QPSRL 11 YEARS & UNDER RUGBY LEAGUE STATE CHAMPIONSHIPS

DAY 3 - Wednesday, July 9, 2014

Game 1

SOUTH COAST 54 (Jayden Wright 2, John-Thomas Manuofetoa 2, Joseph Nelson, Harradyn Wilson, Lucan Robb, Carsen Patu, Kaden Somerville tries; Jayden Wright, John-Thomas Manuofetoa, Harradyn Wilson, Jack Connolly, Samuel Clarke, Connor Tekani, Tuvali Pereira, Lucan Robb, Benjamin Cuddihy goals) defeated WIDE BAY 0 at Kougari Oval, Wynnum.

Game 2

NORTHERN 18 (Eddie Hampson 2, Haryley Taylor tries; Ryan Booth, Thomas Duffy, Haryley Taylor goals) defeated BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONS 10 (Samuel Geiger, Tony Fuimaona tries; Samuel Geiger goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 3

METROPOLITAN NORTH 18 (Corey Thomas 2, Timothy Ryan tries; Tyler Vincin, Harry Walters, Moni Siaosi goals) drew CAPRICORNIA 18 (Qynn Andersen, Jack Churchward, Jai Hansen tries; Flynn Thomasson, Jai Hansen, Peyton Jenkins goals) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 4

METROPOLITAN WEST 12 (Daius Luamanu, Pulete Niu tries; Ezra Mam, Aiden Severns goals) drew SUNSHINE COAST 12 (Wyle Hill 2 tries; Wyle Hill, Thomas McClure goals) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 5

METROPOLITAN EAST 26 (Jodeci Baker, Jordan Wilson, Xander Elliot, Kienan Tempest, Christopher Faagutu tries; Alex Condon, Kauri Ashton, Kienan Tempest goals) defeated DARLING DOWNS 6 (Hugh Andreas try; Lachlan Fanning goal) at Kougari Oval, Wynnum.

 

LADDER

POS

TEAM

P

W

L

D

B

F

A

GD

PTS

1

South Coast

4

4

0

0

0

108

6

102

8

2

Sunshine Coast

4

3

0

1

0

62

28

34

7

3

Northern

4

3

1

0

0

44

40

4

6

4

Metropolitan East

4

2

1

1

0

72

36

36

5

5

Capricornia

4

2

1

1

0

76

42

34

5

6

Metropolitan West

4

1

1

2

0

38

34

4

4

7

Metropolitan North

4

1

2

1

0

64

70

-6

3

8

BPSRL

4

1

3

0

0

20

74

-54

2

9

Darling Downs

4

0

4

0

0

30

82

-52

0

10

Wide Bay

4

0

4

0

0

12

114

-102

0

DAY 4 Thursday, July, 10

TIME

GAMES

10.00am

METROPOLITAN NORTH v NORTHERN

11.00am

SOUTH COAST v SUNSHINE COAST

12.00pm

BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONAL v METROPOLITAN EAST

1.00pm

DARLING DOWNS V WIDE BAY (Banjo Cup)

2.00pm

METROPOLITAN WEST v CAPRICORNIA

Previous results:

Day 1 results

Day 2 results