The passion and devotion of our leading local league teams will come to the fore over the next two months with a host of premiership trophies to go on the line.

From the Gold Coast in the South East to Bamaga in the Far North, fans are in for a special ride as they cheer on their local heroes.

Fittingly, one of the most exciting local league teams in the state – the Cherbourg Hornets – kicked off the grand final action last weekend with a breathtaking performance.

The Hornets played some brilliant attacking footy on their way to a big 68-20 win over Nanango in the South Burnett competition.

In the Central Burnett grand final, the Mundubbera Tigers lifted the trophy with a strong 40-14 win over the Eidsvold Eagles 14.

Statewide Score Wrap

Senior Grand Final Dates & Venues

Intrust Super Cup

September 25

Suncorp Stadium

ISC: 3.55pm

Colts: 1.45pm

Brisbane Rugby League

 

September 17

Bishop Park, Nundah

A Grade: TBC

Women’s: TBC

Brisbane Second Division

 

September 10

Suzuki Stadium, Langlands Park

Premier: 3pm

Southside1: 1.15pm

Northside1: 11.30am

 

Ipswich

 

September 10

North Ipswich Reserve

A Grade: 5pm
Reserve: 3.15pm

U18: 1.30pm

Gold Coast  

 

September 11

Pizzey Park

A Grade: 3pm
Reserve Grade: 1pm
U19: 11am

Toowoomba

 

September 18

Clive Berghofer Stadium

A Grade: 3pm
Reserve Grade: 1pm
U18: 11.30am
Second Div: 10am

Border

 

September 4

TBC (Inglewood or Tenterfield)

A Grade: 2.30pm

Women’s Leaguetag: 1.15pm

Western League

 

August 27

TBC

TBC

Roma District

 

August 28

Bassett Park, Roma

A Grade: 3.15pm
Reserve: 1.45pm

U18: 12.15 pm

 

Central West

 

August 20

TBC

TBC

Central Highlands

September 3

TBC

Men: 7.30pm
Women: 5.30pm

Sunshine Coast / Gympie

 

September 3

Maroochydore JRLFC, Wises Road

TBC

Northern Districts

 

August 28

Agnes Water Sports Grounds

A Grade: 3pm
Slean Cup: 1pm

 

South Burnett

 

August 6

TJ O’Neill Oval, Kingaroy

Cherbourg Hornets 68 def Nanango Stags 20

Central Burnett

 

August 6

Mundubbera

Mundubbera Tigers 40 def Eidsvold Eagles 14

Bundaberg

 

September 11

Salter Oval

A Grade: 3pm

Reserve: 1pm

Women: 11.30am

U18: 10am

Rockhampton

 

September 3

Browne Park

A Grade: 5.30pm
Reserve: 3.45pm
U20: 2pm

Gladstone

 

September 4

Marley Brown Oval

Reserve: 1.30pm
Women: 3pm

Mackay District

 

September 10

BB Print Stadium

A Grade: 7pm

Reserve: 5pm

U18: 3pm

Townsville District

 

August 28

Townsville Sports Reserve

A Grade: 3.20pm
Reserve: 1.30pm
U20: 11.45am

U18: 10.30am

Cairns District

 

September 24

Barlow Park

A Grade: 3.45pm

Reserve: 1.30pm

U18: 11.45am

Second Div: 10am

Mount Isa

 

September 10

Alec Inch Oval

TBC

Cape Cluster

August 6

Lockhart River

TBC

Zenadth Kes Cup

September 3

Ken Brown Oval, Thursday Island

TBC

NPA

September 9

Bamaga

TBC