Queensland Murri team to take on NSW Koori in 2020

Queensland Rugby League has today announced the Queensland Murri Under 16 team to play New South Wales Koori in 2020. 

The players were selected following stellar performances at the recent Queensland Murri Carnival, run by the Arthur Beetson Foundation, at South Pine Sports Complex.

The Queensland Murri Carnival and previous camps have launched players like David Fifita, Ashley Taylor, Brenko Lee and Dane Gagai.

Experienced mentor Bert Tabuai will coach the team and hopes to maintain the strong focus on values and learning established over recent years.

"These next young players can aim for the clouds and they too can achieve as well."

Bert Tabuai

Taking over from Keiron Lander, who will next year serve as head coach of Intrust Super Cup side Ipswich Jets, the former Canberra Raiders and North Queensland Cowboys player will be joined in the staffing ranks by assistant coach Jardine Bobongie, team manager Gary Halliday, head trainer Ron Tasker, sports trainer Dwayne Kangan and team mentor and trainer Leo Dynevor who return from last year’s successful campaign.

Camp and game details will be released in due course. 

Queensland Murri Under 16 team

  Player Murri Carnival team Club
1. Timothy Sielaff-Burns    Bayside Brothers Ormeau Shearers
2. Kyetonn Boah Mackay Thunder Northern Suburbs JRLC
3. Kallum Stacey Bayside Brothers Aspley Devils
4. Elekana Suavai Cairns Crusaders Kangaroos JRLC
5. Frank Backo Townsville Blackstars Centrals ASA JRL
6. Terell Anderson Wynnum Manly Brothers Oakey JRL
7. Sean Howlett ABF Academy Logan Brothers
8. Damon Marshall Townsville Blackstars Brothers Townsville
9. Jesuah Wini Woorabinda Warriors Rockhampton Tigers
10. Connor Scorgie-Ross ABF Academy (RED) Redcliffe Dolphins
11. Hayden Lammon Bayside Brothers Burdekin JRLFC
12. James Kelleher Mackay Thunder Sarina JRLFC
13. Liam Kelley  Cairns Crusaders Edmonton JRLC
14. Gabriel Satrick Cairns Crusaders  Southern Suburbs JRL
15. Mutua Brown Wynnum Manly Brothers Northern Suburbs Ipswich Tigers
16. Elijah Brown Bayside Brothers Aspley Devils
17. Isaiah Pabai ABF Academy (RED) Logan Brothers
18. Jack McKenzie ABF Academy Runaway Bay Seagulls