You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: The might of Mundubbera

After two rounds of the Central Burnett Rugby League competition, the mighty Mundubbera Tigers are on fire; backing up their triumphant pre-season success.

Making the grand final in the Mundubbera Nines and claiming victory in the Men of League Round Robin series, the Tigers flexed their muscle once again with a 52-6 victory at home against Monto, backing up their Round 1 fortune against Gayndah.

They'll now enjoy the week off before tackling the Roos again.

Elsewhere in the state, it could be said a weird phenomenon has happened in Cairns with the fifth draw of the season being recorded after Round 8 of a 20-week regular season.

Split points are few and far between in an entire year statewide, let alone already having five fixtures in an area ending without a winner with still more than half the season to play.

Brisbane Premier A Grade

Contributed by QRL Brisbane correspondent John Devine

The Brighton Roosters clearly didn't care about where their opposition were on the competition ladder as they pushed the undefeated Normanby Hounds all the way at Jim Lawrie Field on Saturday night - a Lachlan Cooper field goal in the 77th minute the difference, breaking the 22-22 deadlock.

Both sides posted four tries in an epic encounter until the final hooter with the Hounds winning 23-22. They remain undefeated but they will be shaken, but perhaps not stirred by the plucky Roosters.

Brighton are renowned to push sides to the brink. They may have not won many games in recent times but have sent sides to the sheds at full-time knowing they have been put to the test.

Wynnum Manly returned to the winner's circle after their towelling against the Hounds last week with a 54-4 win over Beenleigh.

While the scoreline suggested it was all one way traffic for the 'Gulls, the Pride muscled up in the middle 40 minutes, but fell away in the back end after conceding too many points in the first 20 minutes.

Clearly the Pride have talent and spirit, and when they bring their 80 minute game, a win is certainly within their reach. With a bye and a certain three points this weekend, coach Jason Gainey will have the Pride on the hunt in Round 10.

The Bears from Pine Rivers were looking for a fourth-straight win up agaubst tge Panthers in their Round 8 clash at Mathieson Oval, however it was West Brisbane who have now won five on trot with a convincing 42-24 victory.

Two tries and five goals to Luke Pollock for an individual 18 points was the highlight in an eight tries to four scoreline with Bears utility Tim Tupou crossing twice for the home side.

Bulimba have shaken off their Round 6 loss to post back-to-back wins after accounting for Carina 30-20.

Try-scoring machine Oliver Pascoe crossed three times for the Bulldogs to take his four-pointer tally to eight this season.

Carina coach Jason Di Lizio is looking for the Tigers mojo that started their season off - albeit with close losses - the Tigers were a tough assignment in rounds where they lost their first two games on the bell by two points, then a Round 4 win over the Diehards 34-18.

Round 8 results

Wynnum Manly Seagulls 54 defeated Beenleigh Pride 4
Normanby Hounds 23 defeated Brighton Roosters 22
West Brisbane Panthers 42 defeated Pine Rivers Bears 24
Bulimba Bulldogs 30 defeated Carina Tigers 20

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 8 7 0 0 1 +147 24
2 Wynnum Manly Seagulls 8 6 0 1 1 +58 22
3 West Brisbane Panthers 8 5 0 2 1 +128 20
4 Pine Rivers Bears 8 4 0 3 1 +17 18
5 Bulimba Bulldogs 8 4 0 3 1 -24 18
6 Valleys Diehards 8 2 0 5 1 -48 14
7 Brighton Roosters 8 1 0 6 1 -54 12
8 Carina Tigers 8 1 0 6 1 -74 12
9 Beenleigh Pride 8 2 0 6 0 -150 12

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 5 results

Mudgeeraba Redbacks 40 defeated Helensvale Hornets 6
Burleigh Bears 26 defeated Runaway Bay Seagulls 18
Tugun Seahawks 22 defeated Southport Tigers 14
Currumbin Eagles - bye

Round 5 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Burleigh Bears 5 5 0 0 0 +154 15
2 Tugun Seahawks 5 3 0 1 1 +8 13
3 Runaway Bay Seagulls 5 3 0 2 0 +64 11
4 Currumbin Eagles 5 2 0 2 1 +6 11
5 Mudgeeraba Redbacks 5 1 0 3 1 +20 9
6 Southport Tigers 5 1 0 3 1 -120 9
7 Helensvale Hornets 5 0 0 4 1 -132 7

ASC Group A Grade Premiership - Ipswich

Round 7 results

Ipswich Brothers 56 defeated Fassifern Bombers 10
Norths Tigers 40 defeated Goodna Eagles 10
Rosewood Jets 42 defeated Swifts Bluebirds 28

Round 6 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 7 6 0 1 0 +136 12
2 Ipswich Brothers 7 4 1 2 0 +102 9
3 Rosewood Jets 7 4 1 2 0 +56 9
4 Norths Tigers 7 3 1 3 0 +38 8
5 Fassifern Bombers 7 2 0 5 0 -136 4
6 Goodna Eagles 7 1 0 6 0 -104 2

South East Queensland Women's Premiership

Results

Bye weekend

Round 5 ladder

# Team P W D L +/- Pts
1 Goodna Eagles 5 3 0 1 +90 13
2 Ormeau Shearers 5 2 0 2 +20 11
3 Runaway Bay Seagulls 4 3 0 1 -6 10
4 Aspley Devils 5 1 0 3 -20 9
5 Pine Central Hornets 5 1 0 3 -84 9

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Contributed by QRL Toowoomba correspondent Andrew O'Brien

In a much anticipated match, the Goondiwindi Boars cemented their place at the top of the TRL ladder with a 20-point win over the defending premiers Valleys Roosters.

A huge hometown crowd witnessed a well-drilled side take care of the Roosters in most aspects of the contest and were excellent in their execution, hanging onto the ball unlike their opposition.

Highfields travelled to Dalby on Saturday in a difficult task to defeat Dalby on their home turf. They played well in a sustained pressure game against a determined Diehards outfit.

The Eagles led for most of the match but Dalby got to 28-22 late in the game to give them a sniff, but Pat Templeman and Cory McGrady stood tall to put the game away.

It took a while, but Warwick overcame Gatton with three late tries in a convincing display at Cahill Park on Sunday.

In a quality game, both sides turned up to play and despite the Hawks scoring the first two tries in the first 11 minutes, the Cowboys went on a point-scoring onslaught to ice the victory.

 

Warwick’s Dylan Galloway

Posted by TRL - Toowoomba Rugby Football League Inc on Sunday, June 6, 2021

In an enthralling affair, Wattles came from behind to defeated Pittsworth 34-32 on Sunday afternoon.

Centre Harry Cooke scored the first three tries to get the Danes in front early, but Wattles bounced back with tries to player of the match Micheal Pearson and Braydon Wilson and went on with it to lead at half-time. A edge-of-your-seat final 40 minutes saw the Danes clinch their second win of the season in an epic contest.

Brothers scored their fourth win in a row when they defeated Newtown 20-14 in a close game at Jack Martin Centre. Leprechauns hooker Bryce Whale had his best game of the season troubling the opposition all day.

And in the final match of the round, Souths Tigers overcame a determined Oakey side to come-from-behind and defeat the Bears 30-20 at Trevor Mickleborough Oval.

Round 8 results

Highfields Eagles 35 defeated Dalby Diehards 22
Goondiwindi Boars 34 defeated Valleys Roosters 14
Wattles Warriors 34 defeated Pittsworth Danes 32
Brothers Leprechauns 20 defeated Newtown Lions 14
Souths Tigers 30 defeated Oakey Bears 20
Warwick Cowboys 34 defeated Gatton Hawks 16

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goondiwindi Boars 8 7 1 0 0 +130 15
2 Highfields Eagles 8 6 0 2 0 +131 12
3 Warwick Cowboys 8 6 0 2 0 +84 12
4 Valleys Roosters 8 5 0 3 0 +128 10
5 Wattles Warriors 8 5 0 3 0 +33 10
6 Gatton Hawks 8 4 1 3 0 -2 9
7 Dalby Diehards 8 4 0 4 0 +35 8
8 Brothers Leprechauns 8 4 0 4 0 -42 8
9 Souths Tigers 8 3 0 5 0 -152 6
10 Pittsworth Danes 8 2 0 6 0 -25 4
11 Oakey Bears 8 1 0 7 0 -162 2
12 Newtown Lions 8 0 0 8 0 -158 0

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 8 results

Gatton Hawks 32 defeated Warwick Cowboys 4
Newtown Lions 58 defeated Brothers Leprechauns 4
Dalby Diehards, Valleys Roosters and Pittsworth Danes - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gatton Hawks 8 5 0 0 3 +116 10
2 Warwick Cowboys 8 4 0 1 3 +70 8
3 Newtown Lions 8 3 0 1 4 +74 6
4 Valleys Roosters 8 2 0 4 2 +12 4
5 Brothers Leprechauns 8 2 0 2 4 -74 4
6 Pittsworth Danes 8 1 0 5 2 -112 2
7 Dalby Diehards 8 0 0 4 4 -86 0

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

Round 11 results

Stanley River Wolves 36 defeated Gympie Devils 10
Caboolture Snakes 12 defeated Beerwah Bulldogs 10
Noosa Pirates 6 defeated Kawana Dolphins 4
Nambour Crushers 28 defeated Caloundra Sharks 14
Maroochydore Swans - bye

Round 11 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Kawana Dolphins 10 8 1 1 1 +210 39
2 Noosa Pirates 10 7 0 3 1 +146 35
3 Beerwah Bulldogs 10 6 2 2 1 +62 34
4 Maroochydore Swans 9 5 0 4 2 -2 32
5 Stanley River Wolves 10 4 1 5 1 -7 27
6 Caloundra Sharks 9 3 0 6 2 -55 26
7 Caboolture Snakes 10 4 0 6 1 -58 26
8 Nambour Crushers 10 3 0 7 1 -139 23
9 Gympie Devils 10 2 0 8 1 -157 20

Sunshine Coast Women's Cup

Round 9 results

Caboolture Snakes 26 defeated Beerwah Bulldogs 4
Kawana Dolphins 24 defeated Noosa Pirates 22
Caloundra Sharks 58 defeated Nambour Crushers 4
Gympie Devils - bye

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 8 7 0 1 1 +266 33
2 Beerwah Bulldogs 7 5 1 1 1 +44 27
3 Noosa Pirates 8 4 1 3 1 +10 25
4 Gympie Devils 7 3 1 3 2 +2 25
5 Caboolture Snakes 8 2 1 5 1 -16 19
6 Kawana Dolphins 7 2 0 6 1 -148 18
7 Nambour Crushers 5 1 0 4 2 -158 16

Bundaberg Broadcasters Premiership

Contributed by QRL Bundaberg correspondent Vince Habermann

Dynamic young gun second rower Travin Baumann notched a double to lead the charge as Hervey Bay Seagulls snapped a four-match losing streak in the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership, upstaging league leaders Wests Panthers for the second time this season, winning an end-to-end duel 32-24 in their Round 9 showdown at Salter Oval on Sunday.

In a scoreline remarkably similar to the 34-24 when they last met on April 24 - which had been the Seagulls’ previous victory - they matched their opponents in all departments, establishing a 16-12 half-time lead, and continuing to dig deep in the face of everything that was thrown at them.

Hervey Bay Seagulls second rower Travin Baumann goes on another attacking raid in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash with Wests Panthers at Salter Oval on Sunday. Photo: Vince Habermann
Hervey Bay Seagulls second rower Travin Baumann goes on another attacking raid in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership clash with Wests Panthers at Salter Oval on Sunday. Photo: Vince Habermann

The Panthers’ loss opened the door for Easts Magpies to move to the top of the table, and they seized the opportunity with both hands in the match that followed, plucking an admittedly depleted reigning champions Past Brothers 46-16 with evergreen fullback Clinton Horne at his vintage best in his second game back from an injury suffered in the season opener, bagging a hat-trick of tries in a five-star all-round performance.

On Saturday, Waves Tigers, who went into the weekend in sixth and last position, resurrected their season with a 38-26 dispatch of their hosts Wallaroos at Eskdale Park Maryborough.

The Magpies had been beaten 32-16 by the Brethren in their previous clash, but the boot was well and truly on the other foot this time despite Easts being without their coach Brent Kuskey, who had made a playing comeback a fortnight earlier and was instrumental in turning them from a very good side to probably the new title favourites.

They just keep going from strength to strength, and apart from Horne, it was business as usual for their other former BRL A Grade player of the year, captain and second rower Matthew Craven, while halfback Tyrell Howard, who was a star in Brothers’ 2017 premiership and Waves’ 2018 title, also bagged a double in a galaxy of stars.

Waves also produced by far their best performance of the season and coach Antonio Kaufusi said he knew their season was on the line and was delighted with how his players delivered against a very good Roos side.

Captain and second rower Reece Maughan led from the front with a double, but Kaufusi said blockbusting front rower Folau Havili was their best, ahead of fullback Layton Chambers who continued his outstanding form, and their other front rower Ross Larsen.

Round 9 results

Waves Tigers 38 (Reece Maughan 2, Samuel Rooney, Tom Dexter, Tukerekere Hikaka, Ross Larsen, Sailusi Manufekai tries; Layton Chambers 5 goals) defeated Wallaroos Maryborough 26 (Tyson Allen 2, Shaun Collins 2, Ethan Ballard tries; Jorden Kemble 3 goals)

Hervey Bay Seagulls 32 (Travin Baumann 2, Malachi Lawton, Scott Walthall, Logona Vetemotu, Isaac Mielczarek tries; Logona Vetemotu 2, Scott Carter-Lowe 2 goals) defeated Wests Panthers 24 (Lachlan Patterson 3, Marcus Tanner tries; Chris Robinson 4 goals)

Easts Magpies 46 (Clinton Horne 3, Tyrell Howard 2, Trent Seeds, Andreas Nona, Matthew Craven, Caleb Van Lawick tries; Tyrell Howard 2, Matthew Craven 2, Andreas Nona goals) defeated Past Brothers Bundaberg 16 (Taylar Barritt, Tom Murray, Aaron Hall tries; Zak Bainbridge 2 goals)

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Easts Magpies 9 6 1 2 0 +92 13
2 Wests Panthers 9 6 0 3 0 +88 12
3 Hervey Bay Seagulls 9 4 1 4 0 -23 9
4 Past Brothers Bundaberg 9 4 0 5 0 -44 8
5 Waves Tigers 9 3 0 6 0 -39 6
6 Wallaroos Maryborough 9 3 0 6 0 -74 6

Rugby League Gladstone

Round 3 results

Valleys Diehards 24 defeated Tannum Seagulls 16
Gladstone Brothers 34 defeated Gladstone Wallabys 12

Round 3 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gladstone Brothers 3 3 0 0 0 +52 6
2 Valleys Diehards 3 2 0 1 0 +20 4
3 Tannum Seagulls 3 1 0 2 0 +24 2
4 Gladstone Wallabys 3 0 0 3 0 -96 0

Rockhampton Rugby League

Round 7 results

Norths Chargers 36 defeated Emu Park Emus 10
Yeppoon Seagulls 34 defeated Rockhampton Brothers 18
Fitzroy / Gracemere Sharks - bye

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 6 5 0 1 0 +138 10
2 Norths Chargers 6 3 0 3 0 +46 6
3 Rockhampton Brothers 5 3 0 2 1 +28 6
4 Emu Park Emus 6 3 0 3 0 +8 6
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 5 0 0 5 1 -220 0

Rockhampton Rugby League Women's

Round 7 results

Rockhampton Brothers 26 defeated Blackwater Crushettes 10
Emu Park Emus 40 defeated Norths Chargers 12
Tannum Seagulls 50 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 4
Yeppoon Seagulls 60 defeated Gladstone Wallabys 0

Round 7 ladder

Ladder not available at present.

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

Round 7 results

Clermont Bears 52 defeated Emerald Tigers 4
Emerald Brothers 40 defeated Blackwater Crushers 35
Springsure Mountain Men 72 defeated Middlemount Panthers 6
Dysart Bulls 30 defeated Bluff Rabbitohs 22

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Clermont Bears 7 5 0 2 0 +174 10
2 Emerald Tigers 7 5 0 2 0 +82 10
3 Dysart Bulls 6 4 1 1 0 +112 9
4 Springsure Mountain Men 7 4 1 2 0 +91 9
5 Bluff Rabbitohs 6 4 0 2 0 +46 8
6 Emerald Brothers 6 2 0 4 0 -104 4
7 Middlemount Panthers 7 1 0 6 0 -230 2
8 Blackwater Crushers 6 0 0 6 0 -171 0

Northern Districts Rugby League

Round 8 results

Avondale Tigers 42 defeated Miriam Vale Magpies 14
South Kolan Sharks 28 defeated Gin Gin Hawks 16

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 8 8 0 0 0 +222 16
2 Gin Gin Hawks 8 5 0 3 0 +52 10
3 Avondale Tigers 8 3 0 5 0 -36 6
4 Miriam Vale Magpies 8 0 0 8 0 -238 0

South Burnett Rugby League

Round 10 results

Kingaroy Red Ants 40 defeated Wondai Wolves 28
Nanango Stags 56 defeated Murgon Mustangs 12
Cherbourg Hornets - bye

Round 10 ladder

Ladder not available at present.

Central Burnett Rugby League

Round 2 results

Mundubbera Tigers 48 defeated Gayndah Gladiators 12
Monto Roos - bye

Round 2 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mundubbera Tigers 2 2 0 0 0 +82 4
2 Gayndah Gladiators 1 0 0 1 0 -36 0
3 Monto Roos 1 0 0 1 0 -46 0

Roma and District Rugby League

Round 7 results

Chinchilla Bulldogs 40 defeated St George Saints 28
Wallumbilla / Surat Red Bulls 34 defeated Mitchell Magpies 16
Roma Cities 72 defeated Miles Devils 6
Western Ringers - bye

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Wallumbilla / Surat Red Bulls 6 6 0 0 1 +175 24
2 Roma Cities 6 5 0 1 1 +152 20
3 Mitchell Magpies 6 3 0 3 1 +24 12
4 Chinchilla Bulldogs 6 3 0 3 1 -18 12
5 St George Saints 6 2 0 4 1 -106 8
6 Western Ringers 6 1 0 5 1 -69 4
7 Miles Devils 6 1 0 5 1 -158 4

Central West Rugby League

Round 9 results

Longreach / Ilfracombe Tigers 40 defeated Alpha Brumbies 10
Blackall Magpies 26 defeated Barcaldine Sandgoannas 12
Winton Devils - bye

Round 9 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 7 6 0 1 2 +114 12
2 Blackall Magpies 7 5 1 1 2 +62 11
3 Barcaldine Sandgoannas 8 6 1 4 1 +58 7
4 Alpha Brumbies 7 2 0 5 2 -54 4
5 Winton Devils 7 1 0 6 2 -180 2

Components Only Cup - Mackay

Round 7 results

Wests Tigers 26 defeated Mackay Brothers 14
Mackay Magpies 32 defeated Whitsunday Brahmans 6
Carltons Devils 30 defeated Sarina Crocs 27
Souths Sharks 38 defeated Moranbah Miners 22

