Queensland Maroon have won the National 15 Years final following a 34-6 win over Queensland White at Tamworth.

Full results -

DAY 6

Game 1: NSWCCC 40  (Tries: Bailey Fitzgerald 2, William Lawson, Joshua Curran, Robert Afu, Justin Bleakley, Max Bryant  Goals: Zac Lomax 3, Justin Bleakley 2, Max Bryant)  defeated   NSWCIS 16  (Tries: Nathaniel Endemann, Tyrone Taukamo, Keiren Mundine Goals: Harry Wilson 2)

Game 2: NSWCHS 50 (Tries: Tuimavave Afualo 2, Haze Dunster, Mawene Hiroti, Alex Seve, Kytak Chan, Brodie Nielsen, Junior Moaga, Luke Huth, Pele Junior Vaigulu  Goals: Brandon Wakeham 4, Tuimavae Afualo) defeated   ACT 6 (Tries: Liam Oakley Goals: Liam Oakley)

Game 3: John Allen Trophy Final:

Western Australia 22 (Tries: Zantanamaud Pomare-Tutagalevao, Jacob Thomas, Rakheem Tuuta-Edwards, Nika Morehu Goals: Timothy Stinson 3) defeated Northern Territory 14 (Tries: Sam Stopp, Leslie Marony, Romone Lewin Goals: Toby Barr)

Game 4: Championship Final

Queensland Maroon 34 (Tries: Regan Baker 2, Rei Rei Marsh, Dray Ngatuere-Wroe, Jake Lines, Frank Kuresa  Goals: Travis Turnbull 4, Dray Ngatuere-Wroe)  defeated Queensland White 6  (Tries: Triston Reilly  Goals:Jacob Fairbank)

Day 4

Game 1: Western Australia 20 (Tries: Shaun White, Wilson Wai, Jacob Thomas, Ashlea Tunbridge Goals: Nika Morehu, Timothy Stinson) defeated Victoria 6  (Tries: Sulio Fifita Goals: Chase Aporo)

Game 2: Northern Territory 52 (Tries: Ramone Lewin 2, William Fox 2, Leslie Marony, William Nugraha, Rodney Baird, Brayden Daly, Layland Dawson, Jonathon Malicsi, Goals: Toby Barr 4, Leslie Marony 2) defeated  South Australia 6 (Tries: Koby Sikorski  Goals Koby Sikorski)

Semi Final A:  Queensland White 14 (Tries:  Kyle Paterson, Laurence Tominiko Goals: Jacob Fairbank 2, Joel Hughes )  defeated NSWCCC  10  (Tries: Curtis Wilson, Luke Brooks, Goals: Zac Lomax)

Semi Final B:  Queensland Maroon 11  (Tries: Jayden Bishop, Josiah Cox  Goals: Travis Turnbull Field Goals: Travis Turnbull) defeated NSWCHS  10 (Tries: Mawene Hiroti, Kytak Chan Goals: Mawene Hiroti)

Players of the Match-

Western Australia 9 –  Timothy Stinson (South Fremantle Senior High School, Fremantle)
Victoria 5 – Kees Fong (Bacchus Marsh Grammar, Tarneit)
Northern Territory 23 -  Braydon Daly (Sanderson Middle School, Darwin)
South Australia 9 – Tyson Brown (Henley High School, Henley Beach)
Queensland White  17 – Luke Rose (St Peter Claver College, Ipswich)
NSWCCC 14 – Curtis Wilson (Holy Cross College, Ryde)
Queensland Maroon 20 – Travis Turnbull (Harristown State High School, Toowoomba)
NSWCHS 11 – Zac Saddler (Yanco Agriculture High School, Yanco)

DAY 3

Game 1: NSWCIS 26  (Tries: Tyrone Taukamo 2, Luke McWilliam, Matthew Morgan, Freddy Lusick  Goals: Tyrone Taukamo 3) defeated  ACT 10 (Tries: Michael Johnson, Demario Lokeni Purcell  Goals: Daniel Desmet)

Game 2: Queensland Maroon 10  (Tries: Payne Haas, Rei Rei Marsh  Goals: Travis Turnbull)  defeated  NSWCCC 6 (Tries: Max Burey Goals: Zac Lomax)

Players of the Match-

NSWCIS  12 – Matthew Morgan (Oak Hill College, Castle Hill)

ACT 1– Sebastian Kris (St Mary Mackillop College, Isabella Plains)

Queensland Maroon 8 – Payne Haas (Keebra Park State High School, Gold Coast)

NSWCCC 12  - Joshua Curran (Patrician Brothers College, Blacktown)

Wednesday, June 25

10.30am: Western Australia v Victoria

11.50am: South Australia v Northern Territory

1.15pm: Semi Final A: NSWCCC vs Queensland White 
2.35pm:
Semi Final B: NSWCHS vs  Queensland Maroon

DAY 2

Game 1: Western Australia 36 (Tries: Nika Morehu 2, Rakheem Tuuta-Edwards, Wilson Wai, William Finau, Zantanamaud Pomare-Tutagalevao  Goals: Timothy Stinson 6) defeated Northern Territory 0

Game 2:  Victoria 66 (Tries: Chase Aporo 3, Anzac Leavai 2, Kees Fong 2, Shalom Oofou Shalom 2, Niall Hargreaves, Atonio Kavamoungaone, Nathan Utia  Goals: Chase Aporo 7,  Niall Hargreaves 2) defeated South Australia 0 

Game 3: Queensland White 26 (Tries: Konrad Edwards 2, Brendan Skinner, Jacob Fairbank, Ronaldo Mulitalo Goals: Jacob Fairbank 3) defeated ACT  16  (Tries: Sebastian Kris, Aidan Tremethick, Daniel Desmet Goals: Daniel Desmet, Liam Oakley)

Game 4: NSWCCC 14  (Tries: Jesse Cronin, Luke Jones, Zach Nuttall Goals: Zac Lomax) defeated  NSWCHS 8  (Tries: Zac Saddler, Kyle Cassel)

Players of the Match-

Western Australia 8– Rakheem Tuuta-Edwards (Rockingham Senior High School, Rockingham)

Northern Territory 6 – Leslie Marony (Casuarina Senior College, Casaurina)

Victoria 7 - Jai Taepa (Fountaingate Secondary College, Narre Warren)

South Australia 11 – Illesa Navata (Woodville High School, Woodville)

Queensland White 11 – Nivek Wrigley (Cavendish State High School, Brisbane)

ACT 11 – Joel Ambrose (Wanniassa High School, Wanniassa)

NSWCCC 8 – Jesse Cronin (All Saints College, St Joseph’s Campus, Lochinvar)

NSWCHS 5- Mawene Hiroti (Matraville Sports High School, Chifley)

DAY 1

Game 1: Western Australia 76 (Tries: Wilson Wai 2, Ashlea Tunbridge 2, Nika Morehu 2, Joshua Bransby 2, Wirihana Huriwai 2, Jacob Thomas, Shaun White, Ethan Gourgaud, Rakheem Tuuta-Edwards, Timothy Stinson  Goals: Nika Morehu 2, Timothy Stinson 2, Rakheem Tuuta-Edwards 2,  Christian Smith, Sam Clarke) defeated South Australia 6  (Tries: Mikaela Mapuna Goals: Teroera Tamiti-Thomas)

Game 2: Northern Territory 34  (Tries: Toby Barr 2, Rodney Baird, Jared Isaac, Braydon Daly, Leslie Marony Goals: Toby Barr 4, Leslie Marony) defeated Victoria 22  (Tries: Chase Aporo 2, Sulio Fifita, Nikau Williams Goals: Niall Hargreaves 2, Chase Aporo)

Game 3: Queensland White 30  (Tries: Nivek Wrigley, Charlie Renouf, Ronaldo Mulitalo, Konrad Edwards, August Tolova’a  Goals: Joel Hughes 3, Jacob Fairbank 2) defeated NSWCIS 18 (Tries: Nathaniel Endemann, Jayden Griffith, Tuipolotu Katoa Goals: Harry Wilson 3)

Game 4: NSWCHS 20 (Tries: Kytak Chan, Luke Huth, Benjamin Sapati, Pele Junior Vaigalu  Goals: Alex Seve 2) defeated Queensland Maroon 12 (Tries: Brandon Russell, Jake Lines Goals: Dray Ngateure-Wroe, Travis Turnbull)

Players of the Match-

Western Australia 17 – Dylan Hutchins  (Lakelands Senior High School, South Lake)

South Australia 10 – Dominic Romano (Freemont High School, Elizabeth)

Northern Territory 4 – William Nugraha  (Palmerston High School, Palmerston)

Victoria 4 – Chase Aporo (Cranbourne East Secondary College, Cranbourne East)

Queensland White 13 – Konrad Edwards (Coombabah State High School, Gold Coast)

NSWCIS  4 – Tyrone Taukamo (Newington College, Stanmore)

NSWCHS 9 – Luke Huth ( Hunter Sports High School, Gateshead)

Queensland Maroon 10 – Jayden Bishop (Murrumba Secondary College, Brisbane)