Sunday 5 July

Under 13 Boys:

WIDE BAY 38 (Connor Johnson, Zac Laybutt, Jake Smallhorn 2, Zacari Short, Michael Evans, Eustace Xealand tries; Zacari Short, Koby Watling 3, Michael Evans goals) def SOUTH WEST MUSTANGS 6 (Blake Laherty, tries; Joshua Chappell goals) at Ted Johns Oval, Carina.

NQ MARLINS 14 (Xavier Nicol, Trezman Banyo, Toby Thornburn tries; Trezman Banyo goals) def CAPRAS 12 (Fredrich McKinley, Mitchell Leard-Lamont tries; Conner Claridge 2 goals) at Leo Williams Oval, Carina.

SOUTH EAST QUEENSLAND 38 (Matmatgi Ripley, Damon Somerville, Lochie Maller, Joshua Downs, Jayden Clarkson, William Parslow, Ethan Olsen tries; Rixson Andrew, Samuel Walker 2, Joshua Jamieson 2 goals) def SOUTH EAST WHITE 8 (Devereaux Goldsmith, Jayde Williams tries; goal) at Leo Williams Oval, Carina.

Under 14s Boys:

CAPRAS 20 (Lyncoln Rebel, Ronan McGuire 2, Joel Standfield tries; Leighton Milburn, Lyncoln Rebel goals) def NQ MARLINS 12 (Joey Jensen 2 tries; Bailey Biondi-Odo2 goal) at Leo Williams Oval, Carina.

SOUTH WEST MUSTANGS 18 (Corey Wright 2, Conner Williams tries; Cory Haywood 3 goal) drew WB BULLS 18 (Jay Lanuto 2, Sam Wilmot tries; Joseph Lowe 3 goals) at Ted Johns Oval, Carina.

SOUTH EAST QUEENSLAND 10 (PJ Clune, Tuki Seiuli tries; Joshua James goals) drew SOUTH EAST WHITE 10 (William Evans, Bryson Vaovasa tries; Esra Coulston goals) at Leo Williams Oval, Carina.

Under 16 Girls

CAPRAS 22 (Sarah Fields 3, Taryn Comskey 2 tries; Clare Lawrence goals) def SOUTH WEST MUSTANGS: 4 (Tashauna Willis-Duncan tries; 0 goals) at Ted Johns Oval, Carina.

SOUTH EAST QUEENSLAND 30 (Georgia Hannaway 3, Naomi Henry,  Cleo Sautia, Kirihaehae Ihakara tries; Naomi Henry, Shianneh Sayer, Danielie Inwood goals) def WIDE BAY BULLS 10 (Christine Castle, Madelaine Blair tries; Ciara Treacy goal) at Ted Johns Oval, Carina.

Under 16 Boys:

SOUTH EAST QUEENSLAND 24 (Jackson Lio, Gabriel Salvo, Zion Matthes 2 tries; Callum Boomer 4 goals) def CAPRICORN CAPRAS 16 (Toby Frater, Ryan Flintham 2 tries; Dylan Chittick 2 goals) at Leo Williams Oval, Carina.

SOUTH WEST MUSTANGS 34 (Cody Evans, Denzel Burns, Zachary Stevens, James Robinson, Jamal Woodbridge 2 tries; Denzel Burns, James Robinson 4 goals) def SOUTH EAST QUEENSLAND WHITE 32 (Israel Taligatus, Joshua Somerville 2, Lachlan Coape-Smith, Michael Cook 2 tries; Caleb Pirini 3, Codey Hazard goals) at Ted Johns Oval, Carina.

WIDE BULLS 28 (Mitchell Downie, Cameron Saunders, Connor Luhan, Errol Simpson, Rowan Jardine tries; Cameron Saunders, Errol Simpson goals) def NQ MARLINS 14 (Jamaine Gillin, Jaewon Yasserie 2 tries; Brendan White goals) at Leo Williams Oval, Carina.

U13S LADDER

2015 U13's QRL Junior State Championships

Pos

Team

P

W

L

D

B

F

A

PD

BP

PTS

1

SEQ

5

5

0

0

0

180

18

162

20

30

2

SEQ White

5

4

1

0

0

166

66

100

16

24

3

WB Bulls

5

2

3

0

0

60

88

-28

4

11

4

NQ Marlins

5

2

3

0

0

62

138

-76

6

10

5

SOUTH WEST Mustangs

5

1

4

0

0

48

162

-114

7

9

6

Capricorn Capras

5

1

4

0

0

58

102

-44

6

8

U14S LADDER

2015 U14's QRL Junior State Championships

Pos

Team

P

W

L

D

B

F

A

PD

BP

PTS

1

SEQ White

5

4

0

1

0

202

20

182

18

27

2

SEQ

5

4

0

1

0

114

58

56

13

22

3

NQ Marlins

5

2

3

0

0

98

124

-26

11

15

4

SOUTH WEST Mustangs

5

1

3

1

0

76

114

-38

8

11

5

Capricorn Capras

5

2

3

0

0

62

162

-100

7

11

6

WB Bulls

5

0

4

1

0

60

134

-74

3

4

 

