Rockhampton and District Junior Rugby League

Results from the weekend’s Round 9 International Competition and Round 2 of the Mini Mod Competition are as follows below:

Under 13

This weekend’s clash between Fitzroy and Emu Park will determine the minor premiers, as this round was washed out in Round 7.

This game gives this age group the perfect finish leading into the semi-finals.

Rockhampton Brothers Blue and Norths should make up positions three and four.

Under 14

Brothers White should finish minor premiers after they defeated Brothers Blue last Thursday for the first time in three years.

They had another big win on the weekend and meet Yeppoon this week to finish off the regular season.

Brothers Blue should run second, with Capricorn Coast Brothers and Norths making up the four.

Under 15

With Emu Park defeating Brothers on the weekend to end Brothers’ unbeaten run, they have clawed within two points of top spot.

They will now meet Fitzroy this week while Brothers take on third place Capricorn Coast Brothers.

The results of these games will determine the final make up of the top three.

Brothers have been without their Capricornia Schoolboy representatives for the past two weeks and have them back leading into the last round and semi finals.

Under 16

Yeppoon have dominated this season and take on second place Capricorn Coast Brothers in the final round.

The top four is secure and this week’s last round will determine spots two, three and four on the ladder.

The Yeppoon-Capricorn Coast match could well be a preview to this year’s Under 16 decider, though Brothers Blue and Norths will have other ideas.

Under 18

Brothers managed to skip ahead on the weekend with their hard fought win over Gracemere, while Capricorn Coast upset over Yeppoon and Emu Park’s impressive win over Norths has put them within striking distance of the top four.

This weekend’s rounds will determine the final standings and in this competition no side has been able to show dominance over any other team.

It’s all to play for with this weekend’s results determining who between Norths, Capricorn Coast Brothers and Emu Park will be eliminated from the semi final race.

Results:

Under 11

Gracemere                   12                                Norths             10

Rockhampton Tigers   6                                  Fitzroy             6 (Game called off due to injury)

Brothers Blue              12                                Brothers Green 6

Under 12

Norths                         50                                Gracemere       0

Rockhampton Tigers   12                                Fitzroy             8

Emu Park                    22                                Brothers Blue  16

Under 13

Fitzroy                         30                                Brothers White 0

Brothers Blue              68                                Gracemere       4

Yeppoon                     6                                  Capricorn Coast Brothers 20

Emu Park                    22                                Norths             6

Under 14

Brothers Blue              54                                Gracemere       0

Brothers White            46                                Fitzroy             0

Yeppoon                     0                                  Capricorn Coast Brothers 8

Norths                         40                                Emu Park        10

Under 15

Emu Park                    26                                Brothers          6

Norths                         20                                Fitzroy             12

Yeppoon                     4                                  Capricorn Coast Brothers       14       

Under 16

Brothers                      34                                Norths             14

Yeppoon                     defeated                     Emu Park        on Forfeit

Capricorn Coast Brothers defeated                Brothers White on Forfeit

Under 18

Brothers                      34                                Gracemere       28

Capricorn Coast Brothers       18                    Yeppoon         14

Emu Park                    30                                Norths             8

Round 10 (which are the Round 7 wash out games) - Final Round of the Season

Friday Night at Victoria Park:

Under 13         Brothers White                        v                      Yeppoon

Under 14         Brothers White                        v                      Yeppoon

Under 16         Brothers Blue                          v                      Emu Park

Under 18         Brothers                                  v                      Norths

Friday Night at Bicentennial Oval Emu Park:

Under 13         Emu Park                                v                      Fitzroy

Under 14         Emu Park                                v                      Fitzroy

Under 15         Emu Park                                v                      Fitzroy

Under 18         Emu Park                                v                      Yeppoon

Saturday at St Benedict’s School Yeppoon:

Under 18         Capricorn Coast Brothers       v                      Gracemere

Under 13         Capricorn Coast Brothers       v                      Gracemere

Under 14         Capricorn Coast Brothers       v                      Gracemere

Under 15         Capricorn Coast Brothers       v                      Brothers

Under 16         Capricorn Coast Brothers       v                      Yeppoon

Saturday at Gymmy Grounds:

Under 13         Norths                                     v                      Brothers Blue

Under 14         Norths                                     v                      Brothers Blue

Under 15         Norths                                     v                      Yeppoon

Under 16         Norths                                     v                      Brothers White