You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Lest we forget

There were powerful scenes right across Queensland at the weekend with community rugby league clubs doing a tremendous job to pay their respects to servicemen and women who have or are currently serving in moving ceremonies before kick-off to fixtures at the weekend.

All community competitions will break for the long weekend, which coincides with the representative weekend featuring the first leg of the XXXX League Championships - the Foley Shield in North Queensland, 47th Battalion in Central and Chairman's Challenge in the South East.

Brisbane Premier A Grade

Contributed by QRL Brisbane correspondent John Devine

The Normanby Hounds are three from three after taking down the West Brisbane Panthers at Frank Lind Oval - the home side unable to improve their half-time score, down 24-16.

Right winger Jack Smith crossed four times as the Hounds were too good 38-16.

The Hounds have played three games and have a superior for-and-against, sharing the top of the table with Wynnum Many who have played twice plus a bye.

The Seagulls broke the hearts of the Carina Tigers with only 20 seconds remaining on the clock - a converted try to take the win 32-28 at Leo Williams Oval last Saturday night.

A ball back inside on the last tackle from five metres out from half Kyle Coghill found Tristan Hope in support to cross untouched in the dying seconds to keep their undefeated streak intact.

Valleys hosted Beenleigh in a change of venues as the Pride travelled to Emerson Park to take on the Diehards.

The home side led 20-0 at half time to win comfortably in the end 32-6, including a try to 'the face of the Diehards' Joe McGuire and the mercurial Marlon Doak returning to A Grade with a four-pointer of his own.

Valleys Diehards in action against Beenleigh Pride. Photo: Vanessa Hafner
Valleys Diehards in action against Beenleigh Pride. Photo: Vanessa Hafner

Valleys co-coach Tye Ingebrigsten was satisfied by his young side's performance.

"We're really happy with the result as we had four players step up who played Reserve Grade the week before," Ingebrigsten said.

"Our depth this year is something that we are proud of and will continue to call upon during the year and giving players opportunities.

"But we need to improve on areas such as being smarter at times and not looking to score off every play."

Bulimba bounced back after their final minute’s loss last week to shut out Brighton 44-16 at Jim Lawrie Field, crossing eight times to the home side's treble.

Round 3 results

Valleys Diehards 32 defeated Beenleigh Pride 6
Bulimba Bulldogs 44 defeated Brighton Roosters 16
Normanby Hounds 38 defeated West Brisbane Panthers 16
Wynnum Manly Seagulls 32 defeated Carina Tigers 28
Pine Rivers Bears - bye

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 3 3 0 0 0 +48 9
2 Wynnum Manly Seagulls 2 2 0 0 1 +16 9
3 Valleys Diehards 3 2 0 1 0 +30 7
4 Bulimba Bulldogs 3 2 0 1 0 +28 7
5 Pine Rivers Bears 2 1 0 1 1 -19 7
6 Carina Tigers 2 0 0 2 1 -6 5
7 West Brisbane Panthers 3 1 0 2 0 -24 5
8 Beenleigh Pride 3 1 0 2 0 -28 5
9 Brighton Roosters 3 0 0 3 0 -45 3

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 1 kicks off on Saturday, May 8.

ASC Group A Grade Premiership - Ipswich

A Nemani Valekapa hat-trick went a long way in the Swifts securing back-to-back wins to start the season against Goodna, joining Ipswich Brothers on top of the ladder after the Brethren knocked off Rosewood 36-16.

In the other match, Norths were too strong for Fassifern in their first game of the new season, winning 28-10.

Round 2 results

Ipswich Brothers 36 defeated Rosewood Jets 16
Norths Tigers 28 defeated Fassifern Bombers 10
Swifts Bluebirds 42 defeated Goodna Eagles 12
West End Bulldogs - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Ipswich Brothers 2 2 0 0 0 +56 4
2 Swifts Bluebirds 2 2 0 0 0 +3 4
3 Norths Tigers 1 1 0 1 1 +18 3
4 Goodna Eagles 2 1 0 1 0 +32 2
5 West End Bulldogs 1 0 0 2 1 -62 1
6 Rosewood Jets 2 0 0 2 0 -28 0
7 Fassifern Bombers 2 0 0 2 0 -54 0

South East Queensland Women's Premiership

Round 1 kick off date is yet to be confirmed.

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Contributed by QRL Toowoomba correspondent Andrew O'Brien

 

Round 3 results

Souths Tigers 28 defeated Newtown Lions 16
Warwick Cowboys 28 defeated Pittsworth Danes 16
Goondiwindi Boars 30 defeated Highfields Eagles 20
Dalby Diehards 32 defeated Oakey Bears 10
Wattles Warriors 44 defeated Brothers Leprechauns 20
Gatton Hawks 31 defeated Valleys Roosters 22

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goondiwindi Boars 3 3 0 0 0 +54 6
2 Wattles Warriors 3 2 0 1 0 +46 4
3 Valleys Roosters 3 2 0 1 0 +45 4
4 Highfields Eagles 3 2 0 1 0 +36 4
5 Warwick Cowboys 3 2 0 1 0 +22 4
6 Dalby Diehards 3 2 0 1 0 +20 4
7 Souths Tigers 3 2 0 1 0 -8 4
8 Gatton Hawks 3 2 0 1 0 -8 2
9 Pittsworth Danes 3 1 0 2 0 -16 2
10 Newtown Lions 3 0 0 3 0 -58 0
11 Brothers Leprechauns 3 0 0 3 0 -62 0
12 Oakey Bears 3 0 0 3 0 -80 0

Toowoomba Women's Premiership

It was a nail-biting contest at Cahill Park between Gatton and Valleys, with the scores locked at 12-12 until a late try in the 54th minute secured victory for the Hawks at home.

At Pittsworth, the visitors was too strong for the Danes - the Grace Fender double helping the Cowboys to a 32-14 win.

Round 3 results

Warwick Cowboys 32 defeated Pittsworth Danes 14
Gatton Hawks 18 defeated Valleys Roosters 12
Dalby Diehards, Brothers Leprechauns and Newtown Lions - bye

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Warwick Cowboys 2 2 0 0 0 +42 4
2 Gatton Hawks 2 2 0 0 0 +10 4
3 Brothers Leprechauns 1 1 0 0 0 +10 2
4 Newtown Lions 2 1 0 1 0 +8 2
5 Valleys Roosters 3 1 0 2 0 -2 2
6 Dalby Diehards 1 0 0 1 0 -28 0
7 Pittsworth Danes 3 0 0 3 0 -40 0

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

Sam Fa'apito was on fire for Beerwah in Gympie on Anzac Day, scoring a treble to keep the Bulldogs undefeated after six rounds.

There was also elation for Caboolture as they celebrated their first win of the season with Jackson Moule scoring 12 of the Snakes' 24 points to upset Stanley River at Woodford.

Noosa overpowered Caloundra 34-12 and competition favourites Kawana Dolphins kept their feet firmly in the winner's circle with a 58-4 domination of Nambour.

Round 6 results

Noosa Pirates 34 defeated Caloundra Sharks 12
Caboolture Snakes 22 defeated Stanley River Wolves 6
Kawana Dolphins 58 defeated Nambour Crushers 4
Beerwah Bulldogs 38 defeated Gympie Devils 16
Maroochydore Swans - bye

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Kawana Dolphins 6 5 1 0 0 +166 22
2 Beerwah Bulldogs 5 4 1 0 1 +68 22
3 Noosa Pirates 5 4 0 1 1 +64 21
4 Maroochydore Swans 5 4 0 1 1 +20 21
5 Gympie Devils 5 2 0 3 1 -11 15
6 Caloundra Sharks 5 1 0 4 1 -37 12
7 Nambour Crushers 6 2 0 4 0 -108 12
8 Caboolture Snakes 6 1 0 5 0 -78 9
9 Stanley River Wolves 5 0 0 5 1 -84 9

Sunshine Coast Women's Cup

Two teams remain undefeated after Round 4 with both Caloundra and Beerwah keeping their clean sheet intact with wins over Noosa and Gympie respectively.

Nambour celebrated their first win of the season thanks to a Macey Finlay double; overpowering the Kawana Dolphins 26-16. 

Round 4 results

Caloundra Sharks 18 defeated Noosa Pirates 0
Nambour Crushers 26 defeated Kawana Dolphins 16
Beerwah Bulldogs 16 defeated Gympie Devils 6
Caboolture Snakes - bye

Round 4 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 4 4 0 0 0 +146 16
2 Beerwah Bulldogs 3 3 0 0 1 +46 16
3 Noosa Pirates 4 2 0 2 0 -16 10
4 Gympie Devils 3 1 0 2 1 -30 10
5 Nambour Crushers 2 1 0 1 1 -78 9
6 Kawana Dolphins 3 1 0 3 0 -32 7
7 Caboolture Snakes 3 0 0 3 1 -36 7

Bundaberg Broadcasters Premiership

Contributed by QRL Bundaberg correspondent Vince Habermann

Hervey Bay Seagulls emerged as the only unbeaten team after the fourth round of the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership on Saturday, bursting the Wests Panthers bubble with a 34-24 home victory over them.

That was after Easts Magpies also had their unbeaten run ended with a 32-16 drubbing by reigning champions Past Brothers at Salter Oval, with the Brethren getting their campaign on track after having lost their first two games against the Panthers and Seagulls respectively, then having been patchy in defeating Wallaroos a week earlier.

In the early match at headquarters, much was at stake between the two teams which had each lost their first three games, and it was Wallaroos who finally broke through, accounting for a disappointing Waves 40-20 after the Tigers had raced to a 12-0 lead in the first five minutes, but then conceded 40 straight points before grabbing two late consolation tries.

18-year-old hooker Bailey Eckert bagged a double for Roos, but coach Dan Sommerfeld said interchange back rower Brad Davies was their best in a robust team performance.

“Brad has been a good player for the club over the years and has come back after having a few years off, and he is a voice of maturity in a young side,” Sommerfeld said.

“There were a few other stand-outs – the halves (Damien Otto and Bailey Robertson) were good – they guided us around the park, and Joel Cox, one of our under 18s, was also good when he came on.

“In patches, I was happy with our execution as a young side – everyone knows we are a young side – we have got a game plan and when we stick to it, we are good, but we have got a lot of work to do yet.”

Wallaroos’ Ben Waters charges towards the line but has a wall of Waves Tigers defenders in front of them but he was able to crash through for a try in their clash on Saturday. Photo: Vince Habermann
Wallaroos’ Ben Waters charges towards the line but has a wall of Waves Tigers defenders in front of them but he was able to crash through for a try in their clash on Saturday. Photo: Vince Habermann

The Tigers were without three of their best in captain Reece Maughan, his brother Cody, and Sam Tobin, but it is the first time since 2015 that they have lost four straight and they will need to improve greatly if they are to be contenders.

Hervey Bay however just keep going from strength to strength, and they were clinical against the Panthers, more than matching them in all departments to run out five tries to four winners and laying claim to favouritism for the title.

There will be no club fixtures this weekend due to the 47th Battalion Carnival at Salter Oval, before the Seagulls have another home game against Wallaroos on Saturday week to complete the first full round of competition.

Brothers also produced by far their best performance of the season, and they were always in control, with their master coach Andrew Hamilton winning the battle against his nephew and protégé Matt Craven, the reigning BRL A Grade Player of the Year who was again the Magpies’ stand-out with a double in a signature classy all-round display.

Round 4 results

Maryborough Wallaroos 40 (Bailey Eckert 2, Jorden Kemble, Jackson Gouge, Damien Otto, Ben Waters, Ethan Ballard tries; Jorden Kemble 6 goals) defeated Waves Tigers 20 (Tom Dexter 2, Maea Havea, Ross Larsen tries; Layton Chambers 2 goals)

Past Brothers Bundaberg 32 (Danny Moran, Zak Bainbridge, Tom Murray, Royce Blair, Kevin Sherriff, Tim Cole tries; Zak Bainbridge 4 goals) defeated Easts Magpies 16 (Matthew Craven 2, Caleb Van Lawick tries; Matthew Craven 2 goals)

Hervey Bay Seagulls 34 (David Woodbridge, Jeremiah Pati, Logona Vetemotu, Travin Baumann. Max Shorter, Jayden Johnson tries; Logona Vetemotu 5 goals) defeated Wests Panthers 24 (Sam Robinson, Gage Laird, Dan Tanner, Nicholas Tanner tries; Chris Robinson 4 goals)

Round 4 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Hervey Bay Seagulls 4 3 1 0 0 +23 7
2 Wests Panthers 4 3 0 0 0 +82 6
3 Easts Magpies 4 2 1 1 0 -3 5
4 Past Brothers Bundaberg 4 2 0 2 0 -2 4
5 Maryborough Wallaroos 4 1 0 3 0 -48 2
6 Waves Tigers 4 0 0 4 0 -71 0

Rugby League Gladstone

Round 1 kicks off on Saturday, May 22.

Rockhampton Rugby League

The Yeppoon Seagulls put on an absolute clinic at home when facing Norths; Jace O'Neill and Ray Ebsworth scoring a hat-trick each and Tom Billman crossing twice in their 58-6 showpiece against the Chargers.

Rocky Brothers also put on a similar display, defeating Fitzroy / Gracemere 52-14.

Round 3 results

Rockhampton Brothers 52 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 14
Yeppoon Seagulls 58 defeated Norths Chargers 6
Emu Park Emus - bye

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 3 2 0 1 0 +60 4
2 Rockhampton Brothers 2 2 0 0 1 +44 4
3 Emu Park Emus 2 1 0 1 1 0 2
4 Norths Chargers 3 1 0 2 0 -14 2
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 2 0 0 2 1 -90 0

Rockhampton Rugby League Women's

Round 3 results

Results not available at present.

Round 3 ladder

Ladder not available at present.

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

A Marvin Huet double helped the Emerald Tigers reign supreme over Bluff Rabbitohs in a top of the table clash on Saturday night.

It was also a close result in the Bob Baird Shield between Dysart and Clermont with the Bulls getting on top of the Bears 28-22.

Middlemount recorded their first win of the season with a 32-22 win over Blackwater and Springsure was able to grind out a 25-18 win over Brothers.

Round 3 results

Middlemount Panthers 32 defeated Blackwater Crushers 22
Springsure Mountain Men 25 defeated Emerald Brothers 18
Emerald Tigers 22 defeated Bluff Rabbitohs 20
Dysart Bulls 28 defeated Clermont Bears 22

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Emerald Tigers 3 3 0 0 0 +50 6
2 Springsure Mountain Men 3 2 0 1 0 +33 4
3 Bluff Rabbitohs 3 2 0 1 0 +18 4
4 Emerald Brothers 2 1 0 1 0 +5 2
5 Clermont Bears 3 1 0 2 0 -4 2
6 Dysart Bulls 2 1 0 1 0 -12 2
7 Middlemount Panthers 3 1 0 2 0 -20 2
8 Blackwater Crushers 3 0 0 3 0 -70 0

Northern Districts Rugby League

South Kolan remain undefeated after three rounds after a 32-16 win over Gin Gin; meanwhile, Avondale were too strong for Miriam Vale 18-10.

Round 3 results

South Kolan Sharks 32 defeated Gin Gin Hawks 16
Avondale Tigers 18 defeated Miriam Vale Magpies 10

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 3 3 0 0 0 +82 6
2 Gin Gin Hawks 3 2 0 1 0 0 4
3 Avondale Tigers 3 1 0 2 0 -18 2
4 Miriam Vale Magpies 3 0 0 3 0 -64 0

South Burnett Rugby League

Round 5 results

Results not available at present.

Round 5 ladder

Ladder not available at present.

Central Burnett Rugby League

Round 1 kicks off on May 22.

Roma and District Rugby League

Roma inflicted Mitchell's first loss of the season with a 20-12 triumph; meanwhile, Chinchilla were too strong for the Western Ringers 36-24 and Miles got the points over St George due to a forfeit.

Round 3 results

Chinchilla Bulldogs 36 defeated Western Ringers 24
Roma Cities 20 defeated Mitchell Magpies 12
Miles Devils defeated St George Saints (forfeit)
Wallumbilla / Surat Red Bulls - bye

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Roma Cities 3 2 0 1 0 +30 8
2 Wallumbilla / Surat Red Bulls 2 2 0 2 1 +29 8
3 Chinchilla Bulldogs 3 2 0 1 0 +14 8
4 Mitchell Magpies 3 2 0 1 0 +10 8
5 Miles Devils 2 1 0 1 1 +54 4
6 Western Ringers 3 0 0 3 0 -53 0
7 St George Saints 2 0 0 2 1 -84 0

Central West Rugby League

Round 3 results

Results not available at present.

Round 3 ladder

Ladder not available at present.

Components Only Cup - Mackay

A nail-biting 80 minutes at Tiger Park ended with the Souths Sharks claiming victory over the Wests Tigers 32-30.

Sam Smith was a big help scoring a double in Moranbah's 30-12 win over Carltons, whilst two tries to Ryan Schill was the catalyst for the Brethren's 34-10 win over Magpies.

And in Sarina, the Crocs just keep on doing their thing to stay undefeated; too good for Whitsunday 46-10.

Round 3 results

Souths Sharks 32 defeated Wests Tigers 30
Sarina Crocs 46 defeated Whitsunday Brahmans 10
Mackay Brothers 34 defeated Mackay Magpies 10
Moranbah Miners 30 defeated Carltons Devils 12

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Sarina Crocs 3 3 0 0 0 +84 6
2 Mackay Brothers 3 2 0 1 0 +30 4
3 Souths Sharks 3 2 0 1 0 +10 4
4 Moranbah Miners 3 2 0 1 0 +6 4
5 Carltons Devils 3 1 0 2 0 -4 2
6 Wests Tigers 3 1 0 2 0 -22 2
7 Mackay Magpies 3 1 0 2 0 -38 2
8 Whitsunday Brahmans 3 0 0 3 0 -66 0

Mackay Airport Cup - Women's

Lara Burnett was on fire for Carltons in their match against Moranbah, leading the charge with a first half hat-trick to eventually win 40-10.

At Leprechaun Park, the Brethren keep their undefeated streak alive with a 20-0 defeat of Magpies.

Round 3 results

Carltons Devils 40 defeated Moranbah Miners 10
Mackay Brothers 20 defeated Mackay Magpies 0

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 2 2 0 0 1 +42 6
2 Carltons Devils 2 1 0 1 1 +8 4
3 Sarina Crocs 2 2 0 0 1 0 4
4 Mackay Magpies 2 1 0 1 0 +2 2
5 Moranbah Miners 3 0 0 2 1 -30 2
6 Souths Sharks 1 0 0 1 0 -22 0

Mendi A Grade Cup - Townsville

Round 3 matches postponed due to inclement weather.

Townsville and District Rugby League Women

Round 3 matches postponed due to inclement weather.

Mount Isa Rugby League

Round 5 results

Results not available.

Round 5 ladder

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Round 5 results

Results not available.

Round 5 ladder

Ladder not available.

Ken Frost Homes Cup - Cairns

In a wild and wet weekend in North Queensland, Cairns Brothers lead the pack comprehensively after four rounds, thanks to a 30-10 victory over Mareeba.

In other results, the Kangaroos were too good for Atherton and Innisfail prevailed over Ivanhoes; and the two remaining matches of the round were forced to be postponed due to the inclement weather experienced over the weekend.

Round 4 results

Cairns Kangaroos 30 defeated Atherton Roosters 16
Cairns Brothers 30 defeated Mareeba Gladiators 10
Innisfail Brothers 22 defeated Ivanhoe Knights 8
Mossman / Port Douglas Sharks - bye

Round 4 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 4 4 0 0 0 +90 8
2 Innisfail Brothers 4 2 1 1 0 +33 5
3 Edmonton Storm 3 2 1 0 0 +16 5
4 Cairns Kangaroos 3 1 1 1 1 -15 5
5 Ivanhoe Knights 4 2 0 2 0 +10 4
6 Yarrabah Seahawks 2 1 0 1 1 0 4
7 Southern Suburbs Cockatoos 3 1 1 1 0 -8 3
8 Mossman / Port Douglas Sharks 3 1 1 1 0 -19 3
9 Mareeba Gladiators 4 1 1 2 0 -19 3
10 Tully Tigers 2 0 0 2 1 +24 2
11 Atherton Roosters 4 0 0 4 0 -64 0