Central Region heavyweights face off for youth titles

Two mouth-watering deciders between the competition heavyweights are set to light up Murgon today when the final day of Central Region's youth 47th Battalion resumes.

In the high-quality rugby league display, four new teams enter the finals spotlight with Rockhampton and South Burnett set to battle it out the Under 18 title; while Toowoomba will hope to share in their Senior Men's 47th Battalion success when they face the relentless Bundaberg Under 20 side.

In the second year of the new format, there were some mixed results from the talented regional youngsters, including a few surprise triumphs.

Central Highlands knocked over last year's Under 18 grand finalists Roma with a dominant 44-20 win, whilst Rockhampton also upset the defending champions Toowoomba with a narrow 10-6 victory to secure their ticket in the big dance.

In the Under 20 division, the two sides that meet in the last game today certainly made their mark yesterday, making for an enthralling match-up this afternoon.

Toowoomba were tested early by Central Highlands before making light work of South Burnett; but Bundaberg have not conceded a point yet, shutting out both Roma and District and Rockhampton by big margins.

Today's action kicks off at 9am at the Murgon Showgrounds.

Follow the live scores here.

Day 2 Draw

Time   Field 1   Field 2
9am Under 18 Plate Final: Sunshine Coast v Roma Under 20 Game 9: Gladstone v Outback
10am Under 20 Plate Final: Roma v Central Highlands Under 18 Game 9: Outback v Gladstone
11am Under 18 Trophy Final: Rockhampton v Burnett Under 20 Game 10: Rockhampton v Burnett
12pm Under 20 Trophy Final: Bundaberg v Toowoomba Under 18 Game 10: Toowoomba v Central Highlands

Day 1 Results

Under 18

GAME 1: Toowoomba Clydesdales 34 (James Heinrich 2, Brian-Adam Babington, Max Brady, Matthew Christensen, Connor Clement tries; Cory Haywood 5 goals) defeated Queensland Outback 0

GAME 2: Rockhampton Rustlers 34 (Seann Spreadborough 3, Rylee Carpenter, Jaiden Mann, Damian Russell, Tyreik Saltner-Garrett tries; Jacob Reid 2, Tristan Butcher goals) defeated Sunshine Coast Falcons 12 (Kaleb Carson, Bailey Paul tries; Callum Deering 2 goals)

GAME 3: South Burnett Eagles 22 (Ryley Drayton 2, Tyreece Gyemore, Harry Wilson tries; Ryley Drayton 3 goals) defeated Gladstone Raiders 14 (Lachlan Ghee, Blake O'Dwyer, Zane Robertson tries; Lochlan James goal)

GAME 4: Central Highlands 44 (Brayden Weise 2, Brodie Wilson 2, Tom Carlyon, Josh Milham, Nick Walters, Callum Wilson tries; Callum Wilson 5, Brayden Weise goals) defeated Roma and District 20 (Johannes Dickman 2, Troy Kirby, Harvey Wright tries; Billy Jackson, Ramon Mutch goals)

GAME 5: Sunshine Coast Falcons 24 (Evagelia Motu-Vialau, James Poole, Liam Smith, Chris Totoro tries; Callum Deering 4 goals) defeated Queensland Outback 4 (Steven Mitchell try)

GAME 6: Roma and District 12 (Damon Qualischefski 3 tries) defeated Gladstone Raiders 12 (Lochlan James, Jake Thompson tries; Lochlan James 2 goals)

GAME 7: Rockhampton Rustlers 10 (Jack Lawrence, Jaiden Mann tries; Jacob Reid goal) defeated Toowoomba Clydesdales 6 (James Heinrich try; Cory Haywood goal)

GAME 8: South Burnett Eagles 28 (Daron Bligh, Tyreece Gyemore, Jack Sullivan, Sonny Weazel tries; Ryley Drayton 3, Tyreece Gyemore goals) defeated Central Highlands 22 (Jarred Grant, Tyrell Hunter, Brayden Ross, Callum Wilson tries; Callum Wilson 3 goals)

Under 20

GAME 1: Rockhampton Rustlers 18 (Travis Field, Jake Petersen, Harlem Russell, Baye Simpson tries; Harlem Russell goal) defeated Gladstone Raiders 4 (Drew Jones try)

GAME 2: Bundaberg Bears 40 (Tyson Douglas 3, Layton Chambers 2, Sahlie Komndi, Jamie Morey tries; Layton Chambers 6 goals) defeated Roma and District 0

GAME 3: Toowoomba Clydesdales 22 (Zachariah Miles 2, Cody Byrne, Josh Fanning tries; Zachariah Miles 2, Dylan Crump goals) defeated Central Highlands 4 (Drew Russell try)

GAME 4: South Burnett Eagles 32 (Elwyn Fewquandie, Peter Langton, Kirby Rubesaame, Errol Simpson, Connor Sullivan, Barry Tapau-Fewquandie tries; Barry Tapau-Fewquandie 4 goals) defeated Queensland Outback 16 (Moiono Noa 2, Milan Hooper tries; Dwight Daley 2 goals)

GAME 5: Roma and District 16 (Christian Prince 2, Thomas Patch tries; Maverick Fisher 2 goals) defeated Gladstone Raiders 14 (Lewis Adams, Mason Collette, Jayden Hansen tries; Thomas Gaston goal)

GAME 6: Central Highlands 34 (Byron Gilmour, Marvin Huet, Bo King, Dan McNamara, James Ross, Jackson Slack tries; Dan McNamara 5 goals) defeated Queensland Outback 24 (Malik Luff 2, James Moller, Moiono Moller tries; Dwight Daley 4 goals)

GAME 7: Bundaberg Bears 22 (Tyson Miller 2, Livingstone Lingawa, Brendan Stewart tries; Layton Chambers 3 goals) defeated Rockhampton Rustlers 0

GAME 8: Toowoomba Clydesdales 42 (Tom Taylor 3, Thomas Davis, Josh Fanning, MIchael Hazard, Coen Martin-Brown, Nicholas Thom, Mitchell Watson tries; Angus Hearn 2, Zachariah Miles goals) defeated South Burnett Eagles 8 (George Fisher, Errol Simpson tries)