U16S FEMALE LADDER

2015 U16's F QRL Junior State Championships

Pos

Team

P

W

L

D

B

F

A

PD

BP

PTS

1

NQ Marlins

4

4

0

0

1

122

30

92

12

20

2

SEQ

4

3

1

0

1

104

40

64

13

19

3

WB Bulls

4

2

2

0

1

68

74

-6

10

14

4

Capricorn Capras

4

1

3

0

1

36

56

-20

8

10

5

SOUTH WEST Mustangs

4

0

4

0

1

16

146

-130

1

1

U16S MALE LADDER

2015 U16's M QRL Junior State Championships

Pos

Team

P

W

L

D

B

F

A

PD

BP

PTS

1

WB Bulls- (POOL 2)

2

2

0

0

1

82

26

56

8

12

2

SEQ- (POOL 2)

2

1

1

0

1

48

46

2

2

4

3

SOUTH WEST Mustangs- (POOL 2)

2

0

2

0

1

20

78

-58

4

4

                     
                       

2015 U16's M QRL Junior State Championships

Pos

Team

P

W

L

D

B

F

A

PD

BP

PTS

1

NQ Marlins- (POOL 1)

2

2

0

0

1

86

28

58

8

12

2

Capricorn Capras- (POOL 1)

2

1

1

0

1

30

46

16

2

4

3

SEQ White- (POOL 1)

2

0

2

0

1

24

66

42

2

2

 

 

 

 

 

 

 

Final Placements U16s Male

 

1

WB Bulls

 

2

NQ Marlins

 

3

SEQ

 

4

Capricorn Capras

 

5

SOUTH WEST Mustangs

 

6

SEQ White

 

             

Under 13’s

1.      Winner of the Carnival - SEQ                                                    

2.      Individual Medallions – SEQ

3.      NQ Marlins Best & Fairest - #9 TOBY THORBURN

4.      Capricorn Capras Best & Fairest - #13 JACKSON TAYLOR

5.      South West Mustangs Best & Fairest - #1 BLAKE LAHERTY

6.      WB Bulls Best & Fairest - #4  CONNOR JOHNSON

7.      SEQ Best & Fairest  - #6 SAMUEL WALKER

8.      SEQ White Best & Fairest - #12 KEEGAN VANDENBERG

9.      Terry Doyle Player of the Carnival – Perpetual/Individual Award - SEQ #1 RIXSON ANDREW

Under 14’s

1.      Winner of the Carnival – SEQ WHITE

2.      Individual Medallions – SEQ WHITE

3.      NQ Marlins Best & Fairest - #7 THOMAS DEARDEN

4.      Capricorn Capras Best & Fairest - #1 LEIGHTON MILBURN

5.      South West Mustangs Best & Fairest - #9  DAVID ARMSTRONG

6.      WB Bulls Best & Fairest - # 8 SAM WILMOT

7.      SEQ Best & Fairest - #10  LANCE BAGON

8.      SEQ White Best & Fairest - #1  WILLIAM EVANS

9.      Ray Lind Player of the Carnival – Perpetual/Individual Award -  SEQ #13 NELSON GROVE

Under 16’s Female

1.      Karyn Murphy Shield Champion of the Carnival – NQ MARLINS

2.      Individual Medallions – NQ MARLINS

3.      NQ Marlins Best & Fairest - #9 ALEXANDRA AMBRUM

4.      Capricorn Capras Best & Fairest - #7 SARAH FIELDS

5.      South West Mustangs Best & Fairest - #1 KIARA TAYLOR

6.      WB Bulls Best & Fairest - #6 AMALEE McCLELLAN

7.      SEQ Best & Fairest - #9 JHANA MAGELE

8.      Stephanie Hancock Player of the Carnival - Individual Award – SEQ #6 GEORGIA HANNAWAY

Under 16’s (Male)

1.      Winner of the Carnival – WIDE BAY BULLS  

2.      Individual Medallions -  WIDE BAY BULLS  

3.      NQ Marlins Best & Fairest - #18 KENNETH ATU

4.      Capricorn Capras Best & Fairest - #12 BLAKE PYLE

5.      South West Mustangs Best & Fairest - #13 PATRICK O’CALLAGHAN

6.      WB Bulls Best & Fairest - #8 CARLOS SWASBROOK-MURRAY

7.      SEQ Best & Fairest - #11 GABRIEL SALVO

8.      SEQ White Best & Fairest - #6 CALEB PRINI

9.      Peter Gray Player of the Carnival - Perpetual /Individual Award -  MARLINS #12 BRENDAN SKINNER