You have skipped the navigation, tab for page content
Statewide score wrap: Underdogs find success in Central Highlands

A growing off-field bond has helped Emerald Brothers notch up their first win of the season in the Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women's Premiership.

It's been a tough few months for the side in the premiership, after they went nine rounds without registering any points on the competition ladder.

But on Sunday, they finally claimed a victory - and an impressive one at that - as they beat Bluff Rabbitohs 54-6.

Recent results show the team weren't far away from this win, with a 10-6 loss to Emerald Tigers last week and a 14-8 defeat to Bluff in their last meeting with the Rabbitohs last month.

 

Congratulations to our ladies for taking home the win! 💪🏻💪🏻 58-6 to brothers ladies

Posted by Emerald Brothers RLC on Sunday, July 10, 2022

First year player, Stephanie Kelbassa, said the team knew it was coming closer, not just because of form, but because of the way they had grown together over the past few months.

"We started from the bottom," Kelbassa said.

"We basically threw a group of girls together and hardly any of us knew each other. There was one or two of us who knew each other but mostly, we were strangers.

"To go from that to now, it was well-deserved.

"The club is so family orientated. It’s not a club… it feels as if we’re one big family. That makes it easier to play. It does feel like you’ve been there forever."

Kelbassa is also the secretary at Brothers while her partner and brother also play with Emerald.

Given the convincing scoreline, Kelbassa was more and more hopeful of taking the two points as the game went on, but the fact they had won didn't truly sink in until the final hooter sounded.

"We got to play the whole 60 minutes and we got the win we’ve been working hard for," Kelbassa said.

"It is always good to get an outstanding win like that but for us girls to experience just a win in general, it was enough for us.

"It was awesome. It was a really good feeling. To see all my team mates' faces and how proud we are of each other, it brings you that bit more closer.

"We worked so hard to get there."

Full scores and information for all Queensland A Grade competitions for the weekend July 8-10 are below.

South East region

BRL Premier A Grade

Round 13 results 

Valleys Diehards 46 def Carina Tigers 16
Wests Panthers 46 def Brighton Roosters 10
Wynnum Manly Juniors 26 def Souths Junior 12
Bulimba Bulldogs 42 def Pine Rivers Bears 30
Normanby Hounds 24 def Beenleigh Pride 12

# Team P W L D B +/- Pts
1 West Brisbane Panthers 12 12 0 0 0 254 36
2 Bulimba Bulldogs 12 10 2 0 0 202 32
3 Pine Rivers Bears 12 7 4 1 0 116 27
4 Beenleigh Pride 12 6 5 1 0 26 25
5 Valleys Diehards 12 6 6 0 0 12 24
6 Wynnum Juniors 12 6 6 0 0 -20 24
7 Brighton Roosters 12 5 7 0 0 26 22
8 Normanby Hounds 12 4 8 0 0 -154 20
9 Carina Tigers 12 2 10 0 0 -210 16
10 Souths Junior 12 1 11 0 0 -252 14

QTOP Premiership - Gold Coast

Round 13 results 

Burleigh Bears 34 def Currumbin Eagles 22
Helensvale Hornets 28 drew Mudgeeraba Redbacks 28
Ormeau Shearers 24 def Southport Tigers 20
Tugun Seahawks 34 def Runaway Bay Seagulls 12

# Team P W L D B +/- Pts
1  Burleigh Bears 12 9 3 0 0 97 30
2 Tugun Seahawks 13 8 5 0 0 92 29
3 Southport Tigers 12 8 4 0 0 130 28
4 Mudgeeraba Redbacks 11 7 3 1 0 121 26
5 Runaway Bay Seagulls 11 6 5 0 0 -2 23
6 Ormeau Shearers 13 5 8 0 0 -53 23
7 Currumbin Eagles 12 3 9 0 0 -90 18
8 Helensvale Hornets 12 1 10 1 0 -295 15

A Grade Premiership – Ipswich

Round 12 results

Norths Tigers 22 def Goodna Eagles 12
Brothers Ipswich 40 def Redbank Plains Bears 24
Swifts Bluebirds 46 def Fassifern Bombers 10

# Team P W L D B +/- Pts
1 Swifts Bluebirds 10 10 0 0 0 228 20
2 Brothers Ipswich 10 5 4 0 1 42 12
3 Redbank Plains Bears 10 4 5 0 1 24 10
4 Norths Tigers 10 5 5 0 0 -68 10
5 Fassifern Bombers 10 2 7 0 1 -64 6
6 Goodna Eagles 7 1 6 0 0 -162 2

South East Women's Holcim Cup

Round 9 results

Runaway Bay 16 def Goodna Eagles 14
Ormeau Shearers 32 def Wynnum Manly Juniors 16
Valleys Diehards def Waterford / Logan Brothers (forfeit)

# Team P W L D B +/- Pts
1 Goodna Eagles 9 6 2 1 0 130 22
2 Valleys Diehards 9 6 2 0 0 144 20
3 Ormeau Shearers 9 5 3 1 0 66 20
4 Runaway Bay Seagulls 9 4 3 2 0 18 19
5 Wynnum Manly Juniors 9 4 4 0 0 -72 16
6 Waterford / Logan Brothers 9 0 8 0 0 -286 9

Central region

4BU/HITZ FM Bundaberg A Grade Premiership

Round 14 results

Waves Tigers 40 def Maryborough Wallaroos 8
Hervey Bay Seagulls 60 def Wests Panthers 0
East Magpies 26 def Bundaberg Past Brothers 16

# Team P W L D B +/- Pts
1 Waves Tigers 12 9 2 1 0 130 19
2 Hervey Bay Seagulls 12 6 3 2 0 136 15
3 Past Brothers Bundaberg 12 6 5 1 0 8 13
4 East Magpies 12 5 6 0 0 10 11
5 West Panthers 12 4 6 1 0 8 10
6 Wallaroos Maryborough 12 1 9 1 0 -292 4

Central Highlands Fair Dinkum Fresh Women’s Premiership

Round 10 results

Blackwater Crushettes 46 def Emerald Tigers 12
Emerald Brothers 54 def Bluff Rabbitohs 6

# Team P W L D B +/- Pts
1 Blackwater Crushettes 10 8 2 0 0 174 16
2 Bluff Rabbitohs 10 5 4 1 0 58 11
3 Emerald Tigers 10 5 4 1 0 10 11
4 Emerald Brothers 10 1 9 0 0 -242 2

Central Highlands Emerald Industrial Supplies Men's Premiership

Round 13 results

Emerald Tigers 42 def Middlemount Panthers 34
Springsure Mountain Men 52 def Blackwater Crushers 16
Clermont Bears 28 def Emerald Brothers 18
Dysart Bulls def Bluff Rabbitohs (forfeit)

# Team P W L D B +/- Pts
1 Dysart Bulls 13 11 2 0 0 492 22
2 Clermont Bears  13 11 2 0 0 258 22
3 Springsure Mountain Men 13 11 2 0 0 168 22
4 Emerald Tigers  13 6 6 1 0 18 13
5 Emerald Brothers 13 4 9 0 0 -154 8
6 Bluff Rabbitohs 13 4 8 1 0 -98 7
7 Middlemount Panthers 13 2 11 0 0 -232 4
8 Blackwater Crushers 13 2 11 0 0 -452 4

Hutchinson Builders Toowoomba Men’s Premiership

Round 12 results

Goondiwindi Boars 114 def Newtown Lions 0
Dalby Diehards 46 def Toowoomba Brothers 12
Gatton Hawks 20 def Oakey Bears 12
Warwick Cowboys 46 def Pittsworth Danes 16
Highfields Eagles 70 def Southern Suburbs Tigers 12
Wattles Warriors 52 def Toowoomba Valleys Roosters 18

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 12 9 2 0 0 314 19
2 Highfields Eagles 12 9 2 0 0 287 19
3 Wattles Warriors 12 9 2 0 0 227 19
4 Dalby Diehards 12 9 2 0 0 150 19
5 Goondiwindi Boars 12 8 3 0 0 192 17
6 Warwick Cowboys  12 7 4 0 0 162 15
7 Toowoomba Valleys Roosters 12 6 5 0 0 74 13
8 Southern Suburbs Tigers 12 3 8 0 0 -220 7
9 Pittsworth Danes 12 2 9 0 0 -116 5
10 Toowoomba Brothers 12 2 9 0 0 -138 5
11 Oakey Bears 12 2 9 0 0 -172 5
12 Newtown Lions 12 0 11 0 0 -760 1

Toowoomba Sports Club Women's Premiership

Round 12 results

Gatton Hawks 16 def Oakey Bears 4
Dalby Diehards 38 def Toowoomba Brothers 4
Newtown Lions 40 def Goondiwindi Boars 20
Byes: Toowoomba Valleys Roosters, Pittsworth Danes, Highfields Eagles

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gatton Hawks 9 9 0 0 0 344 18
2 Newtown Lions 9 7 1 0 0 234 15
3 Oakey Bears 9 5 3 0 0 62 11
4 Goondiwindi Boars 9 5 4 0 0 -14 10
5 Toowoomba Valleys Roosters 9 4 3 0 0 68 9
6 Dalby Diehards 9 2 6 0 0 -116 5
7 Toowoomba Brothers 9 2 6 0 0 -188 5
8 Highfields Eagles 9 1 6 0 0 -116 3
9 Pittsworth Danes 9 1 7 0 0 -274 2

Maudsley Excavations Cup Men - Sunshine Coast

Round 12 results

Kawana Dolphins 13 def Caboolture Snakes 12
Noosa Pirates 38 def Nambour Crushers 10
Maroochydore 50 def Caloundra 4
Beerwah Bulldogs 46 def Gympie Devils 4

# Team P W L D B +/- Pts
1 Maroochydore Swans 11 9 0 2 0 192 42
2 Kawana Dolphins 11 9 2 0 0 175 38
3 Beerwah Bulldogs 11 7 4 0 0 107 30
4 Noosa Pirates 11 5 5 1 0 -32 24
5 Caboolture Snakes 11 3 6 2 0 -11 18
6 Caloundra Sharks 10 3 6 1 0 -68 18
7 Gympie Devils 10 2 8 0 0 -186 12
8 Nambour Crushers 11 2 9 0 0 -177 10

Maudsley Excavations Cup Women – Sunshine Coast

Round 12 results

Noosa Pirates 30 def Nambour Crushers 4
Kawana Dolphins 44 def Caboolture Snakes 16
Beerwah Bulldogs 26 def Gympie Devils 24
Bye: Caloundra Sharks

# Team P W L D B +/- Pts
1 Caloundra Sharks 11 8 1 0 2 232 40
2 Kawana Dolphins 12 9 2 0 1 228 40
3 Caboolture Snakes 11 6 3 0 2 156 32
4 Beerwah Bulldogs 11 6 3 0 2 12 32
5 Noosa Pirates 11 4 5 0 2 4 24
6 Gympie Devils 11 0 9 0 2 -232 8
7 Nambour Crushers 11 0 10 0 1 -400 4

Rockhampton Rugby League

Round 11 results

Gladstone Brothers 12 def Gladstone Valleys Diehards 10
Tannum Sands Seagulls 30 def Emu Park Emus 22
Fitzroy / Gracemere Sharks 22 def Yeppoon Seagulls 20
Rockhampton Brothers 32 def Norths Chargers 12

Current ladder not available. Ladder below as it stands after Round 10.

# Team P W L D B +/- Pts
1 Yeppoon Seagulls 7 6 0 1 0 130 14
2 Fitzroy / Gracemere Sharks 8 6 2 0 0 59 12
3 Emu Park Emus 7 5 2 0 0 59 11
4 Norths Chargers 8 5 3 0 0 26 10
5 Rockhampton Brothers 8 4 3 1 0 96 9
6 Gladstone Valleys Diehards 8 3 5 0 0 -96 6
7 Gladstone Brothers 9 1 8 0 0 -94 2
8 Tannum Sands Seagulls 7 0 7 0 0 -144 0

Rockhampton Rugby League Women’s

Round 11 results

Emu Park Emus 34 def Tannum Sands Seagulls 10
Rockhampton Brothers 60 def Norths Chargers 0
Fitzroy / Gracemere Sharks 38 def Yeppoon Seagulls 16
Bye: Gladstone Wallaby RLFC

Current ladder not available. Ladder below as it stands after Round 10.

# Team P W L D B +/- Pts
1 Emu Park Emus 7 6 0 1 0 140 13
2 Rockhampton Brothers 7 5 1 1 0 150 11
3 Yeppoon Seagulls  8 4 4 0 0 78 8
4 Gladstone Wallaby RLFC 9 4 5 0 0 -54 8
5 Fitzroy / Gracemere Sharks 7 3 4 0 0 -16 6
6 Tannum Sands Seagulls 6 2 4 0 0 -50 4
7 Norths Chargers 6 0 6 0 0 -248 0

Northern District Rugby League

Round 11 results

Miriam Vale Magpies 34 def Gin Gin Hawks 32
Avondale Tigers 34 def South Kolan Sharks 22

# Team P W L D B +/- Pts
1 Miriam Vale Magpies 9 7 1 1 0 144 15
2 South Kolan Sharks 9 5 2 2 0 26 12
3 Gin Gin Hawks 9 2 6 1 0 0 5
4 Avondale Tigers 9 2 7 0 0 -170 4

Central West Rugby League

Round 9 results

Barcaldine Sandgoannas 15 def Alpha Brumbies 4
Blackall Magpies 32 def Winton Diamantina Devils 12
Bye: Longreach / Ilfracombe Tigers

# Teams P W L D B +/- Pts
1 Longreach / Ilfracombe Tigers 7 5 2 0 2 76 10
2 Blackall Magpies 7 5 2 0 2 58 10
3 Winton Diamantina Devils 7 4 3 0 2 24 8
4 Barcaldine Sandgoannas 7 3 4 0 2 -59 6
5 Alpha Brumbies 8 1 7 0 1 -99 2

Roma and District Rugby League

Results TBC.

Ladder as it stands after Round 10.

# Team P W L D B +/- Pts
1 Roma Cities Gladiators 9 9 0 0 0 264 36
2 Mitchell Magpies 9 5 4 0 0 94 20
3 Wallumbilla / Surat Red Bulls 8 5 3 0 0 67 20
4 Chinchilla Bulldogs 9 5 4 0 0 54 20
5 St George Saints 8 4 3 1 0 39 18
6 Miles Devils 8 1 7 0 0 -146 4
7 Western Ringers 9 0 8 1 0 -352 2

South Burnett Rugby League

Round 10 results

Murgon Mustangs 44 def Kingaroy Red Ants 32
Wondai Wolves 24 def Cherbourg Hornets 20
Bye: Nanango Stags

# Team P W L D B +/- Pts
1 Murgon Mustangs 7 6 1 0 0 32 12
2 Nanango Stags 7 5 2 0 0 80 10
3 Cherbourg Hornets 7 3 4 0 0 -120 6
4 Kingaroy Red Ants 7 2 5 0 0 46 4
5 Wondai Wolves 8 2 6 0 0 -50 4

Central Burnett Rugby League

Round 6 results

Gayndah Gladiators 70 def Monto Roos 4
Bye: Mundubbera Tigers

# Team P W L D B +/- Pts
1 Gayndah Gladiators  4 3 1 0 2 76 10
2 Monto Roos 4 2 2 0 2 -58 8
3 Mundubbera Tigers 4 1 3 0 2 -18 6

North region

CDRL A Grade

Round 13 results

Edmonton Storm 30 def Ivanhoe Knights 22
Mossman Sharks 34 def Southern Suburbs Cockatoos 20
Cairns Kangaroos 32 def Tully Tigers 18
Cairns Brothers 42 def Yarrabah Seahawks 28
Byes: Innisfail Brothers, Mareeba Gladiators, Atherton Roosters

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mossman Sharks 12 10 2 0 1 154 22
2 Atherton Roosters 11 8 3 0 2 156 20
3 Cairns Brothers 12 9 3 0 1 150 20
4 Innisfail Brothers 12 9 3 0 1 126 20
5 Ivanhoe Knights 11 7 3 0 2 86 18
6 Cairns Kangaroos 11 7 4 0 2 42 18
7 Southern Suburbs Cockatoos 12 4 7 0 1 -60 10
8 Yarrabah Seahawks 11 3 7 0 2 -120 10
9 Tully Tigers 13 4 8 0 0 -119 8
10 Mareeba Gladiators 11 1 10 0 2 -259 6
11 Edmonton Storm 12 2 10 0 1 -156 -2

Mackay Men

Round 11 results

Mackay Magpies 26 def Whitsunday Brahmans 12
Mackay Brothers 20 def Sarina Crocs 12
Moranbah Miners 26 drew Wests Tigers 26
Souths Sharks 38 def Carltons Devils 28

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 11 8 3 0 0 112 16
2 Wests Tigers 11 7 3 1 0 28 15
3 Carltons Devils 11 7 4 0 0 75 14
4 Mackay Brothers 11 6 4 1 0 30 13
5 Souths Sharks 11 4 7 0 0 -36 8
6 Whitsunday Brahmans 11 4 7 0 0 -116 8
7 Sarina Crocs 11 3 7 1 0 -16 7
8 Moranbah Miners 11 2 6 3 0 -77 7

Mackay Women

Round 11 results

Mackay Brothers 64 def Sarina Crocs 6
Byes: Moranbah Miners, Mackay Magpies, Carltons Devils

# Team P W L D B +/- Pts
1 Mackay Magpies 6 6 0 0 5 192 22
2 Mackay Brothers 7 6 1 0 4 60 20
3 Carltons Devils 5 2 3 0 5 56 14
4 Moranbah Miners 6 1 5 0 4 -86 10
5 Sarina Crocs 6 0 6 0 5 -182 10

Townsville District Rugby League Men

Round 11 results

Centrals ASA Tigers 22 def Western Lions 20
Herbert River Crushers 34 def Norths Devils 8
Townsville Brothers 36 def Burdekin Roosters 20
Bye: Charters Towers Miners

# Team P W L D B +/- Pts
1 Townsville Brothers 11 8 2 0 1 194 18
2 Herbert River Crushers 11 8 2 0 1 80 18
3 Western Lions 12 5 5 0 2 6 14
4 Burdekin Roosters 11 4 5 0 2 -28 12
5 Charters Towers Miners 10 4 4 1 1 62 11
6 Centrals ASA Tigers 11 4 6 0 1 -66 10
7 Norths Devils 12 0 9 1 2 -248 5

Townsville District Rugby League Women

Round 11 results

Centrals ASA Tigers 30 def Western Lions 24
Burdekin Roosters 30 def Townsville Brothers 6
Herbert River Crushers 24 def Norths Devils 0
Bye: Charters Towers Miners

# Team P W L D B +/- Pts
1 Burdekin Roosters 11 9 0 0 2 220 22
2 Herbert River Crushers 11 7 3 0 1 26 16
3 Western Lions 11 5 4 0 2 82 14
4 Centrals ASA Tigers 11 6 4 0 1 72 14
5 Charters Towers Miners 11 4 5 0 2 -66 10
6 Norths Devils 11 1 8 0 2 -136 6
7 Townsville Brothers 11 1 9 0 1 -198 4

Mount Isa Rugby League

Preliminary final

Mt Isa Townies 36 def Mt Isa Brothers 6

Ladder unavailable

Mount Isa Rugby League Women

Results TBC

Ladder unavailable

Acknowledgement of Country

Queensland Rugby League respects and honours the Traditional Custodians of the land and pay our respects to their Elders past, present and future. We acknowledge the stories, traditions and living cultures of Aboriginal and Torres Strait Islander peoples on the lands we meet, gather and play on.

Platinum Partners

VIEW ALL PARTNERS