You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Tigers lift Duroux Shield

The Emerald Tigers are this year's Duroux Shield champions, retaining the silverware after defeating Emerald Brothers 40-10 at McIndoe Park on Sunday.

A pinnacle event in the Central Highlands Rugby League calendar played between the two Emerald clubs, the shield is named in memory of the Duroux family - especially Charlie and John - who were instrumental in the greatest game of all in the region.

John had a massive presence within the Tigers and the club approached him to name the shield in his father Charlie's honour, but to also acknowledge John and the Duroux family's standing with the Emerald clubs.

Brisbane Premier A Grade

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 14 12 0 1 1 +210 40
2 Wynnum Manly Seagulls 14 11 0 1 2 +172 40
3 West Brisbane Panthers 14 7 0 5 2 +153 32
4 Valleys Diehards 14 7 0 6 1 +22 30
5 Pine Rivers Bears 14 5 0 7 2 -55 28
6 Bulimba Bulldogs 14 5 0 7 2 -76 28
7 Carina Tigers 14 2 1 9 2 -134 23
8 Beenleigh Pride 14 3 1 9 1 -206 23
9 Brighton Roosters 14 3 0 10 1 -86 22

QTOP Premiership - Gold Coast

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Round 10 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Tugun Seahawks 10 7 0 2 1 +168 26
2 Burleigh Bears 10 7 0 2 1 +32 26
3 Southport Tigers 10 4 0 4 2 -104 22
4 Runaway Bay Seagulls 10 4 0 5 1 +80 20
5 Mudgeeraba Redbacks 10 3 0 5 2 +18 20
6 Currumbin Eagles 10 4 0 5 1 +14 20
7 Helensvale Hornets 10 1 0 7 2 -208 16

ACS Group A Grade Premiership - Ipswich

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 12 10 1 1 0 +258 21
2 Ipswich Jets 12 7 1 4 0 +82 15
3 Norths Tigers 12 6 1 5 0 +124 14
4 Ipswich Brothers 12 6 2 4 0 +116 14
5 Goodna Eagles 12 3 0 9 0 -252 6
6 Fassifern Bombers 12 2 0 10 0 -236 4

South East Queensland Women's Premiership

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Ladder after regular season

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goodna Eagles 10 7 0 1 2 +166 28
2 Ormeau Shearers 10 5 0 3 2 +20 24
3 Runaway Bay Seagulls 10 4 0 4 2 +64 22
4 Pine Central Hornets 10 3 0 5 2 -112 20
5 Aspley Devils 10 1 0 7 2 -138 16

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goondiwindi Boars 14 11 1 2 0 +263 23
2 Highfields Eagles 14 11 0 3 0 +216 22
3 Wattles Warriors 14 10 0 4 0 +249 20
4 Warwick Cowboys 14 10 0 4 0 +122 20
5 Valleys Roosters 14 9 0 5 0 +236 18
6 Gatton Hawks 14 7 1 6 0 +36 15
7 Dalby Diehards 14 7 0 7 0 -40 14
8 Brothers Leprechauns 14 6 0 8 0 -177 12
9 Pittsworth Danes 14 5 0 9 0 -33 10
10 Newtown Lions 14 3 0 11 0 -168 6
11 Souths Tigers 14 3 0 11 0 -316 6
12 Oakey Bears 14 1 0 13 0 -388 2

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gatton Hawks 14 9 0 0 5 +178 18
2 Warwick Cowboys 14 8 0 1 5 +132 16
3 Newtown Lions 14 6 0 3 5 +158 12
4 Valleys Roosters 14 4 0 6 4 +24 8
5 Brothers Leprechauns 14 3 0 6 5 -102 6
6 Pittsworth Danes 14 1 0 8 5 -178 2
7 Dalby Diehards 14 1 0 8 5 -212 2

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Round 18 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Beerwah Bulldogs 16 10 3 3 2 +158 55
2 Kawana Dolphins 16 10 2 4 2 +250 54
3 Noosa Pirates 16 10 1 5 2 +168 53
4 Maroochydore Swans 16 10 1 5 2 +132 53
5 Caboolture Snakes 16 8 1 7 2 -40 47
6 Stanley River Wolves 16 7 2 7 2 +41 45
7 Caloundra Sharks 16 4 1 11 2 -201 35
8 Gympie Devils 16 3 1 12 2 -225 32
9 Nambour Crushers 16 4 0 12 2 -283 32

Sunshine Coast Women's Cup

Delayed due to COVID-19 lockdown.

Round 16 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Beerwah Bulldogs 14 10 3 1 2 +138 53
2 Caloundra Sharks 14 9 2 3 2 +312 49
3 Caboolture Snakes 13 6 2 5 3 +104 43
4 Noosa Pirates 14 7 2 5 2 +4 43
5 Gympie Devils 13 5 2 6 3 +10 40
6 Kawana Dolphins 13 3 1 9 3 -224 33
7 Nambour Crushers 13 1 0 12 3 -344 23

Bundaberg Broadcasters Premiership

Bye weekend.

