BRISBANE RUGBY LEAGUE

Round 9

CARINA 42 (Tom Dempsey 2, Darryn de Reuck, Andy Grodynski, Steve Tyrrell, Suni Hala, Jon Stewart, Scott Greenhill tries; Scott Greenhill 4, Kev Stephensen goals) def VALLEYS DIEHARDS 28 (Zac Blair 2, Quintin Pepe, Joshua Minniecon, Jake O’Doherty tries; Zach Lister 4 goals) at Bishop Park, Nundah.

WEST BRISBANE PANTHERS 28 (Jardii Nean, Luke Pollock, Kyran Tanuvasa, Sean Loxley, Kristian Wanka tries; Andrew Gormley 4 goals) def LOGAN BROTHERS 18 (Ono So’Oialo, Ramon Filipine, John Maireroa, Niu Mauigoa tries; Ben Jackson goal) at Kev McKell Oval, Arana Hills.

GATERS 30 (Marlon Doak 3 tries, Bobbie Goulding 2; Kieran Turner 5 goals) def NORMANBY HOUNDS 18 (Brandon Khuu, Joe Henderson, Anthony Seeto, Jack Walters tries; Oliver Olds goal) at Purtell Park, Bardon.

WYNNUM MANLY REDLAND CITY SEAGULLS 40 (Jeriah Goodrich 2, Matthew Smith 2, Mitchell Lollback, Anthony Stehbens, David McKenna, Chris Green tries; Jeriah Goodrich 3, Chris Green goals) def REDCLIFFE DOLPHINS 22 (Evander Cummins, Glen Ellis, Bradley Goulding, Josh Rudolph tries; Jordan Mitchell 3 goals) at BMD Kougari Oval, Wynnum.

IPSWICH JETS 24 (Jordan Tighe, Pat McCallum, Sam Capewell, Matthew Brown, Fine Fainga tries; Haydan Lipp 2 goals) def EASTS TIGERS 22 (Brandon George 3, Joshua Everett tries; Brandon Downey 3 goals) at Tapout Energy Stadium, Langlands Park, Stones Corner.

Points: Ipswich Jets 16, WM Redland City 14, Logan Brothers 12, Gaters 12, Easts Tigers 11, Redcliffe 8, Carina 7, West Brisbane Panthers 4, Valleys 4, Normanby 2.

BRISBANE SECOND DIVISION

Premier: Carina 28 def Aspley 22, Arana Hills 28 def Brothers Juniors 26, Logan Brothers 40 def Valleys 20, Wynnum 30 drew  Bulimba 30, Gaters def Easts 0 (Forfeit) 
Points: Bulimba 22, Brothers Jnrs 20, Gaters 16, Wynnum 15, Logan Brothers 15, Valleys 10, Aspley 8, Carina 8, Easts 4, Arana Hills 4.

Northside 1: Dayboro 20 def Gaters 6, Normanby 36 def Samford 14, Pine Central HS 24 def Pine Rivers 12, Mitchelton 20 def Brisbane Natives 0 Forfeit
Points: Mitchelton 19, Pine Rivers 18, Dayboro 18, Brisbane Natives 13, Normanby 13, Pine Central HS 12, Samford 7, Gaters 6. 

Northside 2: Moreton Bay Pride 28 def Banyo 24, Mitchelton 20 def Burpengary 10, Aspley 30 def Valleys 26, Deception Bay Juniors 32 def Brothers Juniors 28.
Points: Moreton Bay Pride 20, Mitchelton 16, Banyo 15, Valleys 15, Deception Bay Juniors 12, Brothers Juniors 10, Burpengary 8, Aspley 10.

Northside 3: Brighton 62 def Pine Central Holy Spirit 6, Pine Rivers 35 def Banyo 10 Bracken Ridge 26 def North Lakes 24, Bowen River Broncos 62 def Aspley 6, St Josephs 32 def Arana Hills 6.
Points: St Josephs 22, Brighton 18, Banyo 15, Bowen River Broncos 15, Arana Hills 14, Bracken Ridge 13, Pine Rivers 12, North Lakes 10, Aspley 6, Pine Central HS 5.

Southside 1: Souths Sunnybank 28 def Browns Plains 8, Logan Brothers 36 def Logan City Hawks 14, Bears 34 def St Brendans 20, Redlands District 32 def Beenleigh Snrs. 6.
Points: Beenleigh Snrs 22, Souths Sunnybank 22, Redlands District 20, Browns Plains 18, Logan Brothers 14, Bears 10, Logan City Hawks 8, Brothers St Brendans 4.

Southside 2:Bulimba Valleys 54 def Kingsridge 16, Carina 30 def Browns Plains 0(Forfeit) , Souths Sunnybank 38 def Capalaba 0, Logan Wanderers 18 def Eagleby 6.
Points: Bulimba Valleys 24, Carina 20, Souths Sunnybank 16, Capalaba 15, Logan Wanderers 15, Kingsridge 6, Eagleby 4, Browns Plains 2

Southside 3: Mt Gravatt 16 def Edens Landing 6, Beenleigh Juniors 34 def Waterford 22, Cannon Hill 40 def Brothers St Brendans 16, East Springwood 20 def Stradbroke 0 Forfeit, Greenbank Bye
Points: Greenbank 20, Brothers St Brendans 18, Easts Springwood 18, Easts Mt Gravatt 18, Cannon Hill 16, Beenleigh Jnr 16, Stradbroke 9, Waterford 6, Edens Landing 5.

Under 20:  Mt Gravatt 46 def Narangba 6, Carina 20 def Browns Plains 0 Forfeit, Waterford 60 def Greenbank 8, Gaters Bye
Points: Waterford 20, Mt Gravatt 16, Browns Plains 14, Gaters 13, Greenbank 12, Carina 9, Narangba 4.

