Statewide Score Wrap - September 1-2

Several regional clubs are celebrating grand final wins after another massive weekend of finals action.

Local league scores from the weekend of September 1-2.

Pictured: The successful Brothers women's team which won the Mackay District title.

• QRL MAJOR COMPETITIONS

QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.

 BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Minor Semi Final: Seagulls 31 (Mitchell Moore 2, John Te reo, Junior Pita, Kalolo Saitaua tries; John Te Reo 5 goals and a field goal) def Tigers 20 (Harry Pondekas, Jayden Carroll, Anton Iaria, Michael Egan tries; Brandon Downey 2 goals).

Major Semi Final: Dolphins 26 (Tony Tumusa 2, Will Partridge, Tristan Hope, Scott Schulte tries; Will Partridge 3 goals) def West Brisbane Panthers 22 (James Olds, Kyle Van Klaveren, Zach Strasser, Billy Rogers tries; Kyle Van Klaveren 3 goals).

Preliminary Final: Panthers v Seagulls

• SEQ Senior Women's – Division 1

Grand Final (played August 11):
Burleigh Bears 14 (Rona Peters, Amber Pilley, Tarnisha Lyons tries; Keri-Jade Robertson goal) def West Brisbane Panthers 0 at Cbus Super Stadium, Gold Coast on August 11.

 RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup

Preliminary Final: Norths Tigers 32 def Swifts Bluebirds 30.
Grand Final: Fassifern Bombers v Norths Tigers.

 RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Semi Final 1: Tweed Heads 40 def Tugun 6.
Semi-Final 2: Runaway Bay 10 def Currumbin 6.
Preliminary Final: Currumbin v Tweed Heads. Winner to play Runaway Bay in Grand Final.

• TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Grand Final: Valleys 24 def Wattles 22.

• ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Grand Final (played August 26): Chinchilla 28 def Red Bulls 14.

• CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Grand Final (played June 16): Blackall Magpies 22 def Ilfracombe Scorpions 8.

 CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition

Preliminary Final: Blackwater Crushers 36 def Springsure 22.
Grand Final: Bluff Rabbitohs v Blackwater Crushers.

• Allied Pickfords Women's Competition

Preliminary Final: Emerald Cowgirls 34 def Emerald Tigers 32.
Grand Final: Blackwater v Emerald Cowgirls.

• SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Preliminary Final: Maroochydore 16 def Caboolture 14.
Grand Final: Beerwah v Maroochydore.

• Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup

Grand Final (played August 12): Caboolture 38 def Kawana 20.

• SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Preliminary Final: Kingaroy Red Ants 46 def Murgon Mustangs 24.
Grand Final: Nanango Stags v Kingaroy Red Ants.

• CENTRAL BURNETT RUGBY LEAGUE

Grand Final (played August 18): Gayndah Gladiators 30 def Mundubbera Tigers 10.

• NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Grand Final (played August 26): Miriam Vale 18 def South Kolan 12.

• BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Preliminary Final: Waves Tigers 30 def Isis Devils 18.
Grand Final: Wallaroos v Waves Tigers.

• Bundaberg Women's

Preliminary Final: Waves Tigers 34 def Hervey Bay Seagulls 4.
Grand Final: Brothers v Waves.

 ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Grand Final: Rockhampton Brothers 40 def Yeppoon 14.

 Inter City Women's

Grand Final: Tannum 14 def Brothers 12.

• MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup

Grand Final: Wests Tigers 34 def Moranbah Miners 16.

• Mackay Airport Women's Competition

Grand Final: Brothers 26 def Moranbah 12.

• TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Grand Final: Centrals 46 def Brothers 22.

• CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Elimination Final: Tully 36 def Innisfail Brothers 28.
Qualifying Final: Mossman 28 def Atherton 26.

• MOUNT ISA RUGBY LEAGUE

Cloncurry 40 def Town 28.
Wanderers 30 def Brothers 34.
Minor premiers: Cloncurry Eagles

• NOTE:

BORDER LEAGUE is in recess. Stanthorpe are playing in TRL Second Division and Tenterfield are back playing in NSW Group 19.