Ladder after regular season

# Team P W D L B +/- Pts
1 Easts Magpies 15 10 1 4 0 +124 21
2 Wests Panthers 15 10 0 5 0 +96 20
3 Past Brothers Bundaberg 15 8 0 7 0 -28 16
4 Hervey Bay Seagulls 15 6 1 8 0 -25 13
5 Waves Tigers 15 6 0 9 0 -21 12
6 Wallaroos Maryborough 15 4 0 11 0 -146 8

Rugby League Gladstone

Round 10 results

Tannum Seagulls 28 defeated Gladstone Wallabys 10
Gladstone Brothers 46 defeated Valleys Diehards 16

Round 10 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gladstone Brothers 10 8 0 1 0 +180 17
2 Valleys Diehards 10 6 0 3 0 +76 13
3 Tannum Seagulls 10 4 0 5 0 +62 9
4 Gladstone Wallabys 10 0 0 9 0 -318 1

Rockhampton Rugby League

Round 14 results

Rockhampton Brothers 32 defeated Emu Park Emus 28
Yeppoon Seagulls 92 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 16

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 11 9 0 2 0 +306 19
2 Norths Chargers 11 7 0 4 1 +78 14
3 Rockhampton Brothers 10 6 0 4 0 +110 13
4 Emu Park Emus 11 5 0 6 0 +8 10
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 11 0 0 11 1 -450 0

Rockhampton Rugby League Women's

Round 14 results

Tannum Seagulls defeated Gladstone Wallabys (forfeit)
Emu Park Emus 14 defeated Blackwater Crushettes 4
Rockhampton Brothers 82 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 0
Yeppoon Seagulls 16 defeated Norths Chargers 0

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Emu Park Emus 14 12 1 1 0 +390 25
2 Rockhampton Brothers 14 11 0 3 0 +302 22
3 Blackwater Crushettes 14 9 0 5 0 +292 18
4 Yeppoon Seagulls 14 9 0 5 0 +164 18
5 Tannum Seagulls 14 7 1 6 0 +104 15
6 Norths Chargers 14 3 0 11 0 -224 6
7 Fitzroy / Gracemere Sharks 14 3 0 11 0 -400 6
8 Gladstone Wallabys 14 1 0 13 0 -566 2

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

Round 13 results

Bluff Rabbitohs 64 defeated Middlemount Panthers 12
Dysart Bulls 26 defeated Blackwater Crushers 12
Clermont Bears 18 defeated Springsure Mountain Men 12
Emerald Tigers 40 defeated Emerald Brothers 14

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Clermont Bears 13 11 0 2 0 +418 22
2 Bluff Rabbitohs 13 11 0 2 0 +300 22
3 Dysart Bulls 13 9 1 3 0 +176 19
4 Emerald Tigers 13 8 0 5 0 +166 16
5 Springsure Mountain Men 13 6 2 5 0 -3 14
6 Emerald Brothers 13 3 0 10 0 -281 6
7 Middlemount Panthers 13 1 1 11 0 -362 3
8 Blackwater Crushers 13 1 0 12 0 -414 2

Northern Districts Rugby League

Preliminary final results

Gin Gin Hawks 20 defeated Miriam Vale Magpies 16

Ladder after regular season

# Team P W D L B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 12 12 0 0 0 +332 24
2 Gin Gin Hawks 12 8 0 4 0 +128 16
3 Avondale Tigers 12 4 0 8 0 -134 8
4 Miriam Vale Magpies 12 0 0 12 0 -326 0

South Burnett Rugby League

Round 18 results

Results not available at present.

Round 18 ladder

Ladder not available at present.

Central Burnett Rugby League

Preliminary final results

Gayndah Gladiators 46 defeated Monto Roos 12
Mundubbera Tigers - bye

Ladder after regular season

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mundubbera Tigers 6 4 1 1 3 +116 15
2 Gayndah Gladiators 6 3 1 2 3 +54 13
3 Monto Roos 6 1 0 4 4 -170 8

Roma and District Rugby League

Round 13 results

Roma Cities Gladiators 44 defeated Chinchilla Bulldogs 18
Wallumbilla / Surat Red Bulls 80 defeated Miles Devils 4
Western Ringers defeated St George Saints (forfeit)
Mitchell Magpies - bye

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 11 10 0 1 2 +340 40
2 Wallumbilla / Surat Red Bulls 11 10 0 1 2 +273 40
3 Mitchell Magpies 11 6 0 5 2 +70 24
4 Western Ringers 12 5 0 7 1 -67 20
5 Chinchilla Bulldogs 11 4 0 7 2 -62 16
6 St George Saints 11 3 0 8 2 -198 12
7 Miles Devils 11 1 0 10 2 -356 4

