You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Coach hits milestone as Wests remain undefeated

Veteran mentor Craig Ingebrigtsen celebrated 50 games as the A grade coach for West Brisbane Panthers in style on Saturday, as his side extended their undefeated run this season with an astounding win over Carina.

West Brisbane, who sit atop of the Brisbane Rugby League A grade ladder and are yet to drop a game, were actually losing 24-22 to the Tigers in their Round 12 clash.

However, Ingebrigtsen’s men responded in a big way in the second stanza, running away with a 76-24 victory on a momentous occasion for the former Cup coach.

Ingebrigtsen, who reconnected with West Brisbane in 2019 after departing the Sunshine Coast Falcons, said he didn’t think he’d still be going after four seasons, but he had a great appreciation for the Panthers club and community rugby league.

“Being at that different level and then coming back to this level has been really refreshing,” Ingebrigtsen said.

“I thought I’d come back and help out for a year or two but I love it so much and the people invested in it.

“They’re all volunteers and they do it for nothing and it’s good to see them get enjoyment out of our success. That’s why I love doing it.

“I love that club. We have strong bonds and mateships.”

 

West Brisbane Panthers A grade team in the sheds last night at Carina after they defeated the Carina Tigers 76-24 in...

Posted by West Brisbane Panthers on Sunday, June 26, 2022

Since re-joining the club Ingebrigtsen has led the A grade side to two grand final appearances and now has them undefeated in season 2022.

He said the strength this year comes from their blend of youth and experience, but even with their success, there was plenty to learn from their first half against the Tigers in Round 12.

“It was a bit weird,” Ingebrigtsen said.

“To be down 24-22 at halftime and then win it 76-24 … it was a really clear mindset in the second half that gave us a really good result.

“That’s the frustrating thing at this level that can’t happen at the next level. You can’t just turn the tap on when you want at the next level but these guys were able to do that.

“It makes me very nervous and it makes the staff and players nervous that it can happen at any time.

“That opposition was very good and everyone is up to play against us at the moment … everyone wants to be the first to knock us off.

“We’re aware it’s going to happen. You can’t keep winning forever.

“For us, it’s just about us minimising that risk. We’ve worked really hard on continual improvement.

“We’re really just worried about making ourselves the best we can make ourselves. I’m a bit more experienced that I understand that sort of stuff now.

“I know we have such a good group. They set their own standards and they work really hard on that. We challenge them a lot regarding those standards they’ve set.”

Main image: Craig Ingebrigtsen and family ahead of his 50th game as A grade coach for West Brisbane. Photo: West Brisbane Panthers Facebook

Full scores and information for all Queensland A Grade competitions for the weekend June 24-26 are below.

South East region

BRL Premier A Grade

Round 12 results

Bulimba Bulldogs 46 def Normanby Hounds 10
Wynnum Manly Juniors 32 def Valleys Diehards 30
Wests Brisbane Panthers 76 def Carina Tigers 24
Brighton Roosters 30 def Beenleigh Pride 14
Pine Rivers Bears 54 def Souths Junior Magpies 10

# Team P W L D B +/- Pts
1 West Brisbane Panthers 11 11 0 0 0 218 33
2 Bulimba Bulldogs 11 9 2 0 0 190 29
3 Beenleigh Pride 11 6 4 1 0 38 24
4 Pine Rivers Bears 10 6 3 1 0 108 23
5 Brighton Roosters 11 5 6 0 0 62 21
6 Wynnum Juniors 11 5 6 0 0 -34 21
7 Valleys Diehards 10 5 5 0 0 2 20
8 Normanby Hounds 11 3 8 0 0 -166 17
9 Carina Tigers 11 2 9 0 0 -180 15
10 Souths Junior 11 1 10 0 0 -238 13

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 3 results (replay of postponed matches)

Mudgeeraba Redbacks 44 def Burleigh Bears 8
Currumbin Eagles 24 def Ormeau Shearers 14

