Under 16s representative training squad named

Under 16s representative training squad named

South East Queensland Division has announced a 47-member training squad from the recently concluded Under 16 pre-season challenge series.

The pre-season challenge format was introduced last season and proved successful, with a total of 16 SEQ players eventually being selected for the Queensland team.

This group will assemble for training the week commencing June 4, joining the SEQ Under 14s Boys squad as well as the junior girl’s groups (Under 14 and Under 16).

This will be the first step for all players in gaining selection for their respective age group SEQ representative teams to contest the QRL’s State Junior Carnival event.

This year’s carnival will be hosted in Mackay, from July 4-8.

Additional players will be added to this Under 16s squad prior to the start of training, based on their performance at club level and also as they return to playing from injury that forced them out of the pre-season series.

Division selectors and coaching staff will continue to visit Under 16s matches in all three local league competitions to monitor form and fitness of all participating players.

Two final SEQ teams of 19 players each will be named on June 19.   

*(updated April 23)

Last Name

First Name

Team

Club

ADAMSON

Lachlan

Gold Coast White

Nerang Roosters

AMBROSYEV

Ediq

Gold Coast White

Currumbin Eagles

ANDREW

Rixson

Brisbane Grey

Souths Juniors Magpies (Acacia Ridge)

BANJO

Trezman

Brisbane Red

Aspley Devils

BAUER

Ethan

Ipswich

Northern Suburbs Ipswich Tigers

CAHILL

Will

Brisbane Red

Redcliffe Dolphins

CHAN-TUNG

Kedan

Ipswich

Northern Suburbs Ipswich Tigers

CLARKSON

Jayden

Brisbane Blue

Redlands

DOUGHTY

Luke

Brisbane Blue

Redlands

DOWNS

Joshua

Brisbane Grey

Logan Brothers

EVANS

Caleb

Brisbane Grey

Logan Brothers

GUDGEON

Brodyn

Gold Coast Yellow

Helensvale Hornets

HAAS

Klese

Gold Coast White

Nerang Roosters

HEU

Taanei

Gold Coast White

Nerang Roosters

HIGGINS

Israel

Gold Coast Yellow

Currumbin Eagles

HOWARTH

Jack

Brisbane Blue

Carina

JONES

Moses

Brisbane Grey

Carina

JOUBERT

Wian

Brisbane Grey

Carina

KING

Ethan

Ipswich

Northern Suburbs Ipswich Tigers

KING-SMITH

Seamus

Ipswich

Northern Suburbs Ipswich Tigers

LAEI

Jamaine

Brisbane Blue

Carina

MANU

Poasi

Brisbane Blue

Valleys Diehards (Brisbane)

NOFOAGATOTO'A

Titi

Brisbane Red

Redcliffe Dolphins

OLSEN

Ethan

Brisbane Red

Norths Juniors (Nundah)

PARNELL

Byron

Gold Coast White

Nerang Roosters

PIAKURA

Brendan

Gold Coast White

Helensvale Hornets

PUNGA

Punga

Brisbane Grey

Logan Brothers

RIPLEY

Matamatagi (Lukas)

Brisbane Grey

Logan Brothers

ROBERTS

Tate

Gold Coast White

Currumbin Eagles

SA'U

Tyrone

Brisbane Grey

Logan Brothers

SAVAGE

Xavier

Brisbane Blue

Carina

SHANNON

Samuel

Gold Coast White

Southport Tigers

SMITH

Nickolas

Brisbane Grey

Logan Brothers

SOMERVILLE

Damon

Gold Coast Yellow

Burleigh Heads

SOOALO

Alapati

Brisbane Grey

Logan Brothers

TALAU

Ezra

Gold Coast White

Ormeau Shearers

TAYLOR

Denver

Brisbane Blue

Eastern Suburbs

TEKII

Jacob

Gold Coast Yellow

Coomera Cutters

TIMMS

Rhys

Brisbane Red

Redcliffe Dolphins

TOLOVA'A

Shane

Ipswich

Northern Suburbs Ipswich Tigers

TRONC

Thomas

Ipswich

Fassifern Bombers

TUIMAVAVE

Linston

Brisbane Grey

Logan Brothers

UHRLE

Brocco

Brisbane Red

Aspley Devils

VANDENBERG

Keegan

Brisbane Red

Redcliffe Dolphins

WALSH

Reece

Gold Coast White

Nerang Roosters

WILLISON

Xavier

Gold Coast Yellow

Burleigh Heads

WILTON-WALDRON

Matthew

Gold Coast Yellow

Helensvale Hornets