Hastings Deering Colts Teams: Round 23

There are two rounds remaining in the Hastings Deering Colts competition. There is plenty to play for as teams vie for a spot in the 2018 finals series.

Victoria Thunderbolts v Ipswich Jets at AAMI Park, Friday, August 17 – 5.15pm

Victoria Thunderbolts

1. Troy Hanita-Paki 2. Mykie Tapelu 3. Kayleb Milne 4. Pio Nakubuwai 5. Joe Waqalevu 6. Trent Toelau 7. Cooper Johns 8. Zev John 9. Junior Teroi 10. Jordin Leiu 11. Ryan Wescombe 12. Matt Stimson (c) 13. Nick Hay 14. Marcus Kaponga 15. Derek Maota 16. Seu Seuiavatele 17. Nic Flocas 18. Matthew Bettington 19. Niah Kirisome

Coach: Ben Jack

Ipswich Jets

1. Julian Christian 2. Matthew Thompson 3. Shar Walden (c) 4. Harry Douglas 5. Mana Fox-Swney 6. Josh Williams 15. Ty-James Marshall 8. Jaye Allery 9. Joshua Johnson 10. Jack Martin 11. Lochlan Turnbull 12. Blake Lenehan 13. Tyler Coburn 16. Jack Canning 17. Tom Reid 20. Tony Taufua 21. Michael Naufahu

Coach: Brendon Marshall

Easts Tigers v Souths Logan Magpies at Suzuki Park, Saturday, August 18 – 11.15am

Easts Tigers

1. Nathan Brown (c) 2. Daniel Ayres 3. Luke Self 4. Lorenzo Mulitalo 5. Matthew Legovic 6. Joel Hughes 7. Lachlan Vellacott 8. Joseph Gilmour 9. Bailey Court 10. Tiui Misi 11. Jared Chambers 12. Tyrone Titasey 13. Zac Teevan 14. Jac Gough 15. Luke Kisaloff 16. Brandon Frescon 17. Brayden Young

Coach: Ian Gough

Souths Logan Magpies

1. Leevai Sutton 2. Henry Pritchard 3. Ioane Seiuli 4. Tommy Sa'u 5. Ashton Watson 6. Kye Oates 7. Tanah Boyd 8. Kobe Tararo (c) 9. Blake Scott 10. Emosi Tuqiri 11. Jacob Alick 12. Luke Burton 13. Iizaya Ranga Iti 14. Sam Tolu 15. Jayden Thompson 16. Bruce Ten 17. BJ Oates

Coach: Shane Boyd

Burleigh Bears v Townsville Blackhawks at Pizzey Park, Saturday, August 18 – 1pm

Burleigh Bears

1. Jayden 2. Ben Willetts 3. Allan Lockwood 4. Reece Tapine 5. Braden Amundsen 6. Taine Tuaupiki (c) 7. Harry Fitzhugh 8. Laz Tevita 9. Brodie Hannon 10. Jayden Sharp 11. Huston Holloway 12. Thomas Berkers 13. Te Aranui Doyle 14. Cameron Brown 15. Lewis Barnett 16. Daniel Shannon 17. Emani Vaovasa 18. Corey Alexander 19. Sean Garner 20.  Reihana Marsh

Coach: Jamie Mahon

Townsville Blackhawks

1.Tom McCagh 2.Lindsey Kirk 3.Michael Carroll 4.Lachlan La Rosa 5.Jake Riley 6.Sam Martin (c) 7.Adam Cook 8.Jayden Stephens 9. Sean Mullany 10. Logan Bayliss 11.Campbell Duffy 12. Nathan Barrett 13. Solomon Vasuvulagi 14. Enemarki Shibasaki 15. Jack Althaus 16. Ben Condon 17. Lance Folbigg

Coach: David Tangata-Toa

Wynnum Manly Seagulls v Western Mustangs at Kitchener Park, Saturday, August 18 – 3pm

Wynnum Manly Seagulls

1.Reece Mckenzie-O'brien 2.Ryan O'keefe 3.Rashaun Denny 4.Reece Hoffman 5.Jalen Tangiitii-Turner 6.David Quinlin 7.Shannon Gardiner 8.Zayne Holleran 9.Zane Wallace 10.Brock Richardson 11.Lachie Perry 12.Dredin Sorensen Mcgee 13.Mitipere Tuatai (C) 14.Te Pirihi Puke-Riki 15.Sam Ballinger 16.Lachlan Buchanan 17.Brayden Daly 18.Travis Leo 22.Tino Stowers