# Team P W L D B +/- Pts
1 Southport Tigers 10 7 3 0 0 128 24
2 Mudgeeraba Redbacks 10 7 3 0 0 121 24
3 Burleigh Bears 10 7 3 0 0 67 24
4 Tugun Seahawks 11 6 5 0 0 44 23
5 Runaway Bay Seagulls 10 6 4 0 0 20 22
6 Ormeau Shearers 11 4 7 0 0 -39 19
7 Currumbin Eagles 10 3 7 0 0 -72 16
8 Helensvale Hornets 10 1 9 0 0 -269 12

A Grade Premiership – Ipswich

Round 10 results

Redbank Plains Bears 38 def Brothers Ipswich 12
Norths Tigers 34 def Goodna Eagles 24
Swifts Bluebirds 18 def Fassifern Bombers 14

# Team P W L D B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 8 8 0 0 0 182 16
2 Redbank Plains Bears 8 4 3 0 1 50 10
3 Brothers Ipswich 8 3 4 0 1 -16 8
4 Norths Tigers 8 4 4 0 0 -36 8
5 Fassifern Bombers 8 2 5 0 1 -26 6
6 Goodna Eagles 5 0 5 0 0 -154 0

South East Women's Holcim Cup

Round 8 results

Wynnum Manly Juniors 20 def Goodna Eagles 18
Valleys Diehards 44 def Runaway Bay Seagulls 0
Ormeau Shearers 48 def Waterford/Logan Brothers 18

# Team P W L D B +/- Pts
1 Goodna Eagles 7 6 1 0 0 132 19
2 Ormeau Shearers 8 4 3 1 0 50 17
3 Wynnum Manly Juniors 8 4 4 0 0 -56 16
4 Valleys Diehards 7 4 3 0 0 74 15
5 Runaway Bay Seagulls 7 3 3 1 0 16 14
6 Waterford / Logan Brothers 7 0 7 0 0 -216 7

Central region

4BU/HITZ FM Bundaberg A Grade Premiership

Round 12 results

Waves Tigers 48 def Hervey Bay Seagulls 10
Maryborough Wallaroos 14 drew East Magpies 14
Bundaberg Past Brothers 28 def West Panthers 26

# Team P W L D B +/- Pts
1 Waves Tigers 11 8 2 1 0 122 17
2 Hervey Bay Seagulls 11 6 2 2 0 138 15
3 West Panthers 11 5 5 0 0 18 11
4 Past Brothers Bundaberg 11 5 5 1 0 -22 11
5 East Magpies 11 3 6 1 0 6 8
6 Wallaroos Maryborough 11 1 8 1 0 -262 4

Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women’s Premiership

Round 8 results

Bluff Rabbitohs 20 drew Emerald Tigers 20 
Blackwater Crushettes 50 def Emerald Brothers 0

# Team P W L D B +/- Pts
1 Blackwater Crushettes 8 7 1 0 0 142 14
2 Bluff Rabbitohs 8 4 3 1 0 104 9
3 Emerald Tigers 8 4 3 1 0 40 9
4 Emerald Brothers 8 0 8 0 0 -286 0

Central Highlands Emerald Industrial Supplies Men's Premiership

Round 11 results

Clermont Bears def Blackwater Crushers (forfeit)
Bluff Rabbitohs 20 drew Emerald Tigers 20
Springsure Mountain Men 30 def Emerald Brothers 22
Dysart Bulls def Middlemount Panthers (forfeit)

# Team P W L D B +/- Pts
1 Dysart Bulls 11 10 1 0 0 368 20
2 Clermont Bears  11 9 2 0 0 220 18
3 Springsure Mountain Men 11 9 2 0 0 108 18
4 Emerald Tigers  11 4 6 1 0 -16 9
5 Emerald Brothers 11 4 7 0 0 -118 8
6 Bluff Rabbitohs 11 3 7 1 0 -70 5
7 Middlemount Panthers 11 2 9 0 0 -200 4
8 Blackwater Crushers 11 2 9 0 0 -292 4

Hutchinson Builders Toowoomba Men’s Premiership

Round 11 results

Highfields Eagles 28 def Warwick Cowboys 24
Goondiwindi Boars 30 def Toowoomba Valleys Roosters 28
Dalby Diehards 24 def Oakey Bears 12
Gatton Hawks 60 def Southern Suburbs Tigers 10
Wattles Warriors 56 def Toowoomba Brothers 20
Pittsworth Danes 56 def Newtown Lions 12

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 11 8 2 0 0 306 15
2 Highfields Eagles 11 8 2 0 0 229 15
3 Wattles Warriors 11 8 2 0 0 193 15
4 Dalby Diehards 11 8 2 0 0 116 15
5 Goondiwindi Boars 11 7 3 0 0 78 13
6 Warwick Cowboys  11 6 4 0 0 132 13
7 Toowoomba Valleys Roosters 11 6 4 0 0 108 13
8 Southern Suburbs Tigers 11 3 7 0 0 -162 7
9 Pittsworth Danes 11 2 8 0 0 -86 5
10 Toowoomba Brothers 11 2 8 0 0 -104 5
11 Oakey Bears 11 2 8 0 0 -164 5
12 Newtown Lions 11 0 10 0 0 -602 1

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 11 results

Oakey Bears 28 def Dalby Diehards 10
Goondiwindi Boars 12 def Toowoomba Valleys Roosters 10
Newtown Lions 74 def Pittsworth Danes 0
Byes: Gatton Hawks, Highfields Eagles, Toowoomba Brothers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 8 8 0 0 0 332 16
2 Newtown Lions 8 6 1 0 0 214 13
3 Oakey Bears 8 5 2 0 0 74 11
4 Goondiwindi Boars 8 5 3 0 0 6 10
5 Toowoomba Valleys Roosters 8 4 3 0 0 68 9
6 Toowoomba Brothers 8 2 5 0 0 -154 5
7 Highfields Eagles 8 1 6 0 0 -116 3
8 Dalby Diehards 8 1 6 0 0 -150 3
9 Pittsworth Danes 8 1 7 0 0 -274 2

Maudsley Excavations Cup Men - Sunshine Coast

Round 10 results

Maroochydore Swans 26 def Beerwah Bulldogs 18
Gympie Devils 38 def Noosa Pirates 18
Kawana Dolphins 32 def Nambour Crushers 4
Caloundra Sharks 30 def Caboolture Snakes 16

# Team P W L D B +/- Pts
1 Maroochydore Swans 9 7 0 2 0 118 34
2 Kawana Dolphins 9 7 2 0 0 160 30
3 Beerwah Bulldogs 9 6 3 0 0 79 26
4 Noosa Pirates 9 4 4 1 0 -58 20
5 Caboolture Snakes 9 3 4 2 0 -4 18
6 Caloundra Sharks 8 2 5 1 0 -24 14
7 Gympie Devils 8 2 6 0 0 -116 12
8 Nambour Crushers 9 1 8 0 0 -155 6

Maudsley Excavations Cup Women – Sunshine Coast

Round 10 results

Kawana Dolphins 58 def Nambour Crushers 4
Noosa Pirates 26 def Gympie Devils 10
Caboolture Snakes 16 def Caloundra Sharks 10
Bye: Beerwah Bulldogs

# Team P W L D B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 9 7 1 0 1 218 32
2 Kawana Dolphins 10 7 2 0 1 168 32
3 Caboolture Snakes 9 5 2 0 2 126 28
4 Beerwah Bulldogs 9 5 2 0 2 42 28
5 Noosa Pirates 9 3 4 0 2 -8 20
6 Gympie Devils 9 0 8 0 1 -230 4
7 Nambour Crushers 9 0 8 0 1 -316 4

Rockhampton Rugby League

Round 9 results

Fitzroy/Gracemere Sharks 29 def Emu Park Emus 6
Valleys Diehards 20 def Tannum Sands Seagulls 16
Rockhampton Brothers 40 def Gladstone Brothers 10
Yeppoon Seagulls 38 def Norths Chargers 20

# Team P W L D B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 7 6 0 1 0 130 14
2 Emu Park Emus 7 5 2 0 0 59 11
3 Fitzroy / Gracemere Sharks 7 5 2 0 0 57 10
4 Norths Chargers 8 5 3 0 0 26 10
5 Rockhampton Brothers 8 4 3 1 0 96 9
6 Gladstone Valleys Diehards 8 3 5 0 0 -96 6
7 Gladstone Brothers 8 1 7 0 0 -92 2
8 Tannum Sands Seagulls 7 0 7 0 0 -144 0

Rockhampton Rugby League Women’s

Round 9 results

Rockhampton Brothers 36 def Gladstone Wallaby RLFC 20
Yeppoon Seagulls 72 def Norths Chargers 0
Emu Park Emus 46 def Fitzroy/Gracemere Sharks 4
Bye: Tannum Sands Seagulls

# Team P W L D B +/- Pts
1 Emu Park Emus 7 6 0 1 0 140 13
2 Rockhampton Brothers 7 5 1 1 0 150 11
3 Yeppoon Seagulls  7 3 4 0 0 54 6
4 Fitzroy / Gracemere Sharks 6 3 3 0 0 -14 6
5 Gladstone Wallaby RLFC 8 3 5 0 0 -56 6
6 Tannum Sands Seagulls 5 2 3 0 0 -26 4
7 Norths Chargers 6 0 6 0 0 -248 0

Northern District Rugby League

Round 9 results

Gin Gin Hawks 50 def Avondale Tigers 0
Miriam Vale Magpies 60 def South Kolan Sharks 8

# Team P W L D B +/- Pts
1 Miriam Vale Magpies 7 5 1 1 0 130 11
2 South Kolan Sharks 7 5 1 1 0 38 11
3 Gin Gin Hawks 7 2 5 0 0 2 4
4 Avondale Tigers 7 1 6 0 0 -170 2

Central West Rugby League

Round 7 results

Blackall Magpies 24 def Longreach/Ilfracombe Tigers 16
Winton Diamantina Devils 42 def Barcaldine Sandgoannas 14
Bye: Alpha Brumbies

# Teams P W L D B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 6 4 2 0 1 50 8
2 Winton Diamantina Devils 6 4 2 0 1 44 8
3 Blackall Magpies 5 4 1 0 2 40 8
4 Alpha Brumbies 6 1 5 0 2 -62 2
5 Barcaldine Sandgoannas 5 1 4 0 2 -72 2

Roma and District Rugby League

Round 9 results

Roma Cities Gladiators 26 def Mitchell Magpies 10
St George Saints 52 def Miles Devils 6
Chinchilla Bulldogs 60 def Western Ringers 6
Bye: Wallumbilla / Surat Red Bulls

# Team P W L D B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 8 8 0 0 0 256 32
2 Mitchell Magpies 8 5 3 0 0 96 20
3 St George Saints 7 4 2 1 0 45 18
4 Chinchilla Bulldogs 8 4 4 0 0 52 16
5 Wallumbilla / Surat Red Bulls 7 4 3 0 0 7 16
6 Miles Devils 8 1 7 0 0 -146 4
7 Western Ringers 8 0 7 1 0 -292 2

South Burnett Rugby League

Round 8 results

Murgon Mustangs 28 def Wondai Wolves 26
Cherbourg Hornets 28 def Nanango Stags 22
Bye: Kingaroy Red Ants

# Team P W L D B +/- Pts
1 Murgon Mustangs 5 5 0 0 0 40 10
2 Nanango Stags 6 4 2 0 0 60 8
3 Cherbourg Hornets 6 3 3 0 0 -116 6
4 Kingaroy Red Ants 5 1 4 0 0 50 2
5 Wondai Wolves 6 1 5 0 0 -46 2

Central Burnett Rugby League

Round 4 results

Monto Roos 44 def Mundubbera Tigers 24
Bye: Gayndah Gladiators

# Team P W L D B +/- Pts
1 Monto Roos 3 2 1 0 1 28 6
2 Gayndah Gladiators  2 1 1 0 2 4 6
3 Mundubbera Tigers 3 1 2 0 1 -32 4

North region

CDRL A Grade

Round 11 results

Ivanhoe Knights 36 def Atherton Roosters 26
Innisfail Brothers 42 def Edmonton Storm 18
Southern Suburbs Cockatoos 26 def Tully Tigers 20
Mossman Sharks 40 def Cairns Brothers 34
Cairns Kangaroos 48 def Mareeba Gladiators 12
Bye: Yarrabah Seahawks

# Team P W L D B +/- Pts
1 Atherton Roosters 10 8 2 0 1 158 18
2 Cairns Brothers 10 8 2 0 1 142 18
3 Mossman Sharks 10 8 2 0 1 132 18
4 Innisfail Brothers 11 8 3 0 0 120 16
5 Ivanhoe Knights 9 6 3 0 2 88 16
6 Cairns Kangaroos 10 6 4 0 1 28 14
7 Southern Suburbs Cockatoos 10 4 6 0 1 -40 10
8 Yarrabah Seahawks 9 2 7 0 2 -108 8
9 Tully Tigers 11 3 8 0 0 -119 6
10 Mareeba Gladiators 10 1 9 0 1 -245 4
11 Edmonton Storm 10 1 9 0 1 -156 0

Mackay Men

Round 9 results

Mackay Magpies 32 def Souths Sharks 16
Moranbah Miners 22 drew Mackay Brothers 22
Whitsunday Brahmans 24 def Sarina Crocs 22
Wests Tigers 32 def Carltons Devils 24

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 9 6 3 0 0 84 12
2 Carltons Devils 9 6 3 0 0 35 12
3 Wests Tigers 9 6 3 0 0 6 12
4 Mackay Brothers 9 5 3 1 0 48 11
5 Whitsunday Brahmans 9 4 5 0 0 -80 8
6 Sarina Crocs 9 3 5 1 0 6 7
7 Moranbah Miners 9 2 5 2 0 -27 6
8 Souths Sharks 9 2 7 0 0 -72 4

Mackay Women

Round 9 results

Mackay Brothers 16 def Moranbah Miners 12
Byes: Carltons Devils, Mackay Magpies, Sarina Crocs

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 5 5 0 0 3 150 16
2 Mackay Brothers 6 5 1 0 3 102 16
3 Carltons Devils 5 2 3 0 3 36 10
4 Sarina Crocs 4 0 4 0 4 -132 8
5 Moranbah Miners 6 1 5 0 3 -156 8

Townsville District Rugby League Men

Round 10 results

Centrals ASA Tigers 40 def Townsville Brothers 28
Charters Towers Miners 36 def Burdekin Roosters 18
Western Lions 40 def Norths Devils 12
Bye: Herbert River Crushers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Townsville Brothers 10 7 2 0 1 178 16
2 Herbert River Crushers 10 7 2 0 1 54 16
3 Burdekin Roosters 10 4 4 0 2 -12 12
4 Western Lions 10 4 4 0 2 -20 12
5 Charters Towers Miners 10 4 4 1 1 62 11
6 Centrals ASA Tigers 10 3 6 0 1 -68 8
7 Norths Devils 10 0 7 1 2 -194 5

Townsville District Rugby League Women

Round 10 results

Centrals ASA Tigers def Townsville Brothers (forfeit)
Burdekin Roosters 20 def Charters Towers Miners 16
Western Lions 40 def Norths Devils 0
Bye: Herbert River Crushers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burdekin Roosters 10 8 0 0 2 196 20
2 Western Lions 10 5 3 0 2 88 14
3 Herbert River Crushers 10 6 3 0 1 2 14
4 Centrals ASA Tigers 10 5 4 0 1 66 12
5 Charters Towers Miners 10 4 5 0 1 -66 10
6 Norths Devils 10 1 7 0 2 -112 6
7 Townsville Brothers 10 1 8 0 1 -174 4

Mount Isa Rugby League

Round 9 results

Mount Isa Townies 36 def Mount Isa Wanderers 28
Bye: Mount Isa Brothers

Ladder unavailable

Mount Isa Rugby League Women

Results TBC

Ladder unavailable

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS