Junior Clydesdales news

Last Sunday saw the U13, U14 and U16 Junior Clydesdales field two teams in each grade to play teams from Warwick and the Junior Stockmen from Roma.

Although the weather wasn’t kind with extremely cold and blustery conditions the players entertained the crowd with some very exciting footy and some close results.

These games were the last hit out for the boys to showcase their footy skills to secure a spot in the final Junior Clydesdale team in their respective age groups.

The selected teams will now train over the next 10 days before travelling to Chinchilla to vie for a spot in the South West Mustangs who will play in the Qld Junior State Championships held in Cairns in the first week of the June/July school holidays.

We would like to wish the boys all the best and most of all learn from and enjoy the experience.

The selected players are as follows:

No

Under 13 Player & Club

1

 Jake Simkins -Souths

2

 Brandon Trost -Souths

3

 Finn Campbell -Brothers

4

 Jack Hutton -Highfields

5

 Reece Liston -Souths

6

 Jordan Lipp -Souths

7

 Cory Haywood -Highfields

8

 Thomas Brown -Souths

9

 Jeff Roberts - Pittsworth

10

 Jack Sullivan -Highfields

11

 Cory Wright- Souths

12

 Lytana King-Togia- Dalby

13

 Liam Tillack -Gatton

14

 Brandon Clarke -Gatton

15

 Noah Brady -Dalby

16

 Josh Hoger -Gatton

17

Conner Williams -Souths

18

Cooper Howlett -Souths

19

Caleb Hintz -Highfields

.

No

Under 14 Player & Club

1

 Brock Dimmett- Valleys

2

 Coen Hopkins -Valleys

3

 Zac Croft- Highfields

4

 Lythanial King-Togia Dalby

5

 Mason Job -Gatton

6

 Cory Paix -Souths

7

 Jai Cook -Souths

8

Luke Maiden -Souths

9

 Angus Hearn -Souths

10

 Heath Dean -Brothers

11

 Kyle Peterson -Oakey

12

Tate McCormack -Souths

13

Lokee  Brooks -Brothers

14

Coby Ferguson -Brothers

15

Jack Kennedy -Highfields

16

Leslie Hartvigsen -Souths

17

Stafford Mortensen  -Highfields

18

Jackson O’Grady -Brothers

19

Travis Bassington -Dalby

.

No

Under 16 Player & Club

1

Jack Cornford - Pittsworth

2

Daniel Pirie-Thomas - Pittsworth

3

Jordan O'Shea - Pittsworth

4

Tevita Cocker - Souths

5

Lachlan Gorman - Gatton

6

Harry Murphy - Souths

7

Gerome Burns - Valleys

8

Junior Chong Nee - Souths

9

Bryce Whale - Valleys

10

Ryan Fermor - Dalby

11

Charles Payne - Dalby

12

Beau Fermor - Dalby

13

James Quinn - Pittsworth

14

Michael Markey - Pittsworth

15

Jordyn Kuhn - Souths

16

Maliki Brown - Souths

17

Bula Ashby-KauKau -Souths

18

Brady Manktelow - Pittsworth

19

Lachlan Stephson - Valleys