SEQ Under 13 and 14 Boys training squads

The Gold Coast deservedly claimed the Hill-Stumer Championship trophy last weekend, with a commanding performance which saw the junior Vikings teams win all six matches played over the weekend at Carina’s Les Williams Fields.

The carnival is the South East Queensland selection trials in the Under 13 and the Under 14 age groups. You can see the selected squads below.

In the Under 13 games, Gold Coast launched their campaign with an exciting 32-22 win over the Stingers White outfit.

In the other morning game, it was Ipswich that upset Stingers Red winning by 24 points to 14. The Vikings then defeated Stingers Red by 40-6 in their Saturday afternoon clash, White beat the Ipswich Diggers 20-10 to stay in the hunt.

The Stingers White outfit put some pressure on Gold Coast winning the Sunday first up match 38-0 over their Red Brisbane counterparts, but the Vikings overpowered Ipswich to win comfortably 58-6.

This saw the Gold Coast finish with a total of 13 points for the Carnival, from a possible 15-point tally.

White were next with 10 points, then Ipswich (5) and the disappointing Stingers Red still managing to win two halves for 2 points.

The Under 14 Gold Coast v Stingers White match was also a tussle, the Vikings winning 16-12 with both teams crossing for three tries each.

Brisbane Stingers Red were too good for Ipswich running out convincing 40-0 winners. In the afternoon games, the Gold Coast capped a good day defeating Red by 30-14, and Stingers White overcame a much improved Ipswich Diggers performance eventually winning by 22-4.

Both Under 14 matches on Sunday proved to be very entertaining with Gold Coast having to hold off a barnstorming finish to win 16-12 and claim the Under 14s trophy.

The Stingers Red v Stingers White game was also a thriller, Red claiming a see-sawing 26-24 victory. The final Under 14 points tally was Gold Coast on 12½ points (again from 15 points), Red with 10½, followed by White (6) and then Ipswich (1).

The formidable total of 25½ from a maximum of 30, saw the jubilant Gold Coast Vikings receive the Hill-Stumer trophy.

In a real highlight for the players and crowd in attendance, Ipswich stalwart Merv Stumer was on hand to present the trophies and awards to the winning teams, as well as the individual players.

The Division has now selected its 46 member squad in each age group to participate in a weekend training camp at the Runaway Bay Sports Centre from Saturday, May 28 to Sunday, May 29.

Following this weekend, the Division will name two representative teams in the Under 13s and the Under 14s to attend this year’s QRL State Junior Carnival program.

This year’s carnival will be hosted at Toowoomba from Wednesday 29th June to Sunday 3rd July.

Under 13 squad

Name

Surname

Team

Club

Derenio

AH YOU

Ipswich 10

Redbank Plains

Frazier

ANNAKIN

Brisbane White 16

Greenbank

Floyd

AUBREY

Ipswich 1

Norths

Christopher

BARBIERI

Brisbane Red 18

Arana Hills

Jack

BARROW

Gold Coast 10

Jimboomba

Declan

BROWN

Brisbane White 3

Carina

Falani

DANNY

Brisbane White 4

Logan Brothers

Jayden

ELDER

Ipswich 3

Redbank Plains

Tony

FUIMAONO

Brisbane Red 11

Redcliffe

Bailey

GOULTER

Brisbane White 11

Carina

Campbell

GRAY

Gold Coast 5

Jimboomba

Ezra

HOWE

Brisbane White 12

Logan Brothers

Matt

IOANE

Gold Coast 20

Ormeau

Isaiah

IONGI

Brisbane Red 15

Aspley

Mustafa

KAYA

Brisbane White 2

Capalaba

Tyler

KEOGH PALADIN

Brisbane Red 8

Wests

Leo

LEULUI

Brisbane Red 12

Redcliffe

Jordan

LEWIS

Gold Coast 11

Ormeau

Ezra

MAM

Brisbane White 13

Souths

JT

MANOUFETOA

Gold Coast 1

Ormeau

Bailey

MARTIN

Gold Coast 13

Burleigh

Tanathon

O-KONG

Brisbane Red 2

Beenleigh

Tuvalli

PEREIRA

Gold Coast 12

Burleigh

Devin

PULE'ANGA

Brisbane White 19

Carina

Rhythm

RHIND

Brisbane White 15

Wynnum Manly

Kruze

RIMENE

Gold Coast 2

Runaway Bay

Lucan

ROBB

Gold Coast 19

Runaway Bay

Anthony

ROMA

Brisbane White 7

Souths

Syris

SCHMIDT

Gold Coast 7

Southport

Aiden

SEVERNS

Ipswich 4

Brothers

Hudson

SHEPHERD

Brisbane White 17

Logan Brothers

Brody

SMITKA

Gold Coast 8

Helensvale

Kaden

SOMERVILLE

Gold Coast 14

Burleigh

Zavier

SUMMERVILLE

Ipswich 5

Redbank Plains

Jesse

TAGATANUU

Brisbane Red 10

Redcliffe

Boston

TAGG

Gold Coast 6

Burleigh

Wehi

TE-CLARKE

Gold Coast 15

Runaway Bay

Connor

TE-KHANI

Gold Coast 4

Runaway Bay

Braedon

THOMAS

Brisbane White 18

Carina

Christopher

THOMPSON

Brisbane Red 6

Redcliffe

Jodeci

TIRAHA

Brisbane White 1

Wynnum Manly

Herman

TOFAEONO

Ipswich 13

Springfield

Ethan

TRONC

Ipswich 14

Fassifern

Ezra

UBALDINO

Gold Coast 3

Currumbin

Caleb

WAIARIKI

Gold Coast 9

Runaway Bay

Kaleb

WINTERS CHANG

Brisbane White 8

Logan Brothers

Under 14 squad

Name

Surname

Team

Club

Ediq

AMBROSYEV

Gold Coast 1

Coomera

Rixson

ANDREW

Brisbane Red 1

Souths

Rahapa

BERRYMAN

Gold Coast 8

Currumbin

Aiden

CHAMBERS

Gold Coast 12

Coomera

Jayden

CLARKSON

Brisbane White 17

Redlands

Joshua

DOWNS

Brisbane White 9

Logan Brothers

Caleb

ESERA

Brisbane Red 10

Souths

Caleb

EVANS

Brisbane White 12

Logan Brothers

Adonai

FAAGUTU

Brisbane White 20

Logan Brothers

Isaac

FELS

Ipswich 1

Goodna

Devereaux

GOLDSMITH

Brisbane White 10

Waterford

Klese

HAAS

Gold Coast 17

Nerang

Israel

HIGGINS

Gold Coast 13

Currumbin

Thomas

HUNUKI

Brisbane White 3

Logan Brothers

Joshua

JAMIESON

Brisbane White 14

Forest Lake

Iverson

KENNACH

Brisbane Red 9

Souths

David

LOTE FINAI TELEA

Ipswich 12

Goodna

Lochie

MALLER

Brisbane Red 19

Redcliffe

Titi

NOFOAGATOTO'A

Brisbane Red 8

Redcliffe

Byron

PARNELL

Gold Coast 11

Helensvale

William

PARSLOW

Brisbane White 5

Redlands

James

PERE

Gold Coast 10

Coomera

Brendan

PIAKURA

Gold Coast 15

Helensvale

Punga

PUNGA

Brisbane White 13

Souths

Zac

REUS

Gold Coast 2

Helensvale

Matamatagi

RIPLEY

Brisbane White 6

Logan Brothers

Tate

ROBERTS

Gold Coast 18

Currumbin

Tristan

PATI

Brisbane Red 18

Logan Brothers

Sam

PORTER

Ipswich 11

Fassifern

Tyrone

SA'U

Brisbane White 1

Logan Brothers

Samuel

SILI

Brisbane Red 3

Logan Brothers

Dorion

SMITH

Gold Coast 3

Nerang

Damon

SOMERVILLE

Gold Coast 4

Burleigh

Alapati

SOOALO

Brisbane White 8

Logan Brothers

Zechariah

TAUFAO

Brisbane White 19

Souths

Jacob

TEKII

Gold Coast 7

Coomera

Shane

TOLOVAÁ

Ipswich 8

Norths

Keegan

VANDENBERG

Brisbane Red 4

Aspley

Brocco

UHRALE

Brisbane Red 11

Aspley

Samuel

WALKER

Ipswich 6

Norths

Mitchell

WALLACE

Ipswich 5

Laidley

Reece

WALSH

Gold Coast 9

Nerang

Caleb

WELLS

Ipswich 13

Laidley

Declan

WHITE

Gold Coast 6

Southport

Jayde

WILLIAMS

Brisbane Red 13

Logan Brothers

Matthew

WILTON

Gold Coast 16

Helensvale