Statewide Score Wrap

Local league scores from the weekend of July 21-22 ('Get in the Game' Country Week Round).

Pictured: Action from the Mackay District Rugby League, Moranbah v Whitsunday.

 

QRL MAJOR COMPETITIONS

QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.

 

• BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 15: Panthers 38 def Diehards 12, Dolphins 46 def Tigers 10, Seagulls 10 def Magpies 8.
Points: Panthers 36, Dolphins 35, Seagulls 33, Diehards 29, Tigers 24, Magpies 23. 

SEQ Senior Women's – Division 1

Round 16: Souths 86 def Toowoomba 0, Burleigh 18 def Easts Tigers 16, Brothers 38 def Wests 14.
Points: Burleigh 41, Brothers 36, Easts 36, Wests 31, Souths 30, Toowoomba 18.


• RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup

Round 18: Eastern Cobras 24 def Swifts 18, Norths 40 def West End 6, Fassifern 42 def Brothers 24.
Points: Fassifern 48, Norths 43, Brothers 42, Swifts 42, Goodna 31, Eastern Cobras 31, West End 26.


RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 13: Burleigh 26 def Currumbin 12, Runaway Bay 74 def Ormeau 0, Tugun 42 def Bilambil 10,
Tweed Heads 26 def Southport 22.
Points: Tweed Heads 31, Currumbin 31, Runaway Bay 30, Burleigh 27, Tugun 27, Southport 27, Bilambil 19, Ormeau 13.


TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup
Round 16: Dalby 46 def Goondiwindi 14, Highfields 74 def Brothers 18, Gatton 32 def Valleys 30.
Points: Wattles 26, Dalby 24, Highfields 22, Valleys 22, Warwick 20, Gatton 14, Pittsworth 10, Oakey 10, Goondiwindi 4, Brothers 4, Souths 0.


ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE


Round 13: Chinchilla 17 def Cities 16, Red Bulls 26 def Mitchell 22, St George 48 def Miles 16.
Points: Chinchilla 44, Red Bulls 40, Cities 36, Mitchell 20, St. George 8, Miles 8.


CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE
Grand Final (played June 16): Blackall Magpies 22 def Ilfracombe Scorpions 8.

 

CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition
No games
Points after Round 12: Bluff 24, Blackwater 21, Clermont 14, Emerald Tigers 14, Springsure 13, Dysart 12, Middlemount 4, Emerald Cowboys 2.


Allied Pickfords Women's Competition
No games
Points after Round 12: Blackwater 20, Emerald Tigers 16, Emerald Cowgirls 10, Dysart 6.


SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup


Round 17: Caboolture 40 def Gympie 0, Maroochydore 26 def Caloundra 14, Beerwah 46 def Noosa 0, Kawana 46 def Nambour 18.
Points: Beerwah 62, Caboolture 56, Maroochydore 56, Nambour 47, Kawana 44, Caloundra 32, Gympie 21, Noosa 20.


Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup


Elimination Final: Nambour 14 def Noosa 10.
Qualifying Final: Caboolture 9 def South Burnett 8.

 

SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE


Round 12: Kingaroy 28 def Murgon 26, Nanango 54 def Wondai 20.
Points: Nanango 18, Kingaroy 14, Cherbourg 8, Murgon 8, Wondai 0.


CENTRAL BURNETT
Round 12: Gayndah 56 def Biggenden 0, Eidsvold forfeited to Mundubbera.
Points: Mundubbera 20, Gayndah 18, Biggenden 5, Eidsvold 1.


NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE


Round 11: Avondale 36 def South Kolan 22, Miriam Vale 106 def Agnes Water 6.
Points: Miriam Vale 21, Avondale 11, South Kolan 10, Agnes Water 2.


• BUNDABERG RUGBY LEAGUE


Round 14: Brothers 40 def Maryborough Brothers 22, Easts 44 def Hervey Bay 12, Wallaroos 24 def Waves 12, Wests 30 def Isis 16.
Points: Wallaroos 24, Waves 19, Isis 18, Wests 17, Easts 16, Brothers 14, Maryborough Brothers 2, Hervey Bay 2.

 

Bundaberg Women's


Round 14: Brothers 50 def Isis 16, Hervey Bay 18 def Waves 4.
Points: Brothers 17, Hervey Bay 12, Waves 8, Isis 3.


ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE


Round 16: Biloela 34 def Emu Park 18, Yeppoon def Woorabinda (score unavailable), Norths 70 def Valleys 10, Rockhampton Brothers 118 def Fitzroy/Gracemere 0, Gladstone Brothers 42 def Tannum 20.
Points: Yeppoon 32, Rockhampton Brothers 26, Norths 22, Biloela 22, Emu Park 16, Valleys 12, Gladstone Brothers 10, Woorabinda 8, Tannum 6, Fitzroy 0.


Inter City Women's


Round 16: Yeppoon 72 def Woorabinda 26, Emu Park 26 def Calliope 10, Tannum 26 def Wallabys 14, Norths 34 def Valleys 6.
Points: Tannum 28, Wallabys 22, Brothers 18, Emu Park 18, Norths 12, Yeppoon 12, Woorabinda 8, Calliope 6, Valleys 0.


• MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup


Round 15: Whitsunday 20 def Moranbah 14, Wests 30 def Brothers 26, Magpies 78 def Norths 6, Souths 46 def Sarina 18.
Points: Wests 24, Whitsunday 22, Moranbah 18, Souths 16, Magpies 16, Brothers 13, Sarina 7, Norths 0.


Mackay Airport Women's Competition


Round 12: Moranbah 74 def Whitsunday 4, Magpies 24 def Souths 10, Brothers 82 def Sarina 0.
Points: Brothers 20, Moranbah 20, Magpies 18, Souths 8, Whitsunday 4, Sarina 2.


TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE


Round 14: Brothers 40 def Western Lions 18, Charters Towers 60 def Burdekin 14, Norths 16 def Herbert River 14.
Points: Brothers 52, Herbert River 44, Centrals 40, Western Lions 32, Norths 24, Charters Towers 20, Burdekin 8.


CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE


Round 15: Tully 34 def Mareeba 26, Innisfail 26 def Southern Suburbs 8, Yarrabah 30 def Atherton 26, Mossman 72 def Edmonton 22, Brothers 40 def Ivanhoes 22.
Points: Brothers 25, Atherton 22, Mossman Port Douglas 17, Brothers Innisfail 17, Tully 16, Kangaroos 14, Ivanhoes 12, Southern Suburbs 12, Yarrabah 11, Mareeba 4, Edmonton 0.