QRL Media presents the senior local league scores from the weekend of August 11-12.
• QRL MAJOR COMPETITIONS
QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.
• BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup
Round 18: Dolphins 34 def Tigers 24, Panthers 40 def Diehards 20, Seagulls 28 def Magpies 22.
Points: Dolphins 42, Panthers 41, Seagulls 40, Diehards 32, Tigers 31, Magpies 30.
• SEQ Senior Women's – Division 1
Grand Final:
Burleigh Bears 14 (Rona Peters, Amber Pilley, Tarnisha Lyons tries; Keri-Jade Robertson goal) def West Brisbane Panthers 0 at Cbus Super Stadium, Gold Coast on August 11.
• RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup
Round 21: Cobras 50 def West End 30, Goodna 26 drew Norths 26, Swifts 30 def Brothers 24.
Points: Fassifern 57, Swifts 51, Brothers 49, Norths 47, Goodna 37, Eastern Cobras 38, West End 29.
• RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade
Round 16: Runaway Bay 26 def Southport 14, Tugun 18 def Currumbin 12, Tweed Heads 72 def Ormeau 0, Burleigh 40 def Bilambil 28.
Points: Tweed Heads 38, Currumbin 38, Runaway Bay 37, Burleigh 34, Southport 34, Tugun 31, Bilambil 22, Ormeau 16.
• TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup
No games
Semi Final 1: Dalby v Highfields.
Semi Final 2: Wattles v Valleys.
• ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE
Elimination Final: Cities 46 def Mitchell 6.
Major Semi-Final: Red Bulls 26 def Chinchilla 20.
Preliminary Final: Chinchilla v Cities.
• CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE
Grand Final (played June 16): Blackall Magpies 22 def Ilfracombe Scorpions 8.
• CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition
Round 15: Blackwater Crushers 42 def Emerald Cowboys 40, Dysart Bulls 46 def Emerald Tigers 24, Springsure Mount Men 46 def Middlemount Panthers 28, Bluff Rabbitohs 86 def Clermont Bears 6.
Points: Bluff 30, Blackwater 27, Springsure 19, Clermont 16, Emerald Tigers 16, Dysart 16, Emerald Cowboys 6, Middlemount 6.
• Allied Pickfords Women's Competition
Round 15: Blackwater 46 def Emerald Cowgirls 14, Emerald Tigers 12 def Dysart 8.
Points: Blackwater 26, Emerald Tigers 22, Dysart 10, Emerald Cowgirls 10.
• SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup
Round 20: Caboolture 34 def Nambour 4, Beerwah 40 def Gympie 0, Kawana 68 def Caloundra 26, Maroochydore 24 def Noosa 16.
Points: Beerwah 74, Caboolture 68, Maroochydore 65, Kawana 53, Nambour 53, Caloundra 35, Noosa 25, Gympie 22.
• Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup
Grand Final: Caboolture 38 def Kawana 20.
• SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE
Round 15: Cherbourg 44 def Murgon 6, Kingaroy 60 def Wondai 12.
Points: Nanango 19, Kingaroy 17, Cherbourg 12, Murgon 10, Wondai 0.
Finals commence August 25
• CENTRAL BURNETT RUGBY LEAGUE
Preliminary Final: Mundubbera 78 def Biggenden 18.
Grand Final: Gayndah v Mundubbera.
• NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE
Minor Semi-Final: South Kolan 60 def Agnes Water 12.
Major Semi-Final: Miriam Vale 28 def Avondale 14.
• BUNDABERG RUGBY LEAGUE
Elimination Final: Easts Magpies v Wests Panthers (August 18)
Qualifying Final: Waves Tigers v Isis Devils
• Bundaberg Women's
Semi-Final 1: Waves v Isis (August 18)
• ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE
Week 1 Semi-Finals: Emu Park 34 def Biloela 30, Norths 49 def Brothers 18.
Week 2 Semi-Finals: Emu Park v Brothers, Yeppoon v Norths.
• Inter City Women's
Week 1 Semi-Finals: Emu Park 38 def Norths 6, Brothers 18 def Tannum 14.
Week 2: Semi-Finals: Emu Park v Tannum, Wallabys v Brothers.
• MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup
Elimination Final: Magpies 28 def Brothers 24.
Qualifying Final: Moranbah 36 def Whitsunday 16.
• Mackay Airport Women's Competition
Round 15: Magpies 24 def Souths 10, Moranbah 50 def Whitsunday 0, Brothers 66 def Sarina 0.
Points: Moranbah 26, Brothers 26, Magpies 20, Souths 10, Sarina 4, Whitsunday 4.
• TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE
Round 16: Western Lions 74 def Burdekin 4, Herbert River 38 def Norths 16, Brothers 70 def Charters Towers 2.
Points: Brothers 56, Herbert River 56, Centrals 48, Western Lions 36, Norths 28, Charters Towers 20, Burdekin 8.
• CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE
Round 18: Ivanhoes 44 def Edmonton 4, Southern Suburbs 28 def Mossman Port Douglas 22.
Points: Brothers 29, Atherton 26, Brothers Innisfail 21, Tully 20, Mossman Port Douglas 19, Kangaroos 16, Southern Suburbs 16, Ivanhoes 14, Yarrabah 11, Mareeba 6, Edmonton 0.