Pictured: The Outback Under 20s team in Yeppoon.

The Yeppoon Seagulls Rugby League Club hosted a very successful Central Division Under 20s representative carnival over the weekend. 

This is a remarkable achievement and testament to the hardworking volunteers of the club as the facility was devastated by Cyclone Marcia in February of this year.

On the field the Rockhampton Rustlers proved too strong in a highly competitive carnival.  They ultimately defeated the Bundaberg Bears 34-16 in the carnival final.

For the first time the carnival hosted a representative side from the Outback.  It was reported that the Outback boys thoroughly enjoyed their time on the Capricorn Coast and were highly competitive on the field.

Individually, Rockhampton Rustler Wade Wiltshire was named player of the carnival.  He was duly selected at centre in the Central Crows Merit Side.

Full Carnival Results include:      

Central Crows Under 20’s Merit Side

  1. Brandan Brown - South Burnett
  2. Justin Asse - Rockhampton
  3. Wade Wiltshire - Rockhampton
  4. Ronnie Francis - Outback
  5. Jaiden Alberts - Bundaberg
  6. Taylor Barritt - Bundaberg
  7. Astin Nunan - Central Highlands
  8. Dan Collins -  Rockhampton
  9. Brendan Dow - Gladstone
  10. Tre Watson - Rockhampton
  11. Clayton Reynolds - Central Highlands
  12. Aluso Nasio - Bundaberg
  13. Kurt Lacey - Outback
  14. Jason King - Central Highlands
  15. Jyde Dwyer - Gladstone
  16. Jacob O’Shea - Bundaberg
  17. Jake Campbell - Central Highlands

 

 

Game

Player of the Match

 

 

 

 

Rockhampton 22 v Outback 10

Justin Asse, Rockhampton

 

 

 

 

Gladstone 0 v Bundaberg 10

Jayden Alberts, Bundaberg

 

 

 

 

Central Highlands 30 v Outback 12

Clayton Reynolds, Central Highland

 

 

 

 

South Burnett 42 v Gladstone 18

Brandon Brown, Sth Burnett

 

 

 

 

Rockhampton 16 v Central Highlands 14

Dan Collins, Rockhampton

 

 

 

 

South Burnett 12 v Bundaberg 26

Jacob Klarson, Bundaberg

 

 

 

 

FINALS

 

 

 

 

5 v 6 Playoff

Gladstone 16 v  Outback 24

Joesph Eisling, Outback

 

 

 

3 v 4 Playoff

Central Highlands 26 v South Burnett 22

Astin Nunan, Central Highlands

 

 

 

Grand Final

Rockhampton 34 v Bundaberg 16

Dan Collins, Rockhamnpton