You have skipped the navigation, tab for page content

Toowoomba Valleys Roosters claimed their first win of the season in the A Grade competition, rallying together after centre Jordan Drew suffered a horrific ankle injury.

Drew - who has previously been contracted to the Brisbane Broncos and played for Townsville Blackhawks and Wynnum Manly Seagulls in the Hostplus Cup - had to be rushed to hospital in Sunday's clash against Oakey Bears, after he dislocated his ankle, with the foot separating from his tibia.

It was a gruesome injury which caused the game to halt for up to an hour and left his team-mates rattled.

Toowoomba Valleys president Gary de Joux said the team responded with grit on the field - and demonstrated true sportsmanship off the field.

"They were really fired up to get the result in the end," de Joux said of his club's A Grade side.

"It was a severe break and they were pretty rattled.

"But in the true spirit of the club, after the game was over, they passed a hat around after the game and a number of guys contributed cash and even their match payments for the day to help Jordan out financially.

"He runs his own business - he's a personal trainer - and he could now face a few weeks away from his employment.

"He’s a true fighter and I know he’s going to do all he can to get back on the field."

Jordan Drew recovering in hospital.
Jordan Drew recovering in hospital.

Toowoomba Valleys claimed the 40-12 victory on their home soil at John McDonald Sporting Complex, with Daniel Bain and Udom Wala scoring doubles.

Dwayne Duncan meanwhile played his first game of the season and came away as the player of the match.

The team have since all reached out to Drew and de Joux said the 27-year-old had been blown away by the response, noting how incredible the support had been.

"I really am just proud of the culture we’ve created," de Joux said.

"It makes me proud to be with a club that shows so much support for each other."

Drew will have surgery on his right ankle and took to Instagram to thank everyone for their messages.

The Roosters will now look to go back-to-back when they take on Toowoomba Brothers this Sunday.

Full scores and information for all Queensland A Grade competitions for the weekend May 6-8 are below.

Main image: Jordan Drew (backrow, centre) in his Toowoomba Valleys Roosters A Grade debut in 2020. Photo: Facebook

South East region

BRL Premier A Grade

Round 5 Results

Wynnum Juniors 28 def Carina Tigers 18
Brighton Roosters 36 def Valleys Diehards 28
Bulimba Bulldogs 48 def Souths Junior 4
Pine Rivers Bears 12 def Beenleigh Pride 4
West Brisbane Panthers 44 def Normanby Hounds 22

# Team P W L D B +/- Pts
1 Bulimba Bulldogs 5 5 0 0 0 132 15
2 West Brisbane Panthers 5 5 0 0 0 80 15
3 Beenleigh Pride 5 4 1 0 0 54 13
4 Valleys Diehards 5 3 2 0 0 42 11
5 Pine Rivers Bears 5 3 2 0 0 10 11
6 Brighton Roosters 5 2 3 0 0 -12 9
7 Wynnum Juniors 5 2 3 0 0 -18 9
8 Souths Junior 5 1 4 0 0 -88 7
9 Carina Tigers 5 0 5 0 0 -96 5
10 Normanby Hounds 5 0 5 0 0 -104 5

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 5 Results

Southport Tigers 34 def Currumbin Eagles 0
Tugun Seahawks 47 def Helensvale Hornets 8
Mudgeeraba Redbacks 28 def Runaway Bay Seagulls 4
Burleigh Bears 46 def Ormeau Shearers 18

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burleigh Bears 4 4 0 0 0 74 12
2 Southport Tigers 5 3 2 0 0 54 11
3 Runaway Bay Seagulls 5 3 2 0 0 16 11
4 Mudgeeraba Redbacks 4 3 1 0 0 74 10
5 Tugun Seahawks 5 2 3 0 0 15 9
6 Helensvale Hornets 5 1 4 0 0 -139 7
7 Ormeau Shearers 4 1 3 0 0 -44 6
8 Currumbin Eagles 4 1 3 0 0 -50 6

A Grade Premiership – Ipswich

Round 4 Results

Norths Tigers 20 def Redback Plains Bears 10
Brothers Ipswich 46 def Fassifern Bombers 6
Swifts Bluebirds 62 def Goodna Eagles 0

# Team P W L D B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 4 4 0 0 0 114 8
2 Norths Tigers 4 3 1 0 0 -4 6
3 Redbank Plains Bears 3 1 2 0 1 8 4
4 Brothers Ipswich 3 1 2 0 1 6 4
5 Fassifern Bombers 3 0 3 0 1 -62 2
6 Goodna Eagles 1 0 1 0 0 -62 0

South East Women's Holcim Cup

Round 2 results

Wynnum Juniors 30 def Waterford/Logan Brothers 18
Runaway Bay Seagulls 0 drew Ormeau Shearers 0
Goodna Eagles def Valleys Diehards (forfeit)

# Team P W L D B +/- Pts
1 Goodna Eagles 2 2 0 0 0 38 6
2 Wynnum Manly Juniors 2 2 0 0 0 20 6
3 Ormeau Shearers 2 1 0 1 0 46 5
4 Runaway Bay Seagulls 2 0 1 1 0 -8 3
5 Waterford/Logan Brothers 2 0 2 0 0 -20 2
6 Valleys Diehards 2 0 2 0 0 -76 2

Central region

4BU/HITZ FM Bundaberg A Grade Premiership

Round 5 Results

West Panthers 14 def East Magpies 12
Hervey Bay Seagulls 56 def Wallaroo Maryborough 8
Bundaberg Past Brothers 28 def Waves Tigers 16

# Team P W L D B +/- Pts
1 Hervey Bay Seagulls 5 3 1 1 0 60 7
2 East Magpies 5 3 2 0 0 62 6
3 West Panthers 5 3 2 0 0 18 6
4 Past Brothers Bundaberg 5 3 2 0 0 16 6
5 Waves Tigers 5 2 2 1 0 16 5
6 Wallaroo Maryborough 5 0 5 0 0 -172 0

Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women’s Premiership

Round 5 Results

Emerald Tigers 26 def Bluff Rabbitohs 20
Blackwater Crushettes 30 def Emerald Brothers 0

# Team P W L D B +/- Pts
1 Blackwater Crushettes 5 5 0 0 0 76 10
2 Emerald Tigers 5 3 2 0 0 44 6
3 Bluff Rabbitohs 5 2 3 0 0 80 4
4 Emerald Brothers 5 0 5 0 0 -200 0

Central Highlands Emerald Industrial Supplies Men's Premiership

Round 4 Results

Bluff Rabbitohs 36 def Emerald Tigers 32
Dysart Bulls 36 def Middlemount Panthers 22
Clermont Bears 50 def Blackwater Crushers 6
Springsure Mountain Men 52 def Emerald Brothers 6

# Team P W L D B +/- Pts
1 Springsure Mountain Men 4 4 0 0 0 92 8
2 Clermont Bears 4 3 1 0 0 90 6
3 Dysart Bulls 4 3 1 0 0 78 6
4 Middlemount Panthers 4 2 2 0 0 -66 4
5 Emerald Tigers 4 1 3 0 0 20 2
6 Blackwater Crushers 4 1 3 0 0 -92 2
7 Emerald Brothers 4 1 3 0 0 -94 2
8 Bluff Rabbitohs 4 1 3 0 0 -28 2

Hutchinson Builders Toowoomba Men’s Premiership

Round 4 Results

Warwick Cowboys 30 def Dalby Diehards 4
Southern Suburbs Tigers 22 def Toowoomba Brothers 12
Gatton Hawks 116 def Newtown Lions 6
Wattles Warriors 20 def Highfields Eagles 13
Goondiwindi Boars 34 def Pittsworth Danes 18
Toowoomba Valleys Roosters 40 def Oakey Bears 12

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 4 4 0 0 0 178 8
2 Wattles Warriors 4 4 0 0 0 109 8
3 Dalby Diehards 4 3 1 0 0 79 6
4 Goondiwindi Boars 4 3 1 0 0 56 6
5 Highfields Eagles 4 3 1 0 0 49 6
6 Warwick Cowboys 4 2 2 0 0 36 4
7 Southern Suburbs Tigers 4 2 2 0 0 -32 4
8 Oakey Bears 4 2 2 0 0 -46 4
9 Toowoomba Valleys Roosters 4 1 3 0 0 -26 2
10 Toowoomba Brothers 4 0 4 0 0 -38 0
11 Pittsworth Danes 4 0 4 0 0 -52 0
12 Newtown Lions 4 0 4 0 0 -304 0

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 4 Results

Goondiwindi Boars 40 def Pittsworth Danes 6
Gatton Hawks 16 def Newtown Lions 6
Toowoomba Valleys Roosters 18 def Oakey Bears 16
Bye: Highfields Eagles, Toowoomba Brothers, Dalby Diehards

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 4 4 0 0 0 112 8
2 Newtown Lions 3 2 1 0 0 72 4
3 Goondiwindi Boars 3 2 1 0 0 14 4
4 Toowoomba Valleys Roosters 3 2 1 0 0 14 4
5 Highfields Eagles 2 1 1 0 0 2 2
6 Oakey Bears 3 1 2 0 0 -4 2
7 Toowoomba Brothers 3 1 2 0 0 -74 2
8 Pittsworth Danes 2 0 2 0 0 -44 0
9 Dalby Diehards 3 0 3 0 0 -92 0

Maudsley Excavations Cup Men - Sunshine Coast

Round 4 Results

Maroochydore Swans 34 def Gympie Devils 12
Beerwah Bulldogs 18 def Kawana Dolphins 10
Noosa Pirates 24 def Caloundra Sharks 22
Caboolture Snakes 22 def Nambour Crushers 18

# Team P W L D B +/- Pts
1 Kawana Dolphins 4 3 1 0 0 42 12
2 Maroochydore Swans 4 2 0 2 0 32 12
3 Caboolture Snakes 4 2 0 2 0 12 12
4 Noosa Pirates 4 2 1 1 0 -8 10
5 Beerwah Bulldogs 4 2 2 0 0 6 8
6 Gympie Devils 4 1 3 0 0 -28 4
7 Nambour Crushers 4 1 3 0 0 -34 4
8 Caloundra Sharks 4 0 3 1 0 -22 2

Maudsley Excavations Cup Women – Sunshine Coast

Round 4 Results

Caloundra Sharks 38 def Noosa Pirates 0
Kawana Dolphins 52 def Beerwah Bulldogs 10
Caboolture Snakes 44 def Namour Crushers 0
Bye: Gympie Devils

# Team P W L D B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 4 4 0 0 0 108 16
2 Kawana Dolphins 4 3 1 0 0 56 12
3 Caboolture Snakes 4 2 1 0 1 44 12
4 Beerwah Bulldogs 4 2 1 0 1 -4 12
5 Noosa Pirates 4 1 2 0 1 -40 8
6 Gympie Devils 4 0 3 0 1 -34 4
7 Nambour Crushers 4 0 4 0 0 -130 0

Rockhampton Rugby League

Round 4 Results

Fitzroy / Gracemere Sharks 30 def Brothers Gladstone 22
Yeppoon Seagulls 36 def Tannum Sands Seagulls 10
Norths Chargers 24 def Emu Park Emus 22
Rockhampton Brothers 44 def Valleys Diehards 6

# Team P W L D B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 4 3 0 1 0 74 7
2 Emu Park Emus 4 3 1 0 0 54 6
3 Norths Chargers 4 3 1 0 0 36 6
4 Fitzroy / Gracemere Sharks 4 3 1 0 0 28 6
5 Rockhampton Brothers 4 2 1 1 0 38 5
6 Gladstone Brothers 4 0 4 0 0 -66 0
7 Tannum Sands Seagulls 3 0 3 0 0 -72 0
8 Gladstone Valleys Diehards 3 0 3 0 0 -92 0

Rockhampton Rugby League Women’s

Round 3 Results

Fitzroy / Gracemere Sharks 26 def Gladstone Wallabyb RLFC 18
Tannum Sands Seagulls def Yeppoon Seagulls (forfeit)
Norths Chargers def Emu Park Emus (forfeit)
Bye: Rockhampton Brothers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Emu Park Emus 3 3 0 0 0 46 6
2 Rockhampton Brothers 2 2 0 0 1 76 4
3 Fitzroy / Gracemere Sharks 3 2 1 0 0 16 4
4 Tannum Sands Seagulls 2 1 1 0 1 -14 4
5 Yeppoon Seagulls 3 1 2 0 0 24 2
6 Norths Chargers 2 0 2 0 1 -50 0
7 Gladstone Wallaby RLFC 3 0 3 0 0 -98 0

Northern District Rugby League

Round 3 Results

South Kolan Sharks 26 def Avondale Tigers 14
Miriam Vale Magpies 26 def Gin Gin Hawks 22

# Team P W L D B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 3 3 0 0 0 38 6
2 Miriam Vale Magpies 3 2 1 0 0 40 4
3 Avondale Tigers 3 1 2 0 0 -38 2
4 Gin Gin Hawks 3 0 3 0 0 -40 0

Central West Rugby League

Round 3 Results

Longreach / Ilfracombe Tigers 52 def Barcaldine Sandgoannas 28
Winton Devils 46 def Alpha Brumbies 20
Bye: Blackall Magpies

# Teams P W L D B +/- Pts
1 Winton Devils 3 2 1 0 0 30 4
2 Longreach / Ilfracombe Tigers 2 2 0 0 1 26 4
3 Blackall Magpies 2 1 1 0 1 10 2
4 Barcaldine Sandgoannas 2 1 1 0 1 -20 2
5 Alpha Brumbies 3 0 3 0 0 -46 0

Roma and District Rugby League

Round 3 Results

Wallumbilla / Surat Red Bulls 48 def Western Ringers 18
Mitchell Magpies 36 def Chinchilla Bulldogs 12
Roma Cities Gladiators 36 def St George Saints 18
Bye: Miles Devils

# Team P W L D B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 3 3 0 0 0 66 12
2 Chinchilla Bulldogs 3 2 1 0 0 22 8
3 Mitchell Magpies 3 2 1 0 0 16 8
4 Wallumbilla / Surat Red Bulls 2 1 1 0 1 14 4
5 St George Saints 2 1 1 0 1 -12 4
6 Miles Devils 2 0 2 0 1 -20 0
7 Western Ringers 3 0 3 0 0 -82 0

South Burnett Rugby League

Scores TBC

Central Burnett Rugby League

Scores TBC 

North region

CDRL A Grade

Round 5 Results

Cairns Brothers 36 def Southern Suburbs Cockatoos 28
Innisfail Brothers 26 def Mossman Sharks 22
Atherton Roosters 32 def Mareeba Gladiators 12
Yarrabah Seahawks 30 def Cairns Kangaroos 18
Ivanhoe Knights 32 def Tully Tigers 18
Bye: Edmonton Storm

# Team P W L D B +/- Pts
1 Cairns Brothers 5 4 1 0 0 84 8
2 Atherton Roosters 5 4 1 0 0 62 8
3 Cairns Kangaroos 4 3 1 0 1 34 8
4 Innisfail Brothers 5 4 1 0 0 26 8
5 Mossman Sharks 5 3 2 0 0 40 6
6 Ivanhoe Knights 4 2 2 0 1 2 6
7 Tully Tigers 4 2 2 0 0 -49 4
8 Yarrabah Seahawks 4 1 3 0 1 -74 4
9 Southern Suburbs Cockatoos 4 1 3 0 0 -20 2
10 Mareeba Gladiators 4 0 4 0 1 -51 2
11 Edmonton Storm 4 0 4 0 1 -54 -2

Mackay Men

Round 4 Results

Cairns Brothers 26 def Sarina Crocs 10
Wests Tigers 34 def Moranbah Miners 18
Mackay Magpies 56 def Whitsunday Brahmans 6
Carltons Devils 26 def Souths Sharks 14

# Team P W L D B +/- Pts
1 Wests Tigers 4 4 0 0 0 56 8
2 Mackay Magpies 4 3 1 0 0 68 6
3 Mackay Brothers 4 3 1 0 0 24 6
4 Carltons Devils 4 2 2 0 0 -8 4
5 Whitsunday Brahmans 4 2 2 0 0 -50 4
6 Moranbah Miners 4 1 3 0 0 -8 2
7 Sarina Crocs 4 1 3 0 0 -22 2
8 Souths Sharks 4 0 4 0 0 -60 0

Mackay Women

Round 4 Results

Mackay Brothers def Sarina Crocs (forfeit)
Byes: Moranbah Miners, Mackay Magpies, Carltons Devils

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Brothers 3 3 0 0 1 78 6
2 Mackay Magpies 2 2 0 0 2 54 4
3 Carltons Devils 2 1 1 0 2 38 4
4 Sarina Crocs 2 0 2 0 2 -48 4
5 Moranbah Miners 3 0 3 0 1 -122 0

Townsville District Rugby League Men

Round 4 Results

Townsville Brothers 52 def Centrals ASA Tigers 4
Norths Devils 20 drew Charters Towers Miners 20
Burdekin Roosters 24 def Herbert River Crushers 12
Bye: Western Lions

# Team P W L D B +/- Pts
1 Townsville Brothers 3 1 1 0 1 46 4
2 Herbert River Crushers 3 2 1 0 0 16 4
3 Centrals ASA Tigers 3 2 1 0 0 -30 4
4 Charters Towers Miners 3 1 1 1 0 4 3
5 Norths Devils 3 0 1 1 1 -16 3
6 Burdekin Roosters 3 1 2 0 0 0 2
7 Western Lions 3 1 1 0 1 -20 2

Townsville District Rugby League Women

Round 4 Results

Centrals ASA Tigers 42 def Townsville Brothers 6
Charters Towers Miners 16 def Norths Devils 6
Burdekin Roosters 48 def Herbert River Crushers 0
Bye: Western Lions

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burdekin Roosters 3 3 0 0 0 86 6
2 Centrals ASA Tigers 3 3 0 0 0 52 6
3 Western Lions 3 1 1 0 1 -6 2
4 Norths Devils 3 0 2 0 1 -12 2
5 Charters Towers Miners 3 1 2 0 0 -32 2
6 Townsville Brothers 3 0 2 0 1 -40 2
7 Herbert River Crushers 3 1 2 0 0 -48 2

Mount Isa Rugby League

Round 3 Results

Mount Isa Wanderers 76 def Mount Isa Townies 24

Bye: Mount Isa Brothers

Ladder not available.

Mount Isa Rugby League Women

Scores TBC

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS