Hastings Deering Colts Round 5 teams

Hastings Deering Colts Round 5 teams

The Round 5 action kicks off early on Saturday, with the third-placed Blackhawks hosting the Tweed Heads Seagulls in Townsville. 

Townsville Blackhawks v Tweed Heads Seagulls at Jack Manski Oval on Saturday, April 7 - 11am

Townsville Blackhawks

1. Michael Carroll 2. Marshall Hudson 3. Tom McCagh 4. Lachlan La Rosa 5. Jake Riley 6. Sam Martin (c) 7. Adam Cook 8. Jayden Stephens 9. Sean Mullany 10. Logan Bayliss 11. Nathan Barrett 12. Campbell Duffy 13. Jack Glossop 14. Lachlan Taylor 15. Will Fox 16. Solomon Vasuvulagi 17. Brodie Chaffey

Coach: David Tangata-Toa  

Tweed Heads Seagulls

1. Lee Turner 2. Jordan Birch 3. Curtis Dansey-Smaller 4. OB Tawha 5. Gerard Ah-Nau 6. Bostyn Hakaraia 7. Kel Sheather 8. Senn Kane 9. Liam Hampson (c) 10. Luke Polson 11. Isaac Lee 12. Ben Thomas 13. Zane Willshire 14. Lachlan Douglas 15. Jese Smith-Shields 16. Reece Butler 17. Charlie Gee 18. Gideon Afemui

Coach: Steve Dowd

Norths Devils v Victoria Thunderbolts at Bishop Park on Saturday, April 7 - 3.50pm

Norths Devils

1. Kegan Tuhega 2. David Fauid 3. Eliott Vincent 4. Ethan Quai-Ward 5. Michael McGrath 6. Gerome Burns 7. Tom Best 8. Eddie Blacker 9. Lochlann Smith 10. Joseph McGuire (c) 12. Jamie Tanuvasa 13. Lionel Johnson 14. Patrick Everson 16. Jake Strasser 17. Matthew Sila 15. Reed Young

Coach: Kevin Neighbour 

Victoria Thunderbolts

1. Sale Finau 2. Fua Schwalger 3. Pio Nakubuwai 4. Jacob Cordtz 5. Iliesa Ratuva 6. Matt Stimson (c) 7. Cooper Johns 8. Derek Maota 9. Trent Toelau 10. Jordin Leiu 11. Kayleb Milne 12. Tino Fa'asuamaleaui 13. Nick Hay 14. Troy Hanita-Paki 15. Nic Flocas 16. Ryan Wescombe 17. Zev John 19. Seu Seuiavatele 20. Sulio Fifita 22. Jared Faale

Coach: Ben Jack

CQ Capras v Ipswich Jets at Maurie Webb Park, Yeppoon on Saturday, April 7 - 4.30pm

CQ Capras

1. Blake Moore 2. Zaine Hammond (c) 3. Eli Noovao 4. Christian Smith 5. Elijah Anderson 6. Ryan Flintham (c) 7. Jack White 8. Roarke Christensen 9. Jack Pattie 10. Connor Mcgarry 11. Derome Mafi 12. Lawson Storey 13. Charlice Atoi 14. William Mohr 15. John Goodfellow 16. Zantanamaud Tupuono-Pomare 17. William Neven

Coach: Neil Beckett and Damien Seibold 

Ipswich Jets

1. Austin Masiutama 2. Liam Mullins 3. Sam Langbein 4. Harry Douglas 17. David Iopu 6. Josh Williams 7. Mana Fox-Swney 8. Jaye Allery 9. Ethan Pringle (c) 10. Dallas Hornbuckle 11. Regan Wilde 12. Blake Lenehan 13. Tyler Coburn 15. Jeremy Mulitalo 16. Tony Taufua 18. John Vairoa 19. Tupu Lisati 20. Lisite Hafoka 

Coach: Brendon Marshall

Easts Tigers v Redcliffe Dolphins at Suzuki Stadium, Langlands Park on Sunday, April 8 - 11.30am

Easts Tigers

1 Lorenzo Mulitalo 2. Tyrone Titasey 3. Zakaria Taibi 4. Kea Pere  5. Jesse Enright 6. Joshua Curti 7. Nathan Brown (c) 8. Tiui Misi 9. Anthony Meleisea-Murray 10. Blake Pyle 11. Unga Wolske 17. Luke Kisaloff 13. Zac Teevan 14. Bailey Court 15. Christian Mikaele 16. Josef Cash-Tobin 18. James Price

Coach: Ian Gough

Redcliffe Dolphins

1. Sam Armstrong 2. Michael Walit 3. Justice Utatao 4. Dwight Saueha 5. Joshua Cooper 6. Kyle Foxwell (c) 7. Bailey Pengelly 8. Zac Kerr 9. Jayden Newbould 10. Douglas Malaki 11. Jacob Conlan 12. Brett Anderson 13. Jesse Jennings 16. Dane Pratt 17. Unngoorra Harbour 14. Alexander Brown 15. Mitchell Ayling

Coach: Chris Little

Souths Logan Magpies v Wynnum Manly Seagulls at Davies Park on Sunday, April 8 - 11.50am

Souths Logan Magpies

1. Henry Pritchard 2. Thane Kellermeyer 3. Tommy Sa'u 4. Jacob Alick 5. Ashton Watson 6. Kye Oates 7. Dray Ngatuere-Wroe 8. Kobe Tararo 9. Blake Scott 10. Rory Ferguson (c) 11. Broughton Clark 12. Row Clayton Mack 13. Luke Burton 14. Sam Tolu 15. Bruce Ten 16. Jayden Thompson 17. Amosa Aumua

Coach: Shane Boyd

Wynnum Manly Seagulls

1. Reece McKenzie O’Brien 2. Rashaun Denny 3. Ryan O'Keefe 4. Brad Spicer 5. Jalen Tangiitii-Turner 6. Shannon Gardiner (c) 7. David Quinlin 8. Payden Porter 9. Jack Callow 10. Sam Ballinger 11. Lachie Perry 12. Lachlan Buchanan 13. Mitipere Tuatai 14. Zane Wallace 15. Brayden Daly 16. Zayne Holleran 17. Damian Darlington

Coach: Joe O’Callaghan  

See the Round 5 Referee Appointments here

Western Mustangs v Sunshine Coast Falcons at Gold Park on Sunday, April 8 - 2pm

Western Mustangs

1. Dylan Quinn 3. Errol Simpson 4. Jacob Leach 5. Percy Cubby 6. Wally Pegler 7. Zac Butler 8. Michael Naseri 9. Cody McNiece 10. Junior Chong-Nee 11. Tuia Eliu 12. James Robinson (c) 13. Blake Cullen 14. Hedi Kafoa 15. Bryce Whale 16. Damian McIntosh 17. Zac Stevens 18. Paul Christensen 19. James Christensen 20. Malik Brown 21. Josh Foster 22. Fasi Simati

Coach: Eugene Seddon

Sunshine Coast Falcons

1. Jack Cornford 2. Robbie Barwick 3. Jake Egan 4. Dakota Tolhurst 5. Coby Gibbs 6. Hayden Lewis-Boyer 7. Jack Wright 10. Jayden Bishop 9. Caleb Daunt 18. Stephen Buckley (c) 11. Rowan Jardine 12. Wyatt Reynolds 13. Damian Forde-Hurrell 15. Matt Moessinger 17. Kyle Waller 21. Riley Moore 22. Nicolas Edwards 23. Augie Rangihuna 24. Zac Kearns 25. Norbert Balacinski 26. Rueben Olive

Coach: Michael Buckley

Burleigh Bears – bye

Mackay Cutters - bye

Northern Pride - bye