Hastings Deering Colts teams Round 17

This weekend's Round 17 Hastings Deering Colts Under 20 teams have been named.

Mackay Cutters v Ipswich Jets at BB Print Stadium Mackay, Friday, July 6 – 5.30pm

Mackay Cutters

1. Michael Bell 2. Caleb Sinn 3. Ryan Schill 4. Tom Irelandes 5. Walter Lauenstein 6. Will Paki 7. Zac Butler 8. Luke Schulte 9. Brendan White (c) 10. Garrett Smith 11. Aidan Beard 12. Jye Andersen 13. Sam Murphy 14. Sean Michael Dalton 15. Taine Browne 16. Blake Faull 17. Harrison Black 18. Ryan Molloy

Coach: Michael Comerford

Ipswich Jets

1. Joshua Johnson 2. Matthew Thompson 3. Shar Walden (c) 4. Harry Douglas 5. Mana Fox-Swney 6. Josh Williams 15. Ty-James Marshall 8. Jaye Allery 9. Ethan Pringle 10. Jack Martin 11. Lochlan Turnbull 12. Blake Lenehan 13. Tyler Coburn 16. Jack Canning 17. Archie Taylor 20. Tony Taufua 21. Michael Naufahu

Coach: Brendon Marshall  

Burleigh Bears v Norths Devils at Pizzey Park, Saturday, July 7 – 2.15pm

Burleigh Bears

1. Corey Alexander 2. Jayden Campbell 3. Callum Boomer 4. Reece Tapine 5. Thomas Berkers 6. Cameron Brown 7. Harry Fitzhugh (c) 8. Lewis Barnett 9. Te Aranui Doyle 10. Jayden Sharp 12. Reihana Marsh 11. Huston Holloway 13. Allan Lockwood 14. Brodie Hannon 15. Laz Tevita 16. Jayden Heta 17. Arron Shelford 18. Daniel Shannon 19. Braden Amundsen 20. Zachary McCormack

Coach: Jamie Mahon

Norths Devils

1. Gerome Burns 2. David Fauid 3. Ethan Quai-Ward 4. Brock Diment 5. Kegan Tuhega 6. Jack Paterson 7. Cory Paix 8. Eddie Blacker 9. Kobe Hetherington (c) 10. Ethan Bullemor 11. Nesta Watene 12. Jordan Riki 13. Sosefo Filipine 14. Ethan Le Blanc 15. Jake Strasser 16. Joseph McGuire 17. Lorenzo Leapai 18. Eliott Vincent 19. Matthew Sila 20. Lionel Johnson 21. Fruean Easthope

Coach: Kevin Neighbour 

Tweed Head Seagulls v Wynnum Manly Seagulls at Ron Stark Oval Stradbroke Island, Saturday, July 7 – 3.15pm

Tweed Heads Seagulls

1. Jordan Birch 2. Noah Gafa 3. Isaac Lee 4. Curtis Dansey-Smaller 5. Gerard Ah-Nau 6. Toby Sexton 7. Jaman Rio 8. Lachlan Douglas 9. Liam Hampson (C) 10. Senn Kane 11. Ben Thomas 12. Blake Campbell 13. Gideon Afemui 14. Jack Peacock 15. Lazeryth Sua 16. Bostyn Hakaraia 17. Kel Sheather

Coach: Steve Dowd

Wynnum Manly Seagulls

1. Shannon Gardiner 2. Brandt Quinn 3. Ryan O'Keefe 4. Damian Darlington 5. Jalen Tangiitii-Turner 6. Rashaun Denny 7. David Quinlin 8. Payden Porter 9. Zane Wallace 10. Brock Richardson 11. Lachie Perry 12. Dredin Sorensen McGee 13. Mitipere Tuatai (C) 14. Reece Mckenzie-O'Brien 15. Sam Ballinger 16. Zayne Holleran 17. Tino Stowers 18. Jonty Hansen

Coach: Joe O’Callaghan  

Townsville Blackhawks v Sunshine Coast Falcons at Jack Manski Oval, Saturday, July 7 – 3.20pm

Townsville Blackhawks

1. Marshall Hudson 2. Lindsey Kirk 3. Tom McCagh 4. Michael Carroll 5. Jake Riley 6. Sam Martin (c) 7. Adam Cook 8. Jayden Stephens 9. Curtis Dempsey 10. Logan Bayliss 11. Campbell Duffy 12. Tom Gilbert 13. Sean Mullany 14. Izaak Toby 15. Will Fox 16. Jack Althaus 17. Ben Condon

Coach: David Tangata-Toa 

Sunshine Coast Falcons

1. Jack Wright 2. Kane Jackson 3. Hayden Lewis-Boyer 4. Rueben Olive 5. Henderson Godfrey 6. Riley Moore 7. Augie Rangihuna 13. Aaron Nelson 9. Zac Green 18. Stephen Buckley (c) 11. Trent Loiero 12. Rowan Jardine 14. Damian Forde-Hurrell 15. Matt Moessinger 17. Liam Taylor 21. Koa Nagas 22. Tye James 23. Dakota Tolhurst 24. Robbie Barwick 25. Carlos Swasbrook-Murray

Coach: Michael Buckley

CQ Capras v Souths Logan Magpies at Barcaldine, Saturday, July 7 – 4pm

CQ Capras

1. Liam Grant 2. Zaine Hammond (C) 3. Matt Wilson 4. Eli Noovao 5. Matthew Baker 6. Ryan Flintham (c) 7. Jack White 8. William Mohr 9. Jack Pattie 10. Roarke Christensen 11. Charlice Atoi 12. Lachlan Hubner 13. Lawson Storey 14. Riley Shadlow 15. Ricky McHugh 16. Zantanamaud Tupuono-Pomare 17. Connor Mcgarry 18. Ryan Franks

Coach: Neil Beckett And Damien Seibold

Souths Logan Magpies

1. BJ Oates 2. Ashton Watson 3. Ioane Seiuli 4. Thane Kellermeyer 5. Tommy Sa'u 6. Kye Oates 7. Tanah Boyd 8. Kobe Tararo 9. Blake Scott 10. Rory Ferguson 11. Clayton Uia 12. Luke Burton 13. Iizaya Ranga Iti 14. Sam Tolu 15. Jacob Alick 16. Bruce Ten 17. Emosi Tuqiri

Coach: Shane Boyd

SEE THE ROUND 16 JUDICIARY CHARGES HERE

Northern Pride v Victoria Thunderbolts at Yarrabah, Sunday, July 8 – 1.30pm

Northern Pride

1. Mark Rosendale 2. Brandon Jackonia 3. Dillon Jones 4. Marc Naleba 5. Joshtel Charlie 6. Patrick Gallen 7. Evan Child 10. Connor Luhan 9. Quinlyn Cannon 8. Wiremu Greig 11. Ewan Moore 12. Terrence Casey-Douglas 13. Peter Hola 14. Beau Berg 15. Elijah Simpson 16. Charlie Walter 17. Jaymon Moore 18. Steven Stafford 20. Matt Klowss 21. Lachlan Biondi-Odo

Coach: Dave Scott

Victoria Thunderbolts

1. Sale Finau 2. Mykie Tapelu 3. Mali Lepou 4. Jacob Cordtz 5. Joe Waqalevu 6. Troy Hanita-Paki 7. Cooper Johns 8. Nic Flocas 9. Trent Toelau 10. Jordin Leiu 11. Kayleb Milne 12. Matt Stimson (c) 13. Nick Hay 14. Junior Teroi 15. Sulio Fifita 16. Ryan Wescombe 17. Liam Headon

Coach: Ben Jack

SEE THE ROUND 17 REFEREES APPOINTMENTS HERE

Western Mustangs v Redcliffe Dolphins at Gold Park, Sunday, July 8 – 2pm

Western Mustangs

1. Benji Neliman 2. Christopher Chalmers 3. Leslie Hartvigsen 4. Tevita Cocker 5. Paul Christensen 6. Dylan Quinn 7. Zac Stevens 8. Junior Chong-Nee 9. Cody McNiece 10. Luke Maiden 11. Jordan Crocker 12. James Robinson (c) 13. Blake Cullen 14. Aidan Kennedy 15. Kyle Petersen 16. Josh Foster 17. Bryce Whale

Coach: Eugene Seddon

Redcliffe Dolphins

1. Travis Turnbull 2. Michael Walit 3. Regan Baker 4. Justice Utatao 2.5. Samuel Armstrong 6. Radean Robinson 7. Kyle Foxwell 8. Zac Kerr 9. Oscar Carter 10. Owen Jones 11. Brett Anderson 12. Jesse Jennings 13. Tyson Smoothy (c) 15. Patrick O'Callaghan 16. Hunter Smallhorn 17. Jacob Conlan 2.3. Harrison Skinner

Coach: Chris Little

Easts Tigers v BYE