Statewide Score Wrap

The Gayndah Gladiators are celebrating back-to-back premierships after beating the Mundubbera Tigers 30-10 in last weekend's Central Burnett grand final.

Photo: Gayndah Gladiators Facebook

QRL MAJOR COMPETITIONS

QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.

BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 19: Tigers 28 def Magpies 8, Seagulls 20 def Diehards 16, Dolphins 30 def Panthers 20.
Points: Dolphins 45, Seagulls 43, Panthers 42, Tigers 34, Diehards 33, Magpies 31.

SEQ Senior Women's – Division 1

Grand Final (played August 11):
Burleigh Bears 14 (Rona Peters, Amber Pilley, Tarnisha Lyons tries; Keri-Jade Robertson goal) def West Brisbane Panthers 0 at Cbus Super Stadium, Gold Coast on August 11.

• RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup

No games
Semi-Finals: Fassifern Bombers v Swifts Bluebirds, Brothers v Norths Tigers.

RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 17: Tugun 14 def Burleigh 12, Southport 60 def Ormeau 10, Runaway Bay 32 def Tweed Heads 16, Currumbin 36 def Bilambil 24.
Points: Currumbin 41, Runaway Bay 40, Tweed Heads 39, Southport 37, Tugun 37, Burleigh 35, Bilambil 23, Ormeau 17.

TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Semi Final 1: Highfields 42 def Dalby 0.
Semi Final 2: Valleys 18 def Wattles 16.
Preliminary Final: Wattles v Highfields.

ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Preliminary Final: Chinchilla 18 def Cities 12.
Grand Final: Red Bulls v Chinchilla.

CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Grand Final (played June 16): Blackall Magpies 22 def Ilfracombe Scorpions 8.

CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition

Round 16: Emerald Tigers 44 def Middlemount Panthers 6, Springsure 90 def Dysart 0, Clermont 26 def Emerald Cowboys 24, Blackwater Crushers 40 def Bluff 32.
Points: Bluff 30, Blackwater 29, Springsure 21, Emerald Tigers 18, Clermont 16, Dysart 16, Emerald Cowboys 6, Middlemount 6.

Allied Pickfords Women's Competition

Round 16: Dysart 30 def Emerald Cowgirls 14, Emerald Tigers 34 def Blackwater 18.
Points: Blackwater 26, Emerald Tigers 24, Dysart 10, Emerald Cowgirls 10.

SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Round 21: Caloundra 36 def Gympie 6, Nambour 40 def Noosa 0, Beerwah 32 def Caboolture 8, Maroochydore 36 def Kawana 16.
Points: Beerwah 78, Caboolture 69, Maroochydore 69, Nambour 57, Kawana 54, Caloundra 39, Noosa 25, Gympie 23.

Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup

Grand Final (played August 12): Caboolture 38 def Kawana 20.

SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

No games
Final points: Nanango 19, Kingaroy 17, Cherbourg 12, Murgon 10, Wondai 0.

CENTRAL BURNETT RUGBY LEAGUE

Grand Final: Gayndah Gladiators 30 def Mundubbera Tigers 10.

NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Preliminary Final: South Kolan 30 def Avondale 20.
Grand Final: Miriam Vale v South Kolan

BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Elimination Final: Wests Panthers 20 def Easts Magpies 10.
Qualifying Final: Waves Tigers 18 def Isis Devils 16.
Semi Final 1: Isis v Wests
Semi Final 2: Wallaroos v Waves

• Bundaberg Women's

Semi-Final 1: Waves 32 def Isis 16.
Semi-Final 2: Brothers v Hervey Bay.

ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Week 2 Semi-Finals: Rockhampton Brothers 62 def Emu Park 10, Yeppoon 26 def Norths 6.
Preliminary Final: Norths v Brothers. Winner plays Yeppoon in Grand Final on September 1.

Inter City Women's

Week 2: Semi-Finals: Tannum 22 def Emu Park 16, Brothers 40 def Wallabys 0.
Preliminary Final: Wallabys v Tannum. Winner plays Brothers in Grand Final.

MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup

Minor Semi Final: Magpies 30 def Whitsunday 18.
Major Semi-Final: Wests 32 def Moranbah 12.
Preliminary Final: Moranbah v Magpies. Winner to play Wests in Grand Final.

Mackay Airport Women's Competition

Semi Final 1: Magpies 18 def Souths 10.
Semi Final 2: Brothers 22 def Moranbah 6.

• TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Semi-Finals: Brothers 52 def Herbert River 38, Centrals 44 def Western Lions 34.
Preliminary Final: Herbert River v Centrals. Winner plays Brothers in Grand Final.

• CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 19: Brothers 30 def Tully 6, Southern Suburbs 34 def Mareeba 14, Atherton 24 def Innisfail 10, Mossman 48 def Yarrabah 28, Kangaroos 88 def Edmonton 6.
Points: Brothers 31, Atherton 28, Brothers Innisfail 21, Mossman Port Douglas 21, Tully 20, Kangaroos 18, Southern Suburbs 18, Ivanhoes 14, Yarrabah 11, Mareeba 6, Edmonton 0.