Under 14 teams to contest Tassell Trophy Challenge

Teams will converge on Vico Oval this weekend for the 18th annual Tassell Trophy Challenge Under 14 Carnival hosted by Kangaroos Junior Rugby League.

For the past 18 years, the carnival has been played in honour of the well respected family and this year will run from from September 28-29.

This year's carnival will have extra special meaning as well with the local rugby league community to gather for a special memorial service in memory of Tom Tassell who passed away earlier in the year.

Tassell's dedicated 50 years of service to both junior and senior rugby league in North Queensland as either coach, administrator, selector, or adviser at all levels, and more recently as a Director with the Jones Park Board of Management.

He was a life member of Queensland Rugby League Northern Division, Cairns Kangaroos and Cairns District Rugby League.

Tassell was an outstanding rugby league player who moved to Mount Isa from Brisbane as a paid player in 1965.

He played for Black Stars before transferring to Townies and in 1968 played for North West Queensland against Great Britain.

In 1969, Tassell scored the first try for Mount Isa in their 1969 Foley Shield victory which was the first in the team's history.

He played for North Queensland in 1970 and 1971, lining up against the touring Great Britain team in 1971.

In 2008, Tassell was named in Mount Isa’s Legends of League team.

The special ceremony will be held at 10.40am on Saturday, September 28 at Kangaroos Rugby League, Irene Street, Cairns

Anyone who was unable to attend his funeral is welcome to join the Tassell family in a special memorial service.

The service is an opportunity for people to pay their respects to a man who had a huge influence over so many people, and then to stay on and watch some quality rugby league which is just the way Tassell would have liked it.

Round and semi final games are 30 minute in duration (2 x 15 minute halves) with a five-minute break to change ends and in between games with no time off for injury.

The grand final will played over 40 minutes (2 x 20 minutes) with a five-minute break for half time. 

The boys teams will be vying for the Tom Tassell Trophy while the girls will battle it out for the Sandy Tassell Trophy and will be presented with Perpetual Shields.

Blue Pool

Kangaroos

Western Lions

North Thuringowah

Brothers Townsville Blue

Caloundra Yellow

Central Tigers

Brothers Cairns

Bowen Seagulls

Gold Pool

Centrals Black

United Suburbs

Edmonton (B)

Innisfail Brothers

Moranbah Miners

Caloundra White

Brothers Townsville White

Girls

Edmonton (G)

Brothers Townsville (G)

Southern Cyclones (G)

Ivanhoes (G)

Saturday, September 28

Field 1

8am - Brothers Cairns v Central Tigers

8.40am - Western Lions v North Thuringowah

9.20am - Brothers Townsville Blue v Caloundra Yellow

10am - Bowen Seagulls v Brothers Cairns

10.40am Tom Tassell Memorial Tribute

11.20am - Kangaroos v North Thuringowah

12noon - Central Tigers v Western Lions

12.40pm - Brothers Townsville Blue v Kangaroos

1.20pm - North Thuringowah v Bowen Seagulls

2pm - Western Lions v Caloundra Yellow

2.40pm - Brothers Cairns v Brothers Townsville Blue

3.20pm - Bowen Seagulls v Central Tigers

4pm - Kangaroos v Caloundra Yellow

4.40pm - Edmonton (B) v Caloundra White

Field 2

8am - United Suburbs v Moranbah Miners

8.40am - Innisfail Brothers v Brothers Townsville White

9.20am - Centrals Black v Caloundra White

10.00am - Girls - Brothers Townsville (G)  v Ivanhoes (G)

10.40am - Tom Tassell Memorial Tribute

11.20am - Girls - Edmonton (G) v Southern Cyclones (G)

12noon - Brothers Townsville White v Edmonton (B)

12.40pm - Centrals Black v Innisfail Brothers

1.20pm - Caloundra White v Moranbah Miners

2pm - Girls - Ivanhoes (G) v Southern Cyclones (G)

2.40pm - Edmonton (B) v United Suburbs 

3.20pm - Girls - Brothers Townsville (G) v Edmonton (G)

4pm - Moranbah Miners v Brothers Townsville White 

4.40pm - Centrals Black v United Suburbs 

Sunday, September 29

Field 1

8.30am - Innisfail Brothers v United Suburbs 

9.10am - Girls - Brothers Townsville (G) v Southern Cyclones (G)

9.50am - Brothers Townsville White v Caloundra White

10.30am - Innisfail Brothers v Moranbah Miners

11.10am - Centrals Black v Edmonton (B)

11.50am - Semi Final (B) - Pool Blue (1) v Pool Gold (2)

12.30pm - lunch break

1pm - grand final (G) - Girls (1) v Girls (2)

1.50pm - grand final (B) - Winner Game 37 v Winner Game 38

Field 2

8.30am - Western Lions v Kangaroos

9.10am - Girls - Ivanhoes (G) v Edmonton (G)

9.50am - Central Tigers v Caloundra Yellow

10.30am - Brothers Townsville Blue v Bowen Seagulls

11.10am - North Thuringowah v Brothers Cairns

11:50am -  Semi Final (B) - Pool Gold (1) v Pool Blue (2)

12.30pm - lunch break

3pm - presentations

Main image: Helensvale Hornets who were last year's winners of the Tassell Trophy Challenge with Tom Tassell.