QPSRL 11 YEARS & UNDER RUGBY LEAGUE STATE CHAMPIONSHIPS

DAY 4 - Thursday, July 10, 2014

Game 1

METROPOLITAN NORTH 18 (Jordan Salmon, Mitchell McDermott, Tuhurangi Ratana tries; Chad Le Blanc, Jordan Salmon, Sione Kivalu goals) defeated NORTHERN 12 (Nora Robert, Ryan Booth tries; Eddie Hampson, Ryan Booth goals) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 2

SOUTH COAST 24 (Ezra Ubaldino, Harradyn Wilson, Jayden Wright, Tuvali Pereira tries; Jack Connolly, Harradyn Wilson, Tuvali Pereira, Connor Tekani goals) defeated SUNSHINE COAST 6 (Harry McLaughlin-Phillips try; Thomas McClure goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 3

METROPOLITAN EAST 30 (Jodeci Baker, Jordan Wilson, Christopher Faagutu, William Laskaris, Kienan Tempest tries; Christopher Faagutu, Kienan Tempest, Kauri Ashton, Taelyn Hape, Rhythm Rhind goals) defeated BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONAL 6 (Rhiley Owens try; Rhiley Owens goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 4

DARLING DOWNS 24 (Sam Morris, Hugh Andreas, Kean Wright-Dunrobin, Dougal Jakins tries; Hugh Andreas, Lachlan Fanning, Morgan Byrne, Blake Cesari goals) defeated WIDE BAY 6 (Floyd Aubrey try; Floyd Aubrey goal) at Kougari Oval, Wynnum.

Game 5

METROPOLITAN WEST 16 (Darius Luamanu 2, Vergedah Kolio tries; Ezra Mam, Aiden Severns goals) defeated CAPRICORNIA 12 (Flynn Thomasson, Reville Macphee tries; Flynn Thomasson, Blake Kynaston goals) at Kougari Oval, Wynnum.

LADDER

POS

TEAM

P

W

L

D

B

F

A

GD

PTS

1

South Coast

5

5

0

0

0

132

12

120

10

2

Metropolitan East

5

3

1

1

0

102

42

60

7

3

Sunshine Coast

5

3

1

1

0

68

52

16

7

4

Metropolitan West

5

2

1

2

0

54

46

8

6

5

Northern

5

3

2

0

0

56

58

-2

6

6

Capricornia

5

2

2

1

0

88

58

30

5

7

Metropolitan North

5

2

2

1

0

82

82

0

5

8

Darling Downs

5

1

4

0

0

54

88

-34

2

9

BPSRL

5

1

4

0

0

26

104

-78

2

10

Wide Bay

5

0

5

0

0

18

138

-120

0

DAY 5 Friday 11 July

TIME

GAMES

9.00am

BRISBANE PRIMARY SCHOOLS RUGBY LEAGUE INVITATIONAL (9) v

WIDE BAY (10)

10.00am

 METROPOLITAN NORTH (7) v DARLING DOWNS (8)

11.00am

 NORTHERN (5) v CAPRICORNIA (6)

12.00pm

SUNSHINE COAST (3) v METROPOLITAN WEST (4)

1.00pm

 SOUTH COAST (1) v METROPOLITAN EAST (2)

2.00pm

Presentations

2.30pm

Teams Depart

Previous results:

Day 1 results

Day 2 results

Day 3 results