Central West Rugby League

Grand final results

Longreach / Ilfracombe Tigers 28 defeated Blackall Magpies 24

Ladder after regular season

# Team P W D L B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 8 6 1 1 2 +114 13
2 Blackall Magpies 8 5 2 1 2 +62 12
3 Barcaldine Sandgoannas 8 3 1 4 2 +58 7
4 Alpha Brumbies 8 2 0 6 2 -94 4
5 Winton Devils 8 2 0 6 2 -140 2

Components Only Cup - Mackay

Round 13 results

Souths Sharks 20 defeated Sarina Crocs 18
Mackay Brothers 50 defeated Moranbah Miners 0
Wests Tigers 36 defeated Mackay Magpies 0
Carltons Devils 32 defeated Whitsunday Brahmans 16

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 13 11 0 2 0 +228 22
2 Wests Tigers 13 8 1 4 0 +126 17
3 Souths Sharks 13 8 0 5 0 +24 16
4 Sarina Crocs 13 7 0 6 0 +179 14
5 Mackay Magpies 13 7 0 6 0 -2 14
6 Carltons Devils 13 5 0 8 0 -101 10
7 Moranbah Miners 13 4 1 8 0 -140 9
8 Whitsunday Brahmans 13 1 0 10 0 -314 2

Mackay Airport Cup - Women's

Round 13 results

Sarina Crocs 16 defeated Souths Sharks 8
Mackay Brothers 28 defeated Moranbah Miners 12
Mackay Magpies and Carltons Devils - bye

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 13 9 0 1 3 +170 24
2 Carltons Devils 13 5 0 4 4 -24 18
3 Sarina Crocs 13 4 0 5 4 +70 16
4 Mackay Magpies 13 5 0 5 3 -10 16
5 Moranbah Miners 13 4 0 5 4 -52 16
6 Souths Sharks 13 1 0 8 4 -154 10

Mendi A Grade Cup - Townsville

Round 15 results

Herbert River Crushers 78 defeated Norths Devils 14
Townsville Brothers 48 defeated Burdekin Roosters 12
Centrals ASA Tigers 40 defeated Western Lions 24
Charters Towers Miners - bye

Round 15 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Townsville Brothers 12 12 0 0 2 +384 56
2 Herbert River Crushers 12 8 1 3 2 +204 42
3 Centrals ASA Tigers 11 8 0 3 2 +76 36
4 Burdekin Roosters 13 6 1 6 1 -34 30
5 Western Lions 12 4 0 8 2 -176 24
6 Charters Towers Miners 12 2 0 10 2 -104 16
7 Norths Devils 12 1 0 11 2 -350 12

Townsville and District Rugby League Women

Round 15 results

Herbert River Crushers 28 defeated Norths Devils 0
Burdekin Roosters 26 defeated Townsville Brothers 22
Western Lions defeated Centrals ASA Tigers (forfeit)
Charters Towers Miners - bye

Round 15 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Western Lions 12 12 0 0 2 +328 26
2 Centrals ASA Tigers 12 8 0 4 2 +86 20
3 Burdekin Roosters 13 8 0 5 1 +82 18
4 Townsville Brothers 12 6 0 6 2 +50 16
5 Herbert River Crushers 12 5 0 7 2 -114 14
6 Charters Towers Miners 13 4 0 9 2 -98 10
7 Norths Devils 12 0 0 12 2 -334 4

Mount Isa Rugby League

Grand final results

Results not available.

Ladder after regular season

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Grand final results

Results not available.

Ladder after regular season

Ladder not available.

Ken Frost Homes Cup - Cairns

Round 16 results

Mossman / Port Douglas Sharks 50 defeated Edmonton Sharks 28
Mareeba Gladiators 30 defeated Tully Tigers 16
Innisfail Brothers 50 defeated Southern Suburbs Cockatoos 8
Yarrabah Seahawks 48 defeated Atherton Roosters 30
Cairns Brothers 36 defeated Ivanhoes Knights 28
Cairns Kangaroos - bye

Round 16 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 16 14 0 1 1 +294 30
2 Innisfail Brothers 16 10 2 3 1 +170 24
3 Mossman / Port Douglas Sharks 16 9 1 4 2 +67 23
4 Yarrabah Seahawks 16 9 0 5 2 +27 22
5 Ivanhoes Knights 16 9 0 6 1 +41 20
6 Cairns Kangaroos 16 6 2 6 2 +29 18
7 Southern Suburbs Cockatoos 16 6 2 7 1 -46 16
8 Edmonton Storm 16 5 1 8 2 -15 15
9 Mareeba Gladiators 16 4 2 9 1 -130 12
10 Atherton Roosters 16 3 0 12 1 -170 8
11 Tully Tigers 16 0 0 14 2 -267 4
Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS