Statewide Score Wrap - September 8-9

Statewide Score Wrap from the weekend of September 8-9.

• QRL MAJOR COMPETITIONS

QRL Live for all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Mal Meninga Cup scores.

• BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Preliminary Final:

Seagulls 38 (Mitchell Moore, Tumoana Halkyard, Jack Goodsell, Jaz Nahu-Main, Corey Davis, Kelly Tate tries; John Te Reo 7 goals) def Panthers 8 (Troy Swift try; Mikaere Beattie 2 goals).

Grand Final: Dolphins v Seagulls, September 15 at Bishop Park 4pm.

SEQ Senior Women's – Division 1

Grand Final (played August 11):

Burleigh Bears 14 (Rona Peters, Amber Pilley, Tarnisha Lyons tries; Keri-Jade Robertson goal) def West Brisbane Panthers 0 at Cbus Super Stadium, Gold Coast on August 11.

RUGBY LEAGUE IPSWICH – City of Ipswich Mayor's A Grade Cup

Grand Final: Fassifern Bombers 32 def Norths Tigers 10.

RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Preliminary Final: Tweed Heads 31 def Currumbin 22.
Grand Final: Runaway Bay v Tweed Heads.

TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Grand Final (played September 2): Valleys 24 def Wattles 22.

ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Grand Final (played August 26): Chinchilla 28 def Red Bulls 14.

CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Grand Final (played June 16): Blackall Magpies 22 def Ilfracombe Scorpions 8.

CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell's Engineering Men's Competition

Grand Final: Blackwater Crushers 24 def Bluff Rabbitohs 16.

Allied Pickfords Women's Competition

Grand Final: Blackwater Crushetts 22 def Emerald Cowgirls 16.

SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Grand Final: Maroochydore Swans 22 def Beerwah Bulldogs 20.

Sunshine Coast Women's Maudsley Excavations Cup

Grand Final (played August 12): Caboolture 38 def Kawana 20.

SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Grand Final: Nanango Stags 48 def Kingaroy Red Ants 0.

CENTRAL BURNETT RUGBY LEAGUE

Grand Final (played August 18): Gayndah Gladiators 30 def Mundubbera Tigers 10.

NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Grand Final (played August 26): Miriam Vale 18 def South Kolan 12.

BUNDABERG RUGBY LEAGUE

Grand Final: Waves Tigers 23 def Wallaroos 20.

Bundaberg Women's

Grand Final: Brothers 32 def Waves 6.

ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Grand Final (played September 1): Rockhampton Brothers 40 def Yeppoon 14.

Inter City Women's

Grand Final (played September 1): Tannum 14 def Brothers 12.

MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE – Connole Carlisle A Grade Cup

Grand Final (played September 2): Wests Tigers 34 def Moranbah Miners 16.

Mackay Airport Women's Competition

Grand Final (played September 2): Brothers 26 def Moranbah 12.

TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Grand Final (played September 2): Centrals 46 def Brothers 22.

CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Semi Final 1: Tully 36 def Atherton 18.
Semi Final 2: Mossman 35 def Brothers 28.
Preliminary Final: Brothers v Tully. Winner to play Mossman in Grand Final.

MOUNT ISA RUGBY LEAGUE

Cloncurry 40 def Town 28.
Wanderers 30 def Brothers 34.
Minor premiers: Cloncurry Eagles