You have skipped the navigation, tab for page content
L-R: Hayden Brownsey, Hayden Pace, Reville MacPhee, Andrew Borg, Mackenzie Novosel and Cody Kynaston. Photo: Magpies Mackay Senior Rugby League Club Facebook

The table-topping Mackay Magpies may not have come away with a win in Round 7 of the Rugby League Mackay and District A Grade competition, but they still had plenty to celebrate as six former juniors took to the field together.

The six graduates - Hayden Brownsey, Hayden Pace, Reville MacPhee, Andrew Borg, Mackenzie Novosel and Cody Kynaston – played against Carltons Devils, with Novosel making his debut.

It was also MacPhee’s first home game, after playing his first A Grade game in the previous round, and coach Scott Thorburn said the presence of six former juniors not only highlighted the strength of the club’s pathways, but pointed to a promising future for the Magpies.

L-R: Hayden Brownsey, Hayden Pace, Reville MacPhee, Andrew Borg, Mackenzie Novosel and Cody Kynaston. Photo: Magpies Mackay Senior Rugby League Club Facebook
L-R: Hayden Brownsey, Hayden Pace, Reville MacPhee, Andrew Borg, Mackenzie Novosel and Cody Kynaston. Photo: Magpies Mackay Senior Rugby League Club Facebook

“I’ve coached all those boys over various stages … a couple of them boys I’ve coached since under 7s,” Thorburn said.

“Mackenzie was making his debut on the wing, while Reville was only in his second game. All the other boys have come into the side over the past 12 to 18 months.

“We’ve always been a strong club. It’s great for them, great for myself and it’s great for the juniors. It was our Super Saturday on the weekend and so we had all the juniors there to watch these boys who have come from the juniors play in the big game that night. They get to see that.

“We played against a very experienced Carltons side … they’re a hardened team, but we went really well for such a young side. If I need to use these guys moving forward, I know they’ll be up for the contest.”

Both Novosel and MacPhee play with Mackay’s under 20s side and Thorburn said it will be a boost for a lot of that age group to also see those two earn a promotion.

While they came into the team due to injuries, Thorburn said their A Grade debuts were always on the cards for this year.

“(Novosel) played in the trial games for us. He’s earned his spot there,” Thorburn said.

“We had a couple of injuries but those boys were all ready to go. Young Reville, who is still only 19, played in the centres and it was a good opportunity for him.

“They obviously become better players for it. When those boys go back to under 20s, it gives that whole under 20s team a lift. They can see their teammates go up to play first grade and that the depth is filtering through the club.”

Mackay Brothers also celebrated the elevation of a former junior, with Dawson Harch making his A grade debut against the Wests Tigers.

Full scores and information for all Queensland A Grade competitions for the weekend June 3-5 are below.

South East region

BRL Premier A Grade

Round 9 results

Wynnum Manly Juniors 32 def Bulimba Bulldogs 18
Valleys Diehards 28 def Beenleigh Pride 26
Wests Brisbane Panthers 36 def Souths Junior Magpies 18
Pine Rivers Bears 50 def Carina Tigers 12
Brighton Roosters 56 def Normanby Hounds 14

# Team P W L D B +/- Pts
1 West Brisbane Panthers 8 8 0 0 0 126 24
2 Bulimba Bulldogs 8 6 2 0 0 140 20
3 Beenleigh Pride 8 5 2 0 0 62 19
4 Brighton Roosters 8 4 4 0 0 68 16
5 Pine Rivers Bears 7 4 2 0 0 60 16
6 Valleys Diehards 7 4 3 0 0 18 15
7 Wynnum Juniors 8 3 5 0 0 -26 14
8 Carina Tigers 8 2 6 0 0 -122 12
9 Normanby Hounds 8 1 7 0 0 -152 10
10 Souths Junior 7 1 7 0 0 -174 10

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 9 results

Tugun Seahawks 31 def Burleigh Bears 12
Runaway Bay Seagulls 20 def Ormeau Shearers 16
Mudgeeraba Redbacks 22 def Southport Tigers 20
Currumbin Eagles 40 def Helensvale Hornets 20

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mudgeeraba Redbacks 7 6 1 0 0 88 19
2 Tugun Seahawks 9 5 4 0 0 48 19
3 Southport Tigers 8 5 3 0 0 70 18
4 Burleigh Bears 7 5 2 0 0 55 17
5 Runaway Bay Seagulls 7 4 3 0 0 14 15
6 Currumbin Eagles 7 2 5 0 0 -38 11
7 Ormeau Shearers 7 2 5 0 0 -54 11
8 Helensvale Hornets 8 1 7 0 0 -183 10

A Grade Premiership – Ipswich

Round 8 results

Brothers Ipswich 32 def Norths Tigers 20
Swifts Bluebirds 40 def Redbank Plains Bears 26
Fassifern Bombers 44 def Goodna Eagles 14

# Team P W L D B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 6 6 0 0 0 158 12
2 Brothers Ipswich 6 3 2 0 1 30 8
3 Redbank Plains Bears 6 2 3 0 1 2 6
4 Norths Tigers 6 3 3 0 0 -24 6
5 Fassifern Bombers 6 1 4 0 1 -44 4
6 Goodna Eagles 3 0 3 0 0 -122 0

South East Women's Holcim Cup

Round 3 results (replay of a postponed round)

Goodna Eagles def Wynnum Manly Juniors (forfeit)
Valleys Diehards 50 def Runaway Bay Seagulls 4
Ormeau Shearers 44 def Waterford/Logan Brothers 20

# Team P W L D B +/- Pts
1 Goodna Eagles 4 4 0 0 0 84 12
2 Ormeau Shearers 5 3 1 1 0 60 12
3 Wynnum Manly Juniors 5 2 3 0 0 -48 9
4 Valleys Diehards 4 2 2 0 0 2 8
5 Runaway Bay Seagulls 4 1 2 1 0 12 7
6 Waterford / Logan Brothers 4 0 4 0 0 -110 4

Central region

4BU/HITZ FM Bundaberg A Grade Premiership

Round 9 results

Waves Tigers 34 def Wallaroos Maryborough 22
Hervey Bay Seagulls 32 def West Panthers 16
Past Brothers Bundaberg 50 def East Magpies 32

# Team P W L D B +/- Pts
1 Hervey Bay Seagulls 8 5 1 1 0 114 12
2 Waves Tigers 8 5 2 1 0 58 11
3 Past Brothers Bundaberg 8 4 4 0 0 -10 8
4 East Magpies 8 3 4 0 0 26 7
5 West Panthers 8 3 4 0 0 -10 7
6 Wallaroos Maryborough 8 1 6 0 0 -178 3

Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women’s Premiership

This competition is on a break until June 18. Ladder as it stands after Round 6.

# Team P W L D B +/- Pts
1 Blackwater Crushettes 6 5 1 0 0 58 10
2 Emerald Tigers 6 4 2 0 0 74 8
3 Bluff Rabbitohs 6 3 3 0 0 98 6
4 Emerald Brothers 6 0 6 0 0 -230 0

Central Highlands Emerald Industrial Supplies Men's Premiership

Round 8 results

Emerald Brothers 66 def Blackwater Crushers 10
Clermont Bears 40 def Emerald Tigers 14
Dysart Bulls 54 def Springsure Mountain Men 10
Bluff Rabbitohs 44 def Middlemount Panthers 24

# Team P W L D B +/- Pts
1 Dysart Bulls 8 7 1 0 0 292 14
2 Clermont Bears  8 7 1 0 0 202 14
3 Springsure Mountain Men 8 6 2 0 0 78 12
4 Emerald Tigers  8 3 5 0 0 0 6
5 Emerald Brothers 8 3 5 0 0 -58 6
6 Middlemount Panthers 8 2 6 0 0 -158 4
7 Blackwater Crushers 8 2 6 0 0 -244 4
8 Bluff Rabbitohs 8 2 6 0 0 -112 2

Hutchinson Builders Toowoomba Men’s Premiership

Round 8 results

Highfields Eagles 50 def Toowoomba Brothers 0
Pittsworth Danes 16 def Oakey Bears 14
Wattles Warriors 20 def Dalby Diehards 16
Toowoomba Valleys Roosters 34 def Warwick Cowboys 16
Gatton Hawks 44 def Goondiwindi Boars 18
Southern Suburbs Tigers 38 def Newtown Lions 4

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 8 6 1 0 0 234 13
2 Wattles Warriors 8 6 1 0 0 167 13
3 Highfields Eagles 8 6 1 0 0 153 13
4 Dalby Diehards 8 5 2 0 0 74 11
5 Toowoomba Valleys Roosters 8 4 3 0 0 78 9
6 Warwick Cowboys 8 4 3 0 0 54 9
7 Goondiwindi Boars 8 4 3 0 0 32 9
8 Southern Suburbs Tigers 8 3 4 0 0 -62 7
9 Oakey Bears 8 2 5 0 0 -112 5
10 Toowoomba Brothers 8 1 6 0 0 -58 3
11 Pittsworth Danes 8 1 6 0 0 -94 3
12 Newtown Lions 8 0 7 0 0 -466 1

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 7 results

Toowoomba Brothers 22 def Highfields Eagles 6
Oakey Bears 24 def Pittsworth Danes 4
Gatton Hawks 28 def Goondiwindi Boars 8
Byes: Newtown Lions, Toowoomba Valleys Roosters, Dalby Diehards

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 7 7 0 0 0 288 14
2 Newtown Lions 6 4 1 0 0 140 9
3 Oakey Bears 6 3 2 0 0 28 7
4 Goondiwindi Boars 5 3 2 0 0 4 6
5 Toowoomba Valleys Roosters 5 2 2 0 0 4 5
6 Toowoomba Brothers 6 2 3 0 0 -116 5
7 Dalby Diehards 6 1 4 0 0 -88 3
8 Highfields Eagles 6 1 4 0 0 -88 3
9 Pittsworth Danes 5 0 5 0 0 -172 0

Maudsley Excavations Cup Men - Sunshine Coast

Round 5 results (replay of postponed round)

Kawana Dolphins 16 def Caboolture Snakes 10
Maroochydore Swans 30 def Caloundra Sharks 20
Noosa Pirates 34 def Nambour Crushers 22
Beerwah Bulldogs 48 def Gympie Devils 18

# Team P W L D B +/- Pts
1 Maroochydore Swans 6 4 0 2 0 70 20
2 Noosa Pirates 6 4 1 1 0 12 18
3 Kawana Dolphins 6 4 2 0 0 40 16
4 Beerwah Bulldogs 6 4 2 0 0 40 16
5 Caboolture Snakes 6 2 2 2 0 2 12
6 Gympie Devils 6 1 4 0 0 -58 6
7 Caloundra Sharks 6 0 4 1 0 -32 4
8 Nambour Crushers 6 1 5 0 0 -74 4

Maudsley Excavations Cup Women – Sunshine Coast

Round 5 results (replay of a postponed round)

Kawana Dolphins 26 def Caboolture Snakes 22
Noosa Pirates 56 def Nambour Crushers 4
Beerwah Bulldogs 30 def Gympie Devils 10
Bye: Caloundra Sharks

# Team P W L D B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 6 5 0 0 1 182 24
2 Kawana Dolphins 6 5 1 0 0 70 20
3 Caboolture Snakes 6 3 2 0 1 80 16
4 Beerwah Bulldogs 6 3 2 0 1 -24 16
5 Noosa Pirates 6 2 3 0 1 2 12
6 Gympie Devils 6 0 5 0 1 -128 4
7 Nambour Crushers 6 0 5 0 1 -182 4

Rockhampton Rugby League

Round 7 results

Fitzroy / Gracemere Sharks 28 def Norths Chargers 16
Brothers Gladstone 34 def Tannum Sands Seagulls 16
Emu Park Emus 24 def Rockhampton Brothers 18
Yeppoon Seagulls 32 def Gladstone Valleys Diehards 16

# Team P W L D B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 5 4 0 1 0 90 9
2 Emu Park Emus 5 4 1 0 0 60 8
3 Norths Chargers 6 4 2 0 0 34 8
4 Fitzroy / Gracemere Sharks 6 4 2 0 0 34 8
5 Rockhampton Brothers 6 3 2 1 0 70 7
6 Gladstone Brothers 6 1 5 0 0 -58 2
7 Gladstone Valleys Diehards 5 1 4 0 0 -102 2
8 Tannum Sands Seagulls 5 0 5 0 0 -128 0

Rockhampton Rugby League Women’s

Round 6 results

Emu Park Emus 12 drew Rockhampton Brothers 12
Fitzroy / Gracemere Sharks 36 def Norths Chargers 0
Gladstone Wallaby RLFC 24 def Tannum Sands Seagulls 10
Bye: Yeppoon Seagulls

# Team P W L D B +/- Pts
1 Emu Park Emus 5 4 0 1 0 86 9
2 Rockhampton Brothers 4 3 0 1 1 120 7
3 Fitzroy / Gracemere Sharks 4 3 1 0 1 52 6
4 Gladstone Wallaby RLFC 5 2 3 0 0 -40 4
5 Yeppoon Seagulls 4 1 3 0 1 -16 2
6 Tannum Sands Seagulls 4 1 3 0 1 -72 2
7 Norths Chargers 4 0 4 0 1 -130 0

Northern District Rugby League

Round 6 results

South Kolan Sharks 30 drew Miriam Vale Magpies 30
Gin Gin Hawks 30 def Avondale Tigers 28

# Team P W L D B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 5 4 0 1 0 88 9
2 Miriam Vale Magpies 5 3 1 1 0 48 7
3 Gin Gin Hawks 5 1 4 0 0 -46 2
4 Avondale Tigers 5 1 4 0 0 -90 2

Central West Rugby League

Bye round

Ladder as it stands after Round 5

# Teams P W L D B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 4 4 0 0 1 72 10
2 Blackall Magpies 2 1 1 0 2 10 6
3 Winton Diamantina Devils 4 2 2 0 1 2 6
4 Barcaldine Sandgoannas 3 1 2 0 1 -36 4
5 Alpha Brumbies 5 1 4 0 0 -48 2

Roma and District Rugby League

Round 7 results

Roma Cities Gladiators 58 def Miles Devils 4
Wallumbilla / Surat Red Bulls 36 def Mitchell Magpies 24
St George Saints 40 def Chinchilla Bulldogs 18.
Bye: Western Ringers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 6 6 0 0 1 212 24
2 Mitchell Magpies 6 4 2 0 1 50 16
3 Wallumbilla / Surat Red Bulls 6 4 2 0 1 35 16
4 St George Saints 6 3 2 1 1 -1 14
5 Chinchilla Bulldogs 6 2 4 0 1 -18 8
6 Miles Devils 6 1 5 0 1 -84 4
7 Western Ringers 6 0 5 1 1 -176 2

South Burnett Rugby League

Scores TBC

Central Burnett Rugby League

Round 2 results

Gayndah Gladiators 32 def Mundubbera Tigers 20
Bye: Monto Roos

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gayndah Gladiators  1 1 0 0 1 12 4
2 Mundubbera Tigers 2 1 1 0 0 8 2
3 Monto Roos 1 0 1 0 1 -20 0

North region

CDRL A Grade

Round 9 results

Mossman Sharks 42 def Southern Suburbs Cockatoos 20
Innisfail Brothers 66 def Mareeba Gladiators 6
Ivanhoe Knights 48 def Edmonton Storm 6
Cairns Brothers 38 def Yarrabah Seahawks 18
Cairns Kangaroos 20 def Tully Tigers 12
Bye: Atherton Roosters

# Team P W L D B +/- Pts
1 Cairns Brothers 8 7 1 0 1 146 16
2 Atherton Roosters 8 7 1 0 1 150 14
3 Mossman Sharks 8 6 2 0 1 102 14
4 Ivanhoe Knights 7 5 2 0 2 102 14
5 Innisfail Brothers 9 6 3 0 0 80 12
6 Cairns Kangaroos 8 5 3 0 1 -6 12
7 Tully Tigers 8 3 5 0 0 -85 6
8 Yarrabah Seahawks 8 2 6 0 1 -92 6
9 Southern Suburbs Cockatoos 8 2 6 0 0 -56 4
10 Mareeba Gladiators 8 1 7 0 1 -189 4
11 Edmonton Storm 8 0 8 0 1 -152 -2

Mackay Men

Round 7 results

Moranbah Miners 27 def Whitsunday Brahmans 26
Carltons Devils 15 def Mackay Magpies 6
Mackay Brothers 36 def Wests Tigers 18
Sarina Crocs 24 def Souths Sharks 22

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 6 4 2 0 0 60 8
2 Mackay Brothers 6 4 2 0 0 41 8
3 Carltons Devils 6 4 2 0 0 30 8
4 Wests Tigers 6 4 2 0 0 26 8
5 Moranbah Miners 6 2 3 1 0 -7 5
6 Sarina Crocs 6 2 3 1 0 -20 5
7 Whitsunday Brahmans 6 2 4 0 0 -80 4
8 Souths Sharks 6 1 5 0 0 -50 2

Mackay Women

Round 7 results

Mackay Magpies 18 def Carltons Devils 10
Byes: Mackay Brothers, Moranbah Miners, Sarina Crocs

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 4 4 0 0 2 104 12
2 Mackay Brothers 4 3 1 0 2 86 8
3 Carltons Devils 3 1 2 0 3 30 8
4 Moranbah Miners 4 1 3 0 2 -106 4
5 Sarina Crocs 3 0 3 0 3 -114 4

Townsville District Rugby League Men

Round 8 results

Burdekin Roosters 24 def Centrals ASA Tigers 20
Townsville Brothers 34 def Herbert River Crushers 6
Charters Towers Miners 34 def Norths Devils 8
Bye: Western Lions

# Team P W L D B +/- Pts
1 Townsville Brothers 7 5 1 0 1 156 12
2 Herbert River Crushers 7 5 2 0 0 42 10
3 Western Lions 7 3 2 0 2 8 10
4 Burdekin Roosters 7 3 3 0 1 -10 8
5 Charters Towers Miners 7 2 3 1 1 6 7
6 Centrals ASA Tigers 7 2 4 0 1 -68 4
7 Norths Devils 7 0 5 1 1 -134 3

Townsville District Rugby League Women

Round 8 results

Burdekin Roosters 20 def Centrals ASA Tigers 14
Charters Towers Miners 20 def Norths Devils 6
Herbert River Crushers def Townsville Brothers (forfeit)
Bye: Western Lions

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burdekin Roosters 7 6 0 0 1 178 14
2 Western Lions 7 3 2 0 2 18 10
3 Herbert River Crushers 7 5 2 0 0 -2 10
4 Centrals ASA Tigers 7 3 3 0 1 30 8
5 Charters Towers Miners 7 3 3 0 1 -26 8
6 Townsville Brothers 7 1 5 0 1 -122 4
7 Norths Devils 7 0 6 0 1 -76 2

Mount Isa Rugby League

Scores TBC

Mount Isa Rugby League Women

Scores TBC

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS