You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Valleys collar Normanby's impressive run

The Valleys Diehards have ended Normanby's amazing unbeaten 11-game winning streak, comprehensively defeating the Hounds 32-4 at Graceville on Saturday.

It was an all-round display by the Diehards who despite trailing the ladder-leaders after only two minutes of play, were able to score six unanswered tries to put the icing on the cake of their seventh win of the Brisbane Premier A Grade season.

The royal blue are hitting their straps at the right time of the year, moving into the top four after a sluggish start in the opening weeks, and will want to navigate further up the heavily-congested ladder in the remaining five rounds ready to make amends of bowing out one game short of the big dance last season.

*Main image courtesy of Vanessa Hafner

Brisbane Premier A Grade

Round 14 results

Carina Tigers 38 defeated Pine Rivers Bears 26
Valleys Diehards 32 defeated Normanby Hounds 4
Wynnum Manly Seagulls 40 defeated Bulimba Bulldogs 10
Brighton Roosters 40 defeated Beenleigh Pride 32
West Brisbane Panthers - bye

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Normanby Hounds 13 11 0 1 1 +199 37
2 Wynnum Manly Seagulls 13 10 0 1 2 +134 37
3 West Brisbane Panthers 13 7 0 4 2 +164 31
4 Valleys Diehards 13 7 0 5 1 +40 29
5 Pine Rivers Bears 13 5 0 7 1 -55 25
6 Bulimba Bulldogs 13 4 0 7 2 -104 25
7 Carina Tigers 13 2 1 8 2 -96 22
8 Beenleigh Pride 13 3 0 9 1 -58 21
9 Brighton Roosters 13 2 1 9 1 -224 20

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 10 results

Burleigh Bears 46 defeated Mudgeraba Redbacks 20
Currumbin Eagles 60 defeated Helensvale Hornets 10
Tugun Seahawks 28 defeated Runaway Bay Seagulls 22
Southport Tigers - bye

Round 10 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Tugun Seahawks 9 7 0 1 1 +56 25
2 Burleigh Bears 9 6 0 2 1 +146 23
3 Runaway Bay Seagulls 9 4 0 4 1 +98 19
4 Currumbin Eagles 9 4 0 4 1 +18 19
5 Southport Tigers 9 3 0 4 2 -108 19
6 Mudgeeraba Redbacks 9 2 0 5 2 -2 17
7 Helensvale Hornets 9 1 0 7 1 -208 13

ACS Group A Grade Premiership - Ipswich

Round 12 results

Norths Tigers 38 defeated Ipswich Jets 22
Ipswich Brothers 22 drew Swifts Bluebirds 22

Round 12 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 11 9 1 1 0 +224 19
2 Ipswich Jets 11 7 1 3 0 +116 15
3 Norths Tigers 11 5 1 5 0 +74 12
4 Ipswich Brothers 11 5 2 4 0 +70 12
5 Goodna Eagles 10 2 0 8 0 -136 4
6 Fassifern Bombers 10 2 0 8 0 -256 4

South East Queensland Women's Premiership

Round 10 results

Pine Central Hornets 36 defeated Aspley Devils 0
Runaway Bay Seagulls 26 defeated Ormeau Shearers 16
Goodna Eagles - bye

Round 10 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goodna Eagles 10 7 0 1 2 +166 28
2 Ormeau Shearers 10 5 0 3 2 +20 24
3 Runaway Bay Seagulls 10 4 0 4 2 +64 22
4 Pine Central Hornets 10 3 0 5 2 -112 20
5 Aspley Devils 10 1 0 7 2 -138 16

Hutchinson Builders Cup - Toowoomba

Round 13 results

Pittsworth Danes 46 defeated Newtown Lions 34
Goondiwindi Boars 56 defeated Brothers Leprechauns 16
Warwick Cowboys 48 defeated Oakey Bears 10
Highfields Eagles 62 defeated Souths Tigers 22
Gatton Hawks 36 defeated Wattles Warriors 18
Valleys Roosters 42 defeated Dalby Diehards 24

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Goondiwindi Boars 13 11 1 1 0 +268 23
2 Highfields Eagles 13 10 0 3 0 +211 20
3 Wattles Warriors 13 9 0 4 0 +153 18
4 Warwick Cowboys 13 9 0 4 0 +118 18
5 Valleys Roosters 13 8 0 5 0 +216 16
6 Gatton Hawks 13 7 1 5 0 +56 15
7 Dalby Diehards 13 6 0 7 0 -62 12
8 Brothers Leprechauns 13 6 0 7 0 -81 12
9 Pittsworth Danes 13 5 0 8 0 -29 10
10 Souths Tigers 13 3 0 10 0 -284 6
11 Newtown Lions 13 2 0 11 0 -200 4
12 Oakey Bears 13 1 0 12 0 -366 2

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 13 results

Newtown Lions 56 defeated Pittsworth Danes 6
Gatton Hawks 44 defeated Brothers Leprechauns 0
Valleys Roosters 38 defeated Dalby Diehards 0
Warwick Cowboys - bye

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gatton Hawks 13 8 0 0 5 +154 16
2 Warwick Cowboys 13 7 0 1 5 +132 14
3 Newtown Lions 13 5 0 3 5 +150 10
4 Valleys Roosters 13 4 0 5 4 +48 8
5 Brothers Leprechauns 13 3 0 5 5 -94 6
6 Pittsworth Danes 13 1 0 7 5 -178 2
7 Dalby Diehards 13 1 0 8 4 -212 2

Maudsley Excavations Cup - Sunshine Coast

Round 17 results

Beerwah Bulldogs 40 defeated Noosa Pirates 18
Maroochydore Swans 48 defeated Nambour Crushers 20
Caboolture Snakes 24 defeated Caloundra Sharks 10
Stanley River Wolves 26 defeated Kawana Dolphins 22
Gympie Devils - bye

Round 17 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Beerwah Bulldogs 14 9 2 3 2 +98 51
2 Kawana Dolphins 14 9 1 4 2 +230 50
3 Noosa Pirates 14 9 0 5 2 +142 49
4 Maroochydore Swans 14 9 0 5 2 +114 49
5 Stanley River Wolves 14 7 1 6 2 +59 44
6 Caboolture Snakes 15 8 0 7 1 -40 43
7 Caloundra Sharks 14 4 0 10 2 -181 34
8 Gympie Devils 14 3 0 11 2 -199 31
9 Nambour Crushers 15 4 0 11 2 -223 31

Sunshine Coast Women's Cup

Round 15 results

Beerwah Bulldogs 20 defeated Noosa Pirates 18
Gympie Devils 32 defeated Nambour Crushers 22
Caboolture Snakes 24 defeated Caloundra Sharks 14
Kawana Dolphins - bye

Round 15 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 12 8 1 3 2 +262 45
2 Beerwah Bulldogs 11 8 2 1 2 +58 45
3 Caboolture Snakes 12 6 1 5 2 +104 39
4 Gympie Devils 11 5 1 5 3 +22 39
5 Noosa Pirates 12 6 1 5 2 -8 39
6 Kawana Dolphins 11 3 0 8 3 -174 32
7 Nambour Crushers 11 1 0 10 3 -264 21

Bundaberg Broadcasters Premiership

Contributed by QRL Bundaberg correspondent Vince Habermann

Hooker Tim Cole bagged a double as reigning champions Past Brothers roared into title contention by bursting the Easts Magpies bubble, ending their eight-match winning streak with a stunning 38-22 boil-over in their Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership penultimate round showdown at Salter Oval on Saturday.

The Magpies already had the minor premiership secure, but for the Brethren, they remained third on the ladder but sealed a top-three finish and a qualifying final berth against Wests Panthers, who bounced back from their shock loss to Waves Tigers a week earlier to clinch second place by outgunning their hosts Hervey Bay Seagulls 26-18 at Stafford Park.

In the early game at Salter Oval, Waves were unable to back up their performance in upsetting Wests, starting poorly against cellar dwellers Wallaroos to fall behind 12-0 after 10 minutes and paying the price, ultimately going down 38-32.

Waves Tigers captain Reece Maughan makes a signature run in his two-try performance against Wallaroos in the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership on Saturday. Photo: Vince Habermann
Waves Tigers captain Reece Maughan makes a signature run in his two-try performance against Wallaroos in the Bundaberg Broadcasters A Grade Premiership on Saturday. Photo: Vince Habermann

For Brothers, inspirational captain and front rower Kevin Sherriff, in just his second game back after suffering a fractured cheek bone playing for Bundaberg in the 47th Battalion Carnival on the May Day weekend, and was among their try scorers, said they “played [their] best game of footy all year at the right time of the year” to take a 26-0 half-time lead.

“We only had four incomplete sets in the first half, and we probably had a few lucky bounces, scoring a few sneaky tries from Taylar Barritt kicks, and we didn’t finish the way we wanted. They had players out, but it showed in the last 20 minutes that they can score points when Matt Craven takes control – they scored 16 points in five minutes,” Sherriff said.

Cole was man of the match, with flashy Papua New Guinean winner Benaiah Kambanei taking out their players’ player award after notching just his fifth try of the season in a robust all-round performance.

“Both were pretty outstanding and for Tim, it was his best game for a long time and it was good to see his confidence back and starting to take control,” Sherriff said.

Centre Klinton Beer grabbed another four-pointer after bagging a double in his comeback match against Wallaroos last week, and he has complemented the team nicely.

“Klint was a late signing for us – he hadn’t been playing footy this year, but he played with most of the boys back in 2018 and we were looking for a centre, so we phoned him to see what he was doing, and he was keen, and he’s been very handy for us in the last two weeks,” Sherriff said.

After winning just five of their first 11 games, and losing all three clashes with Wests, then getting the points on a Hervey Bay forfeit, before striking form with back-to-back wins, the dual premiership winning captain believes they can now defend the crown and notch their third title in four seasons following on from 2017 and 2019.

“I just think where we are sitting with the season we have had, soon we will be hitting the finals, and it’s anyone’s game – if we can get through next weekend unscathed, we are all feeling good that we are finally coming together and sticking to our structures,” Sherriff said.

For Wests, high-class centre Dyirun Johnson notched a double, also in only his third game back after being out for two months due to injury, while another feature was powerhouse under 18 forward Flynn Purkis grabbing his first A Grade try in just his second appearance in top grade.

Waves stay in fifth place, and while they are now just two points in front of Wallaroos, who snapped a six-game losing streak, they have a points differential of -39 to Roos’ -134, and will retain that position and the last berth in the finals unless they suffer a massive loss to Brothers next Saturday and Roos beat Seagulls by an improbable margin, big enough to edge out the Tigers.

Round 14 results

Wallaroos Maryborough 38 (Riley Rehren, Lochlan Greenfield, Shaun Collins, Bailey Robertson, Joel Cox, Darcy Schofield tries; Bailey Eckert 5 goals) defeated Waves Tigers 32 (Reece Maughan 2, Jobe Lister, Mitchell Trims, Coby Gibbs, Jack Roelofs tries; Layton Chambers 4 goals)

Past Brothers Bundaberg 38 (Tim Cole 2, Ben Schrader, Klinton Beer, Benaiah Kambanei, Zak Bainbridge, Kevin Sherriff tries; Zak Bainbridge 5 goals) defeated Easts Magpies 22 (Andreas Nona 2, Dylan Taylor, Tyrell Howard tries; Matt Craven 3 goals)

Wests Panthers 26 (Dyirun Johnson 2, Chris Robinson, Tyson Douglas, Flynn Purkis tries; Gage Laird 2, Shaun Ezzy goals) defeated Hervey Bay Seagulls 18 (Logona Vetemotu 2, Mitchell Laughton, Isaac Mielczarek tries; Mitchell Laughton goal)

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Easts Magpies 14 10 1 3 0 +126 21
2 Wests Panthers 14 9 0 5 0 +94 18
3 Past Brothers Bundaberg 14 8 0 6 0 -10 16
4 Hervey Bay Seagulls 14 5 1 8 0 -37 11
5 Waves Tigers 14 5 0 9 0 -39 10
6 Wallaroos Maryborough 14 4 0 10 0 -134 8

Rugby League Gladstone

Round 8 results

Tannum Seagulls 56 defeated Gladstone Wallabys 6
Gladstone Brothers 30 defeated Valleys Diehards 8

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Gladstone Brothers 8 6 1 1 0 +146 13
2 Valleys Diehards 8 5 1 2 0 +60 11
3 Tannum Seagulls 8 3 1 4 0 +48 7
4 Gladstone Wallabys 8 0 1 7 0 -254 1

Rockhampton Rugby League

Round 12 results

Emu Park Emus 30 defeated Norths Chargers 12
Yeppoon Seagulls 20 defeated Rockhampton Brothers 4
Fitzroy / Gracemere Sharks - bye

Round 12 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 10 8 0 2 0 +204 16
2 Norths Chargers 10 6 0 4 0 +84 12
3 Rockhampton Brothers 9 5 0 4 1 +40 10
4 Emu Park Emus 10 5 0 5 0 +12 10
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 9 0 0 9 1 -340 0

Rockhampton Rugby League Women's

Round 12 results

Blackwater Crushettes 76 defeated Gladstone Wallabys 4
Yeppoon Seagulls 14 defeated Emu Park Emus 0
Rockhampton Brothers 42 defeated Tannum Seagulls 0
Norths Chargers 22 defeated Fitzroy / Gracemere Sharks 10

Round 12 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Emu Park Emus 12 10 1 1 0 +348 21
2 Rockhampton Brothers 12 9 0 3 0 +210 18
3 Blackwater Crushettes 12 8 0 4 0 +258 16
4 Yeppoon Seagulls 12 8 0 4 0 +158 16
5 Tannum Seagulls 12 6 1 5 0 +74 13
6 Norths Chargers 12 3 0 9 0 -178 6
7 Fitzroy / Gracemere Sharks 12 3 0 9 0 -274 6
8 Gladstone Wallabys 12 0 0 12 0 -534 0

Purcell's Engineering Men's Premiership - Central Highlands

Results from postponed matches

Dysart Bulls 56 defeated Emerald Brothers 12 (Round 2)
Bluff Rabbitohs 66 defeated Blackwater Crushers 22 (Round 5)

Round 11 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Clermont Bears 11 9 0 2 0 +410 18
2 Bluff Rabbitohs 11 9 0 2 0 +202 18
3 Dysart Bulls 11 8 1 2 0 +208 17
4 Emerald Tigers 11 7 0 4 0 +142 14
5 Springsure Mountain Men 11 6 1 4 0 +3 13
6 Emerald Brothers 11 2 0 9 0 -278 4
7 Middlemount Panthers 11 1 0 10 0 -310 2
8 Blackwater Crushers 11 1 0 10 0 -377 2

Northern Districts Rugby League

Bye weekend.

Ladder after regular season

# Team P W D L B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 12 12 0 0 0 +332 24
2 Gin Gin Hawks 12 8 0 4 0 +128 16
3 Avondale Tigers 12 4 0 8 0 -134 8
4 Miriam Vale Magpies 12 0 0 12 0 -326 0

South Burnett Rugby League

Round 16 results

Results not available at present.

Round 16 ladder

Ladder not available at present.

Central Burnett Rugby League

Round 8 results

Gayndah Gladiators 48 defeated Mundubbera Tigers 26
Monto Roos - bye

Round 8 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mundubbera Tigers 6 4 1 1 2 +116 13
2 Gayndah Gladiators 5 2 1 2 3 +24 11
3 Monto Roos 5 1 0 4 3 -140 5

Roma and District Rugby League

Round 11 results

Western Ringers 46 defeated Miles Devils 22
Wallumbilla / Surat Red Bulls 24 defeated Chinchilla 22
Mitchell Magpies 34 defeated St George Saints 30
Roma Cities Gladiators - bye

Round 11 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 9 8 0 1 2 +274 32
2 Wallumbilla / Surat Red Bulls 9 8 0 1 2 +183 32
3 Mitchell Magpies 10 5 0 5 1 +22 20
4 Chinchilla Bulldogs 10 4 0 6 1 -36 16
5 Western Ringers 10 4 0 6 1 -87 16
6 St George Saints 9 3 0 6 2 -124 12
7 Miles Devils 9 1 0 8 2 -232 4

Central West Rugby League

Grand final results

Longreach / Ilfracombe Tigers 28 defeated Blackall Magpies 24

Ladder after regular season

# Team P W D L B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 8 6 1 1 2 +114 13
2 Blackall Magpies 8 5 2 1 2 +62 12
3 Barcaldine Sandgoannas 8 3 1 4 2 +58 7
4 Alpha Brumbies 8 2 0 6 2 -94 4
5 Winton Devils 8 2 0 6 2 -140 2

Components Only Cup - Mackay

Round 12 results

Wests Tigers 26 defeated Whitsunday Brahman 0
Mackay Magpies 26 defeated Moranbah Miners 6
Mackay Brothers 30 defeated Sarina Crocs 14
Souths Sharks 20 defeated Carltons Devils 16

Round 12 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 12 10 0 2 0 +178 20
2 Wests Tigers 12 7 1 4 0 +90 15
3 Sarina Crocs 12 7 0 5 0 +181 14
4 Mackay Magpies 12 7 0 5 0 +34 14
5 Souths Sharks 12 7 0 5 0 +22 14
6 Moranbah Miners 12 4 1 7 0 -90 9
7 Carltons Devils 12 4 0 8 0 -117 8
8 Whitsunday Brahmans 12 1 0 11 0 -298 2

Mackay Airport Cup - Women's

Round 12 results

Moranbah Miners 32 defeated Mackay Magpies 10
Mackay Brothers 10 defeated Sarina Crocs 8
Carltons Devils 18 defeated Souths Sharks 16

Round 12 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Mackay Brothers 12 8 0 1 3 +154 22
2 Sarina Crocs 12 5 0 4 3 -24 16
3 Moranbah Miners 12 4 0 4 4 -36 16
4 Sarina Crocs 12 3 0 5 4 +62 14
5 Mackay Magpies 12 5 0 5 2 -10 14
6 Souths Sharks 12 1 0 7 4 -146 10

Mendi A Grade Cup - Townsville

Round 13 results

Herbert River Crushers 32 defeated Western Lions 24
Burdekin Roosters 32 defeated Charters Towers Miners 14
Centrals ASA Tigers 34 defeated Norths Devils 16
Townsville Brothers - bye

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Townsville Brothers 10 10 0 0 2 +344 48
2 Herbert River Crushers 10 7 1 2 2 +144 38
3 Centrals ASA Tigers 10 7 0 3 2 +60 32
4 Western Lions 11 5 1 5 1 -40 26
5 Burdekin Roosters 10 4 0 6 2 -118 24
6 Charters Towers Miners 12 2 0 10 1 -104 12
7 Norths Devils 11 1 0 10 1 -286 8

Townsville and District Rugby League Women

Round 13 results

Western Lions 72 defeated Herbert River Crushers 6
Burdekin Roosters 26 defeated Charters Towers Miners 6
Centrals ASA Tigers 40 defeated Norths Devils 6
Townsville Brothers - bye

Round 13 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Western Lions 10 10 0 0 2 +276 22
2 Centrals ASA Tigers 10 7 0 3 2 +84 18
3 Burdekin Roosters 11 7 0 4 1 +110 16
4 Townsville Brothers 10 5 0 5 2 +10 14
5 Herbert River Crushers 10 4 0 6 2 -98 12
6 Charters Towers Miners 12 4 0 8 1 -76 8
7 Norths Devils 11 0 0 11 1 -306 2

Mount Isa Rugby League

Preliminary final results

Results not available.

Ladder after regular season

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women's

Preliminary final results

Results not available.

Ladder after regular season

Ladder not available.

Ken Frost Homes Cup - Cairns

Round 14 results

Ivanhoes Knights 38 defeated Tully Tigers 22
Mossman / Port Douglas Sharks 32 defeated Innisfail Brothers 28
Cairns Kangaroos 56 defeated Yarrabah Seahawks 26
Cairns Brothers 40 defeated Southern Suburbs Tigers 18
Atherton Roosters 30 defeated Mareeba Gladiators 10
Edmonton Storm - bye

Round 14 ladder

# Team P W D L B +/- Pts
1 Cairns Brothers 14 12 0 1 1 +234 26
2 Innisfail Brothers 14 8 2 3 1 +119 20
3 Ivanhoes Knights 14 9 0 4 1 +58 20
4 Mossman / Port Douglas Sharks 14 8 1 4 1 +45 19
5 Yarrabah Seahawks 14 7 0 5 2 -21 18
6 Edmonton Storm 14 5 1 6 2 +19 15
7 Cairns Kangaroos 14 5 2 6 1 +11 14
8 Southern Suburbs Cockatoos 14 5 2 6 1 -16 14
9 Mareeba Gladiators 14 3 2 8 1 -92 10
10 Atherton Roosters 14 3 0 10 1 -134 8
11 Tully Tigers 14 0 0 12 1 -223 4