Statewide Score Wrap: July 13-14

·         QRL MAJOR COMPETITIONS

For all Intrust Super Cup, Hastings Deering Colts and Auswide Bank Mal Meninga Cup scores, click here  

·         BRISBANE RUGBY LEAGUE – In Safe Hands Cup

Round 14: Dolphins 42 def Seagulls 22, Panthers 18 def Tigers 10, Diehards 52 def Magpies 18.

Points: Panthers 36, Diehards 32, Tigers 28, Seagulls 28, Dolphins 22, Magpies 22.

·         SEQ Senior Women’s – Division 1

Round 13: Burleigh 26 def Brothers 14, Wests 14 def Easts 12, Souths 94 def Toowoomba Valleys 0.

Points: Wests 27, Easts 24, Burleigh 23, Souths Logan 22, Brothers 22, Tweed Heads 18, Toowoomba Valleys 11.

·         RUGBY LEAGUE IPSWICH

Round 16: Goodna 34 def Swifts 20, Brothers 38 def Norths 34, Redbank 44 def West End 12.
Points: Brothers 44, Redbank Plains 41, Goodna 39, Swifts 37, Norths 32, Fassifern 24, West End 23.

·         RUGBY LEAGUE GOLD COAST – Q Top A Grade

Round 15: Southport 48 def Currumbin 22, Runaway Bay 40 def Ormeau 4, Tugun 18 def Burleigh 16.
Points: Burleigh 42, Southport 37, Currumbin 33, Tugun 32, Runaway Bay 31, Bilambil 27, Ormeau 23.

·         TOOWOOMBA RUGBY LEAGUE – Hutchies A Grade Cup

Round 14: Wattles 30 def. Souths 12, Brothers 48 def. Pittsworth 8, Warwick 46 def. Oakey 16, Valleys 48 def. Dalby 22, Gatton 38 def. Highfields 10.
Points:  Wattles 22, Valleys 21, Warwick 18, Dalby 15, Goondiwindi 14, Gatton 12, Souths 12, Brothers 10, Oakey 6, Pittsworth 6, Highfields 4.

·         ROMA & DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 10: Red Bulls 38 def Cities 34, Chinchilla 28 def St. George 24.
Points: Cities 36, Red Bulls 36, St. George 28, Mitchell 16, Chinchilla 16.

·         CENTRAL WEST RUGBY LEAGUE

Grand Final: Blackall Magpies 18 def Winton Devils 0.

·         CENTRAL HIGHLANDS RUGBY LEAGUE – Purcell’s Engineering Men’s Competition

Round 11: Bluff 46 def Emerald Tigers 16, Dysart 58 def Blackwater Crushers 16, Emerald Brothers 28 def Middlemount 18.
Points: Dysart 22, Bluff Rabbitohs 18, Emerald Tigers 15, Emerald Brothers 12, Blackwater Crushers 7, Middlemount 6, Springsure 6.

·         Allied Pickfords Women’s Competition

Round 8: Emerald Cowgirls 26 def Emerald Tigers 12, Dysart Bulls 24 def Blackwater Crushettes 14.
Points: Blackwater Crushettes 13, Emerald Cowgirls 11, Dysart Bulls 4, Emerald Tigers 4.

·         SUNSHINE COAST RUGBY LEAGUE – Vantage Homes Division 1 Cup

Round 16: Kawana 32 def Nambour 18, Noosa 54 def Caloundra 22, Stanley River 24 def Caboolture 8, Beerwah 50 def Gympie 8.
Points: Beerwah 55, Stanley River 52, Caboolture 50, Kawana 41, Gympie 40, Nambour 40, Noosa 40, Maroochydore 31, Caloundra 28.

·         SOUTH BURNETT RUGBY LEAGUE

Round 9: Wondai 36 def Cherbourg 28, Kingaroy 44 def Murgon 20.
Points: Murgon 18, Cherbourg 14, Kingaroy 6, Wondai 6.

·         CENTRAL BURNETT

Round 8: Monto 24 drew Gayndah 24, Mundubbera bye.
Points: Mundubbera 8, Gayndah 5, Monto 1.

·          NORTHERN DISTRICTS RUGBY LEAGUE

Round 12: Avondale Tigers 28 def South Kolan Sharks 18, Miriam Vale 40 def Gin Gin 20.
Points: Avondale 22, Miriam Vale 18, Gin Gin 5, South Kolan 3.

·         BUNDABERG RUGBY LEAGUE – 4BU/Hitz FM A Grade Competition

Round 12: Easts 36 def Wests 16, Brothers 58 def Wallaroos 0.
Points: Brothers 20, Waves 14, Easts 14, Wallaroos 11, Hervey Bay 7, Wests 6, Maryborough Brothers 0.

·         Bundaberg / Gladstone Intercity Women’s

Round 11: Hervey Bay 12 drew Tannum 12, Waves 22 def Brothers 4, Wallabys 40 def Valleys 6.
Points: Brothers 20, Tannum 13, Wallabys 12, Hervey Bay 12, Waves 7, Valleys 0.

·         ROCKHAMPTON RUGBY LEAGUE

Round 15: Yeppoon 58 def Norths 12, Brothers 52 def Emu Park 26, Biloela 54 def Woorabinda 24.
Points: Yeppoon 25, Norths 20, Brothers 19, Biloela 10, Emu Park 8, Woorabinda 6, Fitzroy / Gracemere 2.

·         Inter City Women’s

Round 15: Yeppoon 46 def Norths 6, Emu Park 16 def Fitzroy 4.
Points: Yeppoon 20, Brothers 19, Emu Park 17, Fitzroy 8, Norths 6, Woorabinda 0.

·         MACKAY DISTRICT RUGBY LEAGUE

Round 10: Brothers 30 def Moranbah 16, Souths 22 def Whitsunday 12, Magpies 48 def Carltons 8, Wests 16 def Sarina 10.
Points: Whitsunday 16, Magpies 14, Wests 14, Souths 14, Brothers 10, Sarina 10, Moranbah 2, Carltons 0. 

·         Women’s Competition

Round 10:  Brothers 18 def Moranbah 16.  
Points: Souths 16, Brothers 14, Sarina 14, Moranbah 12, Wests 8, Magpies 6.

·         TOWNSVILLE & DISTRICT MENDI GROUP A GRADE

Round 13: Brothers 86 def Norths 6, Charters Towers 18 def Western Lions 1, Herbert River 28 def Centrals 18.
Points: Brothers 40, Herbert River 34, Centrals 32, Western Lions 32, Charters Towers 32, Burdekin 22, Norths 8.

·         CAIRNS & DISTRICT RUGBY LEAGUE A GRADE

Round 14: Mossman 24 def Atherton 20, Edmonton 32 def Tully 24, Yarrabah 44 def Ivanhoes 40, Innisfail 26 def Brothers 18, Southern Suburbs 34 def Kangaroos 8.
Points: Mossman 20, Yarrabah 18, Innisfail 17, Brothers 16, Atherton 14, Kangaroos 13, Ivanhoes 13, Souths 12, Mareeba 8, Edmonton 8, Tully 1.