SEQ Region squares off in Chairman's Challenge

The South East Region’s best and brightest will face off at the annual Alpha Sports Chairman’s Challenge this weekend.

Representative teams from Brisbane, Ipswich and the Gold Coast play off each year for a chance to claim the title of the region’s best in both the Under 20 and A Grade men's divisions.

LIVE SCORES - Alpha Sports Chairman's Challenge scoring details

Furthermore, at the conclusion of the weekend, the region will announce the SEQ representative teams to compete at the QRL State Carnival, from which the XXXX Queensland Rangers team will be selected.

Rugby League Brisbane will host this year’s challenge at Souths Acacia Ridge, and manager Shane McNally said he was excited for players to produce a spectacle on the field and impress the selectors.

“(It is an) opportunity for players primarily playing at the third tier to gain representative honours, including selection in the XXXX Queensland Rangers,” he said.

“The football played is always open and exciting; the players often play with a freedom that they may not do in the weekly fixture grind of club footy.

“Often from this, players progress in the following seasons securing a position at an Intrust Super Cup club.

"One of the best things about representative football is mixing with one’s peers and forming friendships that last forever.”

Two SEQ A Grade teams (Green and White) will take part in the QRL State Carnival on May 31 to June 2, while one SEQ Under 20s team will be selected to take on the Central Region later in the year.

Each team will play twice across the weekend, with wins earning two points, draws a point to each team and no points awarded for a loss. A further two points is on offer for the team that scores the most points in each half.  

The team with the most points at the end of the weekend’s fixtures will be awarded the Chairman’s Challenge Trophy.

Alpha Sports Chairman’s Challenge - Brandon Park, Souths Acacia Ridge, May 17-19

Friday, May 17

6pm - Brisbane v Ipswich (Under 20)

Saturday, May 18

11am – Gold Coast v Ipswich (Under 20)

12.30pm – Gold Coast v Brisbane Blue (A Grade)

2pm – Brisbane Red v Ipswich (A Grade)

Sunday, May 19

11am - Brisbane v Gold Coast (Under 20)

12.30pm – Brisbane Red v Gold Coast (A Grade)

2pm – Brisbane Blue v Ipswich (A Grade)

Team Lists

Brisbane Blue - A Grade

Pos Name Club
1 Matthew Milson Wynnum Manly
2 Kyle Van Klaveren West Brisbane
3 Rashaun Denny Wynnum Manly
4 Harlan Collins Wynnum Manly
5 Campbell Mohr West Brisbane
6 John Te Reo Wynnum Manly
7 Jack Miers Valleys
8 Michael Molo West Brisbane
9 Tristan Hope Wynnum Manly
10 Matthew Groat Wynnum Manly
11 Sam Elliot Wynnum Manly
12 Luke Burton Souths
13 Andrew Clayton Wynnum Manly
14 Edwin Ipape Wynnum Manly
15 Mitchell Hallinan West Brisbane
16 Ethan Richards Valleys
17 Jacob Paulo Wynnum Manly
18 Semisi Ahoafi Wynnum Manly
Coach Jody Barlow  

Brisbane Red - A Grade

Pos Name Club
1 David Fauid Valleys
2 Zachary Lister Pine Central
3 Mitchell McMillan Wynnum Manly
4 Luke Archer Valleys
5 Josefa Namila Davui Valleys
6 Kyle Foxwell Redcliffe
7 Jesse Bramwell Carina
8 Joseph McGuire Valleys
9 Jack Walters Easts
10 Andrew Petaia Beenleigh
11 Jack Peoples Easts
12 Joesph Bradley Valleys
13 Jack Anderson Easts
14 Grayson Putu Sunnybank
15 Lacklan Lanskey Easts
16 Kalum Gulliver Brown Souths Logan
17 Jaiden Hunt Easts
18 Benjamin King Redcliffe
Coach Bob Isles  

Gold Coast - A Grade

Pos Name Club
1 John Mackin Runaway Bay
2 Tevita Folau Southport
3 Kurtis McDonald Tugun
4 Jack Conlan Southport
5 Te Rangiatea McDonald Burleigh
6 Zachary Walsh Southport
7 Matthew Egan Burleigh
8 Stuart Mason Currumbin
9 Jenan Wedderburn-Parrish Runaway Bay
10 Luke Polson Southport
11 Michael Gray Currumbin
12 Parahi Wilson Ormeau
13 Kody Parsons Tugun
14 Liam Hampson Southport
15 Jack Welsh Bilambil
16 Darcy Sims Runaway Bay
17 Taniela Palavi Runaway Bay
18 Ben Kci Valeni Burleigh
Coach Scott Cooke  

Ipswich - A Grade

Pos Name Club
1 Ono So'Oialo Goodna
2 Raymond Baira Goodna
3 Brett Kelly Goodna
4 Jardii Nean Goodna
5 Anava Fesolai Norths Ipswich
6 Mitchell Range Fassifern
7 Christopher Ash Brothers
8 Zachary Lemberg Goodna
9 Sounda Seumanutafa Goodna
10 Iosua Afoa Brothers Ipswich
11 Jacob Lindsey Fassifern
12 Kelepi Faukafa West End
13 Robert Kennedy Brothers Ipswich
14 Ramon Filipine Goodna
15 Liam-Jessi Waddups Goodna
16 John Maila Brothers Ipswich
19 Isimeeli Hafoka Swifts
20 Tepatasi Fuiava West End
Coach Scott Ireland  

Brisbane - Under 20

Pos Name Club
1 De-Shaun Lifu-Bray Waterford
2 Ethan Weale West Brisbane
3 Ronald Philitoga Easts
4 Kye Mills Samford
5 Joseph Labdouni Redcliffe
6 Eli Daunt Easts
7 Tyler Han Souths Logan
8 Thomas McNulty West Brisbane
9 Jackson Lio West Brisbane
10 Tevita Ofahengaue Norths
11 Izayah Nuku Waterford
12 Ryan Sauer Carina
13 Laithan Joseph Waterford
14 Jamal Walker Valleys
15 Wesley Kaese Redlands
16 Trent Manihera-Paul Carina
17 Jake Barwick Redlands
18 Marlon Rolfe-Bennett Redlands
Coach Scott Mans  

Gold Coast - Under 20

Pos Name Club
1 Oshae Hannaway Burleigh
2 Joshua Walker Currumbin
3 Chad Peters Runaway Bay
4 Joshua Somerville Burleigh
5 Ashton Court Helensvale
6 Latrelle Howe Burleigh
7 Leighmon Hohaia Katene Ormeau
8 Jackson Gisinger Mudgeeraba
9 Alexander Drewe Helensvale
10 Cameron Irwin Helensvale
11 James Munckton Burleigh
12 Jock Sullivan Currumbin
13 Brock Styles Currumbin
14 Brodie Hannon Runaway Bay
15 Braden Amundsen Helensvale
16 Jayden Sveistrup Southport
17 Jayden Roccon Mudgeeraba
18 Joshua Henare Helensvale
Coach Lee Sharp  

Ipswich - Under 20

Pos Name Club
1 Brock Mullen Norths Ipswich
2 Xavier Michael Norths Ipswich
3 Fiohiva Siale Faingaa Brothers Ipswich
4 Ativalu Lisati West End
5 August Tolova'a Norths Ipswich
6 Codey Hazard Goodna
7 Brydan Thompson Norths Ipswich
8 AJ Sausoo Goodna
9 Kaygen Munro West End
10 Reece Broadway West End
11 Lisite Hafoka West End
12 Dion Tavita-Matavale Brothers Ipswich
13 Luke Peel Brothers Ipswich
14 Prezley Vaoiva Goodna
15 Charles Christensen Fassifern
16 Peter Maseesee Goodna
17 Moahengi Alovili Goodna
18 Isaiah Balogh Norths Ipswich
Coach Christopher Doyle