You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Attention turns to state finals

The Gold Coast Vikings will come together this Saturday to watch the action unfold between Rockhampton and Townsville, as the two teams vie for a place in the XXXX League Championship final.

The Vikings have already qualified for the state final, to be held next month, after claiming victory at the XXXX Chairman’s Challenge in May to be the South East representatives.

Rockhampton, representing Central, and Townsville, representing North, will battle it out for the final spot this Saturday, June 18, at Rockhampton’s Browne Park.

Vikings coach Wayne Forbes said he has already watched footage of both sides, but will now bring together all his players to watch the semi-final, with the Gold Coast A Grade draw working out perfectly for the 6pm kick off.

“We’ll probably go to one of the local clubs and watch the game live,” Forbes said.

“We’re hoping to get all 17 players in our squad, maybe some shadow players, and our coaching staff.

“We have our hoodies and hats that arrived from the Chairman’s Challenge, so we will hand out those on Saturday night too.

“We’ll have a barbecue, a bit of a laugh and a bit of a feed and see where we’re travelling in a month and what we’re up against.

“I know Rocky pulled off a couple of upsets to win the 47th Battalion, so I’m not sure if they’ve played their grand final already.

“Townsville are connected to the Blackhawks and have Matty Bowen as coach, so they will have a few tricks up their sleeve for sure.

“Having watched their games, they had similar styles, so I think it will be an exciting game with lots of tries. It’s pretty open, attacking sort of football. It will be good to see two entertaining sides coming up against each other.”

Forbes said his own preparation had continued, despite the long break between the Chairman’s Challenge and the XXXX League Championship final at the end of July.

The focus for Forbes at the moment was on keeping his squad connected and talking, with training to become a priority in two weeks.

Out of his original squad of 19, he’s only lost two players to other commitments, but Forbes and his coaching staff are watching the Gold Coast A Grade competition closely to see who would fit best into the tight-knit squad.

“All the guys have gone back to their local community clubs and are playing some really good footy,” Forbes said.

“The coaching staff is trying to get out to watch as many games as we can, watch their performances, injuries and stuff like that.

“We have our own What’s App group where we’re trying to keep the vibe alive and do interactive stuff like pick the margins in NRL or Origin games. It’s just little things like that to keep the boys chatting.

“Most of the battle is keeping the boys connected. That (camaraderie) had a lot to do with how we picked the boys.

“We talked to the coaches to see if they would fit into the DNA we wanted in the group. We need boys that come together quickly and peak together.

“We’ve got a bunch of players that have played at a high level – Tweed Seagulls, PNG Hunters, Burleigh Bears. But most importantly, we have a bunch of homegrown lads.

“That’s a big thing for me, is having that big portion of the side being homegrown, Gold Coast boys, and representing their community at the state level.”

This game will be live streamed exclusively on QPlus.tv. Try a Round Pass for just $4.99.

Full scores and information for all Queensland A Grade competitions for the weekend June 10-12 are below.

Note: A number of competition ladders had not been updated at time of publication. 

South East region

BRL Premier A Grade

Round 10 results

Wests Brisbane Panthers 28 def Valleys Diehards 10
Bulimba Bulldogs 20 def Carina Tigers 18
Wynnum Manly Juniors 26 def Beenleigh Pride 14
Pine Rivers Bears 38 def Brighton Roosters 28
Normanby Hounds 26 def Souths Junior Magpies 10

Current ladder

# Team P W L D B +/- Pts
1 West Brisbane Panthers 9 9 0 0 0 144 27
2 Bulimba Bulldogs 9 7 2 0 0 142 23
3 Beenleigh Pride 9 5 3 1 0 50 20
4 Pine Rivers Bears 8 5 2 1 0 70 19
5 Brighton Roosters 9 4 5 0 0 58 17
6 Wynnum Juniors 9 4 5 0 0 -14 17
7 Valleys Diehards 8 4 4 0 0 0 16
8 Carina Tigers 9 2 7 0 0 -124 13
9 Normanby Hounds 9 2 7 0 0 -136 13
10 Souths Junior 9 1 8 0 0 -190 11

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 10 results

Southport Tigers 20 def Tugun Seahawks 0
Ormeau Shearers 46 def Currumbin Eagles 18
Burleigh Bears 26 def Mudgeeraba Redbacks 24
Runaway Bay Seagulls 54 def Helensvale Hornets 14

Ladder at Round 9

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mudgeeraba Redbacks 7 6 1 0 0 88 19
2 Tugun Seahawks 9 5 4 0 0 48 19
3 Southport Tigers 8 5 3 0 0 70 18
4 Burleigh Bears 7 5 2 0 0 55 17
5 Runaway Bay Seagulls 7 4 3 0 0 14 15
6 Currumbin Eagles 7 2 5 0 0 -38 11
7 Ormeau Shearers 7 2 5 0 0 -54 11
8 Helensvale Hornets 8 1 7 0 0 -183 10

A Grade Premiership – Ipswich

Round 9 results

Fassifern Bombers 50 def Norths Tigers 28
Swifts Bluebirds 34 def Brothers Ipswich 14
Redbank Plains Bears 42 def Goodna Eagles 20

Current ladder

# Team P W L D B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 7 7 0 0 0 178 14
2 Redbank Plains Bears 7 3 3 0 1 24 8
3 Brothers Ipswich 7 3 3 0 1 10 8
4 Fassifern Bombers 7 2 4 0 1 -22 6
5 Norths Tigers 7 3 4 0 0 -46 6
6 Goodna Eagles 4 0 4 0 0 -144 0

South East Women's Holcim Cup

Round 6 results

Runaway Bay Seagulls 54 def Wynnum Manly Juniors 10
Valleys Diehards 46 def Ormeau Shearers 10
Goodna Eagles 48 def Waterford/Logan Brothers 6

Current ladder

# Team P W L D B +/- Pts
1 Goodna Eagles 5 5 0 0 0 126 15
2 Ormeau Shearers 6 3 2 1 0 24 13
3 Valleys Diehards 5 3 2 0 0 38 11
4 Runaway Bay Seagulls 5 2 2 1 0 56 10
5 Wynnum Manly Juniors 6 2 4 0 0 -92 10
6 Waterford / Logan Brothers 5 0 5 0 0 -152 5

Central region

4BU/HITZ FM Bundaberg A Grade Premiership

Round 10 results

Hervey Bay Seagulls 72 def Wallaroos Maryborough 10
West Panthers 32 def East Magpies 24
Waves Tigers 36 def Past Brothers Bundaberg 22

Current ladder

# Team P W L D B +/- Pts
1 Hervey Bay Seagulls 9 6 1 1 0 176 14
2 Waves Tigers 9 6 2 1 0 72 13
3 West Panthers 9 4 4 0 0 -2 9
4 Past Brothers Bundaberg 9 4 5 0 0 -24 8
5 East Magpies 9 3 5 0 0 18 7
6 Wallaroos Maryborough 9 1 7 0 0 -240 3

Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women’s Premiership

This competition is on a break until June 18. Ladder as it stands after Round 6.

# Team P W L D B +/- Pts
1 Blackwater Crushettes 6 5 1 0 0 58 10
2 Emerald Tigers 6 4 2 0 0 74 8
3 Bluff Rabbitohs 6 3 3 0 0 98 6
4 Emerald Brothers 6 0 6 0 0 -230 0

Central Highlands Emerald Industrial Supplies Men's Premiership

Round 9 results

Clermont Bears 38 def Middlemount Panthers 14
Springsure Mountain Men 42 def Emerald Tigers 20
Bluff Rabbitohs 62 def Blackwater Crushers 20
Dysart Bulls 80 def Emerald Brothers 10

Current ladder

# Team P W L D B +/- Pts
1 Dysart Bulls 9 8 1 0 0 362 16
2 Clermont Bears  9 8 1 0 0 226 16
3 Springsure Mountain Men 9 7 2 0 0 100 14
4 Emerald Tigers  9 3 6 0 0 -22 6
5 Emerald Brothers 9 3 6 0 0 -128 6
6 Bluff Rabbitohs 9 3 6 0 0 -70 4
7 Middlemount Panthers 9 2 7 0 0 -182 4
8 Blackwater Crushers 9 2 7 0 0 -286 4

Hutchinson Builders Toowoomba Men’s Premiership

Round 9 results

Gatton Hawks 38 def Wattles Warriors 12
Toowoomba Valleys Roosters 30 def Highfields Eagles 24
Goondiwindi Boars 52 def Oakey Bears 28
Warwick Cowboys 58 def Newtown Lions 0
Dalby Diehards 44 def Southern Suburbs Tigers 18
Toowoomba Brothers 32 def Pittsworth Danes 22

Current ladder

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 9 7 1 0 0 260 15
2 Highfields Eagles 9 6 2 0 0 147 13
3 Wattles Warriors 9 6 2 0 0 141 13
4 Dalby Diehards 9 6 2 0 0 136 13
5 Toowoomba Valleys Roosters 9 5 3 0 0 188 11
6 Warwick Cowboys 9 5 3 0 0 84 11
7 Goondiwindi Boars 9 5 3 0 0 56 11
8 Southern Suburbs Tigers 9 3 5 0 0 -88 7
9 Oakey Bears 9 2 6 0 0 -48 5
10 Toowoomba Brothers 9 2 6 0 0 -136 5
11 Pittsworth Danes 9 1 7 0 0 -104 3
12 Newtown Lions 9 0 8 0 0 -524 1

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 9 results

Oakey Bears 28 def Goondiwindi Boars 0
Toowoomba Valleys Roosters 28 def Highfields Eagles 0
Pittsworth Danes 18 def Toowoomba Brothers 8
Byes: Newtown Lions, Dalby Diehards, Gatton Hawks

Ladder at Round 8

8 Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 7 7 0 0 0 288 14
2 Newtown Lions 6 4 1 0 0 140 9
3 Oakey Bears 6 3 2 0 0 28 7
4 Goondiwindi Boars 5 3 2 0 0 4 6
5 Toowoomba Valleys Roosters 5 2 2 0 0 4 5
6 Toowoomba Brothers 6 2 3 0 0 -116 5
7 Dalby Diehards 6 1 4 0 0 -88 3
8 Highfields Eagles 6 1 4 0 0 -88 3
9 Pittsworth Danes 5 0 5 0 0 -172 0

Maudsley Excavations Cup Men - Sunshine Coast

Round 8 results

Maroochydore Swans 26 def Caboolture Snakes 10
Beerwah Bulldogs 38 def Noosa Pirates 12
Kawana Dolphins 64 def Gympie Devils 10
Caloundra Sharks 40 def Nambour Crushers 8

Ladder at Round 7

# Team P W L D B +/- Pts
1 Maroochydore Swans 6 4 0 2 0 70 20
2 Noosa Pirates 6 4 1 1 0 12 18
3 Kawana Dolphins 6 4 2 0 0 40 16
4 Beerwah Bulldogs 6 4 2 0 0 40 16
5 Caboolture Snakes 6 2 2 2 0 2 12
6 Gympie Devils 6 1 4 0 0 -58 6
7 Caloundra Sharks 6 0 4 1 0 -32 4
8 Nambour Crushers 6 1 5 0 0 -74 4

Maudsley Excavations Cup Women – Sunshine Coast

Round 8 results

Beerwah Bulldogs 26 def Noosa Pirates 0
Caloundra Sharks def Nambour Crushers (forfeit)
Kawana Dolphins 46 def Gympie Devils 0
Bye: Caboolture Snakes

Ladder at Round 7

# Team P W L D B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 6 5 0 0 1 182 24
2 Kawana Dolphins 6 5 1 0 0 70 20
3 Caboolture Snakes 6 3 2 0 1 80 16
4 Beerwah Bulldogs 6 3 2 0 1 -24 16
5 Noosa Pirates 6 2 3 0 1 2 12
6 Gympie Devils 6 0 5 0 1 -128 4
7 Nambour Crushers 6 0 5 0 1 -182 4

Rockhampton Rugby League

Round 8 results

Fitzroy / Gracemere Sharks 24 def Tannum Sands Seagulls 6
Emu Parks Emus 38 def Gladstone Brothers 34
Norths Chargers 40 def Gladstone Valleys Diehards 30
Yeppoon Seagulls 30 def Rockhampton Brothers 26

Ladder at Round 7

# Team P W L D B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 5 4 0 1 0 90 9
2 Emu Park Emus 5 4 1 0 0 60 8
3 Norths Chargers 6 4 2 0 0 34 8
4 Fitzroy / Gracemere Sharks 6 4 2 0 0 34 8
5 Rockhampton Brothers 6 3 2 1 0 70 7
6 Gladstone Brothers 6 1 5 0 0 -58 2
7 Gladstone Valleys Diehards 5 1 4 0 0 -102 2
8 Tannum Sands Seagulls 5 0 5 0 0 -128 0

Rockhampton Rugby League Women’s

Round 7 results

Yeppoon Seagulls 24 def Rockhampton Brothers 14
Tannum Sands Seagulls 24 def Fitzroy / Gracemere 18
Emu Park Emus 22 def Gladstone Wallaby RLFC 10
Bye: Norths Chargers

Ladder at Round 6

# Team P W L D B +/- Pts
1 Emu Park Emus 5 4 0 1 0 86 9
2 Rockhampton Brothers 4 3 0 1 1 120 7
3 Fitzroy / Gracemere Sharks 4 3 1 0 1 52 6
4 Gladstone Wallaby RLFC 5 2 3 0 0 -40 4
5 Yeppoon Seagulls 4 1 3 0 1 -16 2
6 Tannum Sands Seagulls 4 1 3 0 1 -72 2
7 Norths Chargers 4 0 4 0 1 -130 0

Northern District Rugby League

Round 8 results

Miriam Vale Magpies def Avondale Tigers (forfeit)
South Kolan Sharks 30 def Gin Gin Hawks 28

Ladder at Round 7

# Team P W L D B +/- Pts
1 South Kolan Sharks 5 4 0 1 0 88 9
2 Miriam Vale Magpies 5 3 1 1 0 48 7
3 Gin Gin Hawks 5 1 4 0 0 -46 2
4 Avondale Tigers 5 1 4 0 0 -90 2

Central West Rugby League

Bye round

Ladder as it stands after Round 5

# Teams P W L D B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 4 4 0 0 1 72 10
2 Blackall Magpies 2 1 1 0 2 10 6
3 Winton Diamantina Devils 4 2 2 0 1 2 6
4 Barcaldine Sandgoannas 3 1 2 0 1 -36 4
5 Alpha Brumbies 5 1 4 0 0 -48 2

Roma and District Rugby League

Bye round

Ladder as it stands after Round 7

# Team P W L D B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 6 6 0 0 1 212 24
2 Mitchell Magpies 6 4 2 0 1 50 16
3 Wallumbilla / Surat Red Bulls 6 4 2 0 1 35 16
4 St George Saints 6 3 2 1 1 -1 14
5 Chinchilla Bulldogs 6 2 4 0 1 -18 8
6 Miles Devils 6 1 5 0 1 -84 4
7 Western Ringers 6 0 5 1 1 -176 2

South Burnett Rugby League

Scores TBC

Central Burnett Rugby League

Bye round

Ladder as it stands after Round 2

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gayndah Gladiators  1 1 0 0 1 12 4
2 Mundubbera Tigers 2 1 1 0 0 8 2
3 Monto Roos 1 0 1 0 1 -20 0

North region

CDRL A Grade

Round 10 results

Cairns Brothers 26 def Cairns Kangaroos 24
Mossman Sharks 36 def Ivanhoe Knights 12
Innisfail Brothers 28 def Yarrabah Seahawks 12
Atherton Roosters 30 def Tully Tigers 12
Edmonton Storm 42 def Mareeba Gladiators 22
Bye: Southern Suburbs Cockatoos

Current ladder

# Team P W L D B +/- Pts
1 Atherton Roosters 9 8 1 0 1 168 18
2 Cairns Brothers 9 8 1 0 1 148 18
3 Mossman Sharks 9 7 2 0 1 126 16
4 Innisfail Brothers 10 7 3 0 0 96 14
5 Ivanhoe Knights 8 5 3 0 2 78 14
6 Cairns Kangaroos 9 5 4 0 1 -8 12
7 Southern Suburbs Cockatoos 8 2 6 0 1 -56 6
8 Tully Tigers 9 3 6 0 0 -103 6
9 Yarrabah Seahawks 9 2 7 0 0 -108 6
10 Mareeba Gladiators 9 1 8 0 1 -209 4
11 Edmonton Storm 8 1 8 0 1 -132 0

Mackay Men

Round 8 results

Whitsunday Brahmans 22 def Souths Sharks 10
Carltons Devils 29 def Mackay Brothers 22
Mackay Magpies 30 def Moranbah Miners 16
Sarina Crocs 34 def Wests Tigers 0

Ladder at Round 7

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 6 4 2 0 0 60 8
2 Mackay Brothers 6 4 2 0 0 41 8
3 Carltons Devils 6 4 2 0 0 30 8
4 Wests Tigers 6 4 2 0 0 26 8
5 Moranbah Miners 6 2 3 1 0 -7 5
6 Sarina Crocs 6 2 3 1 0 -20 5
7 Whitsunday Brahmans 6 2 4 0 0 -80 4
8 Souths Sharks 6 1 5 0 0 -50 2

Mackay Women

Round 8 results

Mackay Brothers 20 def Carltons Devils 8
Mackay Magpies 46 def Moranbah Miners 0
Bye: Sarina Crocs

Ladder at Round 7

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 4 4 0 0 2 104 12
2 Mackay Brothers 4 3 1 0 2 86 8
3 Carltons Devils 3 1 2 0 3 30 8
4 Moranbah Miners 4 1 3 0 2 -106 4
5 Sarina Crocs 3 0 3 0 3 -114 4

Townsville District Rugby League Men

Round 9 results

Herbert Rivers Crushers 18 def Centrals ASA Tigers 12
Burdekin Roosters 38 def Western Lions 22
Townsville Brothers 28 def Charters Towers Miners 26
Bye: Norths Devils

Ladder at Round 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 Townsville Brothers 7 5 1 0 1 156 12
2 Herbert River Crushers 7 5 2 0 0 42 10
3 Western Lions 7 3 2 0 2 8 10
4 Burdekin Roosters 7 3 3 0 1 -10 8
5 Charters Towers Miners 7 2 3 1 1 6 7
6 Centrals ASA Tigers 7 2 4 0 1 -68 4
7 Norths Devils 7 0 5 1 1 -134 3

Townsville District Rugby League Women

Round 9 results

Burdekin Roosters 34 def Western Lions 20
Centrals ASA Tigers 28 def Herbert River Crushers 6
Charters Towers Miners 8 def Townsville Brothers 0
Bye: Norths Devils

Ladder at Round 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burdekin Roosters 7 6 0 0 1 178 14
2 Western Lions 7 3 2 0 2 18 10
3 Herbert River Crushers 7 5 2 0 0 -2 10
4 Centrals ASA Tigers 7 3 3 0 1 30 8
5 Charters Towers Miners 7 3 3 0 1 -26 8
6 Townsville Brothers 7 1 5 0 1 -122 4
7 Norths Devils 7 0 6 0 1 -76 2

Mount Isa Rugby League

Bye round

Ladder unavailable

Mount Isa Rugby League Women

Bye round

Ladder unavailable

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS