated Norths Tigers 12

Round 6 ladder

Ladder not available at present.

South East Queensland Women's Premiership

Round 5 results

Pine Central Hornets 28 defeated Aspley Devils 16
Runaway Bay Seagulls 26 defeated Ormeau Shearers 24
Goodna Eagles - bye

Round 5 ladder

Ladder not available at present.

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Contributed by QRL Toowoomba correspondent Andrew O'Brien

Wattles Warriors scored an excellent win 25-12 over Valleys Roosters on
Saturday night at Herb Steinohrt Oval. Wattles outplayed Roosters in all
aspects of the game, leading 12-0 at half-time before going on with it in the second 40.

Brothers won their third game in a row, proving too good for Gatton Hawks on Saturday night at Glenholme Park.

In front of a good home crowd, Brothers co-captain Sam Betros led his team to a 22-10 lead at half-time and put the Hawks away in the second half, running out winners 48-18.

The Hawks did get within 10 points early in the second half with the scoreboard at 28-18, but that was as close as Gatton got.

Warwick fought off a determined Dalby to win a tight contest on Sunday afternoon.

After the Cowboys led 18-4 midway through the first half, the Diehards hit back and veterans Steve Franciscus and Corey Blades combined to score with five minutes remaining to get within two points and have a shake at snatching the win.

But the Cowboys hung on for a very important win which sees them in equal second position on the TRL ladder.

On top of the ladder, the undefeated Goondiwindi Boars had a tough tussle on their hands when they escaped with a win against a determined Souths Tigers outfit.

Leading try-scorer David Armstrong proved the difference by scoring three four-pointers for the Boars - his speed again a factor and was supported by coach Travis Waddell.

At Highfields, the Newtown Lions got within two points of the Eagles until the floodgates opened - the home side going on to post a 58-26 win and leap to equal-second in the TRL premiership.

And in the final match of the weekend, Pittsworth bounced back to the winner’s circle with a good win over Oakey 48-28 on Sunday afternoon.

Danes fullback Chris Woodbridge scored four unanswered first half tries to set up the victory; but despite the loss, Oakey showed they can compete and did trouble the Danes once they had possession.

Round 7 results

Brothers Leprechauns 48 defeated Gatton Hawks 18
Wattles Warriors 25 defeated Valleys Roosters 12
Warwick Cowboys 22 defeated Dalby Diehards 20
Goondiwindi Boars 32 defeated Souths Tigers 22
Pittsworth Danes 48 defeated Oakey Bears 28
Highfields Eagles 58 defeated Newtown Lions 26

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goondiwindi Boars 7 6 1 0 0 +110 13
2 Valleys Roosters 7 5 0 2 0 +148 10
3 Highfields Eagles 7 5 0 2 0 +118 10
4 Warwick Cowboys 7 5 0 2 0 +66 10
5 Gatton Hawks 7 4 1 2 0 +16 9
6 Dalby Diehards 7 4 0 3 0 +48 8
7 Wattles Warriors 7 4 0 3 0 +31 8
8 Brothers Leprechauns 7 3 0 4 0 -48 6
9 Pittsworth Danes 7 2 0 5 0 -23 4
10 Souths Tigers 7 2 0 5 0 -162 4
11 Oakey Bears 7 1 0 6 0 -152 2
12 Newtown Lions 7 0 0 7 0 -152 0

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 7 results

Gatton Hawks 44 defeated Brothers Leprechauns 10
Warwick Cowboys 42 defeated Dalby Diehards 0
Valleys Roosters 36 defeated Pittsworth Danes 6
Newtown Lions - bye

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Warwick Cowboys 4 4 0 0 0 +98 8
2 Gatton Hawks 4 4 0 0 0 +88 8
3 Newtown Lions 3 2 0 1 0 +20 4
4 Brothers Leprechauns 6 2 0 4 0 +12 4
5 Valleys Roosters 3 2 0 1 0 -20 4
6 Pittsworth Danes 6 1 0 5 0 -112 2
7 Dalby Diehards 4 0 0 4 0 -86 0

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

Round 10 results

Stanley River Wolves 22 drew Beerwah Bulldogs 22
Caloundra Sharks 16 defeated Caboolture Snakes 8
Kawana Dolphins 38 defeated Gympie Devils 14
Noosa Pirates 48 defeated Maroochydore Swans 10
Nambour Crushers - bye

Round 10 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Kawana Dolphins 9 8 1 0 1 +212 38
2 Beerwah Bulldogs 9 6 2 1 1 +64 33
3 Noosa Pirates 9 6 0 3 1 +144 31
4 Maroochydore Swans 9 5 0 4 1 -2 28
5 Caloundra Sharks 8 3 0 5 2 -41 25
6 Stanley River Wolves 9 3 1 5 1 -33 23
7 Caboolture Snakes 9 3 0 6 1 -60 22
8 Gympie Devils 9 2 0 7 1 -131 19
9 Nambour Crushers 9 2 0 7 1 -153 19

Sunshine Coast Women's Cup

Round 8 results

Gympie Devils 50 defeated Kawana Dolphins 14
Beerwah Bulldogs v Nambour Crushers
Caloundra Sharks 24 defeated Caboolture Snakes 16
Noosa Pirates - bye

Round 8 ladder

Ladder not available at present.

Bundaberg Broadcasters Premiership

Contributed by QRL Bundaberg correspondent Vince Habermann

Brothers Sam and Chris Robinson featured prominently in the scoring as Wests Panthers bounced back from their big loss to Wallaroos eight days earlier and shored up top place on the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership table with a 40-22 victory over Waves Tigers at Salter Oval on Sunday.

As the competition reached the half-way point of the season, centre Sam bagged a double, while little brother Chris - backing up from a 54-4 romp against an under-manned Past Brothers in under 18 - racked up 16 points at fullback with one try and six conversions.

Past Brothers front rower Aaron Hall crashes through the Wallaroos defence for the try to clinch victory in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash at Salter Oval on Sunday. Photo: Vince Habermann
Past Brothers front rower Aaron Hall crashes through the Wallaroos defence for the try to clinch victory in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash at Salter Oval on Sunday. Photo: Vince Habermann

Easts Magpies moved past Wests on the ladder in sentencing hosts Hervey Bay Seagulls to their fourth straight defeat on Saturday 36-18, but the Panthers - who paid the price for missing Chris Robinson, and powerhouse forwards Josh Tanner, Lachlan Patterson and Jared Johnson against Wallaroos last week - reclaimed top spot, returning to their best against a brave but outclassed Tigers.

However, after being outright leaders a month ago, the Seagulls dropped down one more position to fourth, overtaken by Brothers, who outgunned Wallaroos 42-22 in the early match on Sunday’s program.

Young 18-year-old Panthers winger Isaiah Bullard, who started the season in Reserve Grade, also grabbed two tries to continue his good form.

But while Wests have set the standard all season, apart from a fighting loss to the Seagulls at home in Round 4 and being unable to overcome the absence of a quartet of stars against Wallaroos, it was again evident against the Seagulls that Magpies coach Brent Kuskey’s playing comeback in Round 7 has also transformed them into serious contenders.

Brothers, who made an underwhelming start to their title defence by winning just two of their first six matches, also looked good against Roos with by far their best performance of the season. If they can maintain the same form and intensity, they too could challenge for the premiership.

For Easts though, after breaking the scoring shackles with a hat-trick against the Tigers a week earlier, multiple BRL leading try-scoring centre Trent Seeds again wreaked havoc against the Bay, including notching a double, along with high-class halfback Andreas Nona and captain, mercurial five-eighth, and reigning BRL player of the year Matthew Craven.

For Brothers, barnstorming five-eighth Zak Bainbridge also had a whale of a game, including amassing 18 points from two tries and five goals in a similar robust team performance, but they built their win on a dominant display by their pack in which second rower Royce Blair and club stalwart front rower Aaron Hall, in his fourth game since coming out of retirement, were absolutely outstanding.

Round 8 results

Easts Magpies 36 (Trent Seeds 2, Andreas Nona 2, Matthew Craven 2, Corey Chapman tries; Arden Lankowski 4 goals) defeated Hervey Bay Seagulls 18 (Travin Baumann 2, William Walthall tries; Logona Vetemotu 2, Jayden Johnson goals)
Past Brothers Bundaberg 42 (Zak Bainbridge 2, Jayden Alberts, Benaiah Kambanei, Aaron Hall, Tyrell Priestley, Jake Thompson, Tom Murray tries; Zak Bainbridge 5 goals) defeated Wallaroos Maryborough 22 (Jackson Gouge 2, Shaun Collins, Keian Grogan tries; Jorden Kemble 3 goals)

Wests Panthers 40 (Isaiah Bullard 2, Sam Robinson 2, Chris Robinson, Shaun Ezzy, Lachlan Patterson tries; Chris Robinson 6 goals) defeated Waves Tigers 22 (Layton Chambers 2, Liam Price, Timoci Naco tries; Layton Chambers 3 goals)

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Wests Panthers 8 6 0 2 0 +96 12
2 Easts Magpies 8 5 1 2 0 +62 11
3 Past Brothers Bundaberg 8 4 0 4 0 -14 8
4 Hervey Bay Seagulls 8 3 1 4 0 -31 7
5 Wallaroos Maryborough 8 3 0 5 0 -62 6
6 Waves Tigers 8 2 0 6 0 -51 4

Rugby League Gladstone

Round 2 results

Valleys Diehards 46 defeated Gladstone Wallabys 12
Gladstone Brothers 28 defeated Tannum Seagulls 20

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gladstone Brothers 2 2 0 0 0 +30 4
2 Tannum Seagulls 2 1 0 1 0 +32 2
3 Valleys Diehards 2 1 0 1 0 +12 2
4 Gladstone Wallabys 2 0 0 2 0 -74 0

Rockhampton Rugby League

Round 6 results

Yeppoon Seagulls 28 defeated Emu Park Emus 10
Norths Chargers 50 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 12
Rockhampton Brothers - bye

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 5 4 0 1 0 +122 8
2 Rockhampton Brothers 4 3 0 1 1 +44 6
3 Emu Park Emus 5 3 0 2 0 +34 6
4 Norths Chargers 5 2 0 3 0 +20 4
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 4 0 0 5 1 -220 0

Rockhampton Rugby League Women's

Round 6 results

Blackwater Crushers 20 defeated Yeppoon Seagulls 10
Emu Park Emus 4 drew Tannum Seagulls 4
Fitzroy / Gracemere Sharks 20 defeated Gladstone Wallabys 
Rockhampton Brothers 10 defeated Norths Chargers 4

Round 6 ladder

Ladder not available at present.

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

Round 6 results

Bluff Rabbitohs 30 defeated Emerald Brothers 8
Clermont Bears 54 defeated Blackwater Crushers 4
Springsure Mountain Men 34 defeated Emerald Tigers 28
Dysart Bulls 92 defeated Middlemount Panthers 4

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Emerald Tigers 6 5 0 1 0 +130 10
2 Clermont Bears 6 4 0 2 0 +126 8
3 Bluff Rabbitohs 5 4 0 1 0 +54 8
4 Dysart Bulls 5 3 1 1 0 +104 7
5 Springsure Mountain Men 6 3 1 2 0 +25 7
6 Emerald Brothers 5 1 0 4 0 -109 2
7 Middlemount Panthers 6 1 0 5 0 -164 2
8 Blackwater Crushers 5 0 0 5 0 -166 0

Northern Districts Rugby League

Round 7 results

South Kolan Sharks 40 defeated Miriam Vale Magpies 14
Gin Gin Hawks 24 defeated Avondale Tigers 16

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 7 7 0 0 0 +210 14
2 Gin Gin Hawks 7 5 0 2 0 +64 10
3 Avondale Tigers 7 2 0 5 0 -64 4
4 Miriam Vale Magpies 7 0 0 7 0 -210 0

South Burnett Rugby League

Round 9 results

Cherbourg Hornets 44 defeated Murgon Mustangs 36
Kingaroy Red Ants 30 defeated Nanango Stags 20
Wondai Wolves - bye

Round 9 ladder

Ladder not available at present.

Central Burnett Rugby League

Round 1 kicks off on June 5.

Roma and District Rugby League

Round 6 results

Wallumbilla / Surat Red Bulls 42 defeated Chinchilla Bulldogs 18
St George Saints 32 defeated Mitchell Magpies 22
Western Ringers 56 defeated Miles Devils 4

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Wallumbilla / Surat Red Bulls 5 5 0 0 1 +157 20
2 Roma Cities 5 4 0 1 1 +86 16
3 Mitchell Magpies 5 3 0 2 1 +42 12
4 Chinchilla Bulldogs 5 2 0 3 1 -34 8
5 St George Saints 5 2 0 3 1 -90 8
6 Western Ringers 6 1 0 5 0 -69 4
7 Miles Devils 5 1 0 4 1 -92 4

Central West Rugby League

Round 8 results

Blackall Magpies 28 defeated Winton Devils 12
Longreach Ilfracombe Tigers 24 defeated Barcaldine Sandgoannas 20
Alpha Brumbies - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Longreach Ilfracombe Tigers 6 5 0 1 2 +84 10
2 Blackall Magpies 6 4 1 1 2 +48 9
3 Barcaldine Sandgoannas 7 3 1 3 1 +72 7
4 Alpha Brumbies 6 2 0 4 2 -24 4
5 Winton Devils 7 1 0 6 1 -180 2

Components Only Cup - Mackay

Round 6 results

Carltons Devils 28 defeated Whitsunday Brahmans 22
Mackay Brothers 34 defeated Moranbah Miners 22
Wests Tigers 20 defeated Mackay Magpies 18
Sarina Crocs 36 defeated Souths Sharks 8

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 6 5 0 1 0 +90 10
2 Sarina Crocs 6 4 0 2 0 +94 8
3 Souths Sharks 6 4 0 2 0 +54 8
4 Wests Tigers 6 3 1 2 0 +28 7
5 Moranbah Miners 6 3 1 2 0 +6 7
6 Mackay Magpies 6 2 0 4 0 -46 4
7 Carltons Devils 6 2 0 4 0 -56 4
8 Whitsunday Brahmans 6 0 0 6 0 -170 0

Mackay Airport Cup - Women's

Round 6 results

Mackay Brothers 26 defeated Moranbah Miners 0
Souths Sharks 26 defeated Sarina Crocs 12
Carltons Devils and Mackay Magpies - bye

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 6 4 0 1 1 +64 10
2 Sarina Crocs 6 2 0 2 2 +80 8
3 Mackay Magpies 5 3 0 2 0 +44 6
4 Carltons Devils 5 2 0 2 1 -18 6
5 Souths Sharks 5 1 0 3 1 -74 4
6 Moranbah Miners 5 1 0 3 1 -96 4

Mendi A Grade Cup - Townsville

Round 7 results

Western Lions 20 defeated Centrals ASA Tigers 18
Townsville Brothers 28 defeated Burdekin Roosters 10
Herbert River Crushers 30 defeated Norths Devils
Charters Towers Miners - bye

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Townsville Brothers 6 6 0 0 0 +144 24
2 Herbert River Crushers 5 4 0 1 1 +116 20
3 Western Lions 5 3 0 2 1 -2 16
4 Centrals ASA Tigers 5 3 0 2 1 +18 12
5 Charters Towers Miners 5 1 0 4 1 -40 8
6 Burdekin Roosters 5 1 0 4 1 -96 8
7 Norths Devils 5 0 0 5 1 -140 0

Townsville and District Rugby League Women

Round 7 results

Burdekin Roosters 22 defeated Townsville Brothers 16
Western Lions 40 defeated Centrals ASA Tigers 4
Herbert River Crushers 36 defeated Norths Devils 6
Charters Towers Miners - bye

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Western Lions 5 5 0 0 1 +114 10
2 Central ASA Tigers 5 3 0 2 1 +22 8
3 Burdekin Roosters 5 3 0 2 1 +10 8
4 Townsville Brothers 6 3 0 3 0 +8 6
5 Herbert River Crushers 5 2 0 3 1 -4 6
6 Charters Towers Miners 5 2 0 3 1 -20 4
7 Norths Devils 5 0 0 5 0 -130 0

Mount Isa Rugby League

Round 7 results

Results not available.

Round 7 ladder

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Round 7 results

Results not available at present.

Round 7 ladder

Ladder not available at present.

Ken Frost Homes Cup - Cairns

Bye weekend

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 7 7 0 0 0 +168 14
2 Innisfail Brothers 7 3 2 1 1 +42 10
3 Cairns Kangaroos 7 3 2 1 1 +39 10
4 Mossman / Port Douglas Sharks 7 3 1 2 1 +25 9
5 Ivanhoe Knights 7 4 0 3 0 +26 8
6 Yarrabah Seahawks 6 3 0 2 1 -17 8
7 Southern Suburbs Cockatoos 6 3 1 2 0 +6 7
8 Edmonton Storm 6 2 1 3 0 -3 5
9 Tully Tigers 6 0 0 4 2 -106 4
10 Mareeba Gladiators 7 1 1 5 0 -72 3
11 Atherton Roosters 7 0 0 6 1 -108 2