Statewide Score Wrap

Local league scores from the weekend of August 25-26.

Photo: Yeppoon Seagulls Facebook

QRL MAJOR COMPETITIONS

QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.

BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 20: Tigers 20 def Seagulls 2, Dolphins 22 def 10, Panthers 24 def Magpies 12.
Points: Dolphins 48, Panthers 45, Seagulls 44, Tigers 37, Diehards 34, Magpies 32.

Major Semi Final: Dolphins v Panthers
Minor Semi Final: Seagulls v Tigers

SEQ Senior Women's – Division 1

Grand Final (played August 11):
Burleigh Bears 14 (Rona Peters, Amber Pilley, Tarnisha Lyons tries; Keri-Jade Robertson goal) def West Brisbane Panthers 0 at Cbus Super Stadium, Gold Coast on August 11.

RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup

Semi-Finals: Fassifern Bombers 34 def Swifts Bluebirds 22, Norths Tigers 32 def Brothers 20.
Preliminary Final: Swifts Bluebirds v Norths Tigers. Winner to play Fassifern in Grand Final.

RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Elimination Final: Tugun 26 def Southport 22.
Qualifying Final: Runaway Bay 37 def Tweed Heads 16.
Semi Final 1: Tweed Heads v Tugun.
Semi-Final 2: Currumbin v Runaway Bay.

TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Preliminary Final: Wattles 38 def Highfields 32.
Grand Final: Valleys v Wattles.

ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Grand Final: Chinchilla 28 def Red Bulls 14.

CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Grand Final (played June 16): Blackall Magpies 22 def Ilfracombe Scorpions 8.

CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition

1 v 2: BLUFF RABBITOHS 30 (Blake Vesey 3, Justin Daniels, Kelly Conway, Chris Conway tries; Leigh Coghill 2, Mitch Power goals) def BLACKWATER CRUSHERS 14 (Jai Ingram, Michael Morrissey, Kevin Bartley tries; Josh Tanner goal)

3 v 4: SPRINGSURE MOUNTAIN MEN 42 (Charlie Mayne 2, Ray Ebsworth 2, Jared Owens, Zac Russell, Johdin Mathers, Aaron Ansell tries; Jared Owens 5 goals) def CLERMONT BEARS 30 (Dan McNamara, Matt Macnamara, Blake Waters, Brodee Barrett, Dylan Brandenburg; Dan McNamara 5 goals)

Allied Pickfords Women's Competition

1 v 2: BLACKWATER CRUSHETTES 18 (Brooke Slatter 2, Miranda Davidson tries; Zoe Mackay 3 goals) def EMERALD TIGERS LADIES 12 (Kelsie Parter, Tamyra Hunter tries; Maria Rawiri 2 goals)

3 v 4: EMERALD COWGIRLS 32 (Kailah Rogers 2, Deb Barchard 2, Denise Chaplin, MIccala Forbes, Rebecca Stokes tries; Kailah Rogers 2 goals) def DYSART BULLS LADIES 16 (Juanita McDonald 3, Tegan Rolfe tries)

SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Semi-Final 1: Maroochydore 32 def Nambour 0.
Semi-Final 2: Beerwah 30 def Caboolture 8.
Preliminary Final: Caboolture v Maroochydore.

• Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup
Grand Final (played August 12): Caboolture 38 def Kawana 20.

SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Minor Semi-Final: Murgon 38 def Cherbourg 32.
Major Semi-Final: Nanango 48 def Kingaroy 24.
Preliminary Final: Kingaroy v Murgon.

CENTRAL BURNETT RUGBY LEAGUE

Grand Final (played August 18): Gayndah Gladiators 30 def Mundubbera Tigers 10.

NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Grand Final:

MIRIAM VALE 18 (R. Noy, J. Farraway tries; B. Noy 5 goals) def SOUTH KOLAN 12 (J. Olive, D. Chapman tries; M. Jones 2 goals).

BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Semi Final 1: Isis 40 def Wests 34.
Semi Final 2: Wallaroos 26 def Waves 20.
Preliminary Final: Waves v Isis. Winner to play Wallaroos in Grand Final.

Bundaberg Women's

Semi-Final 1: Waves 32 def Isis 16.
Semi-Final 2: Brothers 40 def Hervey Bay 4.
Preliminary Final: Hervey Bay v Waves. Winner to play Brothers in Grand Final.

ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Preliminary Final: Rockhampton Brothers 30 def Norths 10.
Grand Final: Yeppoon v Rockhampton Brothers.

Inter City Women's

Preliminary Final: Tannum 16 def Wallabys 6.
Grand Final: Brothers v Tannum.

MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup

Preliminary Final: Moranbah 50 def Magpies 14.
Grand Final: Wests v Moranbah.

Mackay Airport Women's Competition

Preliminary Final: Moranbah 22 def Magpies 14.
Grand Final: Brothers v Moranbah.

TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Preliminary Final: Central 28 def Herbert River 6.
Grand Final: Brothers v Centrals @ Townsville Sports Reserve.

• CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 20: Ivanhoes 16 def Mareeba 8, Tully 7 def Innisfail Brothers 6, Mossman 29 def Kangaroos 26, Southern Suburbs 28 def Yarrabah 22, Atherton 62 def Edmonton 14.
Points: Brothers 31, Atherton 30, Mossman Port Douglas 23, Tully 22, Innisfail 21, Southern Suburbs 20, Kangaroos 18, Ivanhoes 16, Yarrabah 11, Mareeba 6, Edmonton 0.

MOUNT ISA RUGBY LEAGUE

Wanderers 68 def Blackstars 14, Cloncurry 34 def Brothers 26.

• NOTE:

BORDER LEAGUE is in recess. Stanthorpe are playing in TRL Second Division and Tenterfield are back playing in NSW Group 19.