All you need to know for the State Championships

The annual QRL State Championships kicks off this weekend at Owen Park, Southport.

Here’s everything you need to know!

PREVIEW: State championships rivalry the perfect Origin matinee

DRAW

Saturday, June 1

10am Under 14 Girls SEQ Possibles v Probables
11am Under 16 Girls SEQ Possibles v Probables
12pm Women's SEQ Green v Northern
1.15pm Men's SEQ Green v Northern
2.45pm Women's SEQ White v Central
4pm Men's SEQ White v Central

Sunday, June 2

10am Women's SEQ Green v Central
11.15am Men's SEQ Green v Central
12.45pm Women's SEQ White v Northern
2pm Men's SEQ White v Northern

COMPETITION FORMAT

Men's games will be played in 2 x 35 minute halves with no time off for injury.

Women's games will be played in 2 x 30 minute halves with no time off for injury.

Each team is allowed up to six reserves with an unlimited interchange of players.

Eight points will be awarded per match:

Win - 4 points
Draw - 2 points each team
Loss - 0 points
Most points scored in each half - 2 points

The Men's and Women's titles will be determined on competition points.

Samartha Leisha of the Central Crows. Photos: NRL Photos Jason O'Brien / QRL Media
Samartha Leisha of the Central Crows. Photos: NRL Photos Jason O'Brien / QRL Media

TEAM LISTS

MEN'S TEAMS

NORTHERN MARLINS

1. Cephas Chinfat 2. Brad Stephen 3. Davin Crampton 4. Steven Tatipata 5. Samsen O'Neill 6. Ty Carucci 7. Sam Martin 8. Taulata Fakalelu 9. Patrick Gallen 10. Dan Beasley 11. Jesse Dee 12. Terrence Casey-Douglas 13. Chippie Korostchuk 14. Tyler Gardiner 15. Schae Mawer 16. Luke La Rosa 17. Harold Snell 18. Ivan Petelo 19. Joe Eichner

Coach: Ian Schifilitti

CENTRAL CROWS

1. Ray Ebsworth 2. Billy Jackwitz 3. Steve Franciscus 4. Callum Klein 5. Rowan Klein 6. Corey McGrady 7. Caleb Daunt 8. Xavier Manley 9. Ben Sullivan 10. Kevin Sheriff 11. Hnaloan Budden 12. Chris Conway 13. Dalton Phillips 14. Danny Kerr 15. Jake Ainsworth 16. Paul McKewin 17. Blake Mara 18. Tom Rafter 19. Reece Maughan

Coach: Chris Munro

SEQ GREEN

1. Brett Kelly 2. Kyle Van Klaveren 3. Rashaun Denny 4. Harlan Collins 5. Matthew Milson 6. Mitchell Range 7. Chris Ash 8. Iosua Afoa 9. Jack Miers 10. Michael Molo 11. Sam Elliott 12. Joe Bradley 13. Rob Kennedy 14. Jenan Wedderburn-Parrish 15. Jack Peoples 16. Ethan Richards 17. Semisi Ahoafi 18. Jacob Paulo 19. Luke Archer

Coach: Mark Gliddon

SEQ WHITE

1. John Mackin 2. Ono So'oialo 3. Jack Conlan 4. Kurtis McDonald 5. Tevita Folau 6. Edwin Ipape 7. Matthew Egan 8. Andrew Petaia 9. Tristan Hope 10. Stuart Mason 11. Parahi Wilson 12. Michael Gray 13. Kody Parsons 14. Liam Hampson 15. Zachary Lister 16. Luke Polson 17. Kelepi Faukafa 18. Zachary Lemberg 19. Jaiyden Hunt

 Coach: Scott Cooke

WOMEN'S TEAMS

NORTHERN MARLINS

1. Katie Green 2. Rudie Doyle 3. Sezen Oraloglu 4. Lauren Moss 5. Martina Monday 6. Levinia Robinson 7. Angela Solomon 8. Lyrech Mara 9. Sharnah Komene 10. Esha Nona 11. Leatitia Perkins 12. Rangimarie Edwards-Bruce 13. Tina Hancock 14. Tamika Bray 15. Maggie Brosnan 16. Joanna Kerr 17. Chelsea McKavanagh 18. Seini Palu-Shepperson 19. Xanthe Topping

Coach: Rob Hall

CENTRAL CROWS

1. Kailah Rogers 2. Krystal Sulter 3. Lakiila Gudgeon 4. Kody House 5. Meg Neven 6. Tashina Ketchup 7. Reeghyn Beardmore 8. Kiara Taylor 9. Mackenzie Reid 10. Stef Gallagher 11. Mikayla Roe 12. Gemma Brennan 13. Sarah Field 14. Michaela Peck 15. Kelli Dunlop 16. Rikarra Benjamin 17. Nakita Rhind 18. Courtney Douglas 19. Cass Marks

Coach: Steve Savage

SEQ GREEN

1. Zoey Holland 2. Rakee Tagaloa 3. Amelia Kuk 4. Keisha-Leigh Coolwell 5. Kazzia Lammon 6. Keyshia Baker 7. Zhane Kameta 8. Liahona Theodore 9. Abbie Beecher 10. Kristine Vaalepu 11. Lucy Yakapo 12. Finao Mikaio 13. Tamika Kefu 14. Chanelle Kohika-Skipper 15. Zara Canfield 16. Mashanari Seumanutafa 17. Serena Martin 18. Tessa Wright 19. Katherine Moore

Coach: Duane Rehua

SEQ WHITE

1. Vaituulima Soe 2. Courtney Robinson 3. Caitlyn Taleni 4. Shae-Yvonne De La Cruz 5. Jasmine Fogavini 6. Tayla Eldridge 7. Grace Griffin 8. Amie Solomona 9. Akayla McQuire 10. Asipau Mafi 11. Rosanna Tuputuia 12. Kimberley Dore 13. Margot Smith 14. Jodeci Nicholson 15. Kadison-Tyra Robertson 16. Jailyn To'o 17. Lauretta Leao-Seve 18. Sarah Fraser 19. Sasha Mahuika

Coach: Brendon Lindsay

LIVE STREAM

All games will be live streamed on QRL.com.au and the QRL Facebook page.

LIVE SCORES

Live scores and results will be available throughout the carnival via the below link.

CLICK HERE TO VIEW THE LIVE SCORING

ENTRY TO OWEN PARK, SOUTHPORT

If you are planning to attend the State Championships, parking and entry to Owen Park will be Jackman Street.

Entry fees are:

Adults $7
Students/Age Pensioners $3
Children under 16 FREE

A bar and canteen will be operating throughout the weekend.