Statewide Score Wrap - April 27-28

·         QRL MAJOR COMPETITIONS

For all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Auswide Bank Mal Meninga Cup scores, click here  

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 6: Seagulls 40 def Magpies 31, Dolphins 26 def Tigers 20, Panthers 30 def Diehards 28.

Points: Seagulls 16, Diehards 14, Panthers 14, Dolphins 10, Tigers 10, Magpies 8.

·         SEQ Senior Women’s – Division 1

Round 4: Souths 22 drew Wests 22, Tweed Heads 22 def Burleigh 18, Brothers 42 def Toowoomba Valleys 16.
Points: Wests 11, Burleigh 10, Easts 10, Brothers Ipswich 10, Tweed Heads 8, Souths Logan 7, Toowoomba Valleys 4.

·         RUGBY LEAGUE IPSWICH

Round 6: Redbank 38 def Fassifern 16, Swifts 28 def Brothers 24, Norths 40 def West End 16.
Points: Brothers 19, Goodna 19, Swifts 18, Redbank Plains 15, Norths 13, West End 11, Fassifern 9.

·         RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 6: Runaway Bay 34 def Bilambil 28, Southport 40 def Tugun 22, Burleigh 34 def Ormeau 10.
Points: Burleigh 18, Southport 14, Currumbin 14, Runaway Bay 14, Tugun 10, Bilambil 10, Ormeau 10.

·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Round 5: Oakey 30 def Pittsworth 28, Warwick 38 def Gatton 10, Highfields 14 def Dalby 10, Goondiwindi 26 def Brothers 12, Wattles 34 def Valleys 18.
Points:  Wattles 8, Warwick 8, Goondiwindi 6, Valleys 5, Dalby 5, Oakey 4, Gatton 4, Pittsworth 4, Highfields 2, Souths 2, Brothers 2.

·         ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 2: Cities 30 def St. George 12, Mitchell 56 def Chinchilla 0, Red Bulls 60 def Taroom/Wandoan 4.
Points: Mitchell 4, Red Bulls 4, St George 2, Cities 2, Chinchilla 0, Taroom/Wandoan 0.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Round 6: Blackall Magpies 40 def Winton Devils 4.
Points: Winton 8, Blackall 8, Ilfracombe 2, Barcaldine 2, Longreach 0.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell’s Engineering Men’s Competition

Round 2: Emerald Brothers 38 def Springsure 10, Bluff Rabbitohs 72 def Blackwater Crushers 10, Dysart v Middlemount unavailable
Points: Emerald Brothers 4, Emerald Tigers 2, Dysart 2, Middlemount 2, Bluff 2, Blackwater Crushers 0, Springsure 0.

·         Allied Pickfords Women’s Competition

Round 1: Commences May 25

·         SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Round 6: Nambour 8 def Caloundra 6, Maroochydore 34 def Kawana 16, Stanley River 26 def Gympie 12, Noosa 28 def Beerwah 24.
Points: Caboolture 21, Stanley River 21, Beerwah 18, Gympie 18, Nambour 18, Maroochydore 15, Noosa 13, Kawana 10, Caloundra 9.

·         SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

No games due to representative trials
Points after Round 3: Murgon 6, Cherbourg 4, Wondai 2, Kingaroy 0.

·         CENTRAL BURNETT

Round 1: Commences after Easter

·         NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Round 4: Miriam Vale 38 def South Kolan 16, Avondale 54 def Gin Gin 0.
Points: Miriam Vale 8, Avondale 6, Gin Gin 2, South Kolan 0.

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE – 4BU/Hitz FM A Grade Competition

Round 4: Western Suburbs 48 def Hervey Bay Seagulls 8, Eastern Suburbs 58 def Maryborough Brothers 4, Bundaberg Brothers 32 def Wests Tigers 4.
Points: Brothers 8, Wallaroos 6, Waves Tigers 4, Wests 4, Easts 4, Hervey Bay 2, Maryborough Brothers 0.

·         Bundaberg / Gladstone Intercity Women’s

Round 4: Brothers 32 def Valleys 0, Tannum 16 def Waves 10, Wallabys 36 def Hervey Bay 14.  
Points: Brothers 8, Wallabys 6, Hervey Bay 6, Tannum 4, Valleys 0, Waves -2.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 6: Norths 24 drew Emu Park 24, Yeppoon 82 def Woorabinda 4, Brothers 44 def Biloela 4.
Points: Yeppoon 10, Brothers 8, Norths 7, Emu Park 5, Woorabinda 2, Biloela 2, Fitzroy / Gracemere 2.

·         Inter City Women’s

Round 6: Yeppoon 64 def Norths 0, Brothers 64 def Woorabinda 0, Emu Park 46 def Fitzroy/Gracemere 0.
Points: Brothers 9, Yeppoon 8, Emu Park 7, Norths 4, Fitzroy 2, Woorabinda 0.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 1:  Wests 68 def Carltons 0, Whitsunday 14 def Brothers 10, Sarina 30 def Moranbah 12, Souths 22 def Magpies 20.
Points: Wests 2, Sarina 2, Whitsunday 2, Souths 2, Magpies 0, Brothers 0, Moranbah 0, Carltons 0.

·         Women’s Competition

Round 1: Sarina 28 def Moranbah 14, Souths def Magpies (score unavailable)  
Points: Sarina 2, Souths 2, Moranbah 0, Magpies 0.

·         TOWNSVILLE & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 5: Brothers 36 def Western Lions 18, Herbert River 44 def Charters Towers 16, Burdekin 58 def Norths 18.
Points: Brothers 20, Charters Towers 16, Western Lions 12, Herbert River 12, Centrals 8, Burdekin 8, Norths 0.

·         CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 4: Mossman 50 def Mareeba 18, Souths 18 drew Ivanhoes 18, Edmonton 31 def Yarrabah 30, Brothers 28 def Atherton 18, Kangaroos 32 drew Innisfail 32.
Points: Brothers 6, Atherton 6, Kangaroos 5, Ivanhoes 5, Innisfail 5, Edmonton 4, Southern Suburbs 3, Mossman Port Douglas 2, Yarrabah 2, Mareeba 2, Tully 0.