IPSWICH

Round 9: Goodna 36 def West End 32, Norths 26 def Fassifern 20, Brothers 29 def Swifts 18.
Points: Norths 14, Brothers 12, Goodna 12, West End 6, Swifts 6, Fassifern 4.

GOLD COAST

Round 9: Tugun Seahawks 42 def Southport Tigers 24, Burleigh Bears 46 def Tweed Heads Seagulls 8, Bilambil Jets 26 def Currumbin Eagles 12.
Points: Burleigh Bears 16, Tugun Seahawks 16, Bilambil Jets 12, Tweed Heads Seagulls 12, Runaway Bay Seagulls 9, Currumbin Eagles 5, Southport Tigers 2.

TOOWOOMBA

Round 13: Warwick 34 def. Brothers 10, Gatton 30 def. Pittsworth 22, Highfields 34 def. Souths 20, Dalby 56 def. Oakey 20, Valleys 28 def. Goondiwindi 24.
Points:  Gatton 20, Highfields 18, Wattles 16, Warwick 14, Dalby 13, Pittsworth 12, Valleys 11, Goondiwindi 6, Oakey 4, Souths 3, Brothers 3.

BORDER LEAGUE

Round 7: Tenterfield 32 def Killarney 12, Stanthorpe 26 def Wallangarra 14.
Points: Stanthorpe 12, Tenterfield 8, Wallangarra 6, Killarney 2.

ROMA & DISTRICT

No games
Points after Round 9: St George 26, Chinchilla 24, Cities 24, Wallumbilla/Surat 18, Mitchell 8, Miles 8.

CENTRAL WEST

No games
Points after round 7: Winton 10, Barcaldine 8, Ilfracombe 6, Blackall 4, Longreach 0.

CENTRAL HIGHLANDS

Round 8: Clermont Bears 62 def Emerald Tigers 20, Bluff Rabbitohs 34 def Blackwater Crushers 26, Emerald Cowboys 32 def Dysart Bulls 24, Middlemount Panthers 80 def Springsure Mountain Men 4.
Points: Bluff Rabbitohs 14, Clermont Bears 14, Middlemount Panthers 12, Emerald Cowboys 8, Blackwater Crushers 6, Emerald Tigers 4, Dysart Bulls 4, Springsure Mountain Men 2.

COMBINED BURNETT

Round 3: Kingaroy 62 def Gayndah 8, Wondai 38 def Mundubbera 26, Monto 34 def Murgon 26, Cherbourg 34 def Eidsvold 32.

CENTRAL BURNETT

Points: Monto 12, Mundubbera 11, Eidsvold 6, Gayndah 2

SOUTH BURNETT

Points: Wondai 14, Cherbourg 9, Kingaroy 6, Murgon 4

SUNSHINE COAST GYMPIE

Round 9: Maroochydore-Coolum Swans 40 def Northern Outlaws 6, Caloundra Sharks 28 def Caboolture Snakes 23, Kawana Dolphins 50 def Nambour Crushers 20.
Points: Maroochydore-Coolum 33, Kawana 27, Northern Outlaws 23, Caloundra 18, Caboolture 16, Nambour 16.

NORTHERN DISTRICTS

Round 10: Avondale 46 def Miriam Vale 24, South Kolan 82 def Agnes Water 24, Gin Gin 32 def Burnett Heads 26.
Points: South Kolan 14 Miriam Vale 12, Avondale 12, Agnes Water 9, Gin Gin 8, Burnett Heads 5.

BUNDABERG

Round 14: Past Brothers 40 def Isis Devils 10, Hervey Bay 64 def Waves Tigers 6, Wests 40 def Easts 26.
Points: Brothers 20, Hervey Bay 20, Wests 12, Isis 12, Wallaroos 10, Easts 2, Waves Tigers 2.

GLADSTONE

Round 9: Tannum 62 def Valleys 4, Brothers 66 def Wallabys 26.
Points: Brothers 14, Tannum 13, Valleys 7, Wallabys 2.

ROCKHAMPTON

Round 9: Norths 46 def Fitzroy/Gracemere 40, Yeppoon 46 def Biloela 6, Emu Park 34 def Brothers 28.
Points: Yeppoon Seagulls 17, Norths Chargers 15, Brothers 11, Emu Park 5, Biloela Panthers 3, Fitzroy/Gracemere 3.

MACKAY & DISTRICT

Round 11: Magpies 58 def Norths 4, Moranbah 20 def Brothers 18, Whitsunday 18 def Souths 16, Sarina 28 def Wests 16.
Points: Sarina 20, Souths 16, Whitsunday 13, Magpies 12, Wests 12, Moranbah 8, Brothers 5, Norths 2.

TOWNSVILLE & DISTRICT

Round 12: Burdekin 34 def Charters Towers 26, Herbert River 56 def Brothers 26, Centrals 30 def Norths 28.
Points: Herbert River 44, Burdekin 44, Brothers 32, Charters Towers 20, Centrals 20, Norths 16, University 16.

CAIRNS

Round 13: Mareeba 22 def Ivanhoes 14, Innisfail 62 def Mossman/Port Douglas 6, Tully 34 def Atherton 15, Southern Suburbs 28 def Kangaroos 18.
Points: Tully 22, Brothers 22, Innisfail 16, Southern Suburbs 16, Ivanhoes 14, Edmonton 14, Yarrabah 12, Atherton 12, Mossman/Port Douglas 10, Mareeba 10, Kangaroos 8.

MOUNT ISA

No games 
Points after Round 5: Wanderers 9, Townies 7, Normanton 6, Cloncurry 6, Blackstars 2, Brothers 0.