Central announce Crows teams

Following the 47th Battalion carnival, Central Division have named their Central Crows Men’s and Women’s teams to compete at the QRL State Carnival at the Gold Coast on June 2-4.

In addition to the Men’s and Women’s team, an Emerging Women’s team has also been named following various talent camps across the Division.

Listed below are this year’s Central Crows teams listed in alphabetical order:

Central Crows Men's team

Rueben Bailie (Sunshine Coast)
Corey Blades (Toowoomba)
Sam Burns (Sunshine Coast)
Matt Duggan (Toowoomba)
Aaron Flanagan (Bundaberg)
Steve Fransiscus (Toowoomba)
Murray Goldsworthy (Sunshine Coast)
Haydan Lipp (Sunshine Coast)
Blake Mara (Sunshine Coast)
Rohan Messer (Sunshine Coast)
Nathanaell McGavin (Sunshine Coast)
Paul McKewin (Sunshine Coast)
Daniel Murphy (Sunshine Coast)
Robert Nona (Bundaberg)
Kevin Sheriff (Bundaberg)
Jake Thompson (Bundaberg)
Jason Wardrop (Toowoomba)
Logona Vetemotu (Bundaberg)

Coach: Eugene Seddon
Assistant Coach: Steve Belsham

Central Crows Women's team

Chelsea Baker (Gladstone)
Carly Bell (Central Highlands)
Annette Brander (Sunshine Coast)
Greta Doherty (Rockhampton)
Candice Field (Rockhampton)
Sarah Field (Rockhampton)
Stefanie Gallagher (Sunshine Coast)
Samartha Liesha (South West)
Courtney Lockwood (Sunshine Coast)
Juanita McDonald (Central Highlands)
Melissa Micallef (Central Highlands)
Lauren Moss (Rockhampton)
Kailah Rogers (Central Highlands)
Tegan Rolfe (Central Highlands)
Mariah Storch (Central Highlands)
Sarah Walker (Sunshine Coast)
Elle Waters (Central Highlands)

Coach: Alan McIndoe
Assistant Coach: Michael Jeffs

EMERGING WOMEN’S TEAM

Tashia Anthony (Central Highlands)
Rikarra Benjamin (Gladstone)
Natalie Brown (Sunshine Coast)
Maddie Edmonds (Central Highlands)
Peleiupu Faalogo (Sunshine Coast)
Layla Fauid (Bundaberg)
Jaiarna Godwin (South West)
Sheree Jewess (Bundaberg)
Jo Kerr (Sunshine Coast)
Tashina Ketchup (Rockhampton)
Chantelle Nagel (Rockhampton)
Molly O’Connell (South West)
Charleigh Robinson (Central Highlands)
Brianna Shillingsworth (Rockhampton)
Kiralee Sires (South West)
Krystal Sulter (Gladstone)
Abbey Templeman (Sunshine Coast)
Sarah Thornton (Sunshine Coast)
Emily Young (South West)

Coach: Steve Savage
Assistant Coach: Richard Dugdale

The Crows will take on the Northern Marlins and South East Queensland Water Dragons for positions in the Queensland Rangers and Queensland Women’s teams and will train over the next four weeks before heading into camp at the Gold Coast on Thursday, June 1.