Eight players from the championship-winning Central Crows team have been selected to represent the XXXX Queensland Rangers.

The Central contingent will spearhead the Rangers side in their quest for a third-straight victory over the NSW Ron Massey Cup team in this month’s annual representative game.

In a big win for rugby league fans on the Gold Coast, the June 25 clash at Pizzey Park is part of a big double-header, with the Queensland team to take the field before the Round 16 Intrust Super Cup game between the Burleigh Bears and Ipswich Jets.

The Sunshine Coast’s Glen Dreger will coach the Rangers team, a showcase of the QRL’s leading talent from local league competitions throughout the state.

The 18 players selected to wear the maroon colours against the NSW representative team were picked from last weekend’s QRL State Carnival at Southport.

The Central Crows took out the championship title after two strong performances, paving the way for eight of their stars - Steven Franciscus, Esera Esera, Haydan Lipp, Matthew Duggan, Sam Burns, Murray Goldsworthy, Rueben Baillie and Jason Wardrop – to be selected in the Rangers outfit.

Central edged out Northern 20-18 in their final match, but there was some good news for the Marlins, who were able to celebrate the selection of Matthew Skaife, Ross Bella and Halvor Harris in the Queensland team.

The Rangers line-up will also have a strong South East and Poinsettias flavour to it, with Paul Ulberg, Ono So'oialo, Nathan Watts, Ben Shea, Shem Vaoa, James Sharkie and Aaron Booth all given the nod by selectors. 


XXXX Queensland Rangers team:


No.

NAME

CLUB TEAM

  DIVISION TEAM

1.

Matthew Skaife

Mackay Brothers

 Northern Marlins

2.

Paul Ulberg

West Brisbane Panthers

 Poinsettias

3.

Steven Franciscus

Dalby Diehards

 Central Crows

4.

Esera Esera

Kawana Dolphins

 Central Crows

5.

Ono So'oialo

Ipswich Jets

 South East Qld

6.

Haydan Lipp

Caloundra Sharks

 Central Crows

7.

Matthew Duggan

Wattles Warriors

 Central Crows

8.

Nathan Watts

Redcliffe Dolphins

 Poinsettias

9.

Sam Burns

Noosa Pirates

 Central Crows

10.

Ben Shea

Wynnum Manly Seagulls

 Poinsettias

11.

Murray Goldsworthy

Maroochydore Swans

 Central Crows

12.

Rueben Baillie

Nambour Crushers

 Central Crows

13.

Jason Wardrop

Dalby Diehards

 Central Crows

14.

Ross Bella

ASA Centrals Townsville

 Northern Marlins

15.

Shem Vaoa

Tweed Heads Seagulls

 South East Qld

16.

Halvor Harris

ASA Centrals Townsville

 Northern Marlins

17.

James Sharkie

West Brisbane Panthers

 Poinsettias

18.

Aaron Booth

Wynnum Manly Seagulls

 Poinsettias

Coach: Glen Dreger