Last Saturday on a lovely sunny day at Clive Berghofer Stadium, 16 teams contested for the final eight spots in the Grand Finals for 2014.

The day kicked off at 8.30am with the Highfields Eagles and Souths Tigers under 11’s, with the Eagles running out victors 22-4 and will now take on Dalby in the final.

The Under 12’s proved to be a tighter encounter with the win going to Souths over Brothers 24-18 and they will now face off with Pittsworth for the trophy on Saturday.

Gatton’s under 11/12 Development Cup team were victorious over Highfields 16-4 but the game proved to be much closer than the scoreboard showed and Gatton will now take on Dalby in a rematch from the semi-final encounter which should be a ripper.

The under 13 game between Highfields and Dalby was another very exciting match with there only being two points separating the two teams at the final whistle, Dalby coming away with the win 24-22.

Dalby will take on the Souths boys that are flying high after their golden point win the week before seeing them go straight into the Grand Final.

Underdogs Valleys under 14’s had an awesome game and were unstoppable beating Highfields 40-18 and will be heading to Saturday’s match against Presidents Cup and minor premiers Souths with their tails up as they are playing great footy at the right end of the season.

The under 13/14 Development Cup was once again a nail biting affair with the Pittsworth Danes coming from behind to take the match 10-8 against the Oakey Bears in the final minutes. They have now cemented themselves a spot in the grand final against Valleys who have led the comp through the second round.

Under 15’s was contested between Pittsworth and Brothers, with Pittsworth taking the win convincingly 46-16. The last time these teams met the result went the other way, but the Pittsworth boys made sure of it this time winning themselves a spot on Saturday with it being a Grand Final rematch from last year against a very dangerous Valleys.

The day ended with another Pittsworth team, the under 16’s also making it to next Saturday accounting for the Highfields Eagles 30-10 and will take on Grand final debutants Valleys in what promises to be a very exciting encounter.

Make sure you call in to Clive Berghofer Stadium on Saturday for what promises to be an awesome day of footy, starting at 8.30am. 

Results

UNDER 11

HIGHFIELDS 22 (Tries Riley Taylor, Chad Lebsanft, Blake Cesari 2, Goals Lachlan Davis, Chad Lebsanft, Blake Cesari) Def SOUTHS 4 (Try Zachary Bauer)

UNDER 12

SOUTHS 24 (Tries George Ryan 3, Mitch Knauth, Brody Murphy, goals Ben Hass, Jesse Campbell) Def BROTHERS 18 (Tries Bailey Hope 3, Josh Ronnfeldt, Flynn Kaiser, goal Isaac Young)

UNDER 11/12 DEV CUP

GATTON 16 (Tries Bailie Price, Liam Young 2, goals Boyd Barnwell-Cumner, Liam Young0 Def HIGHFIELDS (Try Logan Johnstone)

UNDER 13

DALBY 24 (Tries Kuyahn Dunrobin, Noah Brady, Trent McGee, Lytana King-Togia, goals Blake Suhr 4) Def HIGHFIELDS 22 (Tries Nathan Truscott, Jack Sullivan, Cory Haywood, Caleb Hintz, goals Cory Haywood 3)

UNDER 14

VALLEYS 40 (Tries Coen Hopkins, Kainen Saw-Braun, Chris Chalmers 3, Brock Diment, Zac Miles, goals Brock Diment 6) Def HIGHFIELDS 18 (Tries Stafford Mortensen, Harley Cornell, Zachary Croft, Lachlan Kennedy, goal Connor Johnstone)

UNDER 13/14 DEV CUP

PITTSWORTH 10 (William Wilson, Scott Fitzgerald, goal Nick Holmes) Def OAKEY 8 (Tries Brodie Benson, Reece O’Connell)

UNDER 15

PITTSWORTH 46 (Tries Dom Briggs 3, Harry Free, Lachie Perry 3, Blake Cullen, Chris Bates, goals Don Salomon 5) Def BROTHERS 16 (Tries Brandon Spain, Caleb Elliott, Heath Dean, goals, Luke Neale 2)

UNDER 16

PITTSWORTH 30 (Tries Jack Cornford, Marcus Fitzgerald, Jordan O’Shea 2, James Quinn, goals Marcus Fitzgerald 5) Def HIGHFIELDS 10 (Tries Lachlan Clewley, Jake Mason, goal Tom Gollan)

 



GRAND FINAL TEAMS AND TIMES 6/09/14

 

 

 

GRADE

TEAMS

START

FINISH

Under 11

DALBY V HIGHFIELDS

8.30am

9.15am

Trophy Presentation/Photos by JD 

 

9.15am

9.30am

Under 12

PITTSWORTH V SOUTHS

9.35am

10.30am

Trophy Presentation/Photos by JD 

 

10.30am

10.45am

Under 13

SOUTHS V DALBY

10.50am

11.45am

Trophy Presentation/Photos by JD 

 

11.45am

12.00pm

Under 11/12 Dev Cup

DALBY V GATTON

12.05pm

12.50pm

Trophy Presentation/Photos by JD 

 

12.50pm

1.05pm

Under 14

SOUTHS V VALLEYS

1.10pm

2.15pm

Trophy Presentation/Photos by JD 

 

2.15pm

2.30pm

Under 15

VALLEYS V PITTSWORTH

2.35pm

3.40pm

Trophy Presentation/Photos by JD 

 

3.40pm

3.55pm

Under 13/14 Dev Cup

VALLEYS V PITTSWORTH

4.00pm

4.55pm

Trophy Presentation/Photos by JD 

 

4.55pm

5.10pm

Under 16

VALLEYS V PITTSWORTH

5.15pm

6.20pm

***Group U16 photo for U16’s from all teams ***      & Trophy Presentation/Photos by JD 

 

6.20pm

6.35pm