Coach: Joe O'Callaghan

Western Mustangs

1.Benji Neliman 2.Buddy Stanley 3.Tom Davis 4.Koby Cubby 5.Christopher Chalmers 6.Zac Stevens 7.Wally Pegler 8.Michael Naseri 9.Josh Foster 10.Aidan Kennedy 11.Ethan Hearn 12.James Robinson (C) 13.Blake Cullen 14.Leslie Hartvigsen 15.Jordan Crocker 16.Luke Maiden 17.Kyle Petersen

Coach: Eugene Seddon

Mackay Cutters v Norths Devils at BB Print Stadium Mackay, Saturday, August 18 – 4pm

Mackay Cutters

1.Jayden O'Shannessy 2.Rayden Burns 3.Ryan Schill 4.Caleb Sinn 5.Walter Lauenstein 6.Tom Irelandes 7.Zac Butler 8.Luke Schulte 9.Brendan White (c) 10.Garrett Smith 11.Aidan Beard 12.Luke Campbell 13.Darcy Head 14.Sean Michael Dalton 15.Matthew Vessey 16.Blake Faull 17.Ryan Molloy 18.Harrison Black

Coach: Michael Comerford

Norths Devils

1.Gerome 2.Fruean 3.Ethan Quai-Ward 4.Eliott Vincent 5.David Fauid 6.Jack Paterson 7.Cory Paix 8.Joseph Mcguire 9.Liam Horne 10.Ethan Bullemor 11.Lorenzo Leapai 12.Nesta Watene 13.Kobe Hetherington (C) 14.Zak Mcguire 15.Jake Strasser 16.Jacob Chambers 17.Matthew Sila

Coach: Kevin Neighbour

CQ Capras v Sunshine Coast Falcons at Marley Brown Oval Gladstone, Saturday, August 18 – 4pm

CQ Capras

1.Liam Grant 2.Zaine Hammond (C) 3.Christian Smith 4.Eli Noovao 5.Toby Frater 6.Ryan Flintham (C) 7.Jack White 8.William Mohr 9.Jack Pattie 17.Derome Mafi 11.Charlice Atoi 12.William Neven 14.Lachlan Hubner 13.Lawson Storey 15.Roarke Christensen 16.Zantanamaud Tupuono-Pomare 19.Matt Wilson

Coach: Neil Beckett And Damien Seibold

Sunshine Coast Falcons

1.Robbie Barwick 2.Hayden Lewis-Boyer 3.Jake Egan 4.Rueben Olive 5.Braedon Miles 6.Riley Moore 7.Nick Ellems 18.Nicolas Edwards 9.Caleb Daunt 10.Rowan Jardine 11.Trent Loiero 12.Tye James 13.Forde-Hurrell (C) 14.Zac Green 15.Dakota Tolhurst 16.Wyatt Reynolds 17.Kailum Freeman 19.Liam Taylor

Coach: Michael Buckley

Northern Pride v Redcliffe Dolphins at Barlow Park, Saturday, August 18 – 5pm

Northern Pride

1.Lachlan Biondi-Odo 2.Brandon Jackonia 3.Joshtel Charlie 4.Marc Naleba 5.Mark Rosendale 6.Patrick Gallen (C) 7.Evan Child 8.Peter Hola 9.Quinlyn Cannon 10.Connor Luhan 11.Tom Mcgrath 12.Terrence Casey 13.Ewan Moore 14.Adam Hepworth 15.Elijah Simpson 16.Lee Kennedy 17.Beau Berg 18.Charlie Walter 19.Lui Lockington 20.Steven Stafford 21.Sam Kupa

Coach: Dave Scott

Redcliffe Dolphins

1.Samuel Armstrong 2.Michael Walit 3.Regan Baker 4.Isaiah Lealiiee 5.Dylan Briggs 7.Kyle Foxwell 6.Tahj Wood 8.Hunter Smallhorn 9.Oscar Carter (C) 22.Jayden Newbould 12.Owen Jones 11.Jesse Jennings 13.Tyson Smoothy 14.Joel O'brien 15.Jacob Conlan 16.Douglas Malaki 17.Harrison Skinner

Coach: Chris Little

Tweed Heads Seagulls v BYE