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 7 5 0 2 0 +78 10
2 Souths Sharks 7 5 0 2 0 +70 10
3 Wests Tigers 7 4 1 2 0 +40 9
4 Sarina Crocs 7 4 0 3 0 +91 8
5 Moranbah Miners 7 3 1 3 0 -10 7
6 Mackay Magpies 7 3 0 4 0 -20 6
7 Carltons Devils 7 3 0 4 0 -53 6
8 Whitsunday Brahmans 7 0 0 7 0 -196 0

Mackay Airport Cup - Women's

Round 7 results

Sarina Crocs 16 defeated Carltons Devils 10
Moranbah Miners 24 defeated Souths Sharks 0
Mackay Brothers and Mackay Magpies - bye

Round 7 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 7 4 0 1 2 +64 12
2 Sarina Crocs 7 3 0 2 2 +86 10
3 Mackay Magpies 7 3 0 2 2 +44 10
4 Carltons Devils 7 2 0 3 2 -24 8
5 Moranbah Miners 7 2 0 3 2 -72 8
6 Souths Sharks 7 1 0 4 2 -98 6

Mendi A Grade Cup - Townsville

Round 8 results

Townsville Brothers 22 defeated Herbert River Crushers 6
Centrals ASA Tigers 26 defeated Charters Towers Miners 12
Burdekin Roosters 32 defeated Western Lions 18
Norths Devils - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Townsville Brothers 7 7 0 0 0 +160 28
2 Herbert River Crushers 6 4 0 2 1 +100 20
3 Centrals ASA Tigers 6 4 0 2 1 +32 16
4 Western Lions 6 3 0 3 1 -16 16
5 Burdekin Roosters 6 2 0 4 1 -82 12
6 Charters Towers Miners 6 1 0 5 1 -54 8
7 Norths Devils 6 0 0 5 1 -140 4

Townsville and District Rugby League Women

Round 8 results

Centrals ASA Tigers 12 defeated Charters Towers Miners 8
Western Lions 22 defeated Burdekin Roosters 0
Townsville Brothers 16 defeated Herbert River Crushers 10
Norths Devils - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Western Lions 6 6 0 0 1 +136 12
2 Townsville Brothers 7 4 0 3 0 +14 8
3 Herbert River Crushers 6 3 0 3 1 +4 8
4 Centrals ASA Tigers 6 3 0 3 1 0 8
5 Burdekin Roosters 6 3 0 3 1 0 8
6 Charters Towers Miners 6 2 0 4 1 -24 4
7 Norths Tigers 6 0 0 5 1 -130 2

Mount Isa Rugby League

Round 8 results

Results not available.

Round 8 ladder

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Round 8 results

Results not available at present.

Round 8 ladder

Ladder not available at present.

Ken Frost Homes Cup - Cairns

Innisfail Brothers 32 defeated Atherton Roosters 8
Yarrabah Seahawks 26 defeated Mossman / Port Douglas Sharks 12
Edmonton Storm 38 defeated Cairns Kangaroos 22
Southern Suburbs Cockatoos 24 drew Mareeba Gladiators 24
Cairns Brothers 34 defeated Tully Tigers 12
Ivanhoe Knights - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 8 8 0 0 0 +190 16
2 Innisfail Brothers 8 4 2 1 1 +66 12
3 Yarrabah Seahawks 8 5 0 2 1 -1 12
4 Ivanhoe Knights 8 4 0 3 1 +26 10
5 Cairns Kangaroos 8 3 2 2 1 +23 10
6 Southern Suburbs Cockatoos 8 4 2 2 0 +10 10
7 Mossman / Port Douglas Sharks 8 3 1 3 1 +11 9
8 Edmonton Storm 8 3 1 4 0 +9 7
9 Mareeba Gladiators 8 1 2 5 0 -72 4
10 Tully Tigers 8 0 0 6 2 -130 4
11 Atherton Roosters 8 0 0 7 1 -132 2