You have skipped the navigation, tab for page content
State squads named for national championships

Queensland Rugby League is pleased to announce its two Under 19 squads to contest the 2021 Harvey Norman Women’s National Championships.

Twenty players have been selected for both the Queensland Rubys and Queensland Sapphires for the championships to be held in the southeast from May 20-23.

The venue for the event will be announced next week.

Queensland Sapphires will go up against Western Australia, Victoria and New South Wales City in Pool A, while the state Rubys will mix it with Northern Territory, South Australia and New South Wales Country in Pool B.

Roy Leoni will coach the Rubys, with support from assistants Maia Tua-Davidson and Marco Peters.

Gavin Lloyd will guide the Sapphires team and Paul Brown and Paul Nieuwenhuyzen will assist.

Queensland Rubys

Name Club  Region
Abelee Stanley Tweed Seagulls Central
April Ngatupuna West Brisbane Panthers South East
Chelsea Campbell Wynnum Manly Seagulls South East
Clarissa Baira Mackay Cutters North
Courtney-Lee Nolan Western Mustangs Central
Georgina Tuitaalili West Brisbane Panthers South East
Indee Brown Canterbury Bulldogs South East
Jazmon Tupou-Witchman Sydney Roosters South East
Jetaya Faifua  Burleigh Bears South East
Jordii Mahendrarajah Townsville Blackhawks North
Jayda Lole Burleigh Bears South East
Lillian Kolb West Brisbane Panthers South East
Sara Sautia West Brisbane Panthers South East
Sierra Maple Wynnum Manly Seagulls South East
Skye Girard Wide Bay Bulls Central 
Madison Riedy-Brown Wide Bay Bulls Central
Tiana Raftstrand-Smith Burleigh Bears South East
Traevonnah Fisher Wide Bay Bulls Central
Tyesha Mikaio West Brisbane Panthers South East
Zoe Cook Mackay Cutters North

 

Queensland Sapphires

Name Club Region
Aria Hudson-Davies Wynnum Manly Seagulls South East
Baylee Davies West Brisbane Panthers South East
Courtney Tamati Sydney Roosters South East
Destiny Brill West Brisbane Panthers South East
Ebony Laing Burleigh Bears South East
Emmanita Paki Central Queensland Capras Central
Faith Tutauha Burleigh Bears South East
Fiona Jahnke West Brisbane Panthers South East
Hannah Larsson West Brisbane Panthers South East
Hannah Sorensen Wynnum Manly Seagulls South East
India MacPhee Mackay Cutters North
Jada Ferguson Tweed Seagulls Central
Jayda Lofipo Wynnum Manly Seagulls South East
Jasmine Peters Mackay Cutters North
Keilee Joseph Sydney Roosters South East
Makenzie Weale West Brisbane Panthers South East
Nakita Sao West Brisbane Panthers South East
Oshanis Whakatau Souths Logan Magpies South East
Sera Koroi West Brisbane Panthers South East
Tiamo Williams Wests Tigers South East