Last Saturday saw the best players from the Toowoomba Junior Clydesdales, Warwick & District Chargers and the South West Stockmen attend the annual South West Mustangs Challenge and trials in Warwick.

The weekend was hosted by both the Collegians and Eastern Suburbs along with rep coordinator Jackie Stephson, who worked tirelessly to ensure everything ran smoothly.

Although the players were greeted with very windy conditions the standard of footy was entertaining.

All teams played each other once and the Under 13 and Under 14 teams were reduced to a possibles and probables team which returned on Sunday to play for the final selection in the South West Mustangs team.

The Under 16 girls and boys teams were named on Saturday and the final teams and challenge winners are listed below.

Congratulations to all those players selected along with the coaching staff, we wish you all a very successful QLD State Carnival.

Under 16 Boys South West Mustangs

Under 16 Girls South West Mustangs

1. Alex Brown - Toowoomba

1. Kiara Taylor - Toowoomba

2. Cody Evans - Toowoomba

2. Briteny Reibelt - Warwick

3. Carney Rennick - Stockmen

3. Laura Dunn - Warwick

4. Lachlan Hendry - Toowoomba

4. Tashauna Duncan - Toowoomba

5. Jack Murphy - Toowoomba

5. Madison Spackman - Roma & District

6. Jake Street - Stockmen

6. Rachael Soppa - Toowoomba

7. Denzel Burns - Toowoomba

7. Mardi-leigh Rolls - Toowoomba

8. Coen Martin-Brown - Warwick

8. Wendy Stafford - Toowoomba

9. Zach Stevens - Toowoomba

9. Tia Hinch - Toowoomba

10. Daniel Nolan - Toowoomba

10. Chelsea Smith - Roma & District

11. Lachlan Perry - Toowoomba

11. Tyra McCarthy - Toowoomba

12. James Robinson - Toowoomba

12. Joelle Natividad - Warwick

13. Patrick O'Callaghan (Randall) - Toowoomba

13. Skye Duncan - Roma & District

14. Lathan Cubby - Stockmen

14. Amanda West - Roma & District

15. Jamal Woodbridge - Warwick

15. Chontelle Orcher - Toowoomba

16. Jack Doig - Toowoomba

16. Bethany McKay - Warwick

17. Blake Cullen - Toowoomba

17. Emily Bryne - Roma & District

18. Angus Somes - Warwick

18. Taliah Waters- Roma & District

Coach: Brendan Wilson

19. Tina Duncan-Gibbs

Assist Coach/Leaguesafe: Benn Hansen

Coach: Lauren Quinlan

Manager: Jim Stevens

Assist Coach/Leaguesafe: Lisa Croft

FAO: Pat Johnson

Manager: Wendy Clark

Tour Manager: Jackie Stephson

FAO: Kathy Walsh

 

Under 13 South West Mustang Team

Under 14 South West Mustang Team

1. Blake Laherty - Stockmen

1. Lachie Martyn - Stockmen

2. Watjerra Briggs - Stockmen

2. Matt Cullen - Stockmen

3. Patrick McGinn - Toowoomba

3. Taegan Inmon - Warwick

4. Mitchell Lorenz - Toowoomba

4. Corey Wright - Toowoomba

5. George Ryan - Toowoomba

5. Brandon Trost - Toowoomba

6. Joshua Chappell - Toowoomba

6. Jordan Lipp - Toowoomba

7. David Woodbridge -Toowoomba

7. Cory Haywood - Toowoomba

8. Stewart Free - Toowoomba

8. Tristan Powell - Toowoomba

9. Jacob Gross - Warwick

9. David Armstrong - Warwick

10. Drew Williams - Warwick

10. Thomas Browne - Toowoomba

11. Thomas Bell - Warwick

11. Lytana King Togia - Toowoomba

12. Bailey Hope - Toowoomba

12. Brendan Hoffman - Warwick

13. Connor Clement - Warwick

13. Jye Johnson - Stockmen

14. Torey Kirby - Stockmen

14. Henry Abdul -Rahman - Toowoomba

15. Kaige Bell - Warwick

15. Connor Williams - Toowoomba

16. Flynn Kaiser-Capewell

16. Jack Hutton - Toowoomba

17. Ryan Kehl - Stockmen

17. Will Robinson - Warwick

18. Ethan Sheridan - Toowoomba

18. Matt Eising - Stockmen

19. Kia Duggan - Toowoomba

19. Tanar Rivers - Stockmen

Coach: Ross Howells

Coach: Bill Rackemann

Assist. Coach/Leaguesafe: Justin Brown

Assist Coach/ Leaguesafe: Derek Brady

Manager : Brad Steer

Manager: Hobie Wilmett

FAO: Michael Coombes

FAO: Sonia Lund

Tour Manager: Jackie Stephson

Tour Manager: Jackie Stephson

AWARD WINNERS

Under 13
Peter Kuhl Trophy - Winner Toowoomba Clydesdales
Best Forward - Connor Clement (Warwick)
Best Back - Blake Laherty (Stockmen)
Best & Fairest - Mitchell Lorenz (Toowoomba)

Under 14
Peter Cavanagh Trophy - Winner Toowoomba Clydesdales
Best Forward - Brendan Hoffman (Warwick)
Best Back - Corey Wright (Toowoomba)
Best & Fairest - Cory Haywood (Toowoomba)

Under 16 
Michael Paterson Memorial Trophy - Winner Toowoomba Clydesdales
Best Forward - Coen Martin-Brown (Toowoomba)
Best Back - Denzel Burns (Toowoomba)
Best & Fairest - Patrick O'Callaghan (Randall) - (Toowoomba)

Under 16 Girls
Glyn Rees Trophy - Winner Toowoomba Clydesdales
Best Forward - Tyra McCarthy (Toowoomba)
Best Back - Kiara Taylor (Toowoomba)
Best & Fairest - Reegyn Beardmore (